Kapusta je zdravá zelenina. Spôsob jej prípravy určuje, ako veľmi bude zdraviu prospešná. O niečo prínosnejšia býva tepelne či inak upravená, ako keď je čerstvá. Obsah živín v nej možno zvýšiť vhodným spracovaním. Ale nie len tak hocijakým. Za najzdravšiu sa považuje kyslá kapusta.
Jedným z najzdravších spôsobov spracovania niektorých druhov zeleniny a ich dlhodobého uchovávania je kvasenie (fermentácia).
Obsah článku:
Základné informácie o kapuste
Čerstvá kapusta, z ktorej sa pripravuje kyslá kapusta, patrí do čeľade kapustovitých, rovnako ako ružičkový kel, brokolica, karfiol a ďalšie. Rozlišujeme dve základné odrody, bielu a červenú kapustu. Pre každú odrodu sa pestujú skoré (letné) a neskoré (jesenné alebo zimné) typy. Na spracovanie a skladovanie sú vhodné len neskoré odrody.
Bez ohľadu na spracovanie patrí kapusta medzi nízko kalorické potraviny. Červená kapusta obsahuje len 22 kalórií a biela kapusta 25 kalórií na 100 gramov. Čerstvá kapusta je vynikajúcim zdrojom vlákniny, vitamínu C, vitamínu E, kyseliny listovej (B9) a ďalších vitamínov skupiny B, ako aj minerálnych látok, najmä vápnika a horčíka.
Charakteristickú chuť dodávajú kapuste látky známe ako glukozinoláty, ktoré môžu mať posilňujúci účinok na imunitný systém a pôsobiť proti baktériám.
Zaujímavosti o kapuste:
- Hlávková kapusta sa pestuje viac ako 4 000 rokov.
- Jedna hlávka kapusty môže vážiť 0,5 kilogramu, ale aj viac ako 2 kilogramy.
- Fermentácia je známa už od praveku, ale moderná technika kvasenia vznikla zhruba v období 16. až 18. storočia.
- Spolu s obilím, strukovinami a červenou cviklou patrí kapusta medzi základné potraviny už od stredoveku.
- Do Ameriky priviezli kyslú kapustu až holandskí námorníci, ktorí ju jedli, aby sa chránili pred chorobou zvanou skorbut, ktorú spôsoboval nízky príjem vitamínu C.
- Z kapusty sa vyrába tradičný kórejský šalát kimchi.
Čo je kyslá kapusta a ako sa vyrába
Mimoriadne zdravou špecialitou, pripravovanou najmä z bielej kapusty, je kyslá kapusta, ktorá sa vyrába zmiešaním so soľou. Následným lisovaním, stláčaním, tlačením alebo šliapaním sa uvoľňuje tekutina (šťava) obsahujúca kyselinu mliečnu a kvasí, teda fermentuje. Kyselina mliečna pôsobí ako prírodný konzervant, vďaka čomu si kyslá kapusta uchováva dlhodobú trvanlivosť, a možno ju tak konzumovať aj v zimných mesiacoch.
Pravá kvasená verzus priemyselne sterilizovaná kapusta
V obchodoch sa predávajú dva druhy spracovanej kapusty: kyslá (kvasená, fermentovaná) a sterilizovaná.
Oboje sa vyrába kvasením za pomoci baktérií mliečneho kvasenia. Pri výrobe sterilizovanej kapusty dochádza k tepelnej úprave, čo spôsobuje znehodnotenie veľkého množstva prospešných látok a navyše existuje veľká pravdepodobnosť, že kupované nálevy budú obsahovať pridaný cukor a ďalšie prídavné látky.
Ktoré ďalšie (ne)obyčajné super potraviny poznáte?
- Červená cvikla
- Čučoriedky
- Rakytník rešetliakový
- Moruša
- Arónia: jarabina čierna
- Brusnice
- Ovsené vločky
- Červená šošovica
- Pohánka
Kyslá kapusta, jej zloženie a účinky na zdravie
Kyslá kapusta je chutné a navyše nízko kalorické jedlo plné živín, ktoré výborne doplní váš bežný zdravý i redukčný jedálniček.
Nutričné hodnoty kyslej kapusty (v 100 g)
Energetická hodnota | 26 kcal |
Sacharidy | 3,7 g |
z toho cukry | 1,5 g |
Bielkoviny | 1,1 g |
Tuky | 0,3 g |
Vláknina | 2,1 g |
Vápnik | 51 mg |
Železo | 1,5 mg |
Draslík | 170 mg |
Sodík | 661 mg |
Zdroj: Kalorické tabuľky
Predpokladané účinky kyslej kapusty:
- je bohatým zdrojom probiotík, ktoré sú potravou pre dobré baktérie v črevách, posilňujú imunitný systém, zlepšujú proces trávenia a navyše môžu zmierniť dôsledky užívania antibiotík, ktoré narušujú črevnú mikroflóru,
- obsahuje vitamín C, ktorý patrí medzi antioxidanty a chráni organizmus pred voľnými radikálmi a rovnako posilňuje imunitu,
- má regeneračné účinky a pomáha znižovať stavy únavy a vyčerpania,
- okrem vitamínu C obsahuje vitamín K, oba sú dôležité pre pevné kosti,
- je bohatá na minerály draslík a železo, strava obsahujúca dostatočné množstvo draslíku môže pomôcť znížiť krvný tlak a riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení i osteoporózy,
- vďaka obsahu skupiny vitamínov B pomáha udržovať normálny krvný tlak a podporuje zdravý nervový systém,
- obsahuje mnoho vlákniny, ktorá je dôležitá pre zdravý tráviaci trakt,
- konzumácia kyslej kapusty môže byť prínosná pre tvorbu hormónov, krvi a vylučovanie odpadných látok a toxínov z tela,
- šťava z kapusty má laxatívne účinky, ktoré ocenia ľudia trpiaci zápchou,
- vďaka nízkej energetickej hodnote je vhodná do redukčného stravovacieho režimu.
Môže mať kyslá kapusta aj negatívne účinky?
Neexistuje vyslovene škodlivá a nezdravá potravina. Problém predstavuje len množstvo. To platí aj pre super potraviny. Ani kyslú kapustu by ste nemali konzumovať neobmedzene.
Jedným z dôvodov je vyšší obsah sodíka, ktorého nadmerný príjem môže spôsobiť zadržovanie vody, zvyšovanie objemu krvi a zvyšovanie krvného tlaku.
K ďalším nežiadúcim účinkom nadmernej konzumácie kyslej kapusty patrí:
- zvýšená tvorba črevných plynov a nadúvanie,
- častá stolica alebo hnačka,
- bolestivé kŕče brucha,
- zhoršená činnosť čriev v dôsledku nízkeho pH a vysoká koncentrácia laktobacilov.
Opatrné by pri konzumácii kapusty (všeobecne, nielen kyslej) mali byť tehotné a dojčiace ženy, ale aj malé deti.
Ako si doma pripraviť tradičnú kyslú kapustu
Kyslú kapustu si môžete samozrejme kúpiť v obchode. Lepšie ale urobíte, keď si ju pripravíte doma. Nie je to vôbec zložité. Zvládnete to aj bez súdku na kapustu, potrebovať budete hlávku čerstvej kapusty, korenie a čisté zaváracie poháre.
Na kvasenie sa hodia pevné jesenné hlávky kapusty na strúhanie.
Viete, že…
Čo je to súdok na kapustu? Ide o veľkú keramickú nádobu, v ktorej prebieha kvasenie. Nájsť ju môžete aj pod názvom keramický hrniec na kvasenie či anglicky pickles súdok a salad press.
Suroviny:
- biela kapusta (pevné neskoré hlávky)
- soľ (pridáva sa cca 20 g soli na 1 kg kapusty)
- rasca a horčicové semienko podľa chuti, alebo aníz
- ďalšie suroviny podľa chuti
Postup:
- Hlávku alebo hlávky kapusty zbavte nepekných a potrhaných listov, a potom ju najemno nastrúhajte. Tradične sa používa strúhadlo, zvládnete to ale aj s pomocou ostrého noža.
- Nastrúhanú kapustu vložte do keramickej nádoby (súdku) alebo veľkej misy, prípadne do hrnca či vaničky. Osoľte a podľa chuti pridajte korenie. Kapustu rukami stláčajte tak dlho, kým nezačne púšťať šťavu. Ak je kapusty naozaj veľa, šliape sa nohami. Nad kapustou by malo byť niekoľko centimetrov šťavy. Tlačením z kapusty uvoľníte vzduch, a tá potom bude môcť kvasiť.
- Súdok na kapustu alebo obyčajné zaváracie poháre, naplňte kapustou maximálne do troch štvrtín. Na poslednú vrstvu položte závažie, aby ste kapustu v pohári zaťažili. Po dobu kvasenia musí zostať ponorená.
- Nechajte kvasiť pri teplote 12 až 15 °C po dobu 4 až 6 týždňov. Ak vykvasenú kapustu sterilizujete, tak vám vydrží až do ďalšej sezóny.
- Kvasiacu kapustu priebežne kontrolujte. Kapusta musí byť ponorená, pretože proces kvasenia prebieha bez prístupu vzduchu. Ak nad ňou nie je šťava, dolejte ju prevarenou osolenou ale vychladnutou vodou (použite 20 g soli na 1 liter vody).
Viete, že…
Do kyslej kapusty môžete okrem soli pridať napríklad nakrájanú cibuľu, nastrúhanú mrkvu, rôznofarebné odrody kapusty, ale aj nastrúhaný chren, kúsky jabĺk a korenie. Okrem rasce a horčicového semienka sa pridáva aj zázvor či pikantné čili papričky.
Studené i teplé recepty s kyslou kapustou
Milujete kyslú kapustu? Vyskúšajte niektorý z uvedených lahodných receptov. Alebo rovno všetky.
Kapustové placky zo zemiakov a kyslej kapusty
Suroviny:
- 0,5 kg domácej kyslej kapusty
- 100 g zemiakov
- 2 vajcia
- 3 hrste strúhanky
- 2 strúčiky cesnaku
- ½ cibule
- soľ
- majoránka
- bravčová masť (sadlo)
Postup:
Kyslú kapustu opláchnite a pokrájajte. Zemiaky nastrúhajte nahrubo, cibuľu nakrájajte najemno a spolu so strúhankou, prelisovaným cesnakom a vajcom pridajte ku kapuste. Podľa chuti osoľte a prisypte majoránku. Premiešajte. Na panvici rozpáľte masť, placky opekajte rovnako ako tie zemiakové – z oboch strán dozlata a nakoniec nechajte odkvapkať na papierovej utierke. Podávajte s kyslou smotanou.
Pečené kura s kyslou kapustou
Suroviny:
- 1 celé kura
- veľký pohár kyslej kapusty
- 50 g masla
- soľ
- rasca
- sladká mletá paprika
- masť na vymastenie pekáča
Postup:
Rozpáľte rúru na 225 °C. Kura opláchnite a osušte. Osoľte a posypte rascou a červenou paprikou. Masťou potrite pekáč. Kyslú kapustu zlejte a rozprestrite do pekáča. Navrch položte kura. Vložte do rúry a pečte 50 až 60 minút. Neotvárajte rúru, nepotierajte pečúce sa kura tukom ani ho nepodlievajte. Než začnete upečené kura s kapustou porciovať, nechajte ho najprv 15 minút odpočinúť mimo rúru.
Výdatná kapustnica z kyslej kapusty a s údenými rebrami
Suroviny:
- 700 g údených rebier
- 500 g kyslej kapusty
- 3 až 4 stredne veľké zemiaky
- 400 g kyslej smotany
- 4 strúčiky cesnaku
- 2 cibule
- soľ a ½ lyžičky rasce
Postup:
Údené rebrá vložte do hrnca, zalejte vodou, aby boli úplne ponorené a uvarte ich domäkka, trvá to cca 15 minút. Vyberte ich a dajte na stranu vychladnúť. Do vývaru vložte zliatu a pokrájanú kapustu a nakrájanú cibuľu. Osoľte a pridajte rascu. Kapustu uvarte domäkka. Olúpané a na menšie kusy nakrájané zemiaky uvarte zvlášť. Než sa kapusta a zemiaky uvaria, oberte z rebier mäso.
K mäkkej kapuste primiešajte prelisovaný cesnak a kyslú smotanu. Dôkladne zamiešajte a ešte krátko povarte. Nakoniec pridajte zemiaky a údené mäso.
Viete, že…
Do polievky môžete pridať aj hríby a namiesto údeného mäsa kvalitnú klobásu.
Šalát z kyslej kapusty a červenej cvikly
Suroviny:
- 400 g kyslej kapusty
- 2 väčšie uvarené červené cvikly
- 2 mrkvy
- 1 väčšia červená cibuľa
- ½ zeleru
- cukor
- soľ a čierne korenie
- olivový olej
Postup:
Červenú cviklu si deň vopred uvarte domäkka, alebo upečte v rúre v alobale. Vychladnutú cviklu, cibuľu, mrkvu a zeler olúpte a nastrúhajte. Kapustu zlejte a pokrájajte. Zeleninu vložte do misy. Podľa chuti pridajte cukor, korenie, soľ, olivový olej a dobre premiešajte.
Recepty s čerstvou aj kyslou kapustou na Bezhladovania.sk
- 7 najlepších receptov s kapustou podľa foodblogerov a šéfkuchárov
- Batatové noky s kapustou a tofu
- Dusená biela kapusta s cibuľou a jablkami
- Zdravé recepty z čerstvej kapusty
- Šalát z čínskej kapusty a arašidmi
Záverečné zhrnutie: Kapusta je veľmi chutná a zdravá, zázračný liek na choroby to ale nie je
Niektoré potraviny sa označujú ako superpotraviny, pretože obsahujú vysoké množstvo vitamínov, minerálov a ďalších cenných živín. Vďaka tomu sú výbornými pomocníkmi v zdravej výžive, nič viac.
Konkrétne sa v prípade kyslej kapusty zdôrazňuje, že:
- obsahuje dôležité vitamíny a minerálne látky,
- je bohatým zdrojom vlákniny, ktorá je dôležitá napr. pre zdravé trávenie,
- ako probiotikum má pozitívny vplyv na činnosť tráviaceho traktu,
- je nízko kalorická, a teda veľmi vhodná aj do redukčného jedálnička.