Tekvicový olej skvelo chutí po orieškoch a príjemne ozvláštni chuť každého jedla. Okrem toho je štedrým zdrojom antioxidantov, ktoré likvidujú voľné radikály, bránia oxidačnému stresu a spomaľujú starnutie. To však nie je všetko.
Obsah článku:
Čo je tekvicový olej, ako sa získava a jeho zloženie
Na výrobu tekvicového oleja sa používa len vyšľachtená odroda tekvice veľkoplodej, z ktorej semien sa lisuje olej šetrnou technikou za studena. Semená tekvice je najprv nutné očistiť a osušiť. Až potom prebieha lisovanie, nasleduje sedimentácia a posledným krokom výroby je stáčanie hotového oleja do fliaš či iných vhodných zásobníkov. Vďaka lisovaniu za studena si hotový tekvicový olej uchováva maximálne množstvo účinných látok.
Tekvicové semienka a z nich získavaný olej obsahuje ohromné množstvo vitamínov a minerálov, najmä vitamín A, B1, B2, B6, C a E, selén, zinok, draslík, fosfor, horčík, železo, mangán, ďalej antioxidanty, karotenoidy, fenoly a fytosteroly, ktoré znižujú hladinu cholesterolu a riziko vzniku srdcovo-cievnych chorôb.
V oleji obsiahnuté esenciálne mastné kyseliny produkujú prostaglandíny pre normálny srdcový rytmus a krvný tlak. Má protizápalové účinky a navyše je veľmi dobre stráviteľný.
VIETE, ŽE pravý tekvicový olej spoznáte podľa tmavozelenej až tmavočervenej farby? Vyniká špecifickou orechovou chuťou a vôňou a po naliatí na tanier sa ihneď neroztečie, ale zostane tuhý.
Tekvicový olej a jeho vplyv na zdravie
Pokiaľ budete tekvicový olej používať pravidelne, pravdepodobne zaznamenáte pevnejšiu a pružnejšiu pleť, hladšie aj hustejšie vlasy a silnejšie nechty. Olej vďaka obsahu látok s antioxidačnými účinkami (vitamín E) spomaľuje starnutie a pokožke vracia mladistvosť. Niektoré zdroje uvádzajú dokonca blahodarne pôsobenie na mužskú prostatu a vyšší sexuálny apetít.
Účinky oleja z tekvicových semienok:
- Vďaka obsahu nenasýtených mastných kyselín podporuje zdravú funkciu srdca a ciev.
- Chráni cievy pred aterosklerózou.
- Pomáha znižovať krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi.
- Priaznivo pôsobí na celý močový trakt vrátane obličiek.
- U žien pomáha zmierniť nepríjemné prejavy súvisiace s menopauzou (zlepšuje pohodu, znižuje návaly tepla a bolesti hlavy).
- Môže spomaliť, zastaviť a zlepšiť hyperplaziu prostaty u mužov.
- Bráni starnutiu a pri vonkajšom použití prospieva vzhľadu kože, vlasov aj nechtov.
- Podporuje rast vlasov.
- Pôsobí proti zápalom kože.
- Obmedzuje vznik stareckých škvŕn.
- Pomáha hojiť drobné vonkajšie rany, lieči akné a udržuje mladistvý vzhľad pokožky.
- Pri tehotenstve obmedzuje vznik strií.
- Zlepšuje pevnosť a rast nechtov. Bráni ich štiepeniu, dodáva im lesk a silu.
- Znižuje nechutenstvo, zlepšuje metabolizmus tukov a pozitívne pôsobí na trávenie a funkcie tráviaceho traktu.
Ďalšie zaujímavosti o tekvicovom oleji:
- Kvôli vysokému obsahu zinku sa považuje za silné prírodné afrodiziakum a býva označovaný ako „štajerská viagra“.
- Na výrobu 1 litra oleja je potrebných cca 2,5 kg tekvicových semienok, ktoré dostaneme z 30 až 35 olejnatých tekvíc.
- Každodenné vyplachovanie úst tekvicovým olejom znižuje kazivosť zubov.
- Po kvapnutí na tanier zostane olej z tekvicových semienok tuhý a neroztečie sa ako ostatné oleje.
- Tekvica, z ktorej semienok sa olej vyrába, pôvodne pochádza zo Strednej Ameriky, odkiaľ sa rozšírila do Európy a Ázie.
- Kvôli vysokému obsahu vitamínov a minerálnych látok sa nazýva aj „lekáreň v kocke“.
- Za vyšľachtením tekvice olejnatej stál Erich Čermák, viedenský profesor českého pôvodu.
- Najlepší tekvicový olej pochádza zo Štajerska na juhovýchode Rakúska. Je chránený značkou Steirisches Kürbiskernöl g.g.A. a vyrába sa zo špeciálnej odrody tekvice bez šupky, ktorej semená sú pokryté jemným bielym povlakom.
Užívanie tekvicového oleja a možné vedľajšie účinky
Čo sa týka tekvicového oleja, nie sú známe žiadne vedľajšie a negatívne účinky. Bez obáv ho tak môžu užívať aj tehotné a dojčiace ženy a vhodný je aj pre menšie deti – samozrejme v priemerných dávkach. Nie sú známe ani žiadne interakcie s liekmi.
Vo vzácnych prípadoch môžu byť niektorí ľudia alergickí na tekvicový olej a po konzumácii oleja či jeho aplikácie na pokožku môžu pociťovať nežiaduce príznaky. V prípade zaznamenania negatívnych príznakov je vhodné hneď prerušiť užívanie a vyhľadať lekára.
Pri užívaní tekvicového oleja ako doplnku stravy sa odporúča užívať 2 polievkové lyžice ráno a večer, u detí stačí 1 kávová lyžička ráno a večer (cca polovičná dávka). Dostupný býva aj v kapsulách, ktoré poskytujú pohodlné užívanie napríklad počas cestovania.
ODPORÚČANIE: Olej z tekvicových semienok uchovávajte vo fľaši na tmavom a chladnom mieste.
5 tipov, ako použiť tekvicový olej na vlasy
V oleji z tekvicových semien sa nachádza antioxidant vitamín E a minerál zinok. Oba pozitívne ovplyvňujú vzhľad kože, vlasov a nechtov. Bojujú s nedokonalosťami pleti, ako je akné či ekzémy.
Tekvicový olej zlepšuje kvalitu vlasov, bráni ich lámaniu, štiepeniu končekov aj vypadávaniu. Navyše nezanecháva vlasy mastné ako iné oleje. Tekvicový olej je účinný tiež v rámci starostlivosti o suché ruky a zdravé a silné nechty.
V rámci starostlivosti o pleť sa používa na suchú, citlivú, zrelú, hrubú a poškodenú pokožku. Príjemne ju vyhladí a zjemní. Vitamín A urýchľuje regeneráciu kože.
1. Masáž vlasovej pokožky
Zmiešajte lyžicu tekvicového oleja s lyžicou kokosového oleja a ľahko zahrejte. Olejovú zmes vmasírujte do vlasovej pokožky a nechajte pôsobiť aspoň 30 minút alebo ideálne celú noc. Potom vlasy umyte bežným spôsobom.
Na masáž vlasovej pokožky sa dá použiť tiež zmes 2 polievkových lyžíc ricínového oleja, 1 lyžičky kokosového oleja a 2 lyžíc tekvicového oleja.
2. Vlasová maska
Zmiešajte 2 žĺtky a 2 lyžice tekvicového oleja. Hotovú zmes zrieďte ½ šálky vody. Masku vmasírujte do pokožky a nechajte pôsobiť 20 až 30 minút. Potom opláchnite studenou vodou a umyte vlasy jemným šampónom.
3. Vlasový sprej
Do sprejovej fľaštičky nalejte 1 až 2 lyžice oleja z tekvicových semien, 1 šálku ružovej vody a premiešajte. Táto zmes je vhodná na suché vlasy a po sprchovaní, keď sú vlasy ešte mierne vlhké. Pred každým použitím vždy premiešajte.
4. Vlasový olej
Zmiešajte 4 lyžice kokosového, 4 lyžice ricínového, 4 lyžice tekvicového oleja a niekoľko kvapiek esenciálneho oleja. Dobre premiešajte a používajte na mokré vlasy alebo na masáž vlasovej pokožky. Po 30 minútach pôsobenia vlasy umyte.
5. Opláchnutie
Čerstvo uvarený harmančekový alebo zelený čaj zmiešajte s ½ lyžičkou tekvicového oleja a touto zmesou prelejte umyté vlasy. Nechajte pôsobiť 5 minút a opláchnite vodou.
Tekvicový olej sa používa aj na masáž chrbtice a kĺbov, ale je vhodný aj na masírovanie žalúdka pri problémoch s trávením a pri kŕčoch.
Ako správne používať olej z tekvicových semien v kuchyni
Na prípravu jedál sa tekvicový olej používa v studenej kuchyni, nie na varenie či pečenie. Na tepelnú úpravu je vhodnejší napríklad repkový olej. S jeho pomocou sa dajú dochutiť hotové jedlá, najmä šaláty a šalátové dresingy. Vhodný je ale aj na zjemnenie krémových polievok a omáčok.
