Bezhladovania.sk

Nevážime si skutočnú ceny kvality a zdravia, varuje zakladateľ Powerlogy Dušan Plichta

Kvalitné jedlo mení myslenie. Tak znie motto zakladateľa konceptu zdravých raňajok skvelej chuti Powerlogy. Chcete, aby vám jedlo naozaj dávalo radosť a silu do života? Inšpirujte sa príbehom a myšlienkami Dušana Plichtu, ktorého produkty si už vyslúžili mnoho prestížnych titulov vrátane 7 ocenení Great Taste London.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Obsah článku:

Dušan, poviete nám svoj životný príbeh? V akom momente ste začali riešiť svoju životosprávu?

Sám som tak do 18 rokov svojho života nebral ohľad na životosprávu a fungoval podľa všeobecne známych odporúčaní. Aj keď som vďaka športu, tancu a neustálemu pohybu nikdy nemal problém s nadváhou, často som bojoval s tráviacimi ťažkosťami, hladom, nervozitou, únavou a neschopnosťou sústrediť sa.

Dá sa hovoriť aj o istej mentálnej hmle, keď sa vám nič okrem vašich záujmov extra nechce a každá pracovná aktivita, do ktorej by ste sa mali pustiť, sa vám zdá byť veľmi náročná…

Ešte že mám k životu taký ten vedecký prístup. Keď cítim, že mi niečo nefunguje alebo cítim motiváciu, že by som chcel niečo pochopiť a naozaj spoznať súvislosti, tak sa do toho ponorím a poviem si, že pre môj život na to musím prísť.

A tak ma najprv motivoval výkon a vzhľad, aby som bol so sebou spokojný a mal dostatok energie pre moje životné vízie a sebarealizáciu. Motivoval ma aj nový prístup, ktorý som objavil v Austrálii a ktorý istým spôsobom nabúral konvenčné presvedčenie o tom, že jedlo je len kalória a že stačí vydať viac a prijať menej pre chudnutie, alebo cvičiť a prijať viac pre naberanie svalov.

Človek nemusí mať nadváhu, aby mu chýbala fyzická aj celková životná energia. Aj vy ste to zažili. Ako odhaliť skutočnú príčinu a začať s riešením?

Správne. Aj keď je tá pravdepodobnosť menšia, tak ľudia s nadváhou, ktorí zároveň jedia zdravé potraviny, nemusia mať až také zápaly v tele a môžu byť na tom holisticky lepšie ako vyšportovaný extrémista, ktorý trápi svoj telo a nevedome ho zaťažuje zápalovými potravinami alebo potravinami, ktoré mu spôsobujú problémy s trávením a imunitou.

Riešení, prístupov a ciest je viacero. Záleží, čo najlepšie sedí a dáva zmysel vašej mysli a duši. V západnej kultúre (aj vďaka našej výchove) väčšina z nás inklinuje k vede, dôkazom a autoritám z oblasti medicíny. Tu by som aj ostal, ale upriamil na zmenu paradigmy, čiže prechod z klasickej medicíny na medicínu funkčnú a holistický prístup.

Predstaviteľom a pionierom v médiách je v Českej republike napríklad funkčný lekár Ján Vojáček, ktorého prístup mnou rezonuje. Ja sa na to pozerám ešte cez pokročilejšiu optiku biohackingu. Ide o využitie nových poznatkov nutričnej vedy, optimalizáciu vnútorného a vonkajšieho prostredia, využitie nových technológií pre lepšiu diagnostiku a meranie zdravotných markerov pre optimalizáciu zdravia a energiu tela a mozgu.

Môžem sama na sebe rozpoznať, kedy mi energiu berie nevhodná strava, stres, nedostatok spánku alebo niečo iné? Tipujem, že väčšinou to bude práve súhra viacerých faktorov…

Áno je to kombinácia faktorov a v základnom rozdelení by som sa pozrel na dve úrovne energie. Energia tela a energia emócií a našich myšlienok. Ako sa už roky problematike ľudského zdravia venuje ajurvéda, čínska medicína či šamanské praktiky, tak vždy v podstate riešime súlad trojuholníka telo, myseľ a duša.

Problémom súčasnej doby je, že sme zacyklení v našej mysli a odpájame sa od vnímania našej duše a tela. Zdravší ľudia to riešia a v prvom rade aj cez lepšiu životosprávu začínajú cítiť svoje telo a rozdiely v energii. Prichádzajú tak aj pozitívnejšie myšlienky a lepšie vedomie a radosť zo života v súlade s našou dušou. Máme totiž potom dostatok energie a odvahy nájsť si svoje miesto v živote tam, kde to chce naša duša a nie tam, kde nás tlačí myseľ – pomyselne vytvorená ilúzia úspechu, ktorú definuje naše okolie a spoločnosť.

