Bezhladovania.sk

Med a chudnutie: Je lepší ako cukor, ale…

Prírodný med poznáme všetci ako zdravšiu alternatívu sladenia a často ním nahrádzame bežný cukor. Med má bezpochyby veľa pozitívnych účinkov na zdravie. Je ale vhodný pri chudnutí? Prečítajte si názor nutričnej špecialistky.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Ako sa tvorí med?

Med je prírodné sladidlo, ktoré produkujú včely medonosné z nektáru (pozbieraný sladký peľ z kvitnúcich rastlín), alebo z medovice (lepkavé hmoty vylučované hmyzom na stromoch). Včely tieto sladké šťavy nasajú, doplnia ich vlastnými enzýmami a uložia do medového vačku.

Po zbere včely prilietajú k úľu a odovzdajú nektár či medovicu včelám v úli na ďalšie spracovanie. Pri odovzdávaní sladkého nektáru každá včela pridá aj enzýmy a aminokyseliny zo svojich žliaz. V úli následne dochádza k postupnému odparovaniu vody a zahusťovaniu medu.

Dostatočne zahustená tekutina sa ukladá do šesťhrannej včelej bunky. Po dosiahnutí správnej vlhkosti a zrelosti (okolo 17 %) je v bunkách plastu med uzatvorený (zakonzervovaný). Vtedy je to signál pre včelára, že je med vhodný na stáčanie.

V súčasnej dobe existuje veľa druhov medu. Podľa pôvodu však rozlišujeme iba dva základné: kvetový a medovicový.

Dva základné druhy medu

  • Kvetový med získavajú včely z nektáru kvitnúcich rastlín. Tento med má svetlú žltú farbu a vďaka vyššiemu obsahu glukózy a fruktózy je ľahko stráviteľný. Kvetový med môže byť jednodruhový alebo viacdruhový. Medzi najznámejšie kvetové jednodruhové medy patrí agátový a lipový med.
  • Medovicový med pochádza z medovice, čo je lepkavá hmota vylučovaná rovnokrídlovým hmyzom (napríklad voškami). Medovinu včely zbierajú na listoch stromov alebo ihličí. Najčastejšie pochádza z medovice smrekov, borovíc, jedlí, líp, dubov a javorov. Medovicový med je tmavší a obsahuje viac minerálnych látok ako kvetový med.

Stretnúť sa môžeme tiež s kombináciou oboch druhov. Ten vzniká tak, že včely zbierajú ako nektár na kvitnúcich lúkach, tak aj v okolitých lesoch, kde zbierajú medovicu. Takémuto medu hovoríme zmiešaný med a spája v sebe výhody oboch druhov medu – kvetového aj medovicového.

Nutričné zloženie medu

Hlavnou zložkou medu sú sacharidy. Med obsahuje vysoký podiel sacharidov (takmer 80 %), ďalej vodu (okolo 17 %) a ostatné zložky, ako enzýmy, bielkoviny, vitamíny, minerálne látky a antioxidanty (cca 3 %).

Hlavnými sacharidmi v mede sú fruktóza alebo ovocný cukor (28 – 40 %) a glukóza alebo hroznový cukor (20 – 35 %). V mede sa vyskytuje aj mnoho ďalších sacharidov, ale v menšom množstve.1 Obsah tukov a bielkovín v mede je minimálny.

nutričné ​​zloženie medu

Nutričné zloženie medu (na 100 g)2

  Kvetový med Medovicový med
Obsah (g) Obsah (g)  
Voda 15 – 20 15 – 20  
Sacharidy 80 80  
 Monosacharidy      
  fruktóza 30 – 45 28 – 40  
  glukóza 24 – 40 19 – 32  
 Disacharidy      
  sacharóza 0,1 – 4,8 0,1 – 4,7  
  iné disacharidy 2,0 – 8,0 1,0 – 6,0  
 Oligosacharidy 3,1 10,1  
Minerálne látky 0,1 – 0,5 0,6 – 2,0  
Aminokyseliny a bielkoviny 0,2 – 0,4 0,4 – 0,7  
Kyseliny 0,2 – 0,8 0,8 – 1,5  

Množstvo minerálnych látok a vitamínov v mede sa líši v závislosti od typu a geografického pôvodu medu. Minerálne látky a vitamíny predstavujú vo všeobecnosti 0,2 – 0,5 % sušiny medu. Med je bohatý na draslík a sodík, zatiaľ čo v menšej miere je obsiahnuté železo, meď, mangán, fosfor, zinok a vápnik.1, 2

Hoci ľudské telo tieto prvky potrebuje na správne fungovanie, množstvo týchto esenciálnych prvkov v mede je stopové. Z tohto dôvodu sa nemôžeme spoliehať na med ako na podstatný zdroj týchto prvkov. Med obsahuje tiež dôležité vitamíny, ako je vitamín C, vitamíny B1, B2, B3, B5, B6 a kyselina listová.

Minerálne látky a vitamíny obsiahnuté v mede2, 3, 4

Minerálne látky a stopové prvky Množstvo (mg/100 g) Vitamíny Množstvo (mg/100 g)
Sodík (Na) 1,6 – 17 Tiamín (B1) 0,00 – 0,01
Vápnik (Ca) 3 – 31 Riboflavín (B2) 0,01 – 0,02
Draslík (K) 40 – 3500 Niacín (B3) 0,10 – 0,20
Horčík (Mg) 0,7 – 13 Kyselina pantoténová (B5) 0,02 – 0,11
Fosfor (P) 2 – 15 Pyridoxín (B6) 0,01 – 0,32
Selén (Se) 0,002 – 0,01 Kyselina listová (B9) 0,002 – 0,01
Meď (Cu) 0,02 – 0,6 Vitamín C 2,2 – 2,5
Železo (Fe) 0,03 – 4 Vitamín K 0,025
Mangán (Mn) 0,02 – 2    
Chróm (Cr) 0,01 – 0,3    
Zinok (Zn) 0,05 – 2    

Prospešné účinky medu

Med je jedným z najcennejších prírodných produktov, ktoré ľudstvo pozná od nepamäti. Med sa používa nielen ako obľúbené sladidlo, ale má tiež široké uplatnenie v tradičnej medicíne. Ako prospieva med nášmu zdraviu?

Napriek všetkým rôznym zdravotným tvrdeniam, hlavnými preukázateľnými výhodami medu sú antibakteriálne, protizápalové a antioxidačné účinky. Antioxidanty v mede napomáhajú telu v boji s voľnými radikálmi, znižujú riziko oxidačného poškodenia buniek a posilňujú imunitu. 

vplyv medu na zdravie

Med ďalej vykazuje hojivé účinky a môžeme ho doplnkovo využiť pri hojení drobných poranení, hnisavých ranách a popáleninách.

Med a chudnutie

Med sa pre svoje pozitívne účinky s obľubou používa pri chudnutí. Prečo by aj nie, keď sa označuje za zdravé sladidlo. Má to ale jeden háčik. Med obsahuje vysoký podiel cukru a hoci je zdravší, stále ide o cukor. A ten môže (vo vysokom množstve) prispievať k nárastu váhy alebo minimálne sťažovať chudnutie.

Každá polievková lyžica medu (20 g) obsahuje približne 65 kcal (270 kJ) a 16 gramov cukru. Možno sa vám to nezdá veľa, ale kalórie sa môžu počas dňa spočítať. Jedna lyžica do rannej kaše, druhá do čaju, tretia na desiatu do jogurtu a už za deň len v mede prijmete skoro o 200 kcal (800 kJ) a 50 gramov cukru navyše.

Na druhej strane, pokiaľ ste fyzicky aktívni, stravujete sa zdravo a máte v jedálničku dostatok bielkovín, med v malom množstve vám určite neuškodí. Aj v rámci chudnutia si môžete pochutnať na mede, len si dajte pozor na skonzumované množstvo medu a na ďalšie pridané cukry v iných potravinách (sladené nápoje, sladkosti, polotovary…).

PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Nutričná terapeutka radí: Čím sladiť pri chudnutí?

Čo si odniesť z článku ? Med je pri chudnutí lepší ako cukor, ale…

Hoci má med vysoký podiel jednoduchých cukrov, je stále lepšou voľbou ako rafinovaný cukor. Zatiaľ čo bežný rafinovaný cukor neprináša z hľadiska výživy nič prospešné, med poskytuje telu antioxidanty, minerálne látky a vitamíny – aj keď len v malom množstve. 

Hoci med môže byť lepšou voľbou ako rafinovaný cukor, mal by sa stále konzumovať s mierou. Nadmerná konzumácia cukru, medu a iných sladidiel s vysokým podielom cukrov totiž môže viesť k nárastu hmotnosti a nepriaznivým účinkom na zdravie.

Záver: Mali by ste vedieť o mede…

  • Jedna včela nazbiera za celý svoj život asi 9 gramov medu (to je približne jedna kávová lyžička).6
  • Med neobsahuje sacharózu (tzv. repný cukor).
  • Med po zahriatí stráca väčšinu vitamínov a minerálnych látok.
  • Cukornatenie medu je prirodzeným javom a závisí od toho, aký je v ňom pomer medzi glukózou a fruktózou. Pokiaľ chcete med opäť tekutý, stačí pohár s medom vložiť do vodného kúpeľa a postupne ho zahrievať. Teplota však nesmie presiahnuť 45 °C.
  • Deti do jedného roka by nemali konzumovať med z dôvodu rizika detského botulizmu, čo je vážne ochorenie spôsobené toxínmi zo špecifického kmeňa baktérie Clostridium botulinum

Zdroje

1.  Ranneh, Y., Akim, A. M., Hamid, H. A., Khazaai, H., Fadel, A., Zakaria, Z. A., Albujja, M., & Bakar, M. F. A. (2021). Honey and its nutritional and anti-inflammatory value. BMC Complementary Medicine and Therapies,21(1), 30.

2.  Ajibola, A., Chamunorwa, J. P., & Erlwanger, K. H. (2012). Nutraceutical values of natural honey and its contribution to human health and wealth. Nutrition & Metabolism (London), 9, 61.

3.  White, J. W., & Doner, L. W. (1980). Honey composition and properties: Beekeeping in the United States. Agric Handbook, 335, 82–91.

4.  Bogdanov, S., Jurendic, T., Sieber, R., & Gallmann, P. (2008). Honey for Nutrition and Health: A Review. Journal of the American College of Nutrition, 27(6), 677–689.

5.  https://www.etiketynamed.cz/jak-vznika-vceli-med/

6.  https://www.vcelari-nejdek.cz/pro-zajemce-o-vcelareni/

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Mgr. Daniela Krčová

Mgr. Daniela Krčová

Som nutričná špecialistka a výživu človeka som vyštudovala na magisterskom štúdiu na 1. lekárskej fakulte Karlovej univerzity. Po ukončení štúdia som založila svoju vlastnú nutričnú poradňu v Ostrave (NutriD poradňa), v rámci ktorej pomáham ľuďom so správnymi a trvalo udržateľnými stravovacími návykmi. Venujem sa najmä športovej výžive a chudnutiu, ale zameriavam sa tiež na výživu pri potravinových alergiách a intoleranciách, cukrovke, vysokom krvnom tlaku alebo napríklad na výživu tehotných a dojčiacich žien. Medzi moje hlavné záujmy patrí posilňovanie, behanie a turistika.