Bezhladovania.sk

Prístrojová lymfodrenáž: Čo sú lymfa návleky, priebeh masáže, pre koho je vhodná a kedy nie je

Zatiaľ čo manuálna lymfatická masáž je jemná, hmatová (ručná) technika, ktorú môže vykonávať iba školený lymfoterapeut, prístrojová lymfodrenáž využíva špeciálne návleky. Je dostupnejšia, lacnejšia, ale má svoje obmedzenia. Prečítajte si, pre koho je vhodná, ako vyzerajú a fungujú lymfodrenážne návleky, kedy sa používa, ako prebieha a kde sa vykonáva.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Čo je lymfatická masáž?

Na obnovenie správnej činnosti lymfatického systému, ktorého nesprávne fungovanie môže spôsobovať zdravotné problémy alebo zhoršovať tie existujúce, sa využíva špeciálny druh masáže (tiež presoterapia). 

  1. Ručná technika, alebo manuálna lymfodrenáž, sa ako terapeutická metóda používa pri liečbe niektorých problémov. Obnovenie toku lymfy pomáha odstraňovať prebytočnú tekutinu z tela a znižuje bolestivé opuchy. 
  2. Okrem manuálnej lymfatickej drenáže s liečebnými účinkami môžete naraziť na druhý novší variant – prístrojovú lymfodrenáž, pri ktorej sa používajú špeciálne nafukovacie kompresné návleky.

Vysvetlíme si, v čom sa líši manuálna a prístrojová lymfodrenáž, na aký účel sa odporúča strojový variant, kedy vôbec a na čo si dávať pozor.

Manuálna verzus prístrojová lymfodrenáž 

Ručná lymfatická masáž je terapeutická technika určená na liečbu ochorení lymfatického systému, napríklad lymfedému. V oboch prípadoch môže mať pravidelná lymfodrenáž detoxikačné, regeneračné, relaxačné a kozmetické účinky.

Prístrojová lymfodrenáž poskytuje oproti manuálnemu typu menej sofistikované a individuálne riešenie, citlivé ruky skúseného lymfoterapeuta prístroj len tak nenahradí. Vykonávajú ju predovšetkým kozmetické salóny ako nástroj, ktorý zlepšuje stav a vzhľad pokožky. Využívajú ju ale aj zdravotnícke zariadenia na liečebné účely.

Ďalej ju využívajú športovci ako súčasť starostlivosti o namáhaný pohybový aparát kvôli podpore regenerácie svalov a ostatných tkanív. Výhodou strojovej lymfatickej masáže je nižšia finančná a časová náročnosť

Možné prínosy presoterapie pre zdravie

  • podporuje správne fungovanie lymfatického systému,
  • má regeneračné a relaxačné účinky,
  • zlepšuje krvný obeh,
  • zmierňuje opuchy, 
  • má detoxikačné účinky a pomáha vylúčiť škodlivé látky z tela, 
  • dodáva tkanivám kyslík a výživné látky

Kto vykonáva prístrojovú lymfatickú masáž?

Zatiaľ čo manuálnu lymfatickú drenáž smie vykonávať iba lymfoterapeut, ktorý absolvoval odborné školenie, rozumie fyziológii lymfatického systému a pozná anatómiu ľudského tela, prístrojovú lymfodrenáž môže vykonávať aj osoba bez tohto vzdelania

Je však nevyhnutné, aby vedela ovládať lymfodrenážny prístroj a návleky a dokázala ho správne nastaviť každému zákazníkovi na mieru

Musí byť tiež schopná vykonávať ručné rozmasírovanie lymfatických uzlín na krku, ktoré je nutné vykonávať pred každou lymfatickou masážou – ručnou aj mechanickou. V momente, keď tento krok vybraný salón nevykonáva, v službe nepokračujte, pretože to môže mať negatívne účinky na vaše zdravie.

prístrojová lymfatická masáž

Kedy sa vykonáva prístrojová lymfodrenáž a kedy nie je vhodná?

Moderná prístrojová lymfodrenáž našla využitie v estetickej a kozmetickej medicíne a vo fyzioterapii. Pomocou špeciálnych nafukovacích lymfodrenážnych návlekov stimuluje a podporuje lymfatický obeh, čím obnovuje tok lymfy, redukuje opuchy a zlepšuje vzhľad pokožky.

Najčastejšie sa používa ako podporná metóda pri liečbe niektorých ochorení, napríklad celulitídy, obezity, trombózy, kŕčových žíl a pod. Aby presoterapia prinášala viditeľné výsledky, malo by sa ošetrenie opakovať pravidelne.

Kedy môže prístrojová lymfodrenáž prospieť (indikácia):

  • ako podpora regenerácie pohybového aparátu u fyzicky aktívnych ľudí a športovcov
  • po častom a extrémnom svalovom zaťažení
  • na opuchy dolných končatín z dôvodu opakovanej vysokej fyzickej záťaže
  • v rámci rekonvalescencie po úrazoch a operáciách
  • za účelom zmiernenia prejavov celulitídy (tiež pomarančovej kože)
  • ako súčasť invazívnych a neinvazívnych zoštíhľovacích metód
  • po liposukcii a ďalších invazívnych a neinvazívnych metódach estetickej chirurgie podľa dohody s lekárom
  • ako podpora liečby chronickej žilovej nedostatočnosti, pri poruchách prekrvenia a bolestiach cievneho pôvodu (ateroskleróza tepien, kŕčové žily, zápal žíl a pod.)

DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE: Ak nejde o kozmetické využitie, ale zdravotné problémy, vždy sa o vhodnosti aplikácie strojovej lymfodrenáže najskôr poraďte so svojím ošetrujúcim lekárom! 

Kedy sa prístrojová lymfodrenáž neodporúča (kontraindikácia):

  • pri ochoreniach dýchacích ciest (astma) a akútnom infekčnom ochorení (chrípka)
  • pri kožných ochoreniach a na otvorené rany
  • v prípade neliečeného vysokého tlaku
  • v prípade zvýšenej funkcie štítnej žľazy
  • v prípade srdcových chorôb a ochoreniach pľúc, pečene a obličiek spôsobených opuchmi
  • pri onkologických ochoreniach
  • pri neurologických ochoreniach (napr. epilepsia, neuropatia)
  • pri akútnom zápale žíl (tromboflebitída)
  • v prípade nediagnostikovaných brušných problémov
  • po osteosyntéze (operačná liečba zlomenín) a endoprotéze (kĺbové náhrady)

Revolučná metóda chudnutie a redukcie celulitídy teraz vo vašom meste

Počas 90 minút získate:

Prinášame vám metódu, ktorá sa dokáže zamerať na konkrétne telesné partie (brucho, stehná, boky).

Ideálne pre postavy typu hruška aj jablko.

Zoštíhlime partie, z ktorých sa nedá schudnúť diétou ani športom.

Vďaka oddeleniu tukových buniek zo zhlukov celulitídy sa výrazne redukuje efekt pomarančovej kože.

Lymfodrenážne prístroje, nohavice a návleky

Zatiaľ čo manuálna lymfatická masáž využíva ruky, na strojovú sú nutné špeciálne lymfodrenážne návleky. Najbežnejšie sú lymfodrenážne nohavice (lymfa nohavice) a návleky na zadok a na brucho. Zdravotnícke zariadenia a niektoré salóny mávajú lymfodrenážne rukávy, rukávy aj s ramenom a vesty.

Kompresné návleky sú vybavené vzduchovými komorami, ktoré sa v priebehu ošetrenia v pravidelných intervaloch nafukujú a vyfukujú. Vytvárajú jemný tlak na kožu. 

Existujú rôzne typy prístrojov podľa účelu použitia. Niektoré sú určené len na vykonanie kozmetickej lymfatickej masáže, iné sú vhodné vo fyzioterapii a na rehabilitáciu a tie najlepšie využívajú zdravotnícke centrá na liečebné účely. Samostatnú kategóriu tvoria domáce lymfodrenážne prístroje, pri ktorých je veľmi dôležité dbať na vysokú kvalitu.

Ako spoznať kvalitné návleky?

Kvalitné lymfodrenážne návleky spoznáte podľa počtu vzduchových komôr. Naraziť môžete na nohavice či rukávy s 3 alebo 4 komorami, čo je nedostačujúce. Napríklad profesionálne lymfa nohavice by mali mať aspoň 20 až 24 komôr (10 až 12 na každú nohu). Vyšší počet komôr zaručuje, že sa jednotlivé komory lepšie prispôsobia masírovaným partiám. 

Dôležitý je rovnako spôsob, akým sú komory poskladané. Lacnejšie návleky majú komory vedľa seba, na drahších sa šupinovito prekrývajú, vďaka čomu tu chýbajú miesta, kde sa môže tlak meniť. Úlohu, samozrejme, hrajú tiež možnosti nastavenia a počet programov.

Zabúdať by sme nemali ani na vyvíjaný tlak. Za optimálny sa podľa webu Zdravi.euro.cz považuje tlak 25 až 50 mmHg (prípadne 30 až 45 mmHg), keď je kompresia dostatočná a lymfatický systém nie je až príliš stláčaný. Maximálny tlak prístroja sa väčšinou pohybuje medzi 70 až 90 mmHg. Tlak nad 90 mmHg je pre klasickú lymfodrenáž a regeneračnú masáž zbytočný.

Prečo je kvalita lymfodrenážných návlekov dôležitá?

Salóny používajú lymfodrenážne prístroje od rôznych výrobcov. Kvalita pritom môže byť rozdielna. Čím sú lymfa nohavice kvalitnejšie, tým sú účinnejšie a ošetrenie sa dá zamerať omnoho lepšie a predovšetkým individuálne.

Pri lacnejších lymfodrenážnych prístrojoch navyše hrozí, že lymfu vytlačí do zlých miest a spôsobí zdravotné problémy. Toto platí hlavne pre lacnejšie domáce lymfodrenážne návleky – tu sa naozaj nesnažte šetriť. 

lymfodrenážne návleky

Priebeh prístrojovej lymfodrenáže krok za krokom

Pokiaľ sa chystáte na svoju prvú lymfodrenáž, nechajte si všetko vopred dôkladne vysvetliť a popísať celú procedúru. Kvalitný salón nečaká na vaše otázky a všetko vám dôkladne popíše v rámci úvodnej konzultácie.

Úvodná konzultácia zahŕňa dotazník, ktorý sa týka:

  • zdravotného stavu v minulosti aj súčasnosti (ochorenia a úrazy, pravidelne užívané lieky a iné),
  • rodinné anamnézy (ochorenia v rodine),
  • životného štýlu: vaše dlhodobé stravovacie a pohybové návyky,
  • typu zamestnania (sedavé vs. fyzicky náročné a pod.).

Niektoré salóny vykonávajú telesnú diagnostiku pomocou profesionálnych meracích prístrojov (napr. Tanita, InBody). Vďaka získaným informáciám a údajom môžu klientom poskytnúť individuálnu starostlivosť a predovšetkým sa vyhnúť komplikáciám spôsobených nevhodným ošetrením.

Odporúčania pred lymfodrenážou

Účinky lymfodrenáže môže ovplyvniť už vaše správanie počas dňa. Od rána preto dbajte na zvýšený pitný režim. Pred aj po ošetrení vypite jeden až dva poháre vody. Vďaka dostatočnej hydratácii nebude uvoľnená lymfa predstavovať pre obličky zvýšenú záťaž. 

Nepite žiaden alkohol a nemali by ste ani fajčiť alebo aspoň obmedzte počet cigariet. Ďalej sa odporúča odložiť náročnejšie fyzické aktivity na dni mimo lymfodrenáže. Priamo pred lymfodrenážou sa odporúča odskočiť si na toaletu.

Priebeh strojovej lymfodrenáže

Strojová lymfodrenáž využíva na ošetrenie špeciálne kompresné návleky, ktoré sa nafukujú a vyfukujú podľa vopred nastaveného programu. Lymfodrenáž sa vždy vykonáva v spodnej bielizni, na ktoré si z hygienických dôvodov oblečiete špeciálny tenký oblek (niekedy len nohavice podľa ošetrenia). Ten by vám mal zostať na ďalšie ošetrenie.

Po oblečení sa do špeciálneho obleku vám ošetrujúci personál pomôže do nafukovacieho návleku, na ktorom nastaví program procedúry. Najskôr je však nutné, rovnako ako pri ručnej lymfatickej masáži, vykonať bazálne ošetrenie uzlín na prednej strane krku. Opomenutie môže vyvolať bolesť hlavy, únavu, vracanie a otvorenie lymfatických spojok. Namiesto pozitívnych prínosov tak môže drenáž uškodiť.

Po spustení programu sa lymfa nohavice začnú pravidelne nafukovať a vyfukovať. Príjemne a veľmi jemne masírujú končatiny po celej dĺžke, stimulujú činnosť lymfatického systému a zlepšujú správne prúdenie lymfatickej tekutiny. Bežne sa dĺžka prístrojovej lymfodrenáže pohybuje okolo 30 až 60 minút.

Odporúčanie po lymfodrenáži

Po ukončení procedúry sa odporúčané odskočiť si na toaletu (lymfodrenáž väčšinou vyvoláva potrebu odskočiť si), doplniť tekutiny a dopriať si pokojový režim po zvyšok dňa. Pohyb si zakazovať nemusíte. Intenzívny či kruhový tréning je síce vhodnejšie odložiť na ďalší deň, ale pohodová prechádzka vám po ošetrení prospeje. 

Záleží však na vašich osobných pocitoch. Počúvajte svoje telo. Pokiaľ sa po lymfodrenáži cítite veľmi unavení, choďte domov a odpočívajte napríklad pri čítaní knihy.

Po akom čase sa prejavia výsledky?

Vo väčšine prípadov je vhodné ošetrenie opakovať viackrát. V prípade lymfodrenáže ako kozmetickej procedúry sa obvykle odporúča absolvovať 4 až 10 terapií za sebou s rozostupom cca 3 dni. Potom je vhodné raz mesačne chodiť na pravidelnú alebo udržiavaciu lymfodrenáž.

Na čo si dávať pozor?

Venujte dostatočnú pozornosť výberu salónu a neriaďte sa iba podľa ceny. Ide o vaše zdravie. Ideálne je navštíviť salón na základe odporúčaní od dôveryhodnej osoby. Pokiaľ žiadne takéto odporúčanie nemáte, dbajte na to, aby vybraný salón dodržiaval postupy a neignoroval dôležité súčasti procedúry.

Čo by mal robiť kvalitný salón, ktorý vykonáva prístrojovú lymfodrenáž:

  • Prostredie by malo byť vždy čisté, tiché, moderne zariadené a tak akurát vykúrené (ani horúco, ani chlad).
  • Prvé ošetrenie by malo vždy zahŕňať úvodnú konzultáciu a najlepšie aj detailnú telesnú diagnostiku.
  • Personál by vás mal detailne oboznámiť s priebehom lymfatickej masáže vrátane odporúčaní, čo robiť pred a po ošetrení.
  • Procedúra sa nikdy nevykonáva v oblečení, ale v spodnej bielizni. Obdržíte tenký oblek, do ktorého sa počas ošetrenia obliekate.
  • Pred zapnutím programu vám ošetrujúca osoba uvoľní lymfatické uzliny na krku (bazálne ošetrenie krku). Musí sa vykonávať pred každou lymfodrenážou!

PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Prvýkrát na Body Reshape: Moja osobná skúsenosť s touto špeciálnou masážou nielen pre krajšie krivky

Výhody a nevýhody prístrojovej lymfodrenáže

Prístrojová lymfodrenáž je v porovnaní s ručnou technikou menej náročnejšia, ale súčasne menej individuálna. Vykonávať ju nemusí odborník (lymfoterapeut), ale stačí osoba, ktorá sa oboznámila s princípmi lymfatického systému, otvorením spádových uzlín na začiatku masáže a obsluhou lymfodrenážneho prístroja. Vďaka využitiu lymfodrenážnych návlekov je lymfodrenáž dostupnejšia a cenovo priaznivejšia.

