Bezhladovania.sk

Strašiak menom mentálna anorexia: Rady nutričnej špecialistky

Mentálna anorexia (anorexia nervosa) patrí medzi najznámejšie poruchy príjmu potravy. Je charakteristická úmyselným obmedzovaním až úplným odmietaním jedla a cieleným chudnutím.

Ľudia s anorexiou majú skreslené vnímanie vlastného tela, pripadajú si tuční a snažia sa urputne schudnúť. Úbytok na váhe môže byť až tak drastický, že ohrozí ich život.

Existujú dva typy mentálnej anorexie:

  • Reštriktívna (obmedzujúci) typ, pri ktorom ľudia s anorexiou kontrolujú svoju váhu obmedzovaním príjmu potravy (diétami, pôstom) a nadmerným cvičením.
  • Purgatívna (očistný) typ, pri ktorom ľudia s anorexiou používajú očistné techniky (vracanie, laxatíva alebo diuretiká), aby zabránili priberaniu.

Aké sú príznaky mentálnej anorexie?

Hlavným príznakom mentálnej anorexie je zámerné chudnutie a výrazný úbytok váhy. Ľudia s anorexiou úmyselne obmedzujú množstvo jedla, aby mali pod kontrolou svoj telesný vzhľad a hmotnosť. Často tiež ostatným ľuďom klamú, že jedia omnoho viac než v skutočnosti jedia.

Strach z priberania na váhe

Pre mentálnu anorexiu je typický neprimeraný strach z priberania na váhe, ktorý sa podobá fóbii. Ľudia s anorexiou urobia všetko, čo je v ich silách, aby sa vyhli priberaniu na váhe. Celý ich život sa prakticky točí okolo myšlienok na jedlo, kalórie, chudnutie a obavy z priberania. Typické je časté premýšľanie o svojej váhe a váženie sa aj niekoľkokrát denne.

Nenápadné začiatky

Anorexia mnohokrát začína nenápadne a neškodne, a to snahou o zhodenie zopár kíl a vytvarovanie tela. Na začiatku všetkého teda stojí túžba po kontrole nad vlastným telom a telesnou hmotnosťou. Časom ale anorexia môže prevziať kontrolu nad samotným človekom a ovládnuť jeho život. Spočiatku nevinná diéta tak môže prejsť do život ohrozujúcej psychickej poruchy.

Nekonečné chudnutie

Ľudia s mentálnou anorexiou nedokážu s chudnutím prestať, aj keď sú už chudí viac než dosť. Akonáhle sa im podarí trochu schudnúť, je to pre nich naopak signál úspechu v sebakontrole, ktorý ich motivuje pokračovať v redukcii váhy a v obmedzovaní stravy.

príznaky mentálna anorexia
Jedným z problémov je, že človek sám väčšinou neuzná, že už je chudý dosť.

Skreslené vnímanie o vlastnom tele

Ľudia s mentálnou anorexiou majú skreslené vnímanie o svojom tele. Myslia si, že sú tuční, ale v skutočnosti sú extrémne podvýživení. Človek s mentálnou anorexiou svoju podváhu nevidí, aj keď ho varuje jeho okolie alebo rodina. Niektorým osobám s anorexiou navyše robí dobre to, že si ich chudosť ostatní všímajú, a to berú ako úspech.

Jedno jablko denne nie je žiadnou výnimkou

Anorektici môžu byť tiež posadnutí tým, čo konzumujú ostatní ľudia. Dokonca radi pripravujú jedlo pre ostatných, ktoré si avšak sami nedajú alebo povedia, že ho zjedia neskôr (k tomu už, samozrejme, nedôjde). Ľudia s anorexiou sa tiež často obmedzujú na určité druhy potravín. Môže to dôjsť aj do takého extrému, že sú schopní zjesť len jedno jablko denne, a aj po ňom majú výčitky svedomia.

Medzi príznaky typické pre mentálnu anorexiu patria:

Telesné príznaky extrémna strata telesnej hmotnosti, ktorá nesúvisí s vážnym ochorením (BMI – body mass index – je nižší ako 17,5)
  dlhodobá únava
  nespavosť
  svalová slabosť
  zimomravosť
  závraty
  rednutie, lámavosť a vypadávanie vlasov
  zlá kvalita nechtov a kože
  koniec menštruácie
  zápcha a bolesti brucha
  nepravidelný srdcový rytmus
  nízky krvný tlak
  opuchy rúk alebo nôh
  vracanie (purgatívny typ anorexie)
  modré sfarbenie prstov
   
Psychické príznaky náladovosť
  podráždenosť a nepokoj
  problémy so sústredením
  zhoršená pamäť
  znížený záujem o kontakty s opačným pohlavím (strata libida)
  sociálny dištanc
  úzkosť a depresia
   
Zmeny v správaní extrémne a dlhodobé obmedzenie príjmu potravy
  panický strach z priberania
  neúnavná honba byť chudý
  neustále myšlienky na jedlo
  nadmerné cvičenie, spravidla krátko po jedle (snaha o vycvičenie prijatých kalórií)
  neprimeraná zaujatosť jedlom
  časté vynechávanie jedla alebo odmietanie jedla
  popieranie hladu alebo vyhováranie sa, prečo nejesť
  konzumácia obmedzeného počtu „bezpečných“ potravín, obvykle tých s nízkym obsahom tuku a kalórií
  neschopnosť jesť jedlo na verejnosti
  klamanie o množstve skonzumovaného jedla
  častá sebakontrola v zrkadle
  zahaľovanie sa do mnohých vrstiev oblečenia

Koho postihuje mentálna anorexia najviac?

Anorexia je v dnešnej dobe čím ďalej častejšia, avšak veľmi vážna porucha príjmu potravy. Najčastejšie postihuje dospievajúce dievčatá, ale ovplyvňuje ľudí všetkých vekových skupín a oboch pohlaví. V posledných rokoch sa stáva bežná tiež u chlapcov a mužov. 

Dospievajúci ľudia však môžu byť viac ohrození kvôli všetkým zmenám, ktorými ich telo prechádza v priebehu puberty. Môžu tiež čeliť zvýšenému tlaku svojich rovesníkov a byť citlivejší na kritiku alebo dokonca náhodné poznámky o váhe alebo tvare tela.

anorexia - poruchy príjmu potravy
Veľké riziko hrozí u dospievajúcich. Bývajú citlivejšie na poznámky okolia.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Poruchy príjmu potravy: Prečo vznikajú, aké sú dôsledky a kedy spozornieť?

Aké sú príčiny mentálnej anorexie?

Presná príčina anorexie nie je známa. Rovnako ako pri mnohých ochoreniach ide pravdepodobne o kombináciu biologických, psychologických a environmentálnych faktorov. Medzi rizikové faktory vzniku mentálnej anorexie patria:

  • sklony k perfekcionizmu
  • tlak spoločnosti a médií na chudosť ako ideál krásy
  • rodinné prostredie (narušené rodinné vzťahy, dodržiavanie redukčných diét v rodine, mentálna anorexia u rodičov alebo súrodencov)
  • traumatické zážitky (úmrtie v rodine, ťažký rozchod alebo rozvod, sexuálne zneužívanie)
  • psychické problémy
  • esteticky alebo váhovo zamerané športy a aktivity – balet, gymnastika, tanec, bojové športy, vytrvalostný beh, modeling

Aké sú zdravotné rizika spojené s mentálnou anorexiou?

Mentálna anorexia môže spôsobiť nespočetné množstvo komplikácií a zdravotných problémov. V najzávažnejšej podobe môže byť smrteľná. Smrť môže nastať náhle – aj keď človek s mentálnou anorexiou nemá extrémnu podváhu. To môže byť dôsledkom abnormálneho srdcového rytmu (arytmia) alebo nerovnováhy elektrolytov – minerálnych látok, ako je sodík, draslík a vápnik, ktoré udržujú rovnováhu tekutín v tele.

Zdravotné riziká spojené s anorexiou sú spôsobené hlavne nedostatočným príjmom potravy (hladovaním) a spôsobmi, ako sa ľudia zbavujú zjedeného jedla (vracanie, nadbytok laxatív atď.). Problémy, ktoré môžu nastať, zahŕňajú:

  • stratu svalovej hmoty – vyššie riziko zlomenín a pádov
  • nepravidelnú menštruáciu alebo jej úplnú stratu (amenorea)
  • poruchy plodnosti
  • oslabenie imunitného systému
  • tráviace ťažkosti
  • nízky krvný tlak
  • poruchy spánku
  • tetániu (svalové kŕče)
  • zlé hojenie rán
  • kazivosť zubov
  • poruchy krvného obehu
  • srdcové poruchy až zlyhanie srdca
  • osteoporózu (rednutie kostí)
  • poškodenie pečene a obličiek
  • anémiu (chudokrvnosť)
  • opuchy (dôsledok rozvratu vodného hospodárstva)
  • minerálový rozvrat vnútorného prostredia (hlavne nízka hladina draslíka a horčíka)
  • invaliditu v mladom veku
  • predčasné úmrtie

Aká je liečba mentálnej anorexie?

Liečba mentálnej anorexie je často komplikovaná a zdĺhavá. Mnohí pacienti majú navyše tendenciu znova sa vracať k chorobe aj po absolvovaní liečby, najmä v období ďalšej traumatickej alebo stresovej záťaže. Pri liečbe anorexie je preto potrebná veľká trpezlivosť, podpora rodiny a tímová spolupráca.

liečba mentálna anorexia
Podpora rodiny je pre úspešnú liečbu veľmi dôležitá.

Kto sa podieľa na liečbe?

Na liečbe porúch príjmu potravy sa podieľa praktický lekár, psychológ alebo psychiater a nutričný špecialista. Ľahšie problémy sa dajú riešiť ambulantne, ale vo vážnych prípadoch je nutná aj hospitalizácia v nemocnici (najmä, ak hrozí rozvrat vnútorného prostredia). Bohužiaľ, mnoho ľudí s anorexiou liečbu nechce, aspoň zo začiatku. Ich túžba zostať chudí prevažuje nad obavami o ich zdravie.

Dôležité je začať čo najskôr

Anorexia sa dá vyliečiť, ale s liečbou je dôležité začať čo najskôr. Na prvom mieste je potreba uvedomiť si svoj problém, prijať odbornú pomoc a mať vlastnú motiváciu k zmene. Vyliečiť anorexiu neznamená len znovu získať normálnu telesnú hmotnosť, ale tiež navrátiť normálny postoj k jedlu, zdravé sebavedomie a schopnosť vnímať dôležitejšie životné hodnoty ako je štíhlosť.

Aj s liečbou môže trvať niekoľko mesiacov až rokov, než sa stav človeka s anorexiou podstatne zlepší. Mnoho ľudí navyše zisťuje, že majú stále určité problémy s jedlom, dokonca aj po liečbe, ale sú viac spokojní, šťastnejší a majú naplnenejší život. Mentálna anorexia je často boj na celý život, avšak existujú prípady úplného vyliečenia.

Pokiaľ na sebe alebo niekom blízkom pozorujete nejaké známky súvisiace s mentálnou anorexiou, tak neváhajte a obráťte sa na odbornú pomoc. Pokiaľ svoju anorexiu pred blízkymi tajíte, skúste nájsť osobu, ktorej dôverujete, aby ste sa porozprávali o tom, čo sa deje. Nebojte sa zveriť so svojimi pocitmi a bojujte za to, čo je naozaj dôležité, pretože zdravie máme vždy len jedno!

Zhrnutie: Anorexia patrí medzi najznámejšie poruchy príjmu potravy

  • Existujú dva základné typy choroby: očistný a obmedzujúci.
  • Nástup býva pozvoľný a príznaky veľmi rozličné.
  • Liečba trvá dlho, ale môže mať dobré výsledky.

Zdroje

1.      Morris, J., & Twaddle, S. (2007). Anorexia nervosa. BMJ, 334(7599), 894–898.

2.      Hay, P. (2020). Current approach to eating disorders: a clinical update. Internal Medicine Journal, 50(1), 24–29.

3.      Frank, G. K. W., Shott, M. E., & DeGuzman, M. C. (2019). Recent advances in understanding anorexia nervosa. F1000Res.

4.      Sidiropoulos, M. (2007). Anorexia nervosa: The physiological consequences of starvation and the need for primary prevention efforts. McGill Journal of Medicine, 10(1), 20–25.

5.      van Eeden, A. E., van Hoeken, D., & Hoek, H. W. (2021). Incidence, prevalence and mortality of anorexia nervosa and bulimia nervosa. Current Opinion in Psychiatry, 34(6), 515–524.

6.      Frostad, S., & Bentz, M. (2022). Anorexia nervosa: Outpatient treatment and medical management. World Journal of Psychiatry, 12(4), 558–579.

7.      Resmark, G., Herpertz, S., Herpertz-Dahlmann, B., & Zeeck, A. (2019). Treatment of Anorexia Nervosa-New Evidence-Based Guidelines. Journal of Clinical Medicine, 8(2), 153.

8.      Sharan, P., & Sundar, A. S. (2015). Eating disorders in women. Indian Journal of Psychiatry, 57(Suppl 2), S286–295.

9.      https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/anorexia-nervosa/symptoms-causes/syc-20353591

Mgr. Daniela Krčová

Mgr. Daniela Krčová

Som nutričná špecialistka a výživu človeka som vyštudovala na magisterskom štúdiu na 1. lekárskej fakulte Karlovej univerzity. Po ukončení štúdia som založila svoju vlastnú nutričnú poradňu v Ostrave (NutriD poradňa), v rámci ktorej pomáham ľuďom so správnymi a trvalo udržateľnými stravovacími návykmi. Venujem sa najmä športovej výžive a chudnutiu, ale zameriavam sa tiež na výživu pri potravinových alergiách a intoleranciách, cukrovke, vysokom krvnom tlaku alebo napríklad na výživu tehotných a dojčiacich žien. Medzi moje hlavné záujmy patrí posilňovanie, behanie a turistika.