V súvislosti s fungovaním ľudského organizmu sa o kremíku nepíše hromada článkov ako v prípade napr. vitamínov C či D. Telo ho obsahuje stopové množstvo a málokto vie, ktoré potraviny obsahujú tento prehliadaný minerál. To však neznamená, že pre človeka nemá žiaden prínos. Práve naopak.
Kremík patrí k najmenej známym, dalo by sa povedať až prehliadaným minerálom. Pre naše zdravie je pritom nenahraditeľný. Len málokto vie, že po zinku a železe ide o 3. najviac zastúpený stopový prvok v ľudskom tele.
Čo sa týka prvkov vo všeobecnosti, ide o 2. najrozšírenejší prvok hneď po kyslíku. V podobe oxidu kremičitého alebo kyseliny kremičitej sa nachádza všade okolo nás, predovšetkým v horninách a pôde. V čom spočíva význam tohto nevyhnutého minerálu pre ľudské zdravie?
Obsah článku:
Čo je kremík a aký má vplyv na zdravie?
Ľudské telo obsahuje približne 140 až 700 mg kremíka. Nájdeme ho takmer vo všetkých tkanivách, najviac však v spojivovom tkanive a orgánoch, ktoré obsahujú spojivové tkanivo. Medzi nich patrí priedušnica (trachea), srdcovnica (aorta), kosti, šľachy, koža a jej adnexa alebo pripojené orgány nechty a vlasy.
Naopak v svaloch a parenchýmových orgánoch (pečeň, pľúca, obličky), ktoré sú tvorené predovšetkým väzivovým stomatom a spojivového tkaniva obsahujú minimum, je jeho koncentrácia štyri až päťkrát nižšia.
Obsah kremíka v tele klesá s pribúdajúcim vekom. Na vine je vnútorný orgán týmus (detská žľaza), ktorý je zodpovedný za jeho vstrebávanie a využitie, a ktorý postupne nahrádza tukové tkanivá.
Zaujímavé je aj to, že kremík nájdeme iba v zdravých tkanivách. Pri poškodení, prípadne zmene tkanív sa obsah kremíka znižuje. To má za následok aj horšiu funkciu tkanív. Nízka hladina kremíka býva bežná pri patologických stavoch, ako je ateroskleróza a nádory.
Najväčšie účinky kremíka na zdravie:
- podporuje správny vývoj a rast kostí,
- je dôležitý pre tvorbu kolagénu a všetkých spojivových tkanív,
- jeho zlúčeniny fungujú ako aktivátor enzýmov,
- pomáha regulovať metabolické pochody v organizme,
- do určitej miery reguluje rizikové faktory srdcovo-cievnych ochorení,
- pomáha udržiavať zdravé vlasy, kožu, nechty a kĺby,
- bráni vzniku osteoporózy u žien v menopauze a postmenopauze,
- pozitívne ovplyvňuje normálnu činnosť ciev, srdca a mozgu,
- znižuje výskyt vrások a zlepšuje celkovú pružnosť kože.
Vlasy, nechty a koža
Strata mladistvého vzhľadu, pružnej a sviežej pokožky sa často spája so zníženou tvorbou kolagénu. Na vine je však aj kremík, ktorý zásadne ovplyvňuje elasticitu kože i hydratáciu. Kremík sa podieľa na tvorbe kolagénu, a preto užívanie kremíka napomáha zlepšiť kvalitu kože, vlasov, nechtov – najmä u žien nad 40 rokov.
Kosti, šľachy a kĺby
Tento minerál má v tele dve dôležité funkcie. Okrem podpory tvorby kolagénu ovplyvňuje vývoj a rast kostí. Podľa niektorých štúdií dokonca urýchľuje proces mineralizácie kostí rovnako ako vitamín D, a pomáha tak spevniť kosti a brániť vzniku osteoporózy.
Imunita lebo prirodzená obranyschopnosť organizmu
Kremík podporuje normálnu funkciu imunitného systému. Príjem oxidu kremičitého ho môže za určitých okolností stimulovať a zlepšiť ochranu organizmu pred respiračnými ochoreniami.
Odporúčaná denná dávka kremíka
Denná odporúčaná dávka kremíka nebola doposiaľ stanovená, ako je to aj pri iných vitamínoch, mineráloch a stopových prvkoch. Podľa odhadov sa denný príjem kremíka v bežnej strave pohybuje v rozmedzí 10 až 30 mg. Denne by sme podľa odborníkov mali prijímať ideálne 20 až 40 mg.
Pri bežnej, zdravej a pestrej strave je príjem kremíka u zdravého človeka dostatočný. Problémy nastávajú až v pokročilom veku, kedy obsah kremíka v tele prirodzene klesá. U žien viac ako u mužov.
Užívanie doplnkov stravy za účelom zlepšenia zdravia je vhodné konzultovať s lekárom. Tu sa dávky pohybujú rádovo v jednotkách až stovkách miligramov.
Ako nedostatok či nadbytok kremíka ohrozuje zdravie
Keďže je dôležitý predovšetkým pre funkciu a tvorbu spojivových tkanív, jeho nedostatočný príjem sa môže prejaviť oslabením kostí, nechtov, vlasov a kože.
Našťastie sa kremík nachádza v mnohých bežne dostupných potravinách. Nejde o vzácny minerál, väčšina ľudí ho prijíma v dostatočnom a bezpečnom množstve, a teda nepotrebujú užívať špeciálne doplnky stravy.
Možné prejavy nedostatočného príjmu kremíka:
- oslabené kosti,
- poruchy štruktúry kostí,
- osteoporóza,
- lámavé a štiepiace sa nechty a vlasy,
- slabé a vypadávajúce vlasy,
- ochabnutá a dehydratovaná pokožka,
- rýchlejší vznik vrások.
Hrozí predávkovanie kremíkom?
Bezpečná hranica pri dennom príjme kremíka bola stanovená na 12 mg kremíka na jeden kilogram telesnej hmotnosti, čo u osoby vážiacej 60 kg predstavuje dávku 700 mg.
Vzhľadom k tomu, že z bežnej stravy priemerný človek príjme cca 10 až 30 g kremíka denne, riziko predávkovania sa je v podstate nemožné. Riziko tak hrozí iba v prípade nadmerného a lekárom nekontrolovaného užívania doplnkov stravy obsahujúcich kremík, a ani to nebude ľahké.
Ktoré potraviny obsahujú väčšie množstvo kremíka?
Najlepším zdrojom sú celozrnné obilniny, koreňová zelenina a strukoviny, ale aj ovocie, orechy a mäso. Kremík obsahuje aj pitná voda, minerálne vody, pivo a víno. Pozor však treba dávať nielen na obsah kremíka, ale aj jeho využiteľnosť v tele.
Najlepšie zdroje kremíka v potravinách:
- obilniny (najmä druhy s vyšším obsahom vlákniny) – ovos, jačmeň, pšenica,
- strukoviny – fazuľa,
- zelenina – cvikla, mrkva, reďkovka, zemiaky, cibuľa,
- ovocie – banány, sušené ovocie,
- byliny – najmä žihľava dvojdomá a praslička roľná,
- orechy,
- mäso,
- niektoré minerálne vody,
- alkoholické nápoje – pivo a víno.
Potraviny s najvyšším obsahom kremíka (100 g):
Potravina | Obsah kremíka |
ovsené vločky | 18,8 mg |
celozrnná ryža | 16,2 mg |
fazuľa | 5,5 mg |
špenát | 1,8 mg |
banány | 6,2 mg |
Tipy na recepty s vysokým obsahom kremíka
- Celozrnné tortilly s rukolou a pečenou tekvicou
- Zapekaná tekvica so zemiakmi
- Špenátové rizoto s hráškom a bazalkovým pestom
- Francúzske zemiaky s orechovým syrom
- Fazuľové brownies s čokoládou
- Orechovo-hrozienkové pšenové gule
- Vianočná štóla zo špaldovej múky
- Šalát s quinoou, špenátom a tekvicou
- Celozrnný mazanec bez vajec a bieleho cukru
- Pečená fazuľa so zeleninou v paradajkovej omáčke
- Rýchly šalát s tuniakom, rukolou, avokádom a fazuľou
- Pohánka s hubami, špenátom a parmezánom
Záverečné zhrnutie:
Nezabúdajte vo svojej strave na kremík a zapamätajte si o ňom niekoľko dôležitých informácií.
- Je nevyhnutný pre vývoj a rast kostí, kože, vlasov, nechtov a ďalších orgánov obsahujúcich väčšie množstvo spojivového tkaniva.
- Prispieva k tomu, aby bola pokožka pružnejšia, vlasy silnejšie a hustejšie a nechty pevnejšie.
- Pozitívne ovplyvňuje normálnu funkciu srdca, ciev i mozgu.
- Zdravý, vyvážený a pestrý jedálniček obsahuje dostatočné množstvo kremíka a nie je nutné užívať doplnky stravy.