Bylinky a koreniny sa používajú na dochucovanie pokrmov. Okrem špecifickej chuti a vône majú niektoré druhy aj pozitívne účinky na zdravie. Niektoré môžu urýchliť metabolizmus, iné zlepšiť spaľovanie tukov, ďalšie podporia funkcie tráviaceho systému. Preto sa tiež mnohé z nich pridávajú do suplementov na chudnutie. Ktoré druhy korení fungujú najlepšie?
Obsah článku:
Ako korenené jedlá ovplyvňujú zdravie a štíhlu líniu?
Ostré a všeobecne korenisté jedlá môžu zvyšovať pocit sýtosti, zmierniť pocit hladu, znížiť nadmernú chuť na jedlo a riziko prejedania sa.
Niektoré druhy korenia, ako škorica, kurkuma, rasca lúčna a čili, urýchľujú metabolizmus, a tak pomáhajú telu spáliť viac kalórií. Použitie korenín je tiež efektívny spôsob, ako obmedziť nadmerné a nezdravé solenie.
Rímsky kmín a kurkuma sa vyznačujú antioxidačnými a antimikrobiálnymi vlastnosťami. Pôsobia proti škodlivým baktériám v črevách a pomáhajú udržiavať správnu mikrobiálnu flóru.
Navyše, častá konzumácia pikantných jedál môže podporovať aj dlhovekosť. Podľa rozsiahlej štúdie z roku 2015 ľudia, ktorí jedli korenisté jedlá 6 až 7-krát v týždni, mali o 14 % nižšie riziko predčasného úmrtia.
Medzi ďalšie zdravotné prínosy používania nižšie spomenutých korení patria protizápalové vlastnosti. Pomôcť môžu pri mnohých zdravotných neduhoch, ako sú bolesti hlavy, nevoľnosť, artritída či iné autoimunitné poruchy.
Tiež sa uvádza, že pikantné koreniny môžu brániť rozvoj rakovinových buniek. Napríklad čili obsahuje látku kapsaicín, ktorá spomaľuje rast a dokonca aj ničí rakovinové bunky. Podobný účinok má kurkumín, ktorý sa nachádza v kurkume a zameriava sa len na rakovinové bunky, pričom zdravé zostávajú nedotknuté.
13 druhov korenia, ktoré môžu podporiť chudnutie
Rastliny, z ktorých sa vyrábajú koreniny s pozitívnymi účinkami na ľudský organizmus, majú z hľadiska vplyvu na metabolizmus a chudnutie odlišné pôsobenie.
- Medzi byliny urýchľujúce metabolizmus patria pikantné druhy korenia, ako čili, zázvor, škorica, kurkuma, ženšen či čierne korenie.
- Viskózne rastliny obalia steny žalúdka a zmienia tak hlad. Do tejto kategórie patrí lipa, aloe vera a ľanové semienka.
- Objemové rastliny zas zvyšujú objem potravy v žalúdku. Je to žihľava, púpava či rebarbora.
- Mäta, ľubovník či fenikel zas potláčajú nadmernú tvorbu žalúdočných štiav, zatiaľ čo koriander ich tvorbu naopak podporuje.
Nasledujúci prehľad zahŕňa druhy korenín, ktoré môžu podporiť funkcie metabolizmu jednotlivých živín a tráviaceho traktu, prípadne sa vysporiadať s problémami v rámci trávenia.
- zázvor
- kajenské korenie
- kurkuma
- rasca
- škorica
- čierne korenie
- kôpor
- puškvorec
- majoránka
- koriander
- žerucha
- kardamóm
- klinček
Zázvor
Pôvodom čínske korenie sa používa ako prírodný liek pri nachladnutí. Posilňuje imunitný systém a užíva sa pri tráviacich problémoch, pretože tlmí žalúdočnú nevoľnosť. Napomáha regulovať stresové hormóny. V rámci chudnutia sú zásadné jeho zahrievacie účinky, vďaka ktorým dokáže „popohnať“ metabolizmus.
Zázvor obsahuje gingeroly a shogaoly, ktoré stimulujú množstvo biologických procesov v tele. Obezita patrí k najčastejším príčinám oxidačného stresu. Môžu za neho voľné radikály a môže viesť až ku vzniku nebezpečného zápalu v tele. Antioxidačné zložky zázvoru úspešne regulujú množstvo voľných radikálov a pomáhajú potláčať zápal.
Viete, že…?
- Spomínané gingeroly môžu stabilizovať hladinu cukru v krvi a stabilná hladina krvného cukru zas patrí medzi kľúčové faktory úspešného znižovania telesnej hmotnosti.
- Pravidelná konzumácia zázvoru môže významne znížiť telesnú hmotnosť aj percento nebezpečného brušného (vnútorného, viscerálneho) tuku.
