Bezhladovania.sk

Nutri-Score: Kedy pomôže a v čom môže byť zavádzajúce?

Možno ste si v poslednej dobe všimli na niektorých potravinách nové označenie Nutri-score. Pokiaľ ste zaznamenali logo pripomínajúce semafor s päťfarebnou škálou a písmenami A až E, narazili ste práve na Nutri-Score (nutričná hodnota). 

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Nutri-Score je u nás pomerne novým systémom označovania potravín, ktorý má pomáhať spotrebiteľovi s vhodnejším a zdravším výberom pri nákupe potravín.

Čo je Nutri-Score?

Nutriskóre (Nutri-Score) je dobrovoľný údaj na etiketách potravín a nápojov, ktorý pomáha spotrebiteľovi lepšie sa vyznať medzi zdravšími a menej zdravými potravinami. Ide o zrozumiteľný nástroj, ktorý pomáha človeku porozumieť nutričnej kvalite potravín a umožňuje mu ľahšie sa rozhodnúť pri výbere potravín.

Rozdiel oproti kalorickým hodnotám

Len prehľad o kalorických hodnotách (kalorické tabuľky) často neposkytuje spotrebiteľovi jasný návod, ako si vybrať zdravé a kvalitné potraviny. Nutri-Score predstavuje komplexné meradlo, ktoré rozdeľuje potraviny do 5 kategórií podľa ich zloženia a výživovej hodnoty. Pomocou zjednodušených údajov tak dáva človeku informácie, aké potraviny preferovať, a ktoré naopak konzumovať s mierou. 

Ako čítať Nutri-Score?

Nutri-Score sa na potravinách objavuje vo forme farebného loga, ktoré pripomína semafor a obsahuje písmená A – E. Každé písmeno je znázornené inou farbou. Tmavozelená farba (známka A) označuje potraviny s najlepšou nutričnou hodnotou a zložením, zatiaľ čo červená farba (známka E) pripadá na potraviny s najmenej vhodným zložením.

  • Potraviny označené zelenou farbou a písmenami A alebo B majú vysokú výživovú hodnotu a oplatí sa ich konzumovať častejšie alebo v najväčšom množstve. Tieto potraviny sú zdrojom prospešných živín a látok (vitamíny, minerálne látky, stopové prvky, vláknina, bielkoviny).
  • Potraviny označené oranžovou alebo červenou farbou a písmenami D alebo E by sme mali jesť menej často alebo v menšom množstve. Obsahujú totiž väčšie množstvo zložiek, ktoré je vhodné v strave obmedziť (nasýtené tuky, cukor, soľ).

Pôvod tohto šikovného hodnotenia potravín

Nutri-Score vyvinul francúzsky akademický tím a s obľubou ho používa mnoho krajín, ako napríklad Nemecko, Španielsko, Francúzsko a Belgicko. Postupne sa dostáva aj k nám, ale s logom Nutri-Score sa zatiaľ nestretávame až tak často.

hodnotenie potravín

Ako sa počíta Nutri-Score?

Na základe rovnice vyvinutej tímom vedcov s ohľadom na odborné vedecké štúdie. Ide o tzv. Raynerovo skóre. Rovnica zohľadňuje výživové hodnoty, prospešné živiny, ale aj tie zložky, ktoré by mali byť v strave obmedzené.

Potravina získava body podľa obsahu určitých zložiek v 100 g potraviny alebo 100 ml nápoja. Najskôr sa pridelia body za celkový obsah energie (kalórií), nasýtených tukov a soli. Od tejto hodnoty sa odrátajú body za bielkoviny, vlákninu a ďalšie prospešné látky, ktoré zlepšujú výživovú hodnotu produktu. Podľa výsledného skóre sa potravina alebo nápoj zaradí do jednej z piatich kategórií: A až E.

1. Bodové hodnotenie živín

0 až 10 bodov pre zložky, ktoré je vhodné v strave obmedziť (celkové množstvo energie, cukry, nasýtené mastné kyseliny)

  0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Energetická hodnota (kcal) ≤80 >80 >160 >240 >320 >400 >480 >560 >640 >720 >800
Nasýtené mastné kyseliny (g) ≤1 >1 >2 >3 >4 >5 >6 >7 >8 >9 >10
Cukry (g) ≤4,5 >4,5 >9 >13,5 >18 >22,5 >27 >31 >36 >40 >45
Sodík (g) ≤0,09 >0,09 >0,18 >0,27 >0,36 >0,45 >0,54 >0,63 >0,72 >0,81 >0,9

0 až 5 bodov za zložky, ktoré prospievajú ľudskému zdraviu (vláknina, bielkoviny, ovocie, zelenina, orechy) 

  0 1 2 3 4 5
Vláknina (g) ≤0,7 >0,7 >1,4 >2,1 >2,8 >3,5
Bielkoviny (g) ≤1,6 >1,6 >3,2 >4,8 >6,4 >3,5
Ovocie / zelenina / orechy (%) ≤40 >40 >60 >80

2. Výpočet Raynerového skóre

Raynerovo skóre = Celkové body za zložky, ktoré by sa mali v jedálničku obmedziť (energia, nasýtené mastné kyseliny, cukor, sodík/soľ) Celkové body za prospešné zložky (vláknina, bielkoviny, ovocie, zelenina, orechy)

3. Premietnutie výsledkov do celkového hodnotenia 

Potraviny a nápoje môžu obdržať za obsah jednotlivých zložiek skóre od -15 (najlepšie) do +40 (najhoršie). Podľa výsledného skóre je výrobok zaradený do jednej z piatich kategórií (A – E).

Zdroj: https://www.nutriscorecesko.cz/o-nutri-score

Výhody Nutri-Score

Nutri-Score je objektívnym spôsobom, ako informovať spotrebiteľa o výživovej hodnote a kvalite výrobku bez nutnosti hlbšieho porozumenia nutričným hodnotám a celkovému zloženiu výrobku. 

Nutri-Score sa preto hodí hlavne pre ľudí, ktorí nemajú dostatok znalosti vo výžive. Ide o údaj, ktorý slúži na rýchlu orientáciu medzi tým, či patrí potravina medzi tie zdravšie, alebo menej zdravé.

Nutri-Score výhody

Nevýhody Nutri-Score

Bohužiaľ, ani Nutri-Score nie je vždy zaručeným ukazovateľom skutočnej výživovej hodnoty a zdravotnej prospešnosti potravín. Podľa Nutri-Score môžu obdržať horšie hodnotenie aj niektoré zdravé potraviny len kvôli vyššej energetickej hodnote alebo vyššiemu obsahu tukov a soli. 

Nespravodlivo nízke hodnotenie

Nutri-Score totiž nezohľadňuje všetky živiny, ktoré prospievajú ľudskému zdraviu – napríklad omega-3 mastné kyseliny alebo jednotlivé vitamíny a minerálne látky. Podľa Nutri-Score tak môžu patriť do menej vhodných kategórií aj zdravé potraviny, ako sú kvalitné oleje, tučné ryby, vysokopercentná šunka alebo syry.

Zavádzajúca vysoká známka

Rovnako tak môže dôjsť k tomu, že niektoré priemyselne spracované výrobky obdržia skóre A, hoci vysoká konzumácia týchto potravín preukázateľne škodí zdraviu. Nutri-Score neberie do úvahy ani obsah prídavných látok alebo „éčok“, nerieši veľkosť konzumovanej porcie a zanedbáva spôsob technologického spracovania potravín.

Nutri-Score navyše nezohľadňuje energetický výdaj spotrebiteľa ani špecifické výživové nároky konzumenta (deti, tehotné ženy, seniori). Nutri-Score by preto malo slúžiť iba ako všeobecný ukazovateľ výživovej hodnoty, nie ako hlavný parameter pri výbere potravín.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Nákupný zoznam: 60 potravín, ktoré sa hodí mať stále poruke

Záver: Nutri-Score je rýchlym a prehľadným pomocníkom pre orientáciu počas nákupu potravín

  • Cieľom Nutri-Score je obmedziť príjem potravín s nízkou výživovou hodnotou a podporiť konzumáciu potravín s čo najväčším množstvom prospešných živín. 
  • Občasná konzumácia menej zdravých potravín, samozrejme, neuškodí, ale pokiaľ hľadáme potraviny pre každodenný jedálniček, môže byť Nutri-Score dobrým radcom.
  • Vždy by sme sa však mali pri výbere potravín zastaviť a kriticky zamyslieť. Nutri-Score totiž hodnotí len niektoré výživové hodnoty výrobkov, ale problematika zdravej výživy je omnoho komplexnejšia. Z tohto dôvodu je stále vhodné čítať zloženie na obaloch potravín a Nutri-Score brať skôr len ako potvrdenie nášho správneho výberu.

Zdroje

1.  Hercberg, S., Touvier, M., Salas-Salvado, J., & Group of European scientists supporting the implementation of Nutri-Score in Europe. (2022). The Nutri-Score nutrition label. International Journal for Vitamin and Nutrition Research, 92(3-4), 147–157.

2.  van der Bend, D. L. M., van Eijsden, M., van Roost, M. H. I., de Graaf, K., & Roodenburg, A. J. C. (2022). The Nutri-Score algorithm: Evaluation of its validation process. Frontiers in Nutrition, 9, 974003.

3.  Goiana-da-Silva, F., Cruz-E-Silva, D., Nobre-da-Costa, C., Nunes, A. M., Fialon, M., Egnell, M., Galan, P., Julia, C., Talati, Z., Pettigrew, S., Darzi, A., Araújo, F., & Hercberg, S. (2021). Nutri-Score: The Most Efficient Front-of-Pack Nutrition Label to Inform Portuguese Consumers on the Nutritional Quality of Foods and Help Them Identify Healthier Options in Purchasing Situations. Nutrients, 13(12), 4335.

4.  Ter Borg, S., Steenbergen, E., Milder, I. E. J., & Temme, E. H. M. (2021). Evaluation of Nutri-Score in Relation to Dietary Guidelines and Food Reformulation in The Netherlands. Nutrients, 13(12), 4536.

5.  Ducrot, P., Julia, C., & Serry, A. J. (2022). Nutri-Score: Awareness, Perception and Self-Reported Impact on Food Choices among French Adolescents. Nutrients, 14(15), 3119.

6.  Chouraqui, J. P., Dupont, C., Briend, A., Darmaun, D., Peretti, N., Bocquet, A., Chalumeau, M., De Luca, A., Feillet, F., Frelut, M. L., Guimber, D., Lapillonne, A., Linglart, A., Rozé, J. C., Simeoni, U., Turck, D., & Committee on Nutrition of the French Society of Pediatrics (CN-SFP). (2023). Nutri-Score: Its Benefits and Limitations in Children’s Feeding. Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition, 76(3), e46–e60.

7.  Peters, S., & Verhagen, H. (2022). An Evaluation of the Nutri-Score System along the Reasoning for Scientific Substantiation of Health Claims in the EU-A Narrative Review. Foods, 11(16), 2426.

8.  https://www.nutriscorecesko.cz/o-nutri-score

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Mgr. Daniela Krčová

Mgr. Daniela Krčová

Som nutričná špecialistka a výživu človeka som vyštudovala na magisterskom štúdiu na 1. lekárskej fakulte Karlovej univerzity. Po ukončení štúdia som založila svoju vlastnú nutričnú poradňu v Ostrave (NutriD poradňa), v rámci ktorej pomáham ľuďom so správnymi a trvalo udržateľnými stravovacími návykmi. Venujem sa najmä športovej výžive a chudnutiu, ale zameriavam sa tiež na výživu pri potravinových alergiách a intoleranciách, cukrovke, vysokom krvnom tlaku alebo napríklad na výživu tehotných a dojčiacich žien. Medzi moje hlavné záujmy patrí posilňovanie, behanie a turistika.