Bezhladovania.sk

Nedostatok vitamínu D v tele: Aké hrozia zdravotné problémy a ako sa prejavuje?

O vitamíne D a jeho vplyve na zdravie sa teraz veľa rozpráva a píše v súvislosti s vírusovým ochorením COVID-19. „Déčko” však k životne dôležitým vitamínom patrí odjakživa a jeho dlhodobo nízky príjem býva príčinou vážnych zdravotných problémov a ochorení.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Nedostatok déčka je celosvetový problém. Napríklad v Európe prijíma príliš málo vitamínu D odhadom až 50 % ľudí (vrátane detí) a iba o 1 % českej populácie sa dá povedať, že prijíma dostatočné až preventívne množstvo vitamínu D po celý rok.

Vitamín D je pritom absolútne nevyhnutný pre zdravé fungovanie celého organizmu a hrá významnú úlohu v prevencii mnohých chronických ochorení vrátane infekcií. Viete, ako odhaliť nedostatok práve u seba?

vitamín d v potravinách
Podľa českého Štátneho zdravotného ústavu (SZÚ) pobyt na slniečku k doplneniu vitamínu D nestačí a je potrebné pravidelne konzumovať potraviny bohaté na déčko alebo užívať doplnky stravy.

Ako sa prejavuje nedostatok vitamínu D v tele?

Jednou z mnohých funkcií déčka je správne fungovanie imunitného systému. Je potrebný pre vstrebávanie vápnika a fosforu. Vyznačuje sa protizápalovými a protivírusovými účinkami. Slúži ako prevencia a často sa využíva pri liečbe cukrovky oboch typov, mnohých autoimunitných, kardiovaskulárnych či onkologických chorôb.

Je vedecky preukázané, že chronický nedostatok vplýva negatívne na zdravie a je príčinou mnohých zdravotných problémov a ochorení. Ak nie je príčinou, tak zhoršuje priebeh alebo komplikuje liečbu. Nedostatok tohto vitamínu je však natoľko bežný, že o ňom väčšina ľudí nevie a za svojimi problémami vidí iné dôvody.

5 najčastejších prejavov nedostatku vitamínu D

  • Oslabený imunitný systém: niektoré štúdie preukázali, že zvýšený príjem znižuje riziko infekcie dýchacích ciest.
  • Pocity únavy a vyčerpania: príliš nízka hladina môže dokonca spôsobovať chronické stavy únavy.
  • Bolesti svalov: niektoré výskumy potvrdzujú, že zvýšené dávky môžu zmierniť pocity bolesti.
  • Horšie a dlhšie hojenie rán a pooperačných stavov: vitamín D podporuje hojenie a liečbu rán, bráni vzniku zápalov a bojuje s infekciami.
  • Zlá nálada až depresívne stavy u dospelých osôb najmä vo vyššom veku. Podávanie vyšších dávok zlepšuje náladu, a to aj počas zimného obdobia, kedy sa u ľudí častejšie objavujú tzv. sezónne depresie.
vitamín d - nachladnutie
Opakované nachladenie môže byť prejavom aj nedostatku vitamínu D v tele.

Ochorenia spôsobené nedostatkom vitamínu D

Zdravý príjem vitamínu D je nevyhnutný v každom veku. Jeho chronický nedostatok môže mať za následok nedostatočný vývoj plodu a slabé kosti a časté zlomeniny v seniorskom veku.

Medzi rizikové skupiny patria:

  • tehotné a dojčiace ženy, pretože „zásobujú živinami” seba a dieťa zároveň,
  • novorodenci, u nich sa neodporúča pobyt na priamom slnku,
  • starší ľudia, u ktorých s pribúdajúcim vekom klesá tvorba vitamínov všeobecne,
  • osoby s tmavším fototypom kože, ktoré pri rovnakom množstve UV žiarenia produkujú menej vitamínu D.

Krivica u malých detí

U detí vedie nedostatočný príjem déčka k poškodeniu vývoja kostí, čo poznáme pod pojmom krivica alebo rachitída. Nízka hladina môže vyvolať vznik alergií, astmy, atopickej dermatitídy či ekzémov.

Ako je to u novorodencov?

Deti do 1 roka vitamín D neprijímajú ani zo slniečka, ani z potravín. Špecialisti radia rodičom dopĺňať vitamín pomocou kvapiek, a to ideálne 10 µg/denne (400 IU/deň). Na správny príjem déčka by mali dbať ženy v priebehu tehotenstva, najlepšie už pred počatím.

Alopécia alebo nadmerné vypadávanie vlasov

Málo vitamínu D v tele sa môže prejaviť zvýšeným vypadávaním až ťažkou stratou vlasov u žien, ako naznačujú niektoré štúdie. Neznamená to však, že nedostatok vitamínu je jedinou príčinou tohto nepríjemného autoimunitného ochorenia známeho ako alopécia

Kardiovaskulárne ochorenia a diabetes

Nedostatok zvyšuje aj riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení a hypertenzie alebo vysokého tlaku. U väčšiny pacientov s ochorením srdca býva zistená nízka hladina tohto vitamínu. Nedostatok tiež zhoršuje priebeh a liečbu diabetu 2. typu.

