Bezhladovania.sk

Nadváha a chudnutie u detí: Čo môže za kilá navyše?

Problémy s nadváhou u detí riešia Američania aj Európania. V Slovenskej republike sa s obezitou potýka takmer 10 % dospievajúcich. Väčšina si kilá navyše nesie so sebou až do dospelosti. Hlavným problémom však nie je chybička krásy, ale hlavne zvýšený výskyt zdravotných rizík, ktoré nadváha a obezita prináša. 

Reklama
Popis

Zverte chudnutie detí do rúk odborníka

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Detailné informácie o tele dieťaťa a jeho kondícii – na základe merania certifikovaným prístrojom
  • Posúdenie detského jedálnička s tipmi na jeho úpravu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Spoločne dáme vašim deťom nové stravovacie návyky a naučíme ich správne premýšľať nad tým, čo konzumujú

Zdravotné riziká nadváhy a obezity u detí

Podľa organizácie Kids Health môže detská nadváha a obezita spôsobiť problémy s kĺbmi aj kosťami, dýchavičnosť, astmu, spánkové apnoe, skoršiu pohlavnú zrelosť, skorú menštruáciu a problémy s menštruačným cyklom u dievčat, ochorenie žlčníka a pečene, diabetes, srdcovo-cievne choroby a problémy s plodnosťou v dospelosti. 

Za kilá navyše môže hlavne zvýšený príjem energie a nedostatok pohybu

Projekt S deťmi proti obezite poukazuje na fakt, že medzi obéznymi deťmi ide v 95 až 99 % prípadoch o obezitu na základe zvýšeného príjmu potravín v spojení s nevýhodným zoradením génov a zníženým energetickým výdajom

Obezita vzniknutá zvýšeným príjmom potravy je typickým civilizačným ochorením rozvinutých svetových ekonomík. Je typická pozvoľným nástupom a komplexnými metabolickými zmenami. 

Nadváhu u detí však spôsobujú takisto závažné, najčastejšie interné ochorenia. Tu je vaša rodičovská povinnosť postup konzultovať s lekárom a v prvom rade kompenzovať primárnu chorobu.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Aká je ideálna váha a výška dieťaťa podľa veku?

Čo s tým?  

Deti je nutné už od narodenia učiť zdravým stravovacím návykom. Obzvlášť vtedy, pokiaľ sa v rodine objavujú predispozície k nadváhe či obezite. Zdravšia a pestrejšia strava navyše prospeje nielen deťom, ale všetkým členom rodiny. 

TIP: Prečítajte si, ako vybrať dobrého výživového poradcu pre deti.

Opatrne so soľou

Deťom do 1 roku veku by ste soľ nemali dávať vôbec, do 3 rokov potom iba v obmedzenom množstve. Obličky detí totiž ešte nie sú uspôsobené na odstraňovanie nadbytočného množstva sodíka z tela

Na striedme solenie sa vždy zvyká oveľa jednoduchšie v detstve než v dospelosti. Pokiaľ svoje deti včas naučíte na jedálny lístok plný ovocia a zeleniny, bude sa im prirodzená chuť potravín zdať normálna a dostačujúca aj bez prílišného množstva soli. 

Pokiaľ dieťa naučíte na instantné polievky, konzervy a údeniny, bude sa k týmto pokrmom uchyľovať aj v dospelosti. 

Raňajky ako základ dňa

Veľkou chybou je skutočnosť, že takmer polovica detí ráno neraňajkuje. Ich telo má potom tendenciu vytvárať tukové zásoby ako rezervu pre obdobie hladu. Nezdravé je aj to, že deti často konzumujú nadmerné množstvo jedla v popoludňajších a večerných hodinách, kedy ich už nečaká žiadna pohybová aktivita a nemajú nadbytok energie ako spáliť.

Čomu sa v strave detí vyhnúť?

  • Vysmážané a tučné jedlá: fastfood, nekvalitná pizza, hamburgery
  • Údeniny: salámy, šunky s nízkym percentom mäsa, párky, klobásy
  • Veľmi sladké jedlá a nápoje: kolové nápoje, džúsy, sladené mlieka, cukríky, sušienky

V jedálnych lístkoch detí často prevládajú potraviny bohaté na energiu a zároveň chudobné na nutričné látky. 

Z dezertov, limonád a cukroviniek si však detské telo veľa živín nevezme. Strava detí by preto mala byť založená na obilninách, zelenine, ovocí, nesladených mliečnych výrobkoch, chudom mäse a zdrojoch zdravých tukov (oriešky, semienka…)

PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Počítanie kalórií: Čo musíte zmeniť, aby ste schudli 0,5 kg za týždeň?

Ako riešiť chuť na sladké?

Deti, ktoré majú nedostatočný prísun energie v strave, radi siahajú po sladkostiach. Preto dbajte na to, aby každé hlavné jedlo a aspoň desiata alebo olovrant obsahovala obilniny alebo zemiaky. Škrob (zložený cukor) v týchto potravinách sa v črevách štiepi pomalšie než sladkosti bohaté na jednoduchý cukor.

Škroby takisto viac zasýtia, pretože sa do krvného obehu dostávajú oveľa dlhšiu dobu. Deti potom nemajú nutkavú potrebu vyhľadávať sladké. Cukrovinky sú pre deti aj dospelých až na samotnom vrchole potravinovej pyramídy. Čím neskôr sa dieťa naučí jesť a piť sladké, tým lepšie. 

O probléme detskej obezity sa v relácii Českého rozhlasu rozrozprával aj Zlatko Marinov z detskej obezitologickej ordinácie Fakultnej nemocnice Motol v Prahe:

Koľko energie by malo dieťa prijať? 

Konkrétny energetický príjem závisí na veku dieťaťa, úrovni jeho pohybovej aktivity, rýchlosti vývoja, zdravotnom stave a ďalších faktoroch. Existujú však všeobecne odporúčané čísla pre orientačný prehľad. S vekom dieťaťa spotreba energie postupne klesá. 

  • Dojčatá – 100 kcal/1 kg váhy
  • 6-ročné deti – 80 kcal/1 kg váhy
  • 10-ročné deti – 65 kcal/1 kg váhy
  • 15-ročné deti – 50 kcal/1 kg váhy

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je dôležité u detí zvýšiť spotrebu ovocia, zeleniny, strukovín, celých zŕn a orechov, obmedziť príjem nasýtených tukov a orientovať sa predovšetkým na tuky nenasýtené. 

Príklad jedálneho lístka pre deti (mladší školský vek)

Raňajky: nesladený ovocný čaj, polotučné mlieko s celozrnnými cereáliami alebo krajec chleba s 50 g chudej hydinovej šunky s tvarohom

Desiata: 1 kus ovocia alebo zeleniny

Obed: 1 naberačka nezahustenej polievky, 100 g chudého mäsa, zelenina, strukoviny

Olovrant: jogurt a ovocia alebo zelenina

Večera: jedlo zostavené z podobných potravín ako obed

Nezabúdajte na 1-2 litre nesladených tekutín denne!

Nízkotučné mliečne výrobky: Áno či nie?

Voliť nízkotučné varianty mliečnych výrobkov u detí nie je nutné, pokiaľ to lekár v prípade vážnejšej obezity priamo neodporúča. Mliečne výrobky patria vďaka vysokému obsahu vápnika a kvalitných bielkovín medzi základné stavebné kamene detského jedálneho lístka. 

10 tipov, ako predísť detskej obezite

1. Jedzte to isté, čo dávate svojim deťom

Choďte príkladom. Ideálnou prevenciou vzniku nadváhy a obezity u detí je viesť ich k racionálnej strave a jesť to isté, čo im dávate na tanier. Vhodné sú menšie porcie jedla častejšie v priebehu dňa. 

2. Dodržujte pitný režim

Pripomínajte rodine dôležitosť pitného režimu. Voľte nesladené tekutiny ideálne vo forme vody, ovocných a bylinkových čajov. Vodu pokojne dochuťte mätou, citrónom, pomarančom, grapefruitom…

 3. Hýbte sa celá rodina

Strážte pohybovú aktivitu detí vo forme športových krúžkov a víkendov aktívne strávených s rodinou.

Server NHS UK poukazuje na dôležitosť rodičovskej role. Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako dieťa donútiť k väčšej pohybovej aktivite, je plánovanie rodinných výletov na bicykli alebo peších prechádzok namiesto sledovania televízie a hrania počítačových hier. 

4. Neodmeňujte sladkosťami

Neodmeňujte sladkosťami, ale nájdite iný spôsob. Spojenie príjemných chvíľ a nezdravého jedla si inak mladí odnesú až do dospelosti a nevhodného návyku sa tak ľahko nezbavia.

5. Zapojte deti do nákupov a plánovaného varenia

Postupne im zverujte také drobné úkony, ako je škrabanie zemiakov alebo cibule. Budú sa cítiť užitoční a jedlo si potom aj lepšie vychutnajú.

6. Zohľadnite skokový vývoj

Myslite na to, že rast detí je komplikovaný proces. U každého dieťaťa je priebeh individuálny a súvisí s rôznymi výškovými alebo váhovými skokmi.

7. Chudnite všetci

Pokiaľ má nadváhu dieťa, kilami navyše väčšinou trpí celá rodina. Zapojte do nového životného štýlu aj ostatných členov rodiny a vzájomne sa podporujte. 

8. Nikam sa neponáhľajte

Zmeny v stravovaní a v pohybe by mali byť nenásilné. Každý úspech náležite odmeňte a neúspechy netrestajte. 

9. Nechcite prázdny tanier za každú cenu

Nenúťte deti dojedať jedlo, pokiaľ sú plné. Vďaka tomu sa naučia, že majú jesť len vtedy, pokiaľ majú skutočne hlad.

10. Nezakazujte každé nezdravé jedlo

V opačnom prípade sa môžu búriť a sladkosti aj rýchle občerstvenie konzumovať tajne. Pokiaľ budete variť prevažne zdravé pokrmy, môžete z času na čas prižmúriť oko.

Prajeme celej rodine veľa síl na ceste za zdravým zajtrajškom ?

Reklama
Popis

Zverte chudnutie detí do rúk odborníka

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Detailné informácie o tele dieťaťa a jeho kondícii – na základe merania certifikovaným prístrojom
  • Posúdenie detského jedálnička s tipmi na jeho úpravu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Spoločne dáme vašim deťom nové stravovacie návyky a naučíme ich správne premýšľať nad tým, čo konzumujú
Mgr. Šárka Jirchářová

Mgr. Šárka Jirchářová

Mojím veľkým koníčkom je varenie a pečenie. Nepríjemné črevné ochorenie ma priviedlo k diéte Low-FODMAP, ktorá žne vo svete veľký úspech. Uľahčuje život mnohým ľuďom so syndrómom dráždivého čreva. Nedostatok informácií v našich končinách ma priviedol k písaniu vlastného blogu.