Tekvicový olej má veľmi jemnú orieškovú príchuť a používa sa na prípravu slaných aj sladkých pokrmov. Keďže obsahuje veľké množstvo nenasýtených mastných kyselín, hodí sa podobne ako panenský olivový olej predovšetkým do studenej kuchyne. Pri tepelnej úprave nad 120 °C dochádza k znehodnoteniu zdraviu prospešných látok a škodlivej oxidácii tukov.
Tekvicový olej sa hodí napríklad:
- do šalátov a zeleninových dresingov,
- na dusenú zeleninu a do nátierok,
- na ochutenie mäsa, rýb, obilnín, ryže, cestovín alebo zemiakovej kaše,
- na zjemnenie omáčok a krémových zeleninových polievok,
- sladkých dezertov, ako palacinky, lievance, ovsené raňajkové kaše.
Pokiaľ pri konečnej príprave mäso alebo ryby ochutíte niekoľkými kvapkami tekvicového oleja, hotový pokrm získa takmer unikátnu „slnečnú“ farbu.
Niekoľko kvapiek dodá nezabudnuteľnú chuť palacinkám. Tekvicovým olejom môžete dochutiť aj ďalšie dezerty – bábovku, cheesecake či tekvicovú zmrzlinu.
Recepty s tekvicovým olejom
Zdravé pesto z tekvicových semienok
Suroviny:
- 50 g tekvicových semienok
- 10 ml tekvicového oleja
- trocha parmezánu a cesnaku
Postup:
Tato špecialita pochádza z rakúskeho Štajerska, ktoré sa považuje za domovinu najlepšieho panenského oleja z tekvicových semienok.
Na panvici na sucho opražte 50 g tekvicových semienok a nechajte ich vychladnúť. Pridajte trochu parmezánu a cesnaku a rozmixujte. Prilejte 10 ml tekvicového oleja a dôkladne premiešajte. V dobre uzavretej sklenenej nádobe vydrží v chladničke niekoľko dní. Pesto z tekvicových semienok a oleja sa hodí najmä na cestoviny alebo ryby.
Tekvicová polievka
Pár kvapiek tekvicového oleja dodá krémovej polievke z tekvice vynikajúcu orechovo-korenistú chuť. Olej pridávajte až úplne nakoniec prípravy alebo priamo na stole. Stačí len niekoľko kvapiek.
Krémové rizoto
Najviac sa hodí do talianskeho rizota s pečenými plátkami tekvice. Dodá mu jemnú chuť a arómu a navyše farbu rizota zmení na zelenkavú.
Palacinky a zmrzlinové poháre
Na sladké dezerty stačí kvapnúť niekoľko kvapiek tekvicového oleja a orieškový zázrak je na svete. Pokiaľ si deti zašpinia olejom tmavšiu farbu oblečenia, nechajte ho uschnúť na slnku, slnečné lúče prírodný pigment stiahnu a fľaky zmiznú.
Letný osviežujúci šalát s tekvicovým olejom
Suroviny:
- zmes rímskeho šalátu a rukoly
- pečená tekvica
- cherry paradajky
- kozí syr
- tekvicový olej
- limetková šťava
Postup:
Zmiešajte listy rímskeho šalátu s rukolou, pečenou tekvicou, cherry paradajkami a kozím syrom, polejte trochou tekvicového oleja zmiešaného s limetkovou šťavou a servírujte so žitným chlebom! Výborná a vyvážená večera je na stole už za niekoľko minút.
Tekvicová zmrzlina s tekvicovým olejom
Suroviny:
- 330 ml plnotučného mlieka
- 100 g krupicového cukru
- štipka soli
- 6 žĺtkov
- 250 ml 33% smotany na šľahanie
- 125 ml tekvicového oleja
Na črepiny s tekvicovými semienkami:
- 130 g tekvicových semienok
- štipka soli
- ¼ lyžičky jedlej sódy
- 200 g krupicového cukru
- 55 g masla
- ⅛ lyžičky citrónovej šťavy
Postup:
V rajnici ohrejte mlieko, cukor a soľ. V menšej miske rozmiešajte žĺtky a prilejte naberačku teplého mlieka s cukrom. Vďaka tomu sa žĺtky nezrazia. Ohriate žĺtky s mliekom vráťte do rajnice a varte na miernom plameni za stáleho miešania, pokým zmes nezačne hustnúť.
Do inej misky nalejte smotanu a do nej cez jemné sitko vlejte zmes z rajnice. Premiešajte a metličkou vmiešajte tekvicový olej. Dajte nabok vychladnúť, a potom vlejte do zmrzlinovača. Premiešajte, preložte do mrazuvzdornej nádoby a vložte do mrazničky.
Na „tekvicové črepiny” zmiešajte tekvicové semienka so soľou a jedlou sódou. Plech vyložte papierom na pečenie.
Do rajnice vsypte cukor, maslo, citrónovú šťavu a zalejte 60 ml vody. Za občasného miešania priveďte k varu a varte cca 10 minút, až kým cukor začne chytať jantárovú farbu. Odstavte, vmiešajte zmes semienok a rýchlo vylejte na pripravený plech. Rozotrite ešte horúce gumovou stierkou.
Nechajte vychladnúť pri izbovej teplote a vychladnuté nalámte na črepiny, ozdobte zmrzlinu a podávajte.
Tekvicový cheesecake
Suroviny:
Na korpus:
- 150 g medových perníčkov
- 50 g vlašských alebo pekanových orechov
- 50 g masla
Na náplň:
- 300 g tekvicového pyré
- 300 g ricotty
- 125 g krémového syra
- 3 vajíčka
- 4 lyžice medu
- ½ lyžičky vanilkovej pasty alebo dreň z ½ vanilkového struku
- 1 lyžička perníkového korenia
- 35 g kukuričného škrobu
Na dokončenie:
- 30 g pekanových alebo vlašských orechov
- tekvicový olej
Postup:
Rozohrejte rúru na 180 °C. Pripravte si tekvicové pyré. Tekvicu umyte, ošúpte (ak je to potrebné) a nakrájajte na menšie kúsky, ktoré rozložte na plech a upečte domäkka. Rozmixujte a nechajte vychladnúť. Rúru nevypínajte.
Tortovú formu s priemerom 18 až 20 cm vymažte maslom a vyložte papierom na pečenie.
Perníčky a orechy rozmixujte a premiešajte. Maslo rozpustite, nalejte na zmes a vypracujte mrveničku, ktorú natlačte na dno tortovej formy. Dejte do rúry a pečte 10 minút. Nechajte vychladnúť.
Medzitým teplotu v rúre znížte na 120 °C a na jej dno vložte pekáč naplnený vodou. Tekvicové pyré zmiešajte s ricottou, smotanovým syrom, medom, vanilkou, korením a kukuričným škrobom. Do zmesi ako posledné zašľahajte vajíčka.
Naplň nalejte na predpečený korpus a vložte do rúry. Pečte cca 60 minút. Okraje by mali byť pevné a stred ľahko trasľavý. Nechajte vychladnúť v otvorenej rúre a potom dajte na 2 hodiny do chladničky, najlepšie na noc.
Vychladený cheesecake zdobte pripravenými orechami a pokvapkajte tekvicovým olejom.
Tekvicová bábovka s vlašskými orechami
Suroviny:
- 250 g hladkej múky
- 240 ml oleja
- 150 g krupicového cukru
- 360 gramov tekvicového pyré
- 80 g vlašských orechov
- 3 vajíčka
- štipka soli
- 1 lyžička jedlej sódy
- 2 lyžičky kypriaceho prášku
- 1 a ½ lyžičky škorice
- 1 a ½ lyžičky mletého zázvoru
- ¼ lyžičky kardamómu
- štipka muškátového orieška
- niekoľko kvapiek tekvicového oleja
- 1 lyžice citrónovej šťavy
Postup:
Rozohrejte rúru na 180 °C. Pripravte si tekvicové pyré podľa vyššie uvedeného receptu. Maslom vymastite formu na bábovku. Vo veľkej miske zmiešajte hladkú múku, soľ, kypriaci prášok, sódu, škoricu, kardamóm, zázvor a muškátový oriešok.
V menšej miske vyšľahajte vajíčka s olejom a cukrom. Do tekutej zmesi vmiešajte sypkú zmes, tekvicové pyré, citrónovú šťavu a niekoľko kvapiek tekvicového oleja. Ako posledné vmiešajte orechy. Cesto vylejte do pripravenej formy a pečte 50 až 60 minút. Keď do upečenej bábovky zapichnete špáradlo a vytiahnete ho, nesmie byť na ňom kúsok tekutého cesta.
Záverečné zhrnutie: Tekvicový olej podporuje zdravie, krásu a mladosť
Prečo mať fľašu kvalitného tekvicového oleja v komore alebo kozmetickej skrinke?
- Pôsobí proti zápalom kože, obmedzuje vznik stareckých škvŕn a pomáha hojiť drobné vonkajšie rany.
- Prospieva zdraviu srdca a ciev a pozitívne pôsobí na trávenie.
- Spomaľuje starnutie, zlepšuje vzhľad pokožky, vlasov aj nechtov.
- Podporuje liečbu zväčšenej prostaty u mužov a u žien zmierňuje negatívne prejavy pri menopauze.
- Hotovým pokrmom dodá špecifickú chuť a tiež hromadu cenných vitamínov, minerálov a ďalších látok.