- Muži s nadváhou, ktorí pravidelne konzumovali zázvor, si boli schopní dlhšie po jedle udržať pocit sýtosti.
Tipy na recepty so zázvorom
- Pikantná mrkvová polievka s čili
- Uhorková, zázvorová, levanduľová – 5 osviežujúcich domácich limonád
- Zemiaky so zeleninou a indickým korením
Kajenské korenie
S klasickým čiernym korením nemá nič spoločné. Je to namletá jedna z (mnohých) červených odrôd čili papričiek. Obsahuje látku kapsaicín, ktorá je príčinou mimoriadne pálivej chuti. Kajenské korenie je antioxidantom, má antibakteriálne účinky, posilňuje srdce, tepny aj kapiláry, podporuje cirkuláciu krvi a redukuje nadmernú krvnú zrážanlivosť.
Čo sa týka chudnutia, podporuje tvorbu žalúdočných štiav a slín a priaznivo ovplyvňuje trávenie, tiež pomáha tlmiť hlad a zvyšovať pocit sýtosti. Vďaka zahrievacím účinkom má schopnosť urýchliť metabolizmus. Obsiahnutý kapsaicín môže mierne zvýšiť počet spálených kalórií v priebehu dňa.
Viete, že…?
S čili papričkami to nepreháňajte. Kapsaicín môže vo väčšom množstve krátkodobo vyvolať bolesti žalúdka, hnačku alebo vracanie. Príčinou je nadmerná stimulácia nervového systému.
Tipy na recept s kajenským korením
Kurkuma
Voňavé indické korenie vyniká výraznou chuťou aj žiarivo žltou farbou. Obsahuje kurkumín, ktorý jej prepožičiava priaznivé účinky na zdravie. Preto sa jej hovorí indické zlato alebo indický šafran.
Obsahuje antioxidanty, má antivírusové a antibakteriálne účinky, posilňuje imunitu, využíva sa pri liečbe kožných problémov a údajne pôsobí ako prevencia rakovinových ochorení. Do jedálnička na redukciu váhy sa pridáva, pretože pomáha skrotiť chute, ovplyvňuje metabolizmus tukov, čím podporuje znižovanie podkožného tuku.
Viete, že…?
- Prieskum 21 štúdií u viac než 1 600 osôb spojil konzumáciu kurkumínu s nižšou hmotnosťou, BMI aj obvodom pasu.
- Podľa inej vedeckej štúdie kurkumín stimuluje tvorbu hormónu adiponektínu, ktorý je dôležitý pre správne funkcie metabolizmu.
- Kurkuma je súčasťou zmesi korenia známej ako karí.
Ako používať kurkumu?
- Používaním kurkumy pri varení dodáte svojim kuchárskych výtvorom príjemnú chuť, vôňu aj farbu.
- V tradičnej indickej kuchyni sa kurkuma najčastejšie kombinuje so zázvorom, kokosovým mliekom a bežným čiernym korením.
- Pripravte si doma zlaté mlieko, ktoré pripravíte zahrievaním mlieka, kurkumy a ďalšieho aromatického korenia.
Tipy na recepty s kurkumou
- Mlieko z kurkumy proti chrípke aj bolestiam hlavy
- Pečený karfiol s karí a kurkumou
- Hrejivý indický dhal zo žltej šošovice
Rasca (hovorovo kmín)
Rasca je jedným zo základných druhov korení. Používa sa v európskej, mexickej, ázijskej, africkej a nechýba ani v slovenskej kuchyni. Je známa pre svoju charakteristickú chuť a vôňu. Okrem toho sa vyznačuje celou radou zdravotných výhod, medzi ktoré patrí schopnosť urýchliť spaľovanie tuku a chudnutie vo všeobecnosti.
Po celom svete sa používa nielen na dochucovanie jedál, ale aj kvôli podpore zdravého trávenia. Stimuluje peristaltiku čriev, odstraňuje nadúvanie a urýchľuje odvádzanie nežiaducich látok z tela. Navyše, dokáže odstrániť nepríjemný zápach z úst – stačí rozžuť niekoľko semien rasce.
Viete, že…?
- Zahraničná štúdia rozdelila osoby s nadváhou do dvoch skupín, aby porovnali účinky rasce s účinkami liekov na chudnutie a placeba na úbytok hmotnosti. Ľudia, ktorí užívali lieky aj rascu výrazne schudli. U ľudí, ktorí konzumovali rascu, súčasne došlo k zníženiu hladiny inzulínu v krvi.
- Z výsledkov inej štúdie vyplynulo, že ženy, ktoré dvakrát denne jedli jogurt s 3 gramami rasce, zhodili viac kilogramov aj telesného tuku ako kontrolná skupina.
