Chcete zhodiť kilá zdravým spôsobom? Pozrite si zoznam potravín, ktoré by ste mali vyradiť zo svojho jedálnička alebo aspoň čo najviac obmedziť.
Obsah článku:
Prečo nestačí len počítať kalórie?
Myslíte si, že pri chudnutí môžete jesť všetko, ale len v obmedzenom množstve? Máte pravdu len čiastočne. Pokiaľ si budete starostlivo strážiť príjem kalórií a určite si hranicu, ktorú nepresiahnete, môže vám váha klesnúť aj pri konzumácii nezdravých potravín, ako sú vyprážané pokrmy alebo sladkosti.
Pri takomto stravovaní však budete častejšie hladný a navyše vám hrozí podvýživa či poruchy trávenia. V tomto prípade preto jednoznačne nejde o zdravú redukciu hmotnosti. S nevhodne zostaveným jedálničkom a starostlivo vypočítaným objemom kalórií možno zhodíte pár kilogramov, ale v tele vám aj tak môže zostať nadbytok tuku. Tento problém hrozí najmä v prípade, ak nejete dostatok bielkovín, pri chudnutí necvičíte alebo nemáte dostatok svalovej hmoty.
Prečo špecialistka na zdravotnú prevenciu a výživu Margit Slimáková neodporúča počítať kalórie
Berte chudnutie ako nový životný štýl
Chudnutie nie je o diétach, ale o celkovom prístupe k životu a zdravému životnému štýlu. Nový spôsob zostavovania jedálnička by pre vás nemal byť za trest, ale mal by vás donútiť nájsť si v zdravom stravovaní svoju novú životnú filozofiu. Je totiž skvelé cítiť sa vitálne, vo forme a dobre vo svojom vlastnom tele a navyše si ešte pochutnať na zdravom a dobrom jedle.
Akým potravinám by ste sa mali vyhnúť?
Rafinovaný cukor, umelé sladidlá, nadbytok soli i stužené tuky môžu brzdiť alebo celkom blokovať proces chudnutia. Preto je dobré tieto potraviny zo svojho jedálnička vyškrtnúť a zamerať sa iba na plnohodnotné a vyvážené jedlá.
Niektoré obilniny a výrobky z nich
- biela pšeničná múka – hladká, polohrubá, hrubá
- cestoviny z bielej pšeničnej múky
- sladké pšeničné pečivo – šišky, koláče, piškóty, bábovky, muffiny, croissanty, donuty apod.
- slané pšeničné pečivo – chlieb, rožky, žemle, bagety, tortilly, slané slimáky apod.
- sladené cereálie
- ďalšie produkty z bielej múky
- biela ryža
- ryžové pufované chlebíčky
- škroby – kukuričný, pšeničný
Podľa zahraničnej štúdie sa konzumácia dvoch kúskov (120 g) bieleho chleba denne spája s o 40 % vyšším rizikom priberania a vzniku obezity.
Sladkosti
- repný cukor
- agávový sirup
- umelé sladidlá
- sušienky, torty a zákusky
- zmrzlina
- dezerty
- biela a mliečna čokoláda
- kupované müsli, granule a energetické tyčinky
- klasický škrobový puding
- sladené jogurty
- marmelády
- kompóty
Pozor na agávový sirup
Agávový sirup sa tvári ako zdravá náhrada klasického cukru. Ide však o vysoko rafinovaný produkt s extrémne vysokým obsahom fruktózy. Podľa štúdií môže mať vysoké množstvo fruktózy z pridaných sladidiel katastrofálne následky pre zdravie. V skutočnosti má totiž nektár z agáve omnoho viac fruktózy než iné sladidlá.
Ďalšie štúdie uvádzajú, že zatiaľ čo v stolnom cukre je 50 % fruktózy a v kukuričnom sirupe 55 % fruktózy, v agávovom sirupe sa ukrýva celých 85 % fruktózy.
Slané pochúťky
- zemiakové lupienky
- zeleninové čipsy
- krekry
- tyčinky
- praclíky
- tortilla čipsy
- pukance
Jedna zahraničná štúdia zistila, že zemiakové lupienky môžu prispievať k vyššiemu prírastku na váhe než akékoľvek iné jedlá.
Vysmážané jedlá
- rezeň
- fašírky
- zemiakové placky
- vyprážaný syr
- vyprážaný karfiol, šampiňóny, zeler apod.
- hranolky
- krokety
- rybie prsty
Potraviny s vysokým obsahom nasýtených tukov
- tučná smotana
- šľahačka v spreji
- majonéza
- tatárska omáčka
- šalátový dresing
- tučné mäso – prerastené bravčové a hovädzie
- tučné syry – krémové, tavené a zrejúce syry
- údeniny – šunky s nízkym percentom mäsa, salámy, klobásy, párky
- mäsové konzervy
- nátierky
- tlačenka
- zabíjačkové pochúťky
- polotovary a instantné potraviny
- tzv. polotovary
Po vyradení nevhodných tukov z jedálnička sa budete tešiť nielen z klesajúcej hmotnosti, ale aj z nižšieho rizika kardiovaskulárnych chorôb, ktorých výskyt je v súčasnej dobe alarmujúci.
Nezdravé nápoje
- limonády – sladené aj light
- energetické nápoje
- sladené ovocné džúsy
- alkohol
Pozor na nástrahy v reštauráciách a kaviarňach
- fast food – hamburger, vyprážané kurča, cibuľové krúžky, kebab, pizza
- palacinky a lievance
- wafle
- káva s cukrom, mliekom, šľahačkou či zmrzlinou
- ľadový čaj
- domáca limonáda
Pri čom si strážiť množstvo?
Niektoré potraviny sa pre zdravé chudnutie hodia len v primeranom množstve. Dôvodom je vysoký obsah fruktózy alebo tuku v kombinácii s výbornou chuťou. Preto je pre nás tak ľahké zjesť príliš veľa týchto potravín.
- čerstvé ovocie – jedzte 2 až 3 porcie najlepšie ráno a v dopoludňajších hodinách
- sušené ovocie – stačí malá hrsť denne
- smoothie
- orechy a semená
- syry
Pozor na priemyselne spracované potraviny
Pri chudnutí (ale aj zdraviu vo všeobecnosti) škodia vysoko spracované potraviny. Bývajú totiž obvykle plné nezdravých tukov, bielej múky, aditív alebo pridaných cukrov. Výskumy naznačujú, že spracované potraviny môžu byť hlavným faktorom súčasnej epidémie obezity a ďalších zdravotných problémov.
Čítajte etikety
Pokiaľ si nie ste istý, či je pre vás daná potravina vhodná, prečítajte si etiketu so zložením. Buďte však pri skúmaní zloženia naozaj dôsledný. Podľa štúdie mnoho potravín máva na prednej strane obalu zdravo znejúce údaje. To vám môže pri nákupe poskytnúť falošný pocit istoty, že ste si vybrali správne.
Uľahčite si nový spôsob stravovania
Pokúste sa jesť čo najviac doma a jedlo si dopredu plánovať. Vyhnete sa tak vynechaniu niektorého z hlavných chodov, nechcenému útoku na rýchle občerstvenie, ktoré míňate po ceste z práce alebo večerným nájazdom na chladničku.
Pridajte k tomu všetkému dostatok spánku, aspoň 30 minút pohybu denne a zbavte sa stresu. Výsledky na seba nenechajú dlho čakať.