Cukrovka v tehotenstve je strašiakom pre mnoho žien. Znamená to, že je v tele narušená látková výmena sacharidov a organizmus nedokáže správne hospodáriť s cukrom. I keď je tehotenská cukrovka ochorením matky, môže negatívne ovplyvniť vývoj bábätka. Prečo tehotenská cukrovka vzniká, aké má riziká a čím sa dá liečiť?
Obsah článku:
Čo je vlastne tehotenská cukrovka?
Tehotenská cukrovka alebo gestačný diabetes mellitus je označenie pre zvýšenú hladinu krvného cukru (glykémie), ktorá sa prvýkrát objaví v tehotenstve a po pôrode spravidla odznie. Najčastejšie sa začína prejavovať v druhej polovici tehotenstva a spravidla zmizne po pôrode počas šestonedelia.
Aká je príčina tehotenskej cukrovky? Hlavnú rolu hrajú hormóny
Tehotenská cukrovka vzniká predovšetkým na základe hormonálnych zmien, ku ktorým dochádza v priebehu tehotenstva. Rastúca placenta a nadobličky tehotnej ženy vytvárajú veľké množstvo hormónov, ktoré znižujú citlivosť tkanív na inzulín. Tento hormón hospodári s krvným cukrom a pomáha udržiavať normálnu hladinu cukru v krvi. Na rozvoj tehotenskej cukrovky má kľúčový vplyv genetická dispozícia. Rolu hrá aj vyšší vek a nezdravá životospráva.
Rizikové faktory pre rozvoj tehotenskej cukrovky
- genetická predispozícia (cukrovka v rodine) – pozor, na tehotenskú cukrovku sa v minulosti netestovalo, takže naše mamy a babičky o ochorení vôbec nemuseli vedieť
- vyšší vek
- nadváha a obezita
- nezdravá strava
- nedostatok pohybu
- časté požívanie alkoholu a fajčenie
Tehotenská cukrovka môže ohroziť plod. Spoznajte hlavné riziká
Pre tehotnú ženu síce tehotenská cukrovka nepredstavuje priame riziko, ale pre plod áno. Znížená citlivosť tkanív na hormón inzulín vedie k tomu, že sa glukóza z krvi nedostáva na miesto určenia (do buniek), ale koluje v krvi a hromadí sa.
Nadbytočná glukóza prechádza z krvi matky placentou do krvného obehu dieťaťa a jeho malý organizmus na to musí reagovať zvýšenou tvorbou vlastného inzulínu. To predstavuje mnohé riziká. Dôsledkom nadmernej produkcie inzulínu v tele bábätka je neprimerane rýchly rast, vysoká pôrodná hmotnosť dieťaťa (nad 4 kg) a hypoglykemický šok bábätka po pôrode.
Hrozí tiež spomalený vývoj, zaostávanie orgánov, poruchy srdcového rytmu, dychové ťažkosti, hyperaktivita a vyššie riziko obezity alebo cukrovky 2. typu v neskoršom veku. Najhoršou komplikáciou neliečenej tehotenskej cukrovky je úmrtie plodu v maternici.
Príznaky tehotenskej cukrovky bývajú skryté. Ako ich odhaliť?
Väčšina žien nepociťuje pri tehotenskej cukrovke žiadne príznaky, ktoré by jednoznačne signalizovali zvýšenú hladinu cukru. Tehotenská cukrovka sa najčastejšie odhalí až laboratórnym vyšetrením. Pokiaľ je však cukrovka dlho a zle kompenzovaná (neliečená), môže sa prejaviť častým a zvýšeným močením, veľkým smädom, extrémnou únavou a častejšími infekciami (najmä kvasinkovými infekciami).
Vyšetrenie na tehotenskú cukrovku odhalí skryté riziká
Na tehotenskú cukrovku sa štandardne robí špeciálne vyšetrenie – orálny glukózový tolerančný test (OGTT). Ten sa vykonáva obvykle medzi 24. až 28. týždňom tehotenstva a slúži na vylúčenie alebo potvrdenie tehotenskej cukrovky. OGTT spočíva v meraní hladiny glukózy v krvi (krvného cukru) v priebehu stanoveného času po podaní nárazovej dávky cukru (glukózy).
Ako prebieha OGTT?
Na vyšetrenie sa dostavíte nalačno a odoberie sa vám vzorka krvi. Následne vypijete špeciálne pripravený sladký roztok zo 75 g glukózy (pripravte sa na skutočne sladkú chuť) a čakáte. Ďalšie odbery krvi sa robia po 60 minútach a 120 minútach od vypitia glukózového roztoku. Výsledky sa dozviete ešte v ten deň. Pokiaľ sú hodnoty oproti norme vysoké, vypočujete si diagnózu tehotenskej cukrovky a budete odoslaná na diabetológiu s odporúčaním na zmenu životosprávy.