Tip na recept s kmínom
- Domáce slané sušienky z rasce a hráškovej múky
Škorica
Jedno z najstarších známych korení sa vyznačuje výraznou vôňou a chuťou. Získava sa z vnútornej kôry stálozelených stromov rodu cinnamomum (škoricovníkov) a je obzvlášť bohatá na látky s antioxidačnými účinkami. Má veľký prínos pre zdravie.
Obsahuje silice, ktoré zlepšujú trávenie. Ďalej prehrieva organizmus, čo oceníte práve pri redukčnej diéte. Využíva sa aj pri liečbe respiračných ochorení a gynekologických problémoch.
Viete, že…?
- Podľa jednej zahraničnej štúdie stabilizuje škorica hladinu cukru v krvi, čím pomáha znižovať hlad a chuť na jedlo.
- Iná štúdia naznačila, že škorica obsahuje špecifickú zlúčeninu, ktorá napodobňuje účinky inzulínu a pomáha transportovať cukor z krvného obehu do buniek a používať ju ako palivo.
Tip, ako používať škoricu pri varení
U nás sa škorica najčastejšie pridáva do sladkých dezertov, raňajkových kaší alebo vianočného pečiva. Pridať ju ale môžete do slaných pokrmov. Výborne chutí v paradajkových omáčkach a indických jedlách alebo s kuskusom.
Tipy na recepty so škoricou
- Krupicová kaša z pohánky a mandľového mlieka
- Banánová bábovka s kúskami čokolády
- Šošovicová polievka s paradajkami
- Zdravý jablkový závin zo špaldovej múky
Čierne korenie
Toto bežne používané korenie má blahodarný vplyv nielen na výslednú chuť jedál, ale aj na ľudské zdravie. Obsahuje piperín, ktorý jedlu dodáva známu štipľavú chuť. Je vynikajúcim zdrojom vlákniny, horčíka, fosforu, železa, draslíka a vitamínov K, C a B6.
Zlepšuje trávenie, predchádza nadúvaniu, podporuje močenie a potenie, znižuje chuť na jedlo a blokuje tvorbu tukových buniek a uľahčuje tak zhadzovanie nadbytočných kilogramov.
Viete, že…?
- V rámci štúdie z roku 2018 vykazovali ľudia po konzumácii čierneho korenia menšiu chuť na jedlo.
- Čierne korenie sa pridáva do vody, aby uľavilo od upchávania dýchacích ciest. Rozkladá hlien a jeho prirodzená dráždivosť podporuje vykašliavanie.
- Odďaľuje procesy starnutia. Bráni vzniku stareckých škvŕn, degenerácie a zlepšuje pamäť.
Tipy na recepty s čiernym korením
- Morčacie špízy s cuketou na grile
- Pstruh na masle s pikantným uhorkovo-reďkvičkovým šalátom
- Kuskus s kuracím mäsom na grécky spôsob
Kôpor
Rovnako aj kôpor patrí medzi bežné byliny. Pri varení sa používa čerstvá, sušená aj nakladaná vňať. Obsahuje účinné látky, ktoré podporujú činnosť tráviaceho traktu a dokážu upokojiť podráždený žalúdok. Navyše pôsobí na nervový systém a zlepšuje náladu, čo môže v redukčnom období veľmi pomôcť.
Viete, že…?
- Kôpor naložený v jablčnom octe zlepšuje metabolizmus tukov. Používať ho môžete napríklad ako netradičnú zálievku do šalátov.
- V stredoveku ľudia verili, že ich kôpor ochráni pred čarodejnicami a démonmi.
- Rímski gladiátori si kôprom pred zápasom potierali ruky a nohy pre posilnenie svalov.
- Starí Gréci považovali kôpor za účinný prostriedok proti čkaniu.
Tipy na recepty s kôprom
Puškvorec
Menej známa bylina sa u nás používa menej, čo je škoda. Pridáva sa hlavne do sladkých jedál a čerstvé listy sa hodia do zeleninových šalátov. Pochádza z Ázie a pestovanie puškvorca nie je najjednoduchšie.
V oblasti trávenia je však neprekonateľným pomocníkom. Pomáha pri slabosti tráviacich orgánov, zlom trávení a nadúvaní, podporuje tvorbu žalúdočných štiav, tíši žalúdočné kŕče a má pozitívny vplyv na látkovú výmenu.
Pozor si ale treba dávať na odporúčanú dávku. Vyššia dávka môže spôsobiť vracanie či bolesť brucha a veľké množstvo môže vyvolať zrakové a sluchové halucinácie.
Viete, že…?
- Tatári verili v jeho očistnú silu. Puškvorec mal podľa nich očistiť vodu od nečistôt.
- Nosenie drveného podzemku pri sebe podľa legendy chráni pred mŕtvicou.
- Vo Veľkej Británii a Spojených štátoch amerických je obľúbený kandizovaný puškvorec.
- Používa sa tiež ako prísada do zubných pást, žuvačiek, likérov a parfémov.
Majoránka
Majoránka je bežné korenie, ktoré sa v slovenskej kuchyni používa tak často, že sa zabúda na jej prínos pre ľudské zdravie. Má protizápalové, analgetické, diastolické a diuretické účinky. Užíva sa pri nachladnutí a ochoreniach tráviaceho systému. Pri chudnutí pomáha tým, že zrýchľuje metabolizmus, stimuluje trávenie a odvádza prebytočnú vodu z tela.
Viete, že…?
- Meno Majoránka získala podľa rovnomennej pohanskej bohyne studní, kvetov a zamilovaných.
- Spojená sa aj s bohyňou Afrodita, ktorá jej svojím dotykom dala silne aromatickú vôňu.
- Starí Gréci a Rimania ju považovali za bylinu lásky a afrodiziakum.
- V Európe nevesty nosili vence z majoránky ako symbol lásky.
Tipy na recepty s majoránkou
- Tradičné české jedlo kuba z húb, krúp, cesnaku a byliniek
- Cuketové placky s batatovými hranolkami
- Karfiolová polievka s pórom a semienkami
Koriander
Aromatický koriander má pozitívny vplyv na trávenie. Je prínosný pre funkciu čriev a žalúdka a podporuje sekréciu žalúdočných štiav. Urýchľuje metabolizmus a podieľa sa na vylučovaní škodlivých látok najmä z čriev.
Koriander sa používa pri zažívacích problémoch a pomáha pri nadúvaní, žalúdočných bolestiach a kŕčoch. Zmierňuje problémy po konzumácii tučného jedla a v iránskej medicíne sa koriandrový extrakt používa na zvýšenie chuti na jedlo.
Viete, že…?
- Starí Gréci a Rimania ho používali ako dôležitú prísadu do liečivých prípravkov, parfémov, vín a likérov.
- Ako afrodiziakum sa koriander pridával do nápojov lásky a lektvarov, ktoré mali zaistiť nesmrteľnosť.
Tipy na recepty s koriandrom
- Uhorkový šalát s kokosom a arašidmi
- Originálne thajské karí
- Jarné závitky z čerstvej zeleniny s tahini dipom
Žerucha
Menej využívané aromatické korenie mierne štipľavej chutí pripomína reďkvičky alebo horčicu. Používa sa iba čerstvá. Žerucha sa tepelne nespracováva ani nesuší. Jej konzumácia napomáha metabolizmu, zažívaniu, činnosti obličiek a tvorbe žalúdočných štiav.
Ako používať žeruchu pri príprave jedál?
Obľúbené je pestovanie klíčkov, ktoré sa hodia do zdravých polievok a šalátov. Môžete ich vmiešať do vajíčok alebo tvarohovej nátierky. Je skvelou súčasťou zdravého aj redukčného režimu.
Tip na krémovú žeruchovú polievku
Suroviny:
- 1 pór
- 2 zemiaky
- 0,5 l zeleninového vývaru
- 100 ml mlieka
- hrsť žeruchových lístkov
- soľ a čierne korenie
- maslo
Postup:
Na lyžici masla alebo oleji osmažte nakrájaný pór. Cca po 5 minútach ho zalejte vodou a poduste. Prisypte zemiaky, dolejte vývar a varte domäkka. Nakoniec vlejte mlieko, nasekané žeruchové lístky a rozmixujte. Ochuťte soľou a čiernym korením a môžete podávať.
Klinčeky
Známym korením je aj usušený púčik tropického stromu, ktorý sa pýši vysokým obsahom látok s antioxidačnými schopnosťami. Klinček podporuje zažívanie a povzbudzuje produkciu tráviacich enzýmov. Ďalej prospieva činnosti čriev, zmierňuje nadúvanie a má upokojujúce účinky.
Tip na čaj z klinčeka
Suroviny:
- malý kus očisteného a nastrúhaného zázvoru
- 5 klinčekov
- ½ lyžičky škorice
Postup:
Korenie zalejte horúcou vodou. Nechajte 5 až 10 minút lúhovať, preceďte a hotový čaj dochuťte citrónom a medom.
Kardamóm
Toto aromatické korenie poznáte podľa intenzívnej sladkastej chuti, ktorá pripomína mätu. Pochádza z Indie a používa sa po celom svete. Pravý kardamóm je prínosom pre správne trávenie.
Navyše je užitočným pomocníkom v boji proti žalúdočným kŕčom, pálení záhy, nadúvaniu, nevoľnosti, zápche a podporuje chuť na jedlo. Má posilňujúci účinok na organizmus a pomