Trápia vás časté bolesti brucha, nepríjemné kŕče, neustále nutkanie na stolicu, hnačka alebo naopak dlhodobá zápcha? Spozornite – môže ísť o syndróm dráždivého čreva.
Obsah článku:
Čo je syndróm dráždivého čreva a ako sa prejavuje?
Syndróm dráždivého čreva (IBS, Irritable bowel syndrome) je pomerne častá porucha funkcie zažívacieho ústrojenstva, ktorá postihuje viac než 10 % svetovej populácie. Hoci nejde o ochorenie v pravom slova zmysle a nedochádza pri ňom k poškodeniu tráviaceho traktu, pre syndróm dráždivého čreva je typické abnormálne fungovanie čriev, ktoré spôsobuje nepríjemné príznaky.
Syndróm dráždivého čreva má niekoľko foriem a prejavuje sa rôzne. Spoznáte ho tak, že vaše trávenie funguje príliš rýchlo alebo naopak až príliš pomaly. Výsledkom tak býva hnačka či zápcha. Tieto dva stavy sa však môžu aj striedať v podobe tzv. zmiešanej formy. Pokiaľ problémy pretrvávajú dlho a objavujú sa často, je vhodné navštíviť lekára.
Hlavné príznaky syndrómu dráždivého čreva
- kŕčovité bolesti brucha
- nadúvanie
- hnačka alebo zápcha
- nevoľnosť
- častý pocit nutkania na stolicu
- pocit neúplného vyprázdnenia po návšteve toalety
- hlien v stolici
- sprievodné prejavy – chronická únava, poruchy spánku, bolesti hlavy, chrbta a kĺbov
Najčastejšie príčiny syndrómu dráždivého čreva
Presnú príčinu vzniku syndrómu dráždivého čreva stále nepoznáme. Za rizikové faktory sa považuje:
- črevná infekcia
- črevný zápal
- dlhodobý stres
- úzkosť, depresia
- nevhodné stravovacie návyky
Liečba syndrómu dráždivého čreva
Najúčinnejšou liečbou syndrómu dráždivého čreva je úprava stravy a životného štýlu. Syndróm dráždivého čreva je nevyliečiteľné ochorenie, takže sa nezameriavame na liečbu príčiny, ale na liečbu príznakov. Na zmiernenie problémov sa odporúča diéta s nízkym obsahom FODMAP (low-FODMAP diéta).
Vhodné je tiež dbať na pravidelný pohyb a dostatočný príjem tekutín. V niektorých prípadoch vám môže lekár odporučiť aj lieky na hnačku (obstipanciá) alebo lieky na zápchu (laxatíva).
Low-FODMAP diéta
Slovo FODMAP je skratka pre Fermentovateľné Oligosacharidy, Disacharidy, Monosacharidy A Polyoly. Sacharidy zo skupiny FODMAP sa nevstrebávajú ako iné sacharidy v tenkom čreve človeka a prechádzajú až do hrubého čreva, kde sú fermentované (kvasené) prítomnými črevnými mikroorganizmami.
Črevné baktérie potom tieto sacharidy využívajú ako palivo. Práve to môže spôsobiť nepríjemné tráviace problémy u niektorých jedincov. V takomto prípade sa odporúča prejsť na low-FODMAP diétu alebo diétu s nízkym obsahom FODMAP potravín.
FODMAP v potravinách
FODMAP patrí medzi všeobecne prospešné sacharidy. Niektoré z týchto sacharidov podporujú rast prospešných baktérií v hrubom čreve a obmedzujú rast patogénnych baktérií. Potraviny s vysokým obsahom FODMAP dodávajú telu mnoho dôležitých látok. Mlieko a mliečne výrobky sú bohatými zdrojmi vápnika. Ovocie a zelenina dodávajú vlákninu a sú zdrojom vitamínov a minerálnych látok. Strukoviny obsahujú okrem vlákniny aj bielkoviny, ktoré sú nesmierne dôležité vo vegetariánskej strave.
Čo však niekomu prospieva, môže inému škodiť. Pre citlivých jedincov môže byť nadmerná konzumácia FODMAP sacharidov problém. FODMAP totiž zvyšuje osmolalitu čreva, čo môže u citlivých jedincov vyvolať hnačku. Fermentácia FODMAP v hrubom čreve vedie navyše k tvorbe plynov. To môže viesť k plynatosti a nepríjemným bolestiam brucha.
