Horčík patrí do skupiny najdôležitejších minerálov nevyhnutných pre normálne fungovanie organizmu. Zároveň však ide o nedostatkový minerál, ktorý nie je ľahké doplniť len zo stravy bohatej na horčík. Preto sa odporúča užívať aj doplnky stravy bohaté na tento životne dôležitý minerál.
Pretože sa horčík vždy viaže na iný prvok, existuje niekoľko rôznych foriem, ktoré sa vyznačujú odlišnou vstrebateľnosťou, využiteľnosťou a ďalšími účinkami. Bežne užívanou formou je oxid horečnatý.
Obsah článku:
Čo je oxid horečnatý
Formy horčíka sa delia na dve skupiny: organické a anorganické. Oxid horečnatý patrí do skupiny anorganických foriem, ktoré sa od organických odlišujú horšou vstrebateľnosťou a mierne preháňajúcimi účinkami.
Anorganické formy horčíka:
- oxid horečnatý
- uhličitan horečnatý
- síran horečnatý
Oxid horečnatý patrí k najstarším a najbežnejším využívaným formám. Nájdete ho najmä v lacnejších doplnkoch stravy, napríklad v obľúbených horčíkových šumivých tabletkách a vo vitamínových produktoch predávaných v supermarketoch.
Nie je nutné ho kvôli nižšej vstrebateľnosti, a tým pádom aj využiteľnosti, zatracovať a nahrádzať viac odporúčanými organickými formami magnézia. Jeho užívanie má totiž okrem doplnenia horčíka aj iné pozitívne účinky na organizmus.
Vstrebateľnosť, využitie a nežiaduce účinky
Oxid horečnatý obsahuje vysoké množstvo elementárneho horčíka (až 60 %). Vstrebateľnosť je však veľmi nízka. Organizmus z tejto formy vstrebá iba približne 4 %.
1 tabletka 1 000 mg zlúčeniny | Obsah elementárneho magnézia v 1 000 mg zlúčeniny | Vstrebateľnosť |
Oxid horečnatý | 60 % | Len 4 % |
Hlavné negatívne účinky
Okrem slabšej vstrebateľnosti sú až príliš negatívne hodnotené laxatívne účinky oxidu horečnatého. Opatrní by mali byť hlavne vrcholoví športovci a osoby, ktoré trápi “príliš aktívny” tráviaci systém, teda časté hnačky.
Účinky oxidu horečnatého na zdravie
Ak vám ide len o doplnenie magnézia, doplnky stravy s oxidom horečnatým nie sú najlepšou voľbou. Dennú odporúčanú dávku môžete doplniť len užitím väčšieho množstva tabletiek. A to nie je ideálne riešenie vzhľadom na laxatívne účinky tejto formy.
Vďaka laxatívnym účinkom lieči zápchu
Preháňajúce (laxatívne) účinky oxidu horečnatého nemusia byť vnímané len ako negatívum. V mierne zvýšených dávkach predstavujú prínos pre osoby, ktoré trápi zápcha. Spoločne s upokojujúcimi a uvoľňujúcimi účinkami dokáže táto forma horčíka podporiť normálne fungovanie zažívacieho traktu. Neužívajte ju však, ak sa chystáte na náročný tréning v posilňovni či polmaratón.
Pomôže pri pálení záhy
Nesmieme zabudnúť ani na jeho vplyv na prekyslený žalúdok. Oxid horečnatý pôsobí podobne ako jedlá sóda. Zmierňuje pálenie záhy a tíši žalúdok po ťažkom jedle či nadmernej konzumácii alkoholu. Ide o takzvané antacidá (skupinu liekov, ktoré neutralizujú kyselinu chlorovodíkovú v žalúdku).
Ako správne užívať oxid horečnatý
Doplnky stravy obsahujúce oxid horečnatý sú vhodné najmä pre nešportujúcu verejnosť, a tiež pri miernej fyzickej aktivite. Pri pravidelnom užívaní táto forma deficit horčíka spoľahlivo doplní, a to hlavne u ľudí, ktorí športujú minimálne a ich bežný jedálny lístok neobsahuje dostatok prirodzených zdrojov magnézia.
Naopak, v prípade osôb s vyššou až extrémnou fyzickou a športovou záťažou, je vhodné užívať doplnky stravy obsahujúce organické formy magnézia. Títo ľudia totiž nedostatkom horčíka vďaka vyváženej a zdravšej strave väčšinou netrpia a viac sa u nich prejavuje nežiaduci laxatívny účinok.
S ohľadom na vedľajšie preháňajúce účinky sa dôrazne odporúča dodržiavať odporúčané dávkovanie. Kvôli laxatívnym účinkom je vhodné užívať oxid horečnatý ráno pred raňajkami a s dostatočným predstihom pred akoukoľvek aktivitou.
Záverečné zhrnutie: Oxid horečnatý upokojí žalúdok a zbaví vás zápchy
Oxid horečnatý je šikovný pomocník za pár korún, ktorý:
- je vhodný pre širokú nešportujúcu verejnosť a pri ľahšej fyzickej námahe
- má laxatívne účinky a pomáha pri zápche
- zmierňuje pálenie záhy.