Možné riziká a nevýhody prístrojovej lymfodrenáže

Najväčšie problémy môže vyvolať nevykonané bazálne ošetrenie krku pred masážou, ktoré musí byť vykonané pred každou – ručnou aj prístrojovou – lymfatickou masážou. Dôležité je, samozrejme, správne nastavenie prístroja pre konkrétneho klienta či klientku. 

Po skončení prístrojovej lymfodrenáže by ste mali pociťovať príjemné uvoľnenie, miernu únavu či ľahkú ospalosť. Ide o bežné reakcie, pokiaľ nie sú tieto prejavy nepríjemné či dokonca bolestivé. Bežné je tiež nutkanie na močenie, preto si pred lymfodrenážou aj po nej odskočte na toaletu.

Pokiaľ sa u vás objaví silnejšia bolesť hlavy, nevoľnosti a únava alebo iné nepríjemné pocity, lymfodrenáž neopakujte a radšej sa poraďte so svojím lekárom. Prístrojová masáž by sa nikdy nemala vykonávať u osôb s problémami, pri ktorých sa lymfatická masáž dôrazne neodporúča. 

Rozdiely medzi ručnou lymfatickou a prístrojovou masážou:

Prístrojová lymfodrenáž Manuálna lymfodrenáž
Časová náročnosť Cca 60 minút 1 až 2,5 hodiny
Platobné podmienky* Hradí klient  Môže byť hradená zo zdravotného poistenia**
Kto Nie je nutný certifikát v oblasti lymfatických masáží  Iba lymfoterapeut
Kedy Estetická a kozmetická medicína, fyzioterapia. Liečebná masážna technika aj kozmetická procedúra
Rozsah Väčšinou len nohy a brucho Celé telo vrátane tváre
Výhody Dostupnejšia a lacnejšia metóda lymfatickej masážeDôležitá je kvalita návleku a nastavenie programu Individuálna terapia

*Orientačnú cenu nemožno uviesť. Rozpätie môže byť pomerne veľké, pretože si ju stanovuje každý lymfoterapeut, zdravotnícke zariadenie či kozmetický salón sám.

**Na túto možnosť sa vždy spýtajte svojho lekára, prípadne poisťovne.

Záverečné zhrnutie: Prístrojová masáž môže pomôcť zmierniť prejavy celulitídy a prispieť k celkovému uzdraveniu

  • Podobne ako ručná lymfodrenáž, aj prístrojový variant môže mať veľa zdravotných prínosov vrátane hladšej a pevnejšej pokožky.
  • Na mieste je predchádzajúca konzultácia s lekárom, či je pre vás tento typ ošetrenia vôbec vhodný: obzvlášť vtedy, ak máte nejaké chronické zdravotné problémy. 
  • Všímajte si kvalitu lymfodrenážnych prístrojov. Je dôležitá nielen pre účinnosť masáže, ale predovšetkým ochranu vášho zdravia. Ďalšie benefity sú širšia dostupnosť a nižšia cena. Prístrojovú lymfodrenáž ponúkajú kozmetické salóny a cena za ošetrenie je v porovnaní s ručnou lymfodrenážou ďaleko priaznivejšia.
Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Bc. Monika Šaríková

Bc. Monika Šaríková

Keď som pred rokmi študovala históriu a literatúru, nenapadlo by mi, že sa nakoniec budem živiť písaním. Jednoznačne najradšej sa venujem písaniu o zdravom životnom štýle. Milujem dobré jedlo, rada varím a najviac si ulietavam na českej a ázijskej kuchyni, zbožňujem prírodu a pohyb. Medzi moje veľké športové lásky patrí najmä beh, cyklistika, turistika a jóga. :)