FODMAP sa delí na 4 skupiny a každá z nich sa vyskytuje v iných potravinách:
- Oligosacharidy (fruktány a galaktooligosacharidy): pšenica, žito, cibuľa, cesnak, strukoviny
- Disacharidy (laktóza): mlieko a mliečne výrobky (jogurt, smotana, tvaroh, cmar, srvátka, sušené mlieko a ďalšie)
- Monosacharidy (fruktóza): väčšina druhov ovocia, med, agávový sirup, ovocné šťavy, priemyselne spracované potraviny a sladkosti obsahujúce fruktózu alebo glukózovo-fruktózový sirup
- Polyoly (cukrové alkoholy): xylitol, maltitol, mannitol, sorbitol, izomalt (používajú sa ako sladidlá pri výrobe mnohých potravín, napríklad aj žuvačiek)
Pre koho je low-FODMAP diéta vhodná?
Diéta s obmedzením alebo vyradením FODMAP potravín (low-FODMAP diéta) sa využíva najmä pri syndróme dráždivého čreva (IBS). V iných prípadoch nemá low-FODMAP diéta opodstatnenie a neodporúča sa ju držať bezdôvodne.
Pre koho nie je low-FODMAP diéta vhodná?
Diéta s obmedzením FODMAP potravín nie je vhodná pre nikoho s výnimkou osôb so syndrómom dráždivého čreva. Táto diéta prináša zbytočne veľké výživové obmedzenia, takže pre zdravého človeka je skôr rizikom. Jej dodržiavanie je nutné starostlivo zvážiť a najlepšie konzultovať so skúseným nutričným terapeutom.
Pre zdravého človeka nemá dodržiavanie tejto diéty zmysel a naopak môže mu spôsobiť mnoho problémov v dôsledku nutričných deficitov. Low-FODMAP diéta sa rozhodne nehodí pre tehotné a dojčiace ženy a vhodná nie je ani čisto za účelom redukcie telesnej hmotnosti.
Výhody low-FODMAP diéty
Táto diéta dokáže efektívne zmierniť problémy a prejavy spojené so syndrómom dráždivého čreva, a to pomerne rýchlo. Ide o diagnostickú a zároveň liečebnú diétu.
Riziká low-FODMAP diéty
Low-FODMAP diéta je eliminačná diéta, ktorá z jedálnička vyraďuje veľké množstvo potravín. A to aj tých potravín, ktoré sú všeobecne považované za zdravé a prospešné. Z tohto dôvodu nie je vhodné low-FODMAP diétu držať, pokiaľ to nie je nevyhnutné.
Medzi hlavné riziká spojené s low-FODMAP diétou patria:
- Nízky príjem vlákniny.
- Nedostatok sacharidov, vitamínov, minerálnych látok a antioxidantov (vápnik, železo, vitamín C, vitamíny skupiny B).
- Nedostatočný energetický príjem.
- Nechcený úbytok váhy a svalovej hmoty.
Ako vyzerá low-FODMAP diéta?
Low-FODMAP diéta má 3 na seba nadväzujúce fázy.
1. Eliminačná fáza
Táto fáza vyraďuje všetky potraviny s obsahom FODMAP. Eliminačná fáza trvá približne 3 – 8 týždňov. Ide o najťažšiu fázu eliminačnej diéty, preto je dobré pripraviť sa na ňu vopred.
V priebehu eliminačnej fázy je nesmierne dôležité starostlivo čítať etikety a vyhýbať sa všetkým potravinám, ktoré obsahujú FODMAP aj v skrytej podobe (napríklad polotovary). Pokiaľ po tejto fáze nedôjde k zlepšeniu, diéta sa ukončuje a hľadá sa iný spôsob liečby.
2. Reintrodukčná fáza
Po eliminačnej fáze začnite postupne znova zavádzať FODMAP potraviny do stravy. Zaraďuje sa vždy jedna skupina FODMAP týždenne a ideálne je skúšať len jednu potravinu z jednej skupiny FODMAP po dobu 2 až 3 dní.
Pokiaľ sa po zaradení danej potraviny neobjavia problémy, môžeme pridávať ďalšie potraviny z rovnakej skupiny FODMAP. Takto pokračujte, pokiaľ si neotestujete znášanlivosť pri všetkých FODMAP skupinách.
3. Personalizačná fáza
Cieľom poslednej fázy low-FODMAP diéty je vytvoriť pestrý jedálniček a obmedziť riziko nutričných deficitov bez toho, aby sa znova dostavili tráviace problémy. Na základe druhého kroku diéty človek zistí, ktoré potraviny vyvolávajú problém.
Do jedálnička zaraďujte znova iba potraviny, ktoré vám nerobili problémy. Potraviny spojené s miernymi príznakmi môžete zaradiť v malom množstve. Pokiaľ niektorá potravina spôsobila silné problémy, je nutné vylúčiť ju zo stravy úplne.
Viete, že pri dodržiavaní low-FODMAP diéty sa odporúča užívať tiež probiotiká? Diéta s nízkym obsahom FODMAP síce zmierňuje nepríjemné príznaky, ale súčasne znižuje množstvo prospešných bifidobaktérií v čreve.
Vhodné a nevhodné potraviny
Výber potravín sa líši podľa individuálnej tolerancie. Z pohľadu FODMAP diéty rozdeľujeme potraviny na potraviny s vysokým obsahom FODMAP a na potraviny s nízkym obsahom FODMAP. Toto rozdelenie je dôležité hlavne pre eliminačnú a reintrodukčnú fázu FODMAP diéty, nie pre dlhodobé dodržiavanie.
Mnoho potravín s vysokým obsahom FODMAP totiž obsahuje súčasne aj prospešné látky, takže pokiaľ takéto potraviny tolerujete, nie je dôvod ich z jedálnička úplne vyraďovať.
Skupina potravín | Vhodné | Nevhodné |
---|---|---|
Zelenina | mrkva, zeler, petržlen, uhorka, hlávkový šalát, zemiaky, baklažán, paprika, tekvica, paradajky, rukola, v malom množstve – cvikla, brokolica, kel, kapusta, bataty, zelené fazuľky, cuketa, reďkovky | artičoky, špargľa, karfiol, cesnak, cibuľa, huby, hrášok, pór, vodný melón |
Ovocie | banány, jahody, maliny, čučoriedky, kivi, mandarínky, pomaranče, citróny, limetky, ananás, melón cantaloupe, hrozno, brusnice, pomelo, papája, rebarbora, grapefruit v malom množstve | jablká, čerešne, mango, nektárinky, broskyne, hrušky, slivky, blumy, sušené ovocie, marhule, ostružiny, avokádo, figy, goji |
Mlieko, mliečne výrobky a ich alternatívy | mandľové mlieko, kokosové mlieko, kefír, jogurt bez laktózy, mozzarella, camembert, brie, feta syr, kozí syr, čedar, cottage syr, parmezán, mlieko bez laktózy, maslo, ricotta, tvaroh bez laktózy | kravské mlieko, kozie mlieko, jogurty s obsahom laktózy, puding, zmrzlina, kondenzované mlieko, cmar, smotana, mascarpone, sójové mlieko, tvaroh (s obsahom laktózy) |
Mäso | chudé mäso, ryby | marinované mäso a ryby, priemyselne spracované mäsá |
Obilniny a pseudoobilniny | ovsené vločky, ryža, quinoa, pohánka, amarant, proso, kukurica, ryžové rezance, bezlepkové cestoviny, bezlepkový chlieb, bezlepkové vločky, soba rezance, cornflakes | pšenica, žito, jačmeň a výrobky z neho (pečivo, chlieb, vločky) |
Strukoviny | tofu, tempeh | väčšina strukovín, hummus |
Orechy a semená | makadamové orechy, pekanové orechy, píniové orechy, arašidy, vlašské orechy, tekvicové semienka, ľanové semienka, chia semienka, mak, kokos | kešu, pistácie |
Ostatné | vajcia, rastlinné oleje, olivy | sójová omáčka, ochucovadlá |
Sladidlá a sladkosti | horká čokoláda, javorový sirup | med, fruktóza, glukózovo-fruktózový sirup, kukuričný sirup, agávový sirup, inulín, izomalt, mannitol, maltitol, sorbitol, xylitol |
Ukážkový jedálniček pri syndróme dráždivého čreva
Deň 1
- Raňajky: Ovsená kaša v mandľovom mlieku s čučoriedkami
- Desiata: Kukuričné chlebíky s vareným vajcom, paprika
- Obed: Kuracie prsia na paprike s ryžou
- Olovrant: Tapiokový puding s banánom
- Večera: Zapečené rybie filé s paradajkami, paprikou a zemiakmi
Deň 2
- Raňajky: Miešané vajíčka s bezlepkovým pečivom, paradajky
- Desiata: Smoothie z banánu, malín a ryžového mlieka
- Obed: Dusené bravčové s mrkvou a zemiakmi
- Olovrant: Bezlaktózový tvaroh s horkou čokoládou
- Večera: Nátierka z cottage syru, ricotty a pažítky, bezlepkové krehké plátky
Deň 3
- Raňajky: Banánové lievance
- Desiata: Jogurt bez laktózy s čučoriedkami
- Obed: Grilovaný losos s varenými zemiakmi a paradajkovým šalátom
- Olovrant: Caprese šalát s mozzarellou, ryžové plátky
- Večera: Morčacie fašírky s brokolicou
Záver: Čo si z článku odniesť?
- Diéta s nízkym obsahom FODMAP (low-FODMAP diéta) je úprava stravy, ktorá pomáha zmierniť nepríjemné prejavy syndrómu dráždivého čreva. Ide o pomerne reštriktívnu diétu, ktorá by mala mať svoje opodstatnenie.
- Určite to nie je klasická diéta na chudnutie a neodporúča sa dodržiavať ju v iných prípadoch ako pri syndróme dráždivého čreva.
- Diéta pri dráždivom čreve sa príliš nelíši od zdravej a vyváženej stravy a jej cieľom je iba identifikovať potraviny, ktoré spúšťajú nepriaznivé príznaky.
Zdroje
- Magge, S., & Lembo, A. (2012). Low-FODMAP Diet for Treatment of Irritable Bowel Syndrome. Gastroenterology & Hepatology, 8(11), 739-745.
- Syed, K., & Iswara, K. Low-FODMAP Diet. [cit. 10-11-2024]. In: StatPearls [onlice]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK562224/
- Bellini, M., Tonarelli, S., Nagy, A. G., Pancetti, A., Costa, F., Ricchiuti, A., de Bortoli, N., Mosca, M., Marchi, S., & Rossi, A. (2020). Low FODMAP Diet: Evidence, Doubts, and Hopes. Nutrients, 12(1), 148.
- Bertin, L., Zanconato, M., Crepaldi, M., Marasco, G., Cremon, C., Barbara, G., Barberio, B., Zingone, F., & Savarino, E. V. (2024). The Role of the FODMAP Diet in IBS. Nutrients, 16(3), 370.
- Nanayakkara, W. S., Skidmore, P. M., O’Brien, L., Wilkinson, T. J., & Gearry, R. B. (2016). Efficacy of the low FODMAP diet for treating irritable bowel syndrome: the evidence to date. Clinical and Experimental Gastroenterology, 9, 131-142.
- Peng, Z., Yi, J., & Liu, X. (2022). A Low-FODMAP Diet Provides Benefits for Functional Gastrointestinal Symptoms but Not for Improving Stool Consistency and Mucosal Inflammation in IBD: A Systematic Review and Meta-Analysis. Nutrients, 14(10), 2072.
- O’Brien, L., Kasti, A., Halmos, E. P., Tuck, C., & Varney, J. (2024). Evolution, adaptation, and new applications of the FODMAP diet. JGH Open, 8(5), e13066.
- Black, C. J., Staudacher, H. M., & Ford, A. C. (2022). Efficacy of a low FODMAP diet in irritable bowel syndrome: systematic review and network meta-analysis. Gut, 71(6), 1117-1126.
- https://www.vyzivaspol.cz/wp-content/uploads/2018/12/dieta-nizky-FODMAP.pdf
- https://lowfodmapdieta.cz/
- https://www.fodyfoods.com/blogs/news/ranking-the-best-cheese-for-ibs