Osteoartritída, osteomalácia a osteoporóza

Vitamín D je nevyhnutný pre zdravé a silné kosti, pretože zlepšuje vstrebávanie vápnika. Jeho nedostatok spôsobuje úbytok kostnej hmoty, a to sa môže navonok prejaviť silnými bolesťami chrbta v bedrovej časti a kostí. Štúdie naznačujú priamu súvislosť medzi nedostatkom vitamínu a bolesťami kostí v nohách, rebrách či kĺboch.

Stratou kostnej hmoty trpia starší ľudia, ktorí sú náchylnejší k pádom a zlomeninám. Minerálna hustota ich kostí je nízka a obsahuje menej vápnika a ďalších minerálov. Príčinou býva okrem veku aj chronický nedostatok vitamínu D. Zvýšený, či aspoň adekvátny, príjem déčka má na stav kostí preukázateľne pozitívny vplyv v každom veku.

U starších osôb vitamín D významne znižuje riziko straty rovnováhy a sily, častých zlomenín a zlepšuje celkovú mobilitu. Jeho nedostatok naopak oslabuje kosti a vedie k vzniku či zhoršeniu priebehu osteoporózy, znižuje fyzickú aktivitu, svalovú silu i hmotu (tzv. sarkopénia).

vitamín d - kosti
Slabé kosti a časté zlomeniny trápia najmä staršie osoby.

Ako zistiť nedostatok vitamínu D?

Pokiaľ sa každý deň nepohybujete na slnku, pravidelne nejete potraviny bohaté na déčko, ani neužívate žiadne doplnky stravy, nechajte sa radšej otestovať na množstvo vitamínu D v tele

Existujú tri spôsoby, ako na to: 

  1. Navštívte svojho lekára, oboznámte ho so svojimi podozreniami a požiadajte o odporúčanie. Vyšetrenie v takom prípade zaplatí poisťovňa.
  2. Objednajte sa do odborného laboratória, kde vám zmerajú hladinu vitamínu D. Vyšetrenie hradíte zo svojho.
  3. Kúpte si diagnostický test a odber krvi si urobíte sami.

Testuje sa iba malá vzorka krvi. Vyšetrenie nebolí. Množstvo vitamínu D v organizme sa zisťuje laboratórnym vyšetrením, ktoré meria hladinu tzv. 25-hydroxyvitamínu D v plazme. 

Ako funguje diagnostický test z lekárne?

Balenie testu obsahuje lancetu, vďaka ktorej si zo špičky prsta odoberiete malú vzorku krvi. Niekoľko kvapiek krvi aplikujete na suchú kartičku alebo do krvnej skúmavky. Vzorku vložíte do predplatenej obálky, ktorá je súčasťou balenia, a odošlite ju do laboratória, kde urobia vyšetrenie. Behom pár dní dostanete výslednú hodnotu.

Rozmedzie hodnôt pre najbežnejšie výsledky:

  • 11 až 30 ng/mm: chronický nedostatok vitamínu D,
  • 31 až 40 ng/mm: odporúčaná hodnota vitamínu D,
  • 41 až 60 ng/mm: preventívny príjem vitamínu D.

Ako rýchlo zvýšiť hladinu vitamínu D?

V prípade nízkych hodnôt pod 30 ng/mm sa odporúča zvýšiť príjem vitamínu D za pomoci úpravy stravy a užívania doplnkov stravy obsahujúcich vitamín D. Na výber sú rôzne formy od klasických tabletiek a želatínových toboliek naplnených sypkým práškom, cez olejové kapsule a kvapky až po roztoky a spreje. 

Účinnejšie než tablety sú oleje obsahujúce koncentrovanejšie dávky vitamínu D. Denne stačí iba jedna kvapka. Pre deti sú ideálne želatínové cukríky s náhradnými sladidlami, ktoré sa „tvária a chutnajú” ako obyčajné gumové medvedíky, ktoré deti zbožňujú. Ponuka je široká. Nechajte si poradiť lekárom, lekárnikom či výživovým odborníkom.

Záverečné zhrnutie: Máte zdravotné problémy? Nechajte si zmerať hladinu vitamínu D

Čo by ste si mali zapamätať?

  • Dlhodobo nízky príjem býva príčinou mnohých zdravotných problémov a ochorení.
  • Nedostatok zistí odborné vyšetrenie krvi v certifikovanom laboratóriu.
  • Pri zistení nízkej hladiny zvýšte príjem potravín bohatých na vitamín D.
  • Užívajte kvalitné doplnky stravy.
Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Bc. Monika Šaríková

Bc. Monika Šaríková

Keď som pred rokmi študovala históriu a literatúru, nenapadlo by mi, že sa nakoniec budem živiť písaním. Jednoznačne najradšej sa venujem písaniu o zdravom životnom štýle. Milujem dobré jedlo, rada varím a najviac si ulietavam na českej a ázijskej kuchyni, zbožňujem prírodu a pohyb. Medzi moje veľké športové lásky patrí najmä beh, cyklistika, turistika a jóga. :)