Kritéria pre tehotenskú cukrovku:
- glykémia nalačno vyššia než 5,1 mmol/l
- glykémia po 60 minútach OOGT vyššia než 10,0 mmol/l
- glykémia po 120 minútach OOGT vyššia než 8,5 mmol/l
Na vyšetrenie OGTT dostanete žiadanku od svojho gynekológa, ktorý vás odošle na špecializované pracovisko. Vyšetrenie nie je povinné, avšak s ohľadom na možné riziká pre dieťa sa viac než odporúča. Neliečená tehotenská cukrovka totiž negatívne ovplyvňuje vývoj dieťaťa aj hladký priebeh pôrodu.
Nie je nič neobvyklé, že tehotenská cukrovka trápi aj chudé ženy. Tiež môže postihnúť aj ženy, ktoré takmer vôbec nejedia sladké a majú zdravý životný štýl.
Diagnóza tehotenská cukrovka: Čo vás čaká?
Pokiaľ sa tehotenská cukrovka týka aj vás, nemusíte sa z toho hneď zrútiť. Tehotenská cukrovka je len prechodným stavom, ktorý po pôrode odznie. Pri tehotenskej cukrovke stačí dodržiavať jednoduché pravidlá. Tým najdôležitejším postupom liečby tehotenskej cukrovky je úprava jedálnička a pravidelný pohyb.
Len vo vzácnych prípadoch môžu byť tehotnej žene predpísané aj lieky na cukrovku (metformín nebo inzulín), ktoré sa užívajú len dočasne. Každá žena s tehotenskou cukrovkou by mala byť navyše vybavená glukometrom – prístrojom na meranie hladiny cukru v krvi. Glukometer je vhodné používať niekoľkokrát denne, najlepšie ráno nalačno a potom 1 – 2 hodiny po hlavnom jedle (raňajkách, obede alebo večeri).
Cieľové hodnoty glykémie:
- glykémia nalačno – menej než 5,3 mmol/l
- glykémia 1 hodinu po jedle – menej než 7,8 mmol/l
- glykémia 2 hodiny po jedle – menej než 6,7 mmol/l
Jedálniček pri tehotenskej cukrovke
Jedálniček pri tehotenskej cukrovke vychádza zo zásad zdravého stravovania. Vo väčšine prípadov úprava jedálnička postačí na udržanie normálnej hladiny cukru v krvi a nie je nutné užívať lieky. Jedálniček pri tehotenskej cukrovke by mať byť prispôsobený každej mamičke na mieru s ohľadom na jej hladinu cukru v krvi a pohybovú aktivitu.
Hlavnou zásadou jedálnička pri tehotenskej cukrovke je obmedzenie sacharidov s vysokým glykemickým indexom (najmä jednoduchých cukrov) a rovnomerné rozvrhnutie sacharidov počas dňa. Dôležitý je aj dostatok vlákniny, primeraný príjem kvalitných bielkovín a zdravých tukov, výber minimálne priemyselne spracovaných potravín a pravidelnosť v strave.
Nevhodné potraviny pri tehotenskej cukrovke (potraviny s vysokým glykemickým indexom):
- cukor a jeho iné formy (biely cukor, trstinový cukor, med, javorový sirup, datľový sirup, ryžový sirup a pod.)
- sladkosti
- sladené nápoje a minerálne vody
- džúsy
- sirupy zo štiav
- marmeláda a džem (pokiaľ nie je bez pridaného cukru)
- sušienky
- sladké pečivo (buchty, koláče, croissanty, lúpačky, šišky, šatôčky, záviny a pod.)