Odporúčate systémový prístup a prevzatie kontroly nad vlastnou energiou, výkonom a zdravím pomocou tzv. biohackingu. O čo ide? Je to vhodné pre každého?

Definícia biohackingu vychádza zo systémového prístupu a prevzatia kontroly nad vlastnou energiou, zdravím a životom. Biohackeri sú ľudia, ktorí myslia analyticky a kriticky a učia sa na základe vlastných kontrolovaných experimentov a skúseností. Biohackeri slepo nenasledujú rôzne autority, ale aplikujú kritické myslenie a sústreďujú sa na neustále hľadanie a vyhodnocovanie príčiny a účinku. 

Keďže nikdy neexistuje len jediná príčina, hlavným cieľom biohackera je tvorba systému, ktorý vytvára poriadok z chaosu. Myslím, že každý z nás by sa mal stať pre seba tou autoritou a istým biohackerom, ktorý hľadá súvislosti a poznanie pre kontrolu nad svojím zdravím a životom.

Biohacking je dostupný pre všetkých – záleží len na vás, či vás tento prístup súčasnej vedy a racionálnej mysle priťahuje a dáva vám zmysel. Zároveň si myslím, že biohacking vyhovuje skôr mužskému princípu, ktorý máme v sebe, a práve ženy by ho mohli v tejto oblasti prospešne využiť.

Predstavte si, že som váš potencionálny klient – bežným životom unavený človek, ktorý chce na svojom životnom štýle niečo zmeniť. Kde by som mala začať a prečo?

V rámci môjho prístupu verím, že určite od hlavy. Jednak správnym nastavením internej motivácie, že prečo chcem zmenu a prečo mi slúži pre zdravší a lepší život. Na druhej strane je tu biológia a výživa mozgu – čiže pre dlhodobú zmenu treba postupne meniť biochémiu závislosti, návykov a správania, ktorá je v mozgu. 

Prakticky ide o to, že istým spôsobom potrebujeme náš mozog oklamať a dať mu takú výživu, aby už nemal tie chute na sladké alebo fast food. Potrebujeme zmeniť zloženie stravy aj pre náš druhý mozog, ktorý tvorí mikrobiota v našom tráviacom trakte.

A tak sa dajú veci meniť principiálne a systémovo s tým, že človek pochopí súvislosti a dostane sa do svojej individuálnej rovnováhy. Potom prirodzene chudne a netrápi sa…

Prirodzene totiž meníme metabolickú flexibilitu a zloženie baktérií v našom tráviacom trakte. Strácajú sa závislosti a prichádza lepšia kontrola a energia do života aj pre pohyb a šport.

Každé telo je iné. Preto vám v Powerlogy ide o odhalenie 20 % stimulov životosprávy, ktoré prinesú 80 % vytúžených výsledkov. Tieto stimuly má každé telo svoje? Existujú nejaké, ktoré sa opakujú skoro u všetkých?

Tvrdenie, že každý sme individualita a potrebujeme niečo iné, je aj nie je pravdou! Samozrejme, veľmi uznávam osobný prístup a ladenie životosprávy podľa požiadaviek a nárokov životného štýlu.

Inak sa potrebuje stravovať a oddychovať tehotná matka ako profesionálny futbalista. Inak otec rodiny s nadváhou v manažérskej funkcii a inak slobodný dvadsiatnik s vlastným online podnikaním.

Avšak všetci sme len ľudia a sme zložení z buniek a tie sú zložené z mitochondrií. Máme tu systém ľudského organizmu, ktorý funguje na istých princípoch a pravidlách. Takže princípy fungujú podľa mňa na 90 % pre každého a 10 % môžu byť výnimky či anomálie.

Avšak na konci dňa sú to len ľudia z nižšou alebo vyššou citlivosťou na vybraný stimul. Dostali dobrú genetickú výbavu, ktorú prostredím a svojím životom ešte posilnili.

Môžem tak mať napríklad lepšiu schopnosť páliť cukry a výbornú inzulínovú citlivosť, ale keď budem pravidelne jesť viacej cukru ako je moje optimum, tak sa to začne len a len kaziť a zhoršovať. A to platí vo všetkom. Cestou je preto podľa mňa využitie princípov a dôležitých pravidiel (zásady, hranice) a následne je dôležité si ich individuálne „vyladiť“.

Často používate pojem Powerfood. Čo to znamená? Aké potraviny si pod tým mám predstaviť a kde ich zoženiem?

Poviem pravdu, je to taká marketingová pomôcka pre funkčné potraviny s extra výživovou hodnotou alebo špecifickým významom pre naše telo. Inak povedané, sú to potraviny, ktoré vám dodajú vysokú energiu a nutričnú hodnotu.

