Bezhladovania.sk

Meranie na InBody: Získajte prehľad o zložení svojho tela a zdravotných rizikách

Zloženie tela je dôležitým ukazovateľom nášho zdravia. Pokiaľ v tele prevažuje tukové tkanivo nad svalovou hmotou, zvyšuje sa riziko mnohých chronických ochorení. Pomer medzi svalmi a tukmi bežnou váhou nezistíme, odhalí ho až špeciálny prístroj InBody. Ako funguje a čo meria?

Čo je InBody?

InBody je špeciálna váha, ktorá dokáže veľmi presne zmerať zloženie jednotlivých častí tela človeka. InBody predstavil v roku 1996 Dr. Kichul Cha ako „prvý svetový komerčný analyzátor zloženia tela“. Dnes ho používajú a uznávajú odborníci na výživu, šport a celkovo zdravý životný štýl. Uplatňuje sa aj v klinických výskumoch založených na sledovaní zmien v zložení tela.

Princíp merania pomocou InBody

Prístroj InBody funguje na princípe tzv. bioelektrickej impedancie (DSM-BIA). Do tela sa púšťa mierny – pre človeka takmer nepostrehnuteľný – striedavý prúd s nízkou intenzitou, na ktorý rôzne tkanivá nášho tela reagujú odlišným odporom (impedanciou). Na základe rozdielneho šírenia elektrického prúdu nízkej intenzity v rôznych biologických štruktúrach je prístroj InBody schopný zistiť množstvo celkového telesného tuku a svalového tkaniva (vrátane ich segmentálneho rozloženia), ale aj množstvo vody v organizme a ďalšie hodnoty.

Tkanivá s vysokým obsahom vody, ako je napríklad svalová hmota, kladú menší odpor a sú viac vodivé. Naopak tukové tkanivo má nízky podiel vody a je len málo vodivé, preto kladie vysoký odpor. InBody meria 5 rôznych oddielov, čo zaručuje vysokú presnosť výsledkov

Technológia InBody nevyužíva, tak ako iné zariadenia určené na meranie zloženia tela, empirický odhad. Metóda DSM-BIA pracuje s viacfrekvenčným prúdom, ktorý umožňuje zmerať aj také parametre, ako je vnútrobunková a mimobunková voda.

Čo zistíte meraním InBody?

Prístroj InBody meria množstvo telesných parametrov, ktoré odrážajú naše zdravie a kondíciu. Medzi najdôležitejšie z nich patrí množstvo kostrovej svaloviny, telesného tuku, telesnej vody a minerálnych látok. Veľmi cennými ukazovateľmi sú aj hodnoty viscerálneho (útrobného) tuku a bazálneho metabolizmu.

TIP: Pred samotným meraním odporúčame skontrolovať, či budete mať v rámci analýzy aj rozšírené výsledky z programu BodyVision. Na rozšírených výsledkoch získate detailný prehľad o viscerálnom tuku, bazálnom metabolizme, metabolickom veku a zadržiavaní vody v tele.

Telesná hmotnosť

Celková telesná hmotnosť je najčastejšie sledovaným parametrom, avšak neodráža celkovú kondíciu a zdravotné riziká spojené s nadváhou a obezitou.

Celková hmotnosť tela sa delí na:

  • beztukovú hmotu (FFM – fat free mass) – tvorí ju celková telesná voda, svalová hmota, ostatné telesné proteíny a minerálne látky
  • tukové tkanivo

Práve množstvo tukového tkaniva a svalovej hmoty je to, čo by sme si mali najviac všímať. Zdravotný problém predstavuje najmä nadbytok telesného tuku, ale riziko je spojené aj s nedostatkom svalovej hmoty. Prístroj InBody dokáže zmerať zastúpenie telesného tuku a svalovej hmoty a následne tieto hodnoty prehľadne posúdiť podľa stanoveného rozmedzia.

Podľa zastúpenia svalov a tuku v tele rozlišujeme 3 typy výsledkov:

Typ C – Človek má v tele viac tukov a menej svalov. Takýto výsledok poukazuje na nadváhu a obezitu alebo na podvýživu s nedostatkom svalovej hmoty.

Typ I – Človek má proporcionálne rovnaké množstvo tukov a svalov. Takýto výsledok je neutrálny a môže predstavovať potenciálne riziko v prípade, že sa obe hodnoty nachádzajú nad hranicou 100 %.

Obrázok, na ktorom je text, snímka obrazovky, dizajn

Automaticky generovaný popis

Typ D – Človek má v tele viac svalov a menej telesného tuku. Tento výsledok sa v praxi označuje za „D ako dokonalý“, pretože je ideálny. 

Obrázok, na ktorom je text, snímka obrazovky, rad

Automaticky generovaný popis

Množstvo a percento tuku v tele

Telesný tuk je jedným z najdôležitejších parametrov, ktoré sledujeme prostredníctvom prístroja InBody. Množstvo telesného tuku totiž poukazuje nielen na mnohé zdravotné riziká, ale aj na celkovú kondíciu človeka a vzhľad postavy. Prístroj InBody hodnotí telesný tuk v kilogramoch a udáva aj percento telesného tuku (percentuálny podiel tuku k telesnej hmotnosti).

Optimálne množstvo telesného tuku

  • ženy – 18 až 28 %
  • muži – 10 až 20 %

Športovci mávajú hodnoty telesného tuku nižšie – zvyčajne sa pohybujú medzi 6 až 13 % u mužov a medzi 15 až 20 % u žien. Kulturisti pred súťažou dosahujú ešte nižšie hodnoty telesného tuku a stretávame sa u nich so 4 až 6 % tuku v tele. Treba podotknúť, že takéto percento telesného tuku nemávajú dlhodobo, ale len na konci kulturistickej prípravy. Veľmi nízke percento telesného tuku býva ťažké (a často nereálne) dlhodobo udržať.

Množstvo kostrovej svaloviny

Množstvo svalovej hmoty v tele neurčuje len to, ako fit vyzeráme. Svaly hrajú dôležitú úlohu aj v metabolizme, správnom fungovaní tela, prevencii úrazov a celkovom zdraví. Zdravé zastúpenie svalovej hmoty v tele je nevyhnutné aj na spaľovanie tukov.

Svalová hmota je metabolicky aktívne tkanivo a na svoje fungovanie potrebuje oveľa viac energie (kalórií) ako väčšina iných tkanív, aj keď sme v pokoji a práve necvičíme. To znamená, že čím viac svalov v tele máme, tým vyšší je náš bazálny metabolizmus. Vďaka tomu pre nás môže byť oveľa jednoduchšie nielen schudnúť telesný tuk, ale aj udržať si štíhlu postavu.

Svalová hmota zastupuje približne 40 – 50 % telesnej hmotnosti u mužov a 30 – 40 % u žien. Podiel svalov v tele mužov je všeobecne vyšší ako u žien najmä kvôli hormonálnym rozdielom (testosterón). 

Množstvo svalovej hmoty môže byť ovplyvnené rôznymi faktormi, napríklad:

  • vekom – s pribúdajúcim vekom sa svalová hmota prirodzene znižuje, prevenciou tohto úbytku je pravidelný pohyb, kvalitná strava a dostatok bielkovín v jedálničku
  • fyzickou aktivitou – na udržanie alebo naberanie svalovej hmoty je najefektívnejší pravidelný silový tréning
  • stravou – jedálniček chudobný na bielkoviny vedie k postupnému odbúravaniu svalov, a to aj pri pravidelnom silovom tréningu (svaly sa nemajú z čoho regenerovať)

Vyváženosť postavy

Vyváženosť postavy alebo segmentálna analýza prehľadne znázorňuje zastúpenie beztukovej hmoty a tuku v jednotlivých častiach tela (pravá paža, ľavá paža, trup, pravá noha, ľavá noha). Vďaka týmto hodnotám je možné odhaliť prípadné disbalancie končatín alebo hromadenie tuku v určitých partiách a zhodnotiť proporcionálnu vyváženosť tela. Pozor, výsledok môže byť ovplyvnený prítomnosťou implantovaného kovu (napríklad endoprotéza bedra).

Zastúpenie vody v tele

Ľudské telo dospelého človeka tvorí približne z 50 až 60 % voda. Telesná voda sa delí na vnútrobunkovú (intracelulárna, ICW) a mimobunkovú (extracelulárna, ECW) vodu. Väčšinu vody v ľudskom tele zastupuje vnútrobunková voda, ktorá sa nachádza vo vnútri svalov a orgánov.

Podľa meraní na InBody môžete zistiť obsah celkovej telesnej vody a riziko zadržiavania vody v tele. Hodnotu celkovej vody v tele sa dozviete na základnom výsledkovom liste z InBody a prehľad o zadržiavaní vody (retencia vody) získate na rozšírených výsledkoch v programe BodyVision.

Celková telesná voda môže byť prirodzene zvýšená u ľudí s vyšším zastúpením svalovej hmoty. Súvisí to predovšetkým s väčším množstvom glykogénu (zásobného cukru) vo svaloch, ktorý na seba viaže vodu. Tento jav je normálny a automaticky to neznamená, že by bol človek zavodnený.

Pokiaľ máte podľa meraní na InBody viac vody ako je norma, je dobré pozrieť sa na rozšírené výsledky zobrazujúce zadržiavanie vody. Až tak sa dozviete, či telo skutočne zadržiava telesnú vodu alebo či zvýšený obsah vody súvisí len s viac rozvinutou svalovou hmotou. Dozviete sa tiež, v ktorých partiách sa telesná voda zadržiava (nohy, ruky alebo trup) alebo či nie je vody v tele naopak málo.

K zadržiavaniu telesnej vody prispieva nedostatočný pitný režim, nadmerná konzumácia sladkostí a slaných potravín, vysoký príjem kofeínu (kávy), pravidelné pitie alkoholu, nadváha a obezita, ale aj nedostatok pohybu. Za hromadenie vody v tele môže byť zodpovedné aj užívanie určitých liekov (napríklad kortikosteroidy, lieky na vysoký krvný tlak, niektoré antidepresíva) alebo niektoré ochorenia (cukrovka, ochorenie obličiek, srdca a ciev). U žien sa telesná voda krátkodobo zvyšuje v súvislosti s menštruáciou.

príčiny zadržiavania vody v tele

BMI

BMI (Body Mass Index) je základným ukazovateľom normálnej telesnej hmotnosti, podváhy, nadváhy a obezity. Definuje sa ako pomer hmotnosti v kilogramoch a druhej mocniny výšky v metroch.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je optimálne BMI v rozmedzí 18,5 – 25. BMI má však množstvo limitácií a úskalí. Veľa odborníkov preto BMI v praxi už veľmi nepoužíva, skôr len doplnkovo. Dôvodom je skutočnosť, že BMI nezohľadňuje množstvo svalovej hmoty a tukového tkaniva, ale iba celkovú hmotnosť. BMI neberie do úvahy ani vek a pohlavie.

BMI Kategória
Do 18,5 Podváha
18,5 – 24,9 Normálna váha
25,0 – 29,9 Nadváha
30,0 a viac Obezita

WHR

WHR (Waist-Hip-Ratio) udáva pomer obvodu pása a zadku. Táto hodnota je jedným z parametrov, ktoré určujú nebezpečenstvo obezity. Podľa rozloženia tuku v tele rozlišujeme androidnú obezitu (postava typu jablko) a gynoidnú obezitu (postava typu hruška). Zdravotne riziková je práve androidná obezita, ktorá je charakteristická ukladaním tuku v oblasti brucha. Na androidnú obezitu poukáže pomer WHR – rizikový je pomer WHR 0,95< u mužov a u žien 0,85<.

Viscerálny tuk

Viscerálny alebo útrobný tuk je tuk uložený v dutine brušnej okolo vnútorných orgánov, ktorý je významným rizikovým faktorom pre rozvoj metabolických ochorení. 

Vysoká hodnota viscerálneho tuku zvyšuje pravdepodobnosť vzniku cukrovky 2. typu, zvýšenej hladiny krvných tukov a cholesterolu, aterosklerózy, srdcových ochorení, stukovatenia pečene a ďalších nebezpečných ochorení. Pre zdravie je dôležité udržiavať si hodnotu viscerálneho tuku pod úroveň 10 (100 cm2).

Množstvo minerálnych látok

Prístroj InBody dokáže zhodnotiť celkový obsah minerálnych látok v tele a kostiach. To je užitočné najmä pri hodnotení rizika súvisiaceho s nedostatkom vápnika, Ktorý zvyšuje pravdepodobnosť vzniku kostných zlomenín, krehnutia a lámavosti kostí až osteoporózy.

Bazálny metabolizmus

Bazálny metabolizmus (BMR) je definovaný ako hodnota minimálneho príjmu kalórií, ktoré telo potrebuje v kľudovom stave pre zachovanie základných životných funkcií. Tieto kalórie organizmus využíva napríklad na dýchanie, udržanie krvného obehu, činnosť nervového systému, fungovanie mozgu a srdca, integritu kože atď.

Prístroj InBody dokáže odhaliť, či je bazálny metabolizmus človeka v norme alebo nie je. Pomocou merania na InBody môžete zistiť, či máte spomalený metabolizmus alebo či váš metabolizmus funguje správne. Práve spomalený metabolizmus (znížená hodnota bazálneho metabolizmu) býva jednou z hlavných príčin nadbytočného ukladania telesného tuku a nadváhy.

V súvislosti s bazálnym metabolizmom veľa ľudí nevie jednu veľmi dôležitú vec – hodnota bazálneho metabolizmu nie je celý život rovnaká a mení sa. Táto skutočnosť sa často opomína pri chudnutí. Najväčšou chybou je, že človek dodržuje po celý čas chudnutia rovnaký kalorický príjem a nerešpektuje zmeny v bazálnom metabolizme. Dôsledkom môže byť to, že sa chudnutie spomalí alebo úplne zastaví.

Pokiaľ človek chudne správne (chudne telesný tuk a zachováva si svalovú hmotu), v priebehu chudnutia sa môže metabolizmus zrýchľovať (zvyšovať), a tým pádom bude potrebovať prijímať viac kalórií. Áno, prijímať viac kalórií na to, aby chudnutie ďalej pokračovalo. Pokiaľ zvýšenie bazálneho metabolizmu nerešpektujeme, organizmus sa začne chudnutiu brániť, pretože sa dostane do extrémneho kalorického deficitu a v skutočnosti hladuje.

Metabolizmus zrýchľuje:

  • nárast svalovej hmoty
  • pravidelný silový tréning
  • zdravý a vyvážený jedálniček s dostatočným príjmom bielkovín
  • zvýšená telesná teplota (krátkodobý účinok)
meranie inbody

Metabolizmus spomaľuje:

  • úbytok svalovej hmoty
  • striedanie drastických diét
  • pokles hormónov (menopauza, neliečená hypofunkcia štítnej žľazy)
  • vek (pôsobí väčšinou nepriamo, pretože s vekom ubúda svalová hmota v dôsledku zníženej pohybovej aktivity a nevhodnej stravy)

Obvody tela

Podľa analýzy zloženia tela na InBody sa dozviete aj obvody jednotlivých partií svojho tela. Vďaka tomu môžete mať prehľad o tom, koľko ste kde schudli. Pomocou technológie DSM-BIA dokáže prístroj InBody presne zmerať obvody rôznych partií po celom tele – v oblasti krku, na rukách, hrudníku, okolo pása, bokov a stehien.

Kontrola telesnej hmotnosti

Tieto údaje slúžia na odporúčanie cieľovej hmotnosti. Hodnotenie prebieha na základe aktuálneho zloženia tela. Pokiaľ má človek nadváhu, tak InBody navrhne, koľko kg tuku by mal redukovať, prípadne koľko kg svalovej hmoty by mal nabrať. Tento výstup je dôležité zhodnotiť ale aj podľa individuálnych cieľov a možností daného človeka, pretože ide len o všeobecné odporúčanie.

História zloženia tela

Pri pravidelných kontrolách na InBody uvidíte namerané hodnoty z minulých analýz a môžete sledovať svoje pokroky. Do histórie sa ukladajú najdôležitejšie parametre, ako je telesná hmotnosť, svalová hmota, množstvo telesného tuku a hodnota viscerálneho tuku. Medzi hodnotami sa vytvorí prehľadná spojnica. 

Skóre InBody

Celkový výsledok InBody (InBody Score) sa väčšinou nachádza vpravo hore na výsledkovej listine. Ide o hodnotu, ktorá sumarizuje zhodnotenie kostrovej svaloviny, telesného tuku a telesnej vody. Čím viac bude mať človek v tele svalovej hmoty a menej telesného tuku, tým bude InBody Score vyššie. To platí aj naopak.

Prečo si nechať pravidelne merať zloženie tela?

Zloženie tela odráža nutričný stav človeka a ukazuje nám, či nemáme zvýšené riziko niektorých ochorení spojených s nevhodnou životosprávou. Či už vediete zdravý životný štýl a chcete sa len uistiť, že je všetko v poriadku, alebo ste sa práve rozhodli pracovať na svojej kondícii a mierite k vysnívanej postave, výsledky z diagnostiky na InBody budú cenným ukazovateľom pre optimálne nastavenie jedálnička a životného štýlu.

Pravidelné meranie na prístroji InBody je tiež forma motivácie. Vďaka prístroju InBody budete mať jasný prehľad o tom, koľko a na akých partiách tela ste zredukovali tuk alebo či ste nabrali svalovú hmotu. Veľa ľudí sa totiž fixuje len na úbytok celkovej váhy, ale tá nie je rozhodujúca. Dôležitý je hlavne pomer svalovej hmoty a tuku v tele a práve ten nám InBody ukáže.

Ako prebieha meranie?

  1. Samotné vyšetrenie je veľmi rýchle, jednoduché a trvá približne 30 sekúnd. Na prístroj je nutné vstúpiť naboso (bez topánok aj ponožiek) a bez kovových doplnkov (náramky, retiazky, hodinky a pod.). Nie je potrebné sa vážiť bez oblečenia v spodnej bielizni, pretože InBody dokáže odčítať hmotnosť odevu. To však závisí od individuálneho nastavenia InBody v danom pracovisku. Prístroj InBody dokáže zmerať ľudí od 5 do 99 rokov s váhou až do 200 kg (s presnosťou 100 g).
  2. Pri meraní je nutné dodržať správnu pozíciu tela, aby boli výsledky presné. Najskôr budete vyzvaní, aby ste sa postavili na nášľapnú dosku presne na plochu strieborných elektród. Akonáhle sa ustáli telesná hmotnosť na displeji, uchopíte do rúk madlá. Palce sa musia dotýkať horných strieborných elektród a ostatné prsty dolných strieborných elektród na madlách.
  3. Paže sa po celú dobu merania nesmú dotýkať trupu a nohy by sa nemali trieť o seba. Ak tento stav nie je možné zaistiť (napríklad z dôvodu veľkej nadváhy), odporúča sa medzi ruky alebo nohy vložiť list papiera alebo obrúsok ako izolant.

Výhody InBody merania

  • presné výsledky
  • jednoduché a bezbolestné použitie
  • počas cca 5 minút zistíte aktuálne zloženie svojho tela a odhad potenciálnych zdravotných rizík
  • dlhodobý objektívny spôsob sledovania zdravia a kondície
  • podpora motivácie
  • prevencia a včasné odhalenie nutričných deficitov
  • forma edukácie v oblasti zdravého životného štýlu

Nevýhody a limitácie InBody merania

Hoci ide o jeden z najpresnejších prístrojov určených na meranie zloženia tela, aj InBody má určité limitácie. Existuje totiž niekoľko faktorov, ktoré môžu skresliť namerané výsledky – či už v pozitívnom smere (viac svalovej hmoty a menej tukov), tak aj v negatívnom smere (menej svalovej hmoty a viac tukov). Pokiaľ však tieto faktory poznáme, môžeme ich pri meraní eliminovať a vyhnúť sa skresleniu výsledkov. V tomto ohľade je základným pravidlom pri každom meraní dodržať čo najviac rovnaké podmienky.

Faktory, ktoré môžu skresliť výsledky

  • príjem jedla a pitia pred meraním
  • pohybová aktivita pred meraním
  • telesná teplota
  • okolitá teplota
  • hydratácia tela
  • nesprávne umiestnenie elektród
  • menštruačný cyklus u žien

Ako sa pripraviť na InBody meranie?

Pred analýzou zloženia tela na InBody je dôležité dodržať niekoľko zásad, aby bolo meranie čo najpresnejšie:

  • Deň pred meraním dodržujte dostatočný pitný režim a vyhnite sa alkoholu.
  • Deň pred meraním ani v deň merania nechoďte do sauny.
  • Aspoň 6 hodín pred meraním necvičte.
  • Minimálne 3 hodiny pred meraním nekonzumujte jedlo.
  • Krátko pred meraním si odskočte na toaletu.
  • Na prístroj InBody nastúpte bez topánok, ponožiek, pančúch, šperkov a iných kovových predmetov.
  • Pri meraní je dôležité mať čisté dlane a chodidlá (nepoužívať mastné krémy, zložiť náplasti a tejpy a pod.).
  • Nemerajte sa v prípade, ak máte menštruáciu.
  • Ďalšie meranie (kontrolu) opakujte vždy za rovnakých podmienok (napr. v podobný čas, v netréningový deň, pred obedom).

Kde sa nechať zmerať a na čo si dať pozor?

Niektoré prístroje môžu ukazovať odlišné výsledky, pretože hodnoty sa získavajú pomocou špeciálnych biologických rovníc. Každý typ prístroja na meranie zloženia tela má trochu odlišné rovnice pre výpočet, preto je dobré sa vždy merať na rovnakom prístroji. Presnejšie výsledky poskytnú prístroje, ktoré majú elektródy a merajú hornú aj dolnú časť tela. Prístroje snímajúce iba nohy sú oveľa menej presné a výsledky môžu byť veľmi skreslené.

Ak chcete absolvovať analýzu zloženia tela na InBody, určite sa obráťte na skúseného odborníka na výživu, ktorý vám výsledky dostatočne jasne vysvetlí. Radšej než si nechať zmerať hodnoty vo fitku alebo na nejakej stánkovej akcii bez akejkoľvek interpretácie, oslovte skôr nutričného terapeuta alebo nutričného špecialistu. Pozor tiež na výživových poradcov, ktorí súčasne s meraním a konzultáciou urputne vnucujú predražené doplnky stravy.

Odborná interpretácia výsledkov je zásadná pre správne pochopenie nameraných hodnôt a prevenciu nevhodných nutričných zmien. Jedine tak je možné podniknúť účinné kroky, ktoré povedú k zlepšeniu zdravia, kondície a telesných proporcií. Pokiaľ človek dostane výsledky bez vysvetlenia, často nerozumie, čo jednotlivé hodnoty znamenajú a čo by mal robiť pre ich prípadné zlepšenie. Je tak oveľa väčšie riziko, že bude robiť drastické úpravy v jedálničku a pohybe, čím si môže uškodiť.

Typy prístrojov

V nutričných poradniach, fitness centrách, ale aj v obezitologických klinikách sa stretnete s prístrojmi rôznej kvality. Prístroje InBody majú niekoľko produktových radov a sú rozlíšené trojmiestnymi číslami – od 270 až po 970. Čím vyššie číslo prístroj má, tým pokročilejšie funkcie prináša a hodí sa viac do odborných odvetví (napríklad pre výskum). S ohľadom na presnosť výsledkov je vhodnejšie absolvovať meranie na novších modeloch InBody, ideálne od verzie 230 a vyššie.

inbody prístroja

Zorientujte sa v typoch InBody prístrojov

  • InBody J30 – InBody so zabudovaným výškomerom
  • InBody R20 – starý model s výsuvnými madlami
  • InBody 120 – o niečo novší model s výsuvnými madlami
  • InBody 230 – najčastejšie používaný model InBody, ktorý patrí medzi zlatý štandard u nutričných terapeutov a špecialistov
  • InBody 270 – prenosné prístroje na rýchlu analýzu na spoločenských akciách a pod.
  • InBody 370s – základný model na analýzu tela do telocviční a fitness centier.
  • InBody 570 – pokročilá analýza svalov, tukov a extracelulárnej a intracelulárnej vody.
  • InBody 770 – „ultimátna“ analýza zloženia tela, ktorá sa využíva aj v obezitologických a nefrologických centrách.
  • InBody 970 – určený predovšetkým pre výskum, má zabudovanú čítačka odtlačku prsta a inteligentný Ui
  • InBody S10  – špeciálne navrhnutý pre pacientov s dialýzou, pre imobilných pacientov či pre pacientov po operáciách

Ako často meranie opakovať?

Pravidelné vyšetrenie na InBody je veľmi motivačné. Oproti klasickým domácim váham máte pri meraní na InBody prehľad o zmenách telesného tuku a svalovej hmoty. Pokiaľ chudnete, je veľmi kľúčové sledovať práve to, či stratené kilá pochádzajú z tukového tkaniva. Ak by ste chudli zo svalovej hmoty, nie je redukčný režim nastavený správne a môže viesť k mnohým zdravotným komplikáciám. Meranie na InBody by malo prebiehať ideálne s odstupom 4 až 6 týždňov.

Pre koho je meranie na InBody vhodné?

Údaje z meraní na InBody sú neoceniteľné pre ľudí, ktorí sa zameriavajú na zdravie a pohyb alebo pre tých, ktorí s tým chcú ešte len začať.

Analýzu zloženia tela oceníte najmä ak:

  • chcete schudnúť
  • snažíte sa nabrať svalovú hmotu
  • upravujete svoje stravovacie zvyky
  • športujete
  • potrebujete zostaviť jedálniček na mieru, ale neviete ako na to alebo koľko kalórií prijímať 
  • máte cukrovku 2. typu, vysoký cholesterol alebo vysoký krvný tlak
  • ste chronicky chorí a neúmyselne strácate hmotnosť
  • ste po menopauze a začínate nechtiac priberať
  • držíte diétu, ale kilá nejdú dole

Pre koho meranie na InBody nie je vhodné?

Pre niektoré osoby nie je meranie na prístroji InBody vhodné, ide o:

  • osoby s kardiostimulátorom: nízky elektrický prúd z InBody môže poškodiť kardiostimulátor alebo zhoršiť zdravotný stav jedinca
  • tehotné ženy do 12. týždňa tehotenstva: ide o preventívne opatrenia z dôvodu správneho vývoja plodu
  • osoby s implantovaným elektronickým lekárskym prístrojom (napr. elektrokardiograf): rovnako ako pri kardiostimulátore môže elektrický prúd nízkej frekvencie poškodiť implantované zariadenie

Koľko to stojí?

Cena merania zloženia tela na InBody sa väčšinou pohybuje medzi 14 až 20 eurami.

Záver: Čo nám hovorí meranie InBody o tele?

  • Telesná hmotnosť sama o sebe nemusí znamenať nadváhu a zvýšené riziko zdravotných ťažkostí. Oveľa dôležitejšie ako samotná váha je zloženie tela, teda množstvo svalovej hmoty a množstvo telesného tuku. 
  • InBody je prístroj, ktorý veľmi presne meria zloženie tela a ďalšie dôležité hodnoty súvisiace s nutričným a zdravotným stavom človeka. Pravidelné meranie na InBody sa tak hodí nielen pre osoby, ktoré chcú schudnúť alebo naberať svaly, ale aj pre všetkých, ktorí to myslia so zdravým životným štýlom vážne. 
  • Meranie zloženia tela na prístroji InBody spoločne so správnym vysvetlením výsledkov, komplexným nutričným skríningom a zhodnotením nutričnej anamnézy od nutričného terapeuta či špecialistu je ideálny odrazový mostík na zostavenie individuálneho výživového plánu.

Zdroje

  1. Larsen, M. N., Krustrup, P., Araújo Póvoas, S. C., & Castagna, C. (2021). Accuracy and reliability of the InBody 270 multi-frequency body composition analyser in 10-12-year-old children. PLoS One, 16(3), e0247362.
  2. McLester, C. N., Nickerson, B. S., Kliszczewicz, B. M., McLester, J. R. (2018). Reliability and Agreement of Various InBody Body Composition Analyzers as Compared to Dual-Energy X-Ray Absorptiometry in Healthy Men and Women. Journal of Clinical Densitometry, 23(3), 443–450.
  3. Antonio, J., Kenyon, M., Ellerbroek, A., Carson, C., Burgess, V., Tyler-Palmer, D., Mike, J., Roberts, J., Angeli, G., & Peacock, C. (2019). Comparison of Dual-Energy X-ray Absorptiometry (DXA) Versus a Multi-Frequency Bioelectrical Impedance (InBody 770) Device for Body Composition Assessment after a 4-Week Hypoenergetic Diet. Journal of Functional Morphology and Kinesiology, 4(2), 23.
  4. Gallagher, D., Heymsfield, S. B., Heo, M., Jebb, S. A., Murgatroyd, P. R., & Sakamoto, Y. (2000). Healthy percentage body fat ranges: an approach for developing guidelines based on body mass index. The American Journal of Clinical Nutrition, 72(3), 694–701.
  5. Tomlinson, D. J., Erskine, R. M., Morse, C. I., & Onambélé, G. L. (2019). Body Fat Percentage, Body Mass Index, Fat Mass Index and the Ageing Bone: Their Singular and Combined Roles Linked to Physical Activity and Diet. Nutrients, 11(1), 195.
  6. Macek, P., Biskup, M., Terek-Derszniak, M., Stachura, M., Krol, H., Gozdz, S., & Zak, M. (2020). Optimal Body Fat Percentage Cut-Off Values in Predicting the Obesity-Related Cardiovascular Risk Factors: A Cross-Sectional Cohort Study. Diabetes, Metabolic Syndrome and Obesity, 13, 1587–1597.
  7. Gallagher, D., Heymsfield, S. B., Heo, M., Jebb, S. A., Murgatroyd, P. R., & Sakamoto, Y. (2000). Healthy percentage body fat ranges: an approach for developing guidelines based on body mass index. The American Journal of Clinical Nutrition, 72(3), 694–701.
  8. Etchison, W. C., Bloodgood, E. A., Minton, C. P., Thompson, N. J., Collins, M. A., Hunter, S. C., & Dai, H. (2011). Body mass index and percentage of body fat as indicators for obesity in an adolescent athletic population. Sports Health, 3(3), 249–252.
  9. Ramírez-Vélez, R., Correa-Bautista, J. E., Sanders-Tordecilla, A., Ojeda-Pardo, M. L., Cobo-Mejía, E. A., Castellanos-Vega, R. D. P., García-Hermoso, A., González-Jiménez, E., Schmidt-RioValle, J., & González-Ruíz, K. (2017). Percentage of Body Fat and Fat Mass Index as a Screening Tool for Metabolic Syndrome Prediction in Colombian University Students. Nutrients, 9(9), 1009.
  10. Branco, B. H. M., Bernuci, M. P., Marques, D. C., Carvalho, I. Z., Barrero, C. A. L., de Oliveira, F. M., Ladeia, G. F., & Júnior, N. N. (2018). Proposal of a normative table for body fat percentages of Brazilian young adults through bioimpedanciometry. Journal of Exercise Rehabilitation, 14(6), 974–979.
  11. Campa, F., Toselli, S., Mazzilli, M., Gobbo, L. A., & Coratella, G. (2021). Assessment of Body Composition in Athletes: A Narrative Review of Available Methods with Special Reference to Quantitative and Qualitative Bioimpedance Analysis. Nutrients, 13(5), 1620.
  12. Hergenroeder, A. C. (1991). Percent of body fat in athletes. Medicine & Science in Sports & Exercise, 23(8), 986–987.
Mgr. Daniela Krčová

Mgr. Daniela Krčová

Som nutričná špecialistka a výživu človeka som vyštudovala na magisterskom štúdiu na 1. lekárskej fakulte Karlovej univerzity. Po ukončení štúdia som založila svoju vlastnú nutričnú poradňu v Ostrave (NutriD poradňa), v rámci ktorej pomáham ľuďom so správnymi a trvalo udržateľnými stravovacími návykmi. Venujem sa najmä športovej výžive a chudnutiu, ale zameriavam sa tiež na výživu pri potravinových alergiách a intoleranciách, cukrovke, vysokom krvnom tlaku alebo napríklad na výživu tehotných a dojčiacich žien. Medzi moje hlavné záujmy patrí posilňovanie, behanie a turistika.