V ľudskom organizme sa chlór vyskytuje s minerálom sodíkom ako zlúčenina známa pod názvom chlorid sodný. K jeho základným funkciám patrí udržiavanie rovnováhy vody a acidobázickej rovnováhy v tele. Čo ďalšie „dokáže“ chlór?
Obsah článku:
Čo je chlór a aký je jeho význam pre zdravie
Minerál chlór je halogénový prvok s latinským názvom chlórum. V tabuľke prvkov ho nájdete pod skratkou Cl. Podľa odborníkov ľudský organizmus obsahuje približne 80 gramov chlóru.
Častejšie než v spojení so zdravým fungovaním ľudského organizmu sa rieši používanie chlóru ako dezinfekčnej chemickej látky a jeho negatívnych až toxických vplyvov na zdravie. Sám o sebe je chlór jedovatý plyn svetlo zelenej farby s charakteristickým štipľavým zápachom. V tejto podobe sa ale v tele nevyskytuje.
Chlór má však v tele nezastupiteľnú funkciu. Samozrejme je nutné prijímať ho zo správnych zdrojov, nie z chemických látok. Do tela sa dostáva najčastejšie prostredníctvom soli. Prijatý chlór sa vstrebáva v črevách a nadbytok sa z tela vylučuje močom.
Hlavný význam chlóru pre ľudské telo:
- reguluje rovnováhu vody v organizme,
- je nevyhnutný pre zachovanie acidobázickej rovnováhy,
- pomáha odstraňovať odpadové látky z tela,
- podporuje normálnu funkciu pečene,
- je súčasťou žalúdočných štiav a zúčastňuje sa tvorby kyseliny chlorovodíkovej,
- prispieva ku správnemu tráveniu potravy.
Odporúčaná denná dávka chlóru
Výška dennej odporúčanej dávky chlóru sa u zdravej dospelej osoby pohybuje v rozmedzí 1,7 až 5,1 gramov. Deti by mali konzumovať nižšie dávky. Osoby, ktoré trpia vyšším tlakom by nemali prijímať viac než 3 g soli denne.
AKO NAJLEPŠIE NAHRADIŤ SOĽ? Na dochucovanie pokrmov je lepšie a najmä zdravšie použiť čerstvé bylinky a zeleninu, ako je petržlen, pažítka, pór, jarná cibuľka, ligurček, cesnak, medvedí cesnak, cibuľa, koreňová zelenina apod.
Ako nedostatok chlóru ohrozuje zdravie
Nízka hladina chlóru v tele sa väčšinou prejavuje zhoršeným priebehom funkcií, ktorých sa zúčastňuje, teda trávenia z dôvodu nedostatočnej tvorby žalúdočných štiav a tiež funkcie svalov.
S ohľadom na to, že chlór získavame zo soli, je jeho nedostatok skôr vzácny jav. Dochádza k tomu u osôb, ktoré radikálne obmedzili alebo úplne vyradili soľ zo svojho jedálnička. Ako vidno, aj zdravý príjem soli potvrdzuje pravidlo, že sa nič nemá preháňať – to zlé, ani to dobré.
Nedostatok chlóru má tieto prejavy:
- zhoršené trávenie,
- hnačka,
- zvracanie,
- svalové bolesti,
- edém mozgu.
Vysoké straty chlóru môžu spôsobiť ťažké zvracanie a hnačkové ochorenie, extrémne silné potenie, užívanie diuretík a niektoré ochorenia obličiek. Najzávažnejší dôsledok nedostatku chlóru – edém mozgu – sa prejavuje pri strate chlóru nad 45 gramov. Tento stav môže viesť až k ohrozeniu života.
Chlór a predávkovanie
Opačný stav, teda nadmerný príjem chlóru vedie k nezdravému zadržiavaniu tekutín v tele, čo môže vyvolať zvýšenie krvného tlaku. Ten je rizikový v tom, že sa môže stať príčinou mnohých vážnych zdravotných problémov, ako:
- cievna mozgová príhoda (mŕtvica),
- ischemická choroba srdca (infarkt).
Veľa chlóru tiež zvyšuje tvorbu žalúdočných štiav, a to môže mať za následok vznik zápalu sliznice žalúdka. Rovnako môže dôjsť k tvorbe obličkových kameňov a zvýšenej lámavosti kostí. Tieto ťažkosti však väčšou mierou spôsobuje sodík.
VIETE, ŽE Slováci patria k jedným z najväčších konzumentov soli v celej Európe? Denne prijmeme až 11 gramov soli, pričom odporúčaná denná dávka soli je 5 gramov, čo je cca 1 kávová lyžička.
Kedy má chlór toxické účinky na zdravie?
Pokiaľ človek vdýchne chlór v jeho pravej podobe, môže to mať veľmi nepekné následky. Ide o silno dráždivú látku, ktorá môže podráždiť sliznicu a vo väčšom množstve poleptať pľúcne tkanivo.
Prejavy otravy chlórom:
- podráždenie dýchacích ciest,
- sťažené dýchanie,
- bolesť krku,
- kašeľ,
- sipot,
- podráždenie očí,
- podráždenie kože,
- tlak na hrudi.
Dlhodobé vdychovanie chlóru pri nižšej koncentrácii spôsobuje chronickú toxicitu a môže viesť k nezvratnému poškodeniu žalúdka, pečene a ďalších vnútorných orgánov. Za smrteľnú dávku sa považuje vdychovanie chlóru pri koncentrácii 5,6 mg v litri vzduchu po dobu 10 minút.
Ktoré potraviny obsahujú chlór?
Najvýznamnejším zdrojom chlóru je chlorid sodný alebo soľ. Tá sa používa na dochutenie pokrmov a pridáva sa do mnohých potravín, polotovarov a hotových jedál. Problémom nebýva nedostatok, ako skôr prebytok soli v tele.
Najviac soli pritom obsahujú mäsové výrobky, údeniny, tavené, ale i normálne syry, ryby a rybie produkty a tiež chlieb. Na doplnenie dennej dávky chlóru stačia len 3 gramy, najviac 5 gramov, preto by sa to so solením nemalo preháňať. Najmä, keď soľ obsahujú tiež bežné potraviny.
Najlepšie zdroje chlóru v potravinách:
- syry: tavené, plesňové aj tvrdé, balkánsky syr, feta syr,
- údeniny: salámy, klobásy, šunka, párky, údené mäso, slanina,
- ryby a predovšetkým rybie produkty: matjesy,
- pečivo a chlieb,
- nakladaná zelenina,
- slané pochúťky: solené oriešky, tyčinky, čipsy,
- polotovary: instantné polievky a jedlá.
Potraviny s najvyšším obsahom chlóru (100 g):
Potravina | Obsah chlóru |
Camembert 45 % | 1 750 mg |
Maďarská klobása | 3 671 mg |
Matjesy | 3 900 mg |
Údené mäso | 5 791 mg |
Chlieb | 1017 mg |
Tipy na recepty s vysokým obsahom chlóru:
- Francúzske zemiaky s orechovým syrom
- Špenátová polievka s údeným lososom
- Sivoň s grilovanou cuketou a paradajkovým relishom
- Tatarák z údeného lososa s kôprom a šalotkou
- Glazovaný losos s mätou, pečenou tekvicou a batatmi
- Domáci celozrnný chlieb len z 5 prísad
- Uhorkový šalát s quinoou a syrom ala ricotta
- Domáci chlieb plný vlákniny a vitamínov
- Plnené šampiňóny paradajkami a mozzarellou
- Šafranové rizoto s cottage syrom
- Rukolový šalát s granátovým jablkom, kozím syrom a medom
- Šalát s kozím syrom a medom
- Šalát z cvikly s tofu alebo kozím syrom
Záverečné zhrnutie: Chlór je síce nepostrádateľný, telo však jeho nedostatkom netrpí
Viete, prečo sa o chlóre nehovorí tak často ako o iných mineráloch? Je to jednoducho preto, že:
- chlór sa nachádza v soli a soli všeobecne prijímame viac než je nutné,
- soľ prijímame aj z bežných potravín, preto nie je zdravé dosoľovať,
- nadmerný príjem soli, ktorý je v našej populácii bežný, zvyšuje krvný tlak a môže viesť až k vzniku ochorení srdca a ciev.