Powerfoods môžu byť základné potraviny, ako bryndza, olivový olej, mandle či čokoláda nad 70 %, alebo potom pokročilé potraviny ako MCT olej, CBD olej či kolagén. Nájdete ich väčšinou skôr na internete alebo vo vybraných bio sekciách kvalitných potravín a obchodov so zdravou výživou.

Aké potraviny ľudia mylne považujú za škodlivé a pritom záleží len na množstve? Napadá mi napríklad káva…

Áno káva je dobrý príklad, ale nejde vôbec len o množstvo, ale skôr o kvalitu a formu, v ktorej danú potravinu konzumujeme. Ak pijem lacnú instantnú kávu s mliekom a cukrom, tak to nie je zdravé. Ak si ale spravím bio kávu z čerstvého zrna a vymixujem s maslom a MCT olejom, tak je to priam čistá energia pre náš mozog. 

Rovnako to platí pre úžasnú oblasť čokolády. Ak je čistá nad 70 % a max. s orieškami, tak to je priam úžasná zdravá sladkosť. Avšak vieme, že zloženie bežnej čokolády je plné cukru, palmového oleja a iných zložiek. Niekedy si, žiaľ, nevážime skutočnú cenu kvality a zloženia.

Aké potraviny ľudia naopak až zbytočne „uctievajú“? Napadá mi napríklad avokádo, ktoré v našich zemepisných šírkach takmer nerastie. Ako sa staviate k odporúčaniu potravín, ktoré nepochádzajú z lokálnej produkcie?

Každý uctieva najviac to, čo mu chutí a čo mu robí dobre. Takto tu máme napríklad mnohých vegánov a uctievačov tofu a sóje, ktorá nie je dokonca ani európska.

Také avokádo sa pestuje už aj v Európe a vie byť „lokálnejšie“, ale súhlasím, že základ by mali tvoriť európske potraviny.

Či nemecké, české alebo slovenské, to už je podľa mňa trochu nacionalisticky pritiahnuté za vlasy, keďže sme rozlohou menší ako Nemecko. Osobne preto zastávam prístup, že Európu považujem za lokálnu a vyberám si z dostupných potravín tie najvyššej kvality.

Takto, ak je potravina bio a v top kvalite, tak väčšinou aj stojí viac tá španielska ako slovenská. Problém však nie je ani v ľuďoch a našom výbere, ako v tom, že sme politicky a štrukturálne nastavení. Kým napríklad v Nemecku a Taliansku majú lokálni malí a strední bio producenti značné výhody, podporu a dotácie, tak u nás im ešte hádžeme polená pod nohy cez náročnú legislatívu a tlak na ceny.

Nevážime si kvalitu a nevieme, ako veľmi to zasahuje naše zdravie, ak robíme v jedle kompromisy.

Prevádzkujete tiež vlastný e-shop. Ktoré produkty patria k najobľúbenejším a prečo?

V Powerlogy prinášame prémiové zdravé potraviny, ktoré aj skvelo chutia. Preto je na prvom mieste bio alternatíva k známej nutelle, ktorou je power nougat. Obľúbené sú aj orieškové maslá a krémy, granola alebo čokoláda.

Z pohľadu funkčnej výživy je to najmä čistý naturálny kolagén, MCT a CBD oleje. Nie sme lacní, ale nerobíme kompromisy v kvalite a naši zákazníci to z dlhodobého hľadiska dôvery veľmi oceňujú. A keď je tu tlak na ceny, tak ostávame pri tom, aby sme boli asi jedni z mála na Slovensku a v Česku, ktorí si potrpia na bio kvalitu orechov, kávy a čokolády.

Prezradíte nám aj plány Powerlogy na rok 2022?

Naším plánom je expanzia na bohatšie trhy, ako Nemecko, Dubaj a Japonsko a zároveň aj rast v Českej republike v rámci našej cieľovej skupiny zákazníkov, ktorí sa vzdelávajú a potrpia si na kvalitu a chuť bez kompromisov.

Plánujeme rozširovať aj portfólio o inovatívne potraviny, najmä raňajkovú líniu bio bezlepkovej granoly, palacinkového mixu pre deti či špičkového ceremoniálneho a univerzálneho kakaa z Kolumbie.

Kakao je úžasná alternatíva ku káve, ktorá podľa mňa otvára srdce a prináša radosť. Veď len ochutnajte silu pravej čokolády Powerlogy, ktorá je ukrytá aj v našom nugáte.

Dušan, ďakujeme za skvelý rozhovor a nech sa vám vydaria všetky plány!

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Mgr. Zuzana Veselá

Mgr. Zuzana Veselá

Som vyštudovaná právnička, ale v súčasnosti sa naplno venujem písaniu. Mám rada českú, taliansku, indickú a mexickú kuchyňu. Milujem ochutnávanie nových exotických druhov ovocia a (nealko!) nápojov. Od vyváženého jedálneho lístka z poctivých surovín sa podľa mňa odvíja aj naša celková pohoda.