Bezhladovania.sk

Metabolický syndróm: Nebolí, ale môže zabíjať

Metabolický syndróm je nenápadný zdravotný problém, ktorý dokáže pekne skomplikovať život. Síce nijako nebolí, ale predstavuje veľké nebezpečenstvo nielen pre naše srdce a cievy. Ako spoznať metabolický syndróm, čo robiť v rámci jeho prevencie a akým spôsobom sa dá liečiť?

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Čo je metabolický syndróm?

Metabolický syndróm (Reavenov syndróm, syndróm X) je označenie pre skupinu príznakov a ochorení, ktoré zvyšujú riziko srdcovo-cievnych chorôb a ďalších vážnych ochorení.

Metabolický syndróm definujeme prítomnosťou aspoň 3 z nasledujúcich stavov:

  1. obezita
  2. dyslipidémia (zvýšená hladina krvných lipidov, najmä cholesterolu a triglyceridov)
  3. hypertenzia (vysoký krvný tlak)
  4. porucha glukózovej tolerancie (inzulínová rezistencia) alebo cukrovka 2. typu

Každý z týchto stavov je samostatným rizikovým faktorom pre mnoho zdravotných problémov, ale ich kombinácia predstavuje významné riziko, ktoré dramaticky ohrozuje zdravie človeka.

Metabolický syndróm a jeho zdravotné komplikácie

Metabolický syndróm zvyšuje riziko mnohých chorôb, medzi ktoré patria srdcovo-cievne ochorenia, cukrovka 2. typu, ateroskleróza či steatóza (stukovatenie) pečene. Pri metabolickom syndróme stúpa nebezpečenstvo infarktu myokardu, mozgovej mŕtvice a poškodenia životne dôležitých orgánov.

Diagnostika metabolického syndrómu

Včasné rozpoznanie metabolického syndrómu a zahájenie liečby môže znížiť alebo dokonca zabrániť rozvoju nezvratného poškodenia orgánov a predchádzať mnohým zdravotným komplikáciám. Existuje 5 parametrov, podľa ktorých sa prítomnosť metabolického syndrómu posudzuje. Pre potvrdenie metabolického syndrómu je potrebné splniť aspoň 3 z nich.

Kritéria pre diagnostiku metabolického syndrómu
brušná (abdominálna) obezita obvod pásu – muži: ≥ 102 cm
obvod pásu – ženy: ≥ 88 cm
zvýšená hladina triglyceridov (TAG) nalačno > 1,7 mmol/l
nízka hladina HDL („dobrého“) cholesterolu nalačno muži: <1,0 mmol/l
ženy: <1,3 mmol/l
vysoký krvný tlak systolický krvný tlak ≥ 130 mmHg
diastolický krvný tlak ≥ 85 mmHg
zvýšená hladina glukózy v krvi nalačno ≥ 5,6 mmol/l

Aké sú príčiny metabolického syndrómu?

K rozvoju metabolického syndrómu prispieva mnoho faktorov a drvivá väčšina z nich sa týka životného štýlu. Medzi hlavné faktory, ktoré ovplyvňujú rozvoj metabolického syndrómu, patrí nezdravá strava, nedostatok fyzickej aktivity, stres, fajčenie a pitie alkoholu.

Faktory, ktoré prispievajú k metabolickému syndrómu:

  • nadváha alebo obezita
  • nedostatok pohybovej aktivity
  • strava s nadmerným množstvom kalórií a vysokým obsahom nasýtených tukov, cukrov a transtukov
  • nadmerná konzumácia alkoholu
  • fajčenie
  • dlhodobý stres
  • niektoré ochorenia (napr. cholestáza, ochorenie obličiek alebo pečene, neliečená hypotyreóza, cukrovka, poruchy metabolizmu tukov)
  • liečba niektorými liekmi alebo hormónmi (napr. kortikosteroidy, diuretiká, beta-blokátory, antidepresíva alebo neuroleptiká)
faktory prispievajúce k metabolickému syndrómu

Prevencia a liečba metabolického syndrómu: úlohu zohráva hlavne zmena životného štýlu

Dobrou správou je, že metabolický syndróm sa dá liečiť. Keďže metabolický syndróm úzko súvisí s nevhodným životným štýlom, najefektívnejšou liečbou je zmena životného štýlu a úprava jedálnička. Aké zmeny podniknúť?

Zníženie telesnej hmotnosti

Nadmerné množstvo telesného tuku patrí medzi hlavné faktory pre rozvoj metabolického syndrómu. Najzásadnejším opatrením v prevencii aj liečbe metabolického syndrómu je preto predovšetkým kontrola telesnej hmotnosti a telesného tuku.

Najviac nebezpečný je viscerálny tuk (útrobný alebo tiež brušný tuk), ktorý sa ukladá medzi vnútornými orgánmi a je metabolicky veľmi aktívny, pôsobí prozápalovo a zvyšuje riziko metabolických chorôb vrátane inzulínovej rezistencie a cukrovky 2. typu.

Pri nadváhe a obezite je teda kľúčové redukovať telesnú hmotnosť a obvod pásu, ktorý s viscerálnym tukom úzko súvisí. Za normálne hodnoty obvodu pásu považujeme u mužov do 94 cm a u žien potom do 80 cm. Dobré je sa čo najviac priblížiť týmto hodnotám.

Avšak, so zreteľom na metabolický syndróm je prospešný akýkoľvek úbytok hmotnosti a telesného tuku – už aj malé zníženie o 5 až 10 % pôvodnej telesnej hmotnosti sa prejaví pozitívne na zdravotnom stave. K redukcii váhy prispieva predovšetkým vhodná úprava stravy a zaradenie pohybovej aktivity.

Aby ste dosiahli efektívne chudnutie, je potrebné dostať sa do tzv. kalorického deficitu. Všetko o jeho výpočte a nastavenia vhodného jedálnička nájdete v článku Nutričná špecialistka radí: Ako by mal vyzerať jedálniček na chudnutie.

Zdravá strava

Základným pravidlom je vyberať prirodzené a minimálne spracované potraviny, ktoré sú bohaté na prospešné živiny a lepšie zasýtia. Naopak, vhodné je obmedziť potraviny s vysokým obsahom nasýtených tukov, soli a cukru. Takéto potraviny obsahujú vysoké množstvo energie, minimum prospešných látok a často nás zasýtia len na veľmi krátku dobu: Preto im hovoríme „prázdne kalórie“.

V jedálničku nesmie chýbať dostatok kvalitných bielkovín, komplexných sacharidov, vlákniny, ovocia a zeleniny. Zamerať by sme sa mali aj na zníženie spotreby tukov a výber vhodných zdrojov tukov. Ideálne je nahradiť väčšiu časť nasýtených mastných kyselín v strave nenasýtenými mastnými kyselinami.

V praxi to znamená obmedziť konzumáciu tučného mäsa a údenín, plnotučných mliečnych výrobkov a syrov, masti, masla, zabíjačkových pochúťok a podobne. V jedálničku je potom priestor pre zdravé tuky v podobe orechov, semienok, tučných rýb, kvalitných rastlinných olejov, olív a avokáda.

Ako sa v tukoch lepšie orientovať, ktoré vyberať a ktorým sa naopak vyhnúť? To sa dozviete v článku Veľký prehľad tukov: Ktoré prospievajú a ktoré naopak škodia?

Na ktoré potraviny sa zamerať?

  • chudé mäso (kuracie a morčacie prsia, chudé hovädzie zadné mäso, bravčové stehno, bravčová panenka, zverina, králik)
  • ryby
  • zelenina
  • ovocie
  • mliečne výrobky s nižším obsahom tuku a bez pridaného cukru (biely jogurt do 3 % tuku, nízkotučný a polotučný tvaroh, kefír, syry do 30 % t.v.s., cottage syr)
  • celozrnné obilniny a výrobky z nich (ovsené vločky, müsli bez pridaného cukru, celozrnný či žitný chlieb, celozrnná a špaldová múka)
  • kvalitné prílohy (zemiaky, bataty, celozrnná ryža, pohánka, quinoa, celozrnné či žitné cestoviny)
  • strukoviny
  • orechy a semienka
  • rastlinné oleje s výnimkou kokosového a palmového tuku (napr. olivový, ľanový, avokádový)
  • Neviete si rady s jedálničkom? Oslovte niektorého z nutričných špecialistov alebo sa inšpirujte v našom magazíne v článkoch Zdravý jedálniček z receptov hotových do 15 minút a Zdravý jedálniček z receptov hotových do 15 minút II.

Pravidelný pohyb

Určite vás neprekvapí, že pohyb je neoddeliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu. V ideálnom prípade by ste mali vykonávať nejakú fyzickú aktivitu každý deň aspoň po dobu 30 minút. Pri výbere vhodnej pohybovej aktivity zohľadňujte svoje súčasné osobné dispozície a zdravotný stav.

„30 minút svižnej chôdze denne je prospešnejšie než preťažovanie stuhnutých svalov po celodennom sedení v práci 3× týždenne v posilňovni,“ hovorí nutričná špecialistka.

Aké výhody prináša pravidelný pohyb?

  • podporuje zdravé srdce a cievy
  • pomáha s chudnutím telesného tuku
  • prispieva k navýšeniu množstva svalovej hmoty, ktorá zvyšuje energetický obrat, formuje postavu a robí pekné krivky
  • dlhodobo upravuje hladinu krvného cukru a znižuje riziko vzniku cukrovky 2. typu
  • znižuje krvný tlak
  • zlepšuje hodnoty cholesterolu a krvných tukov
  • podporuje všeobecnú fyzickú zdatnosť
  • má pozitívny vplyv na psychický stav
  • zlepšuje kvalitu spánku
výhody pravidelnej pohybovej aktivity

Pri veľkej nadváhe a obezite sa zo začiatku vyhnite športom, ktoré nadmerne zaťažujú pohybový aparát (napríklad beh, skákanie cez švihadlo, skákanie na trampolíne alebo vysoko intenzívne športy). Naopak, najvhodnejšou voľbou pre vás bude svižná chôdza, bicyklovanie, plávanie alebo posilňovanie s vlastnou váhou tela. Časom môžete prejsť na indiánsky beh, primeraný silový tréning a nakoniec aj beh.

Eliminácia nezdravých životných návykov

Medzi faktory, ktoré podporujú rozvoj metabolického syndrómu, patrí tiež fajčenie a konzumácia alkoholu. V rámci podpory svojho zdravia a prevencie možných komplikácií preto zvážte odstránenie (alebo aspoň výrazné obmedzenie) týchto zlozvykov.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Nutričná špecialistka radí: 5 trikov ako zrýchliť metabolizmus

Záver: Metabolický syndróm sa dá liečiť

  • Metabolický syndróm spája nadmernú telesnú hmotnosť, vysoký krvný tlak, nerovnováhu krvných tukov a diabetes (cukrovku) 2. typu. Tento zdravotný stav predstavuje významné riziko pre srdcovo-cievny systém, ale tiež pre pohybový aparát, mozog, funkciu pečene, obličiek a ďalších orgánov.
  • Liečba metabolického syndrómu spočíva predovšetkým v úprave nevhodných návykov životného štýlu – najmä v zmene jedálnička, pravidelnom pohybe a redukcii nadváhy. 
  • V niektorých prípadoch môže lekár predpísať tiež lieky, ktoré je však potrebné rovnako doplniť o úpravu životosprávy.

Zdroje

1.      Huang, P. L. (2009). A comprehensive definition for metabolic syndrome. Disease Models & Mechanisms, 2(5-6), 231–237.

2.      Yamagishi, K., & Iso, H. (2017). The criteria for metabolic syndrome and the national health screening and education system in Japan. Epidemiology and Health, 39.

3.      Fahed, G., Aoun, L., Bou Zerdan, M., Allam, S., Bou Zerdan, M., Bouferraa, Y., & Assi, H. I. (2022). Metabolic Syndrome: Updates on Pathophysiology and Management in 2021. International Journal of Molecular Sciences, 23(2), 786.

4.      Rochlani, Y., Pothineni, N. V., Kovelamudi, S., & Mehta, J. L. (2017). Metabolic syndrome: pathophysiology, management, and modulation by natural compounds. Therapeutic Advances in Cardiovascular Disease, 11(8), 215–225.

5.      Wilhelm, Z. (2011). Metabolický syndrom. Praktické lékárenství, 7(5), 223–226.

6.      Svobodová, Š., & Topolčan, O. (2012). Metabolický syndrom, predikce a prevence. Interní medicína, 14(11), 412–414.

7.      Sucharda, P. (2010). Metabolický syndrom, jeho diagnostika a možnosti léčby. Medicína pro praxi, 7(3), 111–114.

8.      Rus, M., Crisan, S., Andronie-Cioara, F. L., Indries, M., Marian, P., Pobirci ,O. L., & Ardelean, A. I. (2023). Prevalence and Risk Factors of Metabolic Syndrome: A Prospective Study on Cardiovascular Health. Medicina (Kaunas), 59(10), 1711.

9.      Castro-Barquero, S., Ruiz-León, A. M., Sierra-Pérez, M., Estruch, R., & Casas, R. (2020). Dietary Strategies for Metabolic Syndrome: A Comprehensive Review. Nutrients, 12(10), 2983.

10.   Lee, Y. A., Song, S. W., Kim, S. H., & Kim, H. N. (2023). Associations between Dietary Patterns and Metabolic Syndrome: Findings of the Korean National Health and Nutrition Examination Survey. Nutrients, 15(12), 2676.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Mgr. Daniela Krčová

Mgr. Daniela Krčová

Som nutričná špecialistka a výživu človeka som vyštudovala na magisterskom štúdiu na 1. lekárskej fakulte Karlovej univerzity. Po ukončení štúdia som založila svoju vlastnú nutričnú poradňu v Ostrave (NutriD poradňa), v rámci ktorej pomáham ľuďom so správnymi a trvalo udržateľnými stravovacími návykmi. Venujem sa najmä športovej výžive a chudnutiu, ale zameriavam sa tiež na výživu pri potravinových alergiách a intoleranciách, cukrovke, vysokom krvnom tlaku alebo napríklad na výživu tehotných a dojčiacich žien. Medzi moje hlavné záujmy patrí posilňovanie, behanie a turistika.