- chrumky a čipsy
- polotovary a priemyselne spracované potraviny (pizza, fast food, instantné pokrmy)
- biela pšeničná múka
- pečivo z bielej pšeničnej múky (označené ako „pšeničné pečivo“)
- cestoviny z bielej pšeničnej múky
- knedle
- biela ryža
- dochucovadlá, ktoré obsahujú pridaný cukor (kečup, dresingy, omáčky)
- ovocné kompóty
- zapekané müsli
- energetické a müsli tyčinky
- nekvalitné proteínové tyčinky
- alkoholické nápoje
- nealkoholické pivo
- špeciálne DIA výrobky (vysoký podiel fruktózy a nekvalitných tukov)
- priemyselne upravené tuky (margaríny, stužené a čiastočne stužené tuky, rafinované oleje)
- pokrmy zahustené múkou (omáčky, polievky)
Vhodné potraviny pri tehotenskej cukrovke:
- bielkoviny – chudé mäso, ryby, kyslomliečne výrobky nesladené, syry do 30 % t.v.s., cottage, mozzarella, nízkotučný a polotučný tvaroh, vajcia, chudá šunka nad 90 % masa, strukoviny
- tuky – nesolené orechy, semienka, avokádo, tučné ryby, kvalitné rastlinné oleje (olivový, ľanový, avokádový)
- komplexné sacharidy – zemiaky, celozrnné obilniny, ovsené vločky, celozrnná ryža, celozrnný kuskus, pšeno, pohánka, quinoa, amarant, strukoviny
- zelenina – ideálne ku každému jedlu, denne aspoň 400 gramov zeleniny (prevažovať by mala čerstvá zelenina nad tou tepelne upravenou zeleninou, pozor na konzervovanú zeleninu so sladkým nálevom)
- ovocie – v primeranom množstve kvôli obsahu jednoduchých cukrov, 100 – 200 gramov za deň, obmedzujeme druhy s vyšším obsahom cukrov (banán, hrozno, slivky, sušené ovocie)
- voda – dôležitý je aj pitný režim, odporúča sa vypiť 30 až 40 ml vody na každý kilogram telesnej hmotnosti za deň.
Súčasťou liečby tehotenskej cukrovky je aj pohyb
Pohybová aktivita by mala byť na každodennom programe (nielen) u žien s tehotenskou cukrovkou. Pokiaľ nie ste zvyknutá na cvičenie, nevadí – úplne postačia každodenné prechádzky vo svižnom tempe. Ideálne je stráviť pohybom aspoň 30 minút denne. Vhodná je akákoľvek fyzická aktivita, ktorá berie ohľad na pokročilý stav mamičky (pozor na skoky, príliš prudké pohyby, adrenalínové športy a príliš ťažký silový tréning).
Pôrodom sa cukrovka upraví. Zdravý životný štýl je ale dôležité dodržiavať aj naďalej
Po pôrode odchádza placenta a telo aj hormóny sa postupne vracajú do pôvodného stavu. Hladina cukru v krvi sa dostáva prirodzene do normálnych hodnôt, ale zdravé stravovanie a pravidelný pohyb by mali zostať aj naďalej súčasťou života mamičky s tehotenskou cukrovkou.
Ženy s tehotenskou cukrovkou totiž patria stále do rizikovej skupiny pre vznik cukrovky 2. typu. Z tohto dôvodu je vhodné dodržiavať zásady správneho stravovania a zostať aktívna aj po pôrode.
Príklad jedálnička pri tehotenskej cukrovke
- Raňajky: Celozrnný chlieb s miešanými vajíčkami a šunkou, paradajky
- Desiata: Biely jogurt 3 % tuku s čučoriedkami
- Obed: Losos pečený v trúbe (na papieri na pečenie) s varenými zemiakmi a duseným špenátom
- Olovrant: Žitný rožok s tvarohovo-paprikovou nátierkou
- Večera: Celozrnný kuskus s koreňovou zeleninou a strúhaným 30% syrom
Zdroje
1. Alfadhli, E. M. (2015). Gestational diabetes mellitus. Saudi Medical Journal, 36(4), 399–406.
2. Sandu, C., Bica, C., Salmen, T., Stoica, R., Bohiltea, R., Gherghiceanu, F., Pacu, I., Stefan, S., Serafinceanu, C., & Stoian, A. P. (2020). Gestational diabetes – modern management and therapeutic approach (Review). Experimental and Therapeutic Medicine, 21(1), 81.
3. Plows, J. F., Stanley, J. L., Baker, P. N., Reynolds, C. M., & Vickers, M. H. (2018). The Pathophysiology of Gestational Diabetes Mellitus. International Journal of Molecular Sciences, 19(11), 3342.
4. Quintanilla Rodriguez, B. S., & Mahdy, H. (2023). Gestational Diabetes. In: StatPearls [online]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK545196/
5. Cleary, E. M., Thung, S. F., & Buschur, E. O. (2021). Gestational Diabetes. [Updated 2021 Jul 26]. In: Feingold KR, Anawalt B, Blackman MR, et al., editors. Endotext [online]. South Dartmouth (MA): MDText.com, Inc. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK572755/
6. Mukherjee, S. M., & Dawson, A. (2022). Diabetes: how to manage gestational diabetes mellitus. Drugs Context, 11.
7. https://www.diab.cz/dokumenty/DP_GDM_2017.pdf