Existuje niekoľko typov pleti, pričom každý má určité znaky a vlastnosti. Od typu pokožky sa odvíja spôsob starostlivosti a voľba kozmetických prípravkov. Suchý typ patrí k tým problematickejším, pretože ju často sprevádza zvýšená citlivosť a tiež predčasné vrásky. Predísť tomu môžete správnou starostlivosťou a aj tým, ako sa stravujete. Výživa je totiž dôležitá nielen zvonku, ale tiež zvnútra.
U väčšiny ľudí sa typ pokožky mení vekom. Novorodenci mávajú pokožku vlhkejšiu, vodu však rýchlo strácajú, a tak majú pleť skôr suchšiu. V priebehu dospievania je naopak pokožka mastnejšia, a preto puberťákov trápi akné. S pribúdajúcim vekom sa koža stáva suchšia a častokrát aj citlivejšia. Niektorí ľudia ale môžu mať suchú pleť stále.
V dnešnom článku sa zameriame na to, ako sa o suchý typ pokožky starať nielen z pohľadu kozmetickej starostlivosti, ale predovšetkým výživy.
Obsah článku:
Ako vyzerá suchá pleť?
Rozlišujeme štyri základné typy pleti: normálnu, suchú, mastnú a zmiešanú. Medzi špecifické typy patrí pleť problematická, atopická, citlivá a zrelá.
Určenie typu pleti predstavuje najdôležitejší krok pre správnu starostlivosť o pokožku. Každý typ totiž vyžaduje odlišný spôsob starostlivosti aj iné kozmetické prípravky, prípadne doplnky stravy. Veľký vplyv na stav pokožky má tiež zloženie bežného jedálnička a životný štýl všeobecne.
Dva spôsoby, ako zistiť typ pleti
Niekomu na určenie stačí jednoduchá domáca skúška, pre iného je vhodnejšie navštíviť kozmetičku či dokonca dermatologičku.
Domáca skúška typu pleti č. 1
Večer pleť dôkladne vyčistite, ako ste zvyknutá. Ráno pleť iba opláchnite čistou vodou a opatrne osušte uterákom. Nenanášajte žiaden prípravok a počkajte 30 minút. V priebehu tejto doby sa pleť začne prirodzene prejavovať a vytvárať maz. Pleť si po uplynutí doby dôkladne prezriete najlepšie na dennom svetle.
Domáca skúška typu pleti č. 2
Na druhý test použite papierovú vreckovku. Rozdeľte ju na štyri diely a na dobre očistenú pleť pritlačte jeden diel na čelo, druhý na nos, tretí na tvár a posledný na bradu. Podľa toho, či a kde sa na vreckovke objavia mastné stopy, určite typ pleti.
Hlavné znaky 4 základných typov pleti
- Normálny typ: ideálny typ, nevykazuje žiadne výrazné zmeny, pretože produkuje len prirodzené množstvo mazu
- Zmiešaný typ: mastné stopy sa objavia iba v oblasti T-zóny (tj. čelo, brada a nos)
- Suchý typ: prejavuje sa pocitmi napnutej kože, niekedy aj svrbením, na vreckovke nie sú mastné škvrny
- Mastný typ: pleť je lesklá všade, nielen v T-zóne, mastné stopy sa teda objavia na všetkých častiach vreckovky
Ako sa prejavuje suchá pleť a prečo môže byť problematická
Najväčší problém suchej pleti spočíva v nízkej tvorbe mazu, kvôli čomu je koža neustále napnutá, drsnejšia na dotyk a niekedy svrbí. Nedrží vodu a má zníženú tvorbu regenerácie. Preto je suchá a nedokáže sa zbaviť odumretých buniek, ktoré tak zostávajú na pokožke v podobe šupiniek.
Menšou výhodou je len to, že suchý typ netrápi až tak akné, ale na druhú stranu má sklon k skoršej tvorbe vrások. Často býva citlivá aj na výkyvy teplôt a klimatické zmeny všeobecne.
Prejavy suchej pokožky
- nízka tvorba mazu a akné
- začervenaná, napnutá až svrbivá pokožka
- lúpanie a tvorba šupiniek
- hrubosť pokožky na dotyk, niekedy už na pohľad
- vznik praskliniek a trhliniek
- náchylnosť na tvorbu vrások
- zvýšená citlivosť na vonkajšie vplyvy
V starostlivosti o suchú pleť pomáhajú kvalitné kozmetické prípravky určené priamo pre suchú a citlivú pokožku.
Suchá verzus dehydratovaná pokožka
Zatiaľ čo suchá pokožka označuje dlhodobú vlastnosť kože (chronický stav), dehydratovaná pokožka je prechodný stav. Akýkoľvek typ pleti môže byť dehydratovaný, a to z dôvodu nedostatku vody, ktorý sa prejavuje nepríjemným pocitom v oblasti tváre a časti alebo celého tela (napríklad po horúcom kúpeli či sprchovaní).
Dočasná dehydratácia pokožky sa prejavuje:
- pocitom suchosti,
- stratou jasu,
- viac či menej intenzívnym a pretrvávajúcim pocitom pnutia,
- šupinkami na koži.
Okrem dlhého kúpania dehydratáciu najčastejšie spôsobuje chlad, mraz, sychravé počasie, nízka vlhkosť, únava, stres, fajčenie, alkohol a, samozrejme, aj používanie nevhodných kozmetických produktov.
Suchá, veľmi suchá až extrémne suchá pokožka
Chronicky suchá pleť sa vyznačuje nedostatkom prirodzených hydratačných faktorov (urea, aminokyseliny a kyselina mliečna) nevyhnutných na udržanie vody v pleti. Ďalej jej chýbajú lipidy (ceramidy, mastné kyseliny a cholesterol), ktoré sú potrebné na ochrannú funkciu kože.
Suchej pleti chýba voda aj lipidy, dehydratovanej len voda.
Suchá pleť nemusí byť spočiatku až tak nepríjemná. Vyvoláva slabé pocity napätia a môže byť trochu hrubá, pôsobiť krehko a menej elasticky. Čím je ale pokožka suchšia, tým sú spomenuté nerovnosti výraznejšie. Väčšinou za to môže zlá starostlivosť, nevhodné prípravky a nezdravý životný štýl.
Pre veľmi suchú pleť je typické intenzívnejšie pnutie, trhliny, šupinatosť, praskliny a vznik ekzémov. Extrémne suchá pleť je veľmi hrubá, popraskaná predovšetkým na rukách, nohách a ústach. Vyznačuje sa veľmi silným pocitom napätia a intenzívnym svrbením.
Základné pravidlá pre starostlivosť o suchú pleť
Suchá pokožka vyvoláva nepríjemné pocity, uľahčuje prenikanie dráždivých či alergénnych látok a podporuje vznik, priebeh a trvanie niektorých kožných ochorení, ako sú ekzémy, psoriáza a ďalšie. Zásadná v starostlivosti o suchú pleť je preto dôkladná hydratácia.
Pre dobrú hydratáciu je nutné strážiť si pitný režim a používať kozmetické prípravky, ktoré suchú pokožku hydratujú a nedráždia. Obsahovať by mali vyživujúce zložky, ktoré pomáhajú obnoviť poškodenú kožnú bariéru.
Každodenná a nadštandardná starostlivosť
Každé ráno a večer suchú pleť starostlivo odlíčte a vyčistite mliekom, olejom alebo čistiacou vodou bez alkoholu a iných vysušujúcich zložiek. Po umytí naneste hydratačné sérum alebo booster obsahujúcu kyselinu hyalurónovú a ako posledné výživný krém pre suchý typ pleti, ktorý upokojuje pocity pnutia a chráni pokožku pred vonkajšími nepriaznivými vplyvmi.
Raz týždenne suchej pleti doprajte šetrný peeling za pomoci jemného exfoliačného prípravku a použite hydratačnú pleťovú masku na suchú pleť, ktorá ju rozžiari a omladí. Nezabudnite okrem pokožky tváre ošetriť aj celé telo.
Tip na recept na domácu pleťovú masku na suchú pleť
Táto jogurtovo-medová výživná maska prospeje suchej aj dehydratovanej pokožke. Pleť príjemne hydratuje, omladí ju a zbaví jemných vrások. Na pleť ju naneste v hrubšej vrstve – lepšie sa tak otvoria a vyčistia všetky póry.
Suroviny:
- 2 lyžice tučného bieleho jogurtu
- 1 lyžica teplého medu
- pár kvapiek mandľového oleja
Postup:
Zmiešajte jogurt s ohriatým medom a mandľovým olejom. Dôkladne premiešajte a naneste na tvár s výnimkou oblastí okolo očí, krku aj dekoltu. Nechajte pôsobiť 20 minút a potom masku jemne zmyte a pleť osušte. Nakoniec naneste sérum a hydratačný krém na suchú pleť.
Doplnky stravy pre suchú pleť
Na vnútornú výživu suchej pokožky môžete užívať špeciálne doplnky stravy – takzvanú nutrikozmetiku na podporu kvality pleti, vlasov a nechtov. Jej použitie je rýchlejšie a jednoduchšie ako aplikácia kozmetických prípravkov a navyše pôsobí komplexne, zatiaľ čo krémy a séra účinkujú len lokálne.
Zdravý a vyvážený jedálniček pre ľudí so suchou pleťou
Napnutej a suchej pleti neprospieva používanie dráždivej kozmetiky, ktorá obsahuje alkohol, farbivá alebo s parfumáciu. Rozhodne jej neprospieva časté pitie alkoholických nápojov a fajčenie. Pre suchú pleť nie je vhodné ani nadmerné opaľovanie.
Suchej pokožke však nepomôže len vhodná kozmetika a šetrná starostlivosť, ale zdravší životný štýl vo všeobecnosti. Dôležitý je hlavne vyvážený jedálniček bohatý na vodu a kvalitné tuky. V strave by nemali chýbať niektoré vitamíny a minerály, ktoré suchej pokožke vyložene svedčia.
- Napríklad nedostatok vitamínu A môže viesť k suchej pleti, lámavosti nechtov či pocitu suchých očí. Vo forme retinolu sa pridáva aj do kozmetických prípravkov.
- Vitamín B2 (riboflavín) má rovnako vplyv na zdravie ľudskej kože.
- Vitamín C prispieva k normálnej tvorbe kolagénu a podporuje zdravý vzhľad pleti.
- Zinok pôsobí protizápalovo, má vplyv na hojenie a regeneráciu pleti a chráni ju pred negatívnymi účinkami UV žiarenia.
- Zo stopových prvkov je dôležitý jód, ktorého nedostatok je spojený so zníženou funkciou štítnej žľazy, ktorá môže podporovať aj suchosť pleti.
Čo jesť a piť, ak máte suchú pleť?
Pre suchú pokožku je celkom zásadný dostatočný príjem tekutín. Akonáhle je vody v tele menej, je to na stave pokožky hneď vidieť. Najlepšia je čistá voda, ktorá pleti dodáva potrebnú vlhkosť a z tela odstraňuje škodlivé toxíny.
Prospešné sú aj zeleninové a ovocné šťavy bez cukru a bylinné čaje. Viac než vhodné je obmedziť alkohol, ktorý organizmus a pleť dehydratuje.
Z potravín sú pre suchý typ pleti zvlášť dôležité vysokonutričné potraviny, ktoré obsahujú vodu, kvalitné tuky, vitamíny, minerály, enzýmy a ďalšie prospešné látky. Strava by mala podporovať vnútornú hydratáciu a regeneráciu a posilniť odolnosť pleti proti vonkajším vplyvom. Napríklad tučné ryby sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na ochrannú kožnú bariéru.
Potraviny a nápoje, ktoré suchú pleť vyživujú zvnútra
- orechy a semienka: vlašské orechy, ľanové a slnečnicové semienka, chia semienka
- tučné morské ryby: losos, tuniak, makrela a ďalšie
- zelenina: červená paprika, zemiaky, mrkva, zeler, šalátová uhorka
- ovocie: avokádo, mango, melón, papája, marhule, banán
- nerafinované rastlinné oleje: olivový olej
- strukoviny: fazuľa
- živočíšne produkty: vajíčka
- čistá voda 1,5 až 2 litre denne (v prípade horúceho letného počasia či športovania podľa potreby aj viac)
TIP NA VÝŽIVNU MASKU NA SUCHÚ PLEŤ Z AVOKÁDA A MEDU: Polovicu avokáda roztlačte a zmiešajte s lyžicou teplého medu a lyžičkou olivového oleja. Naneste na tvár, krk a dekolt a nechajte pôsobiť 15 až 20 minút. Potom masku šetrne umyte s vodou a naneste bežný hydratačný krém.
Potraviny a nápoje, ktoré suchej pleti vyložene nepristanú
Nedostatok vody a častá konzumácia alkoholických nápojov vedie k dehydratácii pleti, čo má za následok upchávanie pórov, zápaly a ďalšie kožné problémy. Pokožke neprospieva strava bohatá na cukor, soľ a nezdravé tuky.
- rafinovaný cukor: sladkosti a sladené nápoje
- soľ
- biela pšeničná múka a výrobky z nej
- instantné a konzervované potraviny
- mastné a vyprážané pokrmy,
- údeniny a tučné mäso
- alkohol
Pozor tiež na potraviny, ktoré môžu vyvolávať intoleranciu alebo alergickú reakciu. Medzi najčastejšie potravinové alergény patrí lepok, laktóza, orechy a morské plody.
Ďalšie osvedčené tipy v starostlivosti o suchú pokožku
- Suchej pleti nerobia na dotyk dobre ani hrubé a škriabavé materiály. Ak chcete svojej pokožke dopriať extra starostlivosť, investujte do kvalitnej posteľnej bielizne z hodvábu či saténu. Tieto materiály zbytočne nedráždia pokožku a navyše sú menej savé ako bavlna, čo umožní lepšie vstrebanie a pôsobenie použitej kozmetiky.
- Sprchujte sa raz denne a vyhýbajte sa častému a dlhému kúpaniu v horúcej vode.
- Pri praní oblečenia nepoužívajte aviváž ani silno parfumované pracie prostriedky.
- Pri upratovaní domácnosti používajte ochranné rukavice a šetrné prostriedky na upratovanie.
Záverečné zhrnutie: Suchá pleť potrebuje výživu zvnútra
Zdravá a vyvážená strava je v každodennej starostlivosti o suchú pokožku rovnako dôležitá ako používanie vhodnej kozmetiky. Príčinou vysúšania pokožky totiž môže byť práve zlé zloženie jedálnička, v ktorom chýbajú dôležité vitamíny a živiny.
Na čo sa zamerať pri vnútornej výžive o suchú pleť?
- Zásadný je pitný režim, pretože presušená pleť môže byť známkou dehydratácie.
- Do jedálnička zaraďte potraviny, ktoré obsahujú zdravé tuky, vitamíny A, C, D a E a minerály zinok, selén a jód.
- Obmedzte slané, sladké a tučné potraviny a pokrmy.
- Suchej pleti výrazne škodí fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu.