Probiotiká naše telo potrebuje pre správne trávenie a silnú imunitu. Objavte ich najlepšie prírodné zdroje.
Obsah článku:
8 dôvodov, prečo jesť prírodné probiotiká
- Získate viac energie.
- Podporíte si imunitu a znížite riziko nachladnutia, chrípky a ďalších chorôb.
- Zlepšíte svoje trávenie aj vstrebávanie živín.
- Zbavíte sa zápachu z úst.
- Znížite riziko alergií a ekzému.
- Budete mať zdravšiu a krajšiu pokožku.
- Uľavíte si od psychických problémov.
- Ľahšie schudnete.
Prírodné zdroje alebo tabletky?
Obe formy majú niečo do seba. Tabletky spravidla obsahujú vysoké dávky prospešných baktérií, takže ich môžete do tela dostať oveľa viac než obyčajnou stravou. Prírodné zdroje sa však lepšie vstrebávajú a sú telu bližšie. Ide o prirodzený spôsob dodávania dobrých baktérií v kombinácii s ďalšími cennými látkami, ktoré organizmus nijako nezaťažujú.
Probiotiká pri tráviacich problémoch a v tehotenstve
Potraviny s obsahom probiotík je vhodné konzumovať v prípade zápchy, hnačky, syndróme dráždivého hrubého čreva aj pri Crohnovej chorobe. Oplatí sa takisto pri kandidóze, zápale močového mechúra, poruchách funkcie pečene, žlčníka a pankreasu.
Odborníci ich odporúčajú aj v tehotenstve, na úpravu činnosti tráviaceho traktu u novorodencov a malých detí a tiež pri cukrovke.
Beriete antibiotiká? Chráňte svoje črevá a sliznicu
Pokiaľ vám lekár predpísal antibiotiká, nasaďte probiotickú kúru už v priebehu užívania liekov a pokračujte ešte týždeň po ich dobratí.
Najlepšie prírodné zdroje probiotík
1. Jogurt
Kvalitné jogurty obsahujú množstvo živých kultúr, najčastejšie typu Laktobacillus acidophilus a Bifidobacterium bifidus.V obchodoch vyberajte zrejúce biele jogurty bez pridaného cukru. Môžu byť z kravského, ovčieho alebo kozieho mlieka.
Okrem probiotík v dobrom jogurte nájdete aj vápnik, draslík, vitamín D a bielkoviny. Pokiaľ sa vyhýbate živočíšnej strave, dajte prednosť sójovým či kokosovým kyslým výrobkom. Pridajte do jogurtu čerstvé ovocie, oriešky alebo med.
Recept na domáci jogurt
Pol litra plnotučného mlieka nalejte do hrnca a zohrejte ho na 40–42 °C. Vmiešajte polievkovú lyžicu živého bieleho jogurtu a v jogurtovači alebo hrnci s teplou vodou nechajte dozrieť jogurt. Pokiaľ sa vám podarí stále držať rovnakú teplotu, jogurt budete mať hotový v priebehu pár hodín. Pri nižšej teplote to bude trvať trošku dlhšie. Akonáhle jogurt stuhne, dajte ho do chladničky, kde vydrží niekoľko dní.
TIP: Obajte ďalšie fígle na prípravu najlepšieho domáceho jogurtu.
2. Acidofilné mlieko
Obsahuje ušľachtilé druhy mliečnych baktérií, vďaka nižšiemu obsahu laktózy ho telo oveľa lepšie trávi a navyše podporu aj črevnú peristaltiku. Pomôže vám predísť nepríjemnému nafukovaniu, kŕčom v bruchu a zápche. Pri výberu platí to isté ako pri jogurte – dajte prednosť výrobkom bez pridaných sladidiel.
3. Kefír
Kefír sa radí ku kyslým mliečnym produktom s antibakteriálnymi účinkami a schopnosťou posilňovať kosti. Niektoré druhy môžu obsahovať až 20 rôznych probiotických kmeňov. Pitím kefíru upravíte črevnú mikroflóru a do tela dostanete aj potrebný vitamín B12 a K2, vápnik, horčík a esenciálne aminokyseliny.
4. Cmar
V cmare na vás čakajú prospešné baktérie, plnohodnotné mliečne bielkoviny, lecitín a vápnik. Naopak neobsahuje veľa tuku, takže ho môžete popíjať aj vtedy, keď sa snažíte schudnúť.
5. Bryndza
Málokto vie, že bryndza sa radí medzi najbohatšie zdroje probiotík. Obsahuje až 30 rôznych kmeňov. Dôležité je však si vybrať ten správny výrobok. Siahnite iba po čistej nepasterizovanej ovčej bryndzi, ktorá chráni črevá pred rakovinotvornými látkami, znižuje cholesterol a bráni jeho ukladaniu v cievnych stenách.
6. Tempeh
Či už ste vegetarián alebo milovník mäsa, tempeh by nemal ujsť vašej pozornosti. Fermentovaný výrobok zo sójových bôbov je bohatý na probiotické baktérie.
BBC Good Food uvádza:
Tempeh obsahuje niektoré vitamíny skupiny B, ktoré nám dodávajú energiu, podporujú nervový systém a zlepšujú vstrebávanie vápnika. Obsahuje aj horčík, fosfor a zinok potrebný na lepšie hojenie rán. Tempeh je bohatý na probiotické baktérie aj prebiotiká, ktorými sa prospešné kultúry živia.
7. Miso
Pasta miso neodmysliteľne patrí do jedálneho lístka obyvateľov ázijských krajín. Vyrába sa z kvasenej ryže, jačmeňa, žita alebo fazule. Slúži najmä k dochucovaniu polievok. Podporuje trávenie, zlepšuje imunitný systém a znižuje riziko vzniku rakoviny. Dôležité je pridať miso až na konci varenia do teplej – nie horúcej polievky – aby všetky cenné látky prežili.
8. Natto
Japonská špecialita vzniká z fermentovaných sójových bôbov. Obsahuje nielen probiotické baktérie, ale tiež enzým nattokinázu, ktorý pôsobí protizápalovo a pomáha bojovať proti rakovinovému bujneniu. Natto vám tiež dodá vitamín K2 nevyhnutný pre zdravé srdce, cievy aj kosti a aj ako prevencia vrások.
9. Nakladané uhorky
Uhorky upravené prírodným kvasením sú plné prospešných baktérií. Pritom sú veľmi jednoduché na prípravu a môžu slúžiť ako zdroj probiotík v priebehu celej zimy. Niet divu, že sa u nás pripravujú už po niekoľko tisícročí.
Podľa Viem, čo jem spočíva prínos nakladaných uhoriek najmä v prítomnosti probiotických baktérií, vlákniny a enzýmov zvyšujúcich stráviteľnosť.
Popri probiotikách má svoj význam aj kyselina mliečna, ktorá priaznivo pôsobí na zdravie čriev. Kvasená zelenina je tiež lepšie stráviteľná a vyznačuje sa prítomnosťou mnohých ďalších látok s priaznivým účinkom – organickej kyseliny, látky typu antibiotík, látky s protibakteriálnym účinkom.
10. Kyslá kapusta
Rovnako ako nakladané uhorky je kyslá kapusta bohatým zdrojom živých kultúr a enzýmov podporujúcich trávenie. Vďaka vysokému obsahu vitamínu C navyše podporuje obranyschopnosť organizmu voči nachladnutiu. V obchodoch vyberajte iba nepasterizované druhy kyslej kapusty.
Vyrobte si vlastnú kyslú kapustu
11. Kimchi
Kórejská nakladaná zelenina prechádza mliečnym kvasením, v priebehu ktorého vznikajú cenné probiotiká. Kimchi si môžete vyrobiť aj sami doma, stačí si vybrať niektorý z dostupných receptov. Využiť k tomu môžete napríklad uhorky, čínsku kapustu, reďkovky a ďalšie druhy zeleniny.
Podľa magazínu Organic Facts vykazuje kimchi skvelé účinky pri gastritídach a vredoch spôsobených baktériou Helicobacter pylori.
Nadmerná konzumácia však môže viesť k tráviacim ťažkostiam. Vzhľadom k fermentácii obsahuje kimchi veľa prospešných baktérií a vlákniny, ktorá môže citlivým jedincom spôsobiť nafukovanie a plynatosť. Je preto vhodné začať s malým množstvom a pridávať kimchi do jedálneho lístka postupne.
12. Kombucha
Fermentovaný čierny čaj vzniká za prítomnosti probiotických baktérií a kvasiniek. Nasladlý šumivý nápoj sa vyrába v Japonsku už viac ako 2000 rokov. Podporuje trávenie, dodáva energiu a pomáhať detoxikovať pečeň.
Ako upravovať potravinami s probiotikami?
Až budete hľadať recept na úpravu niektorej z fermentovaných potravín, myslite na to, že nikdy nesmie prejsť varom. Vysoké teploty totiž zničia všetky prospešné baktérie a potravina tak úplne stráca svoj prospešný účinok.
Probiotiká ničia sladkosti aj údeniny
Probiotické baktérie sú veľmi citlivé a k svojmu životu potrebujú vhodné prostredie. Vyhýbajte sa preto ich úhlavným nepriateľom, medzi ktorých patria údeniny, tučné mäso, vnútornosti, majonéza a sladkosti. Škodí im aj nadmerná konzumácia bielkovín alebo nedostatok vlákniny a komplexných sacharidov.
Prajeme vám dobrú chuť a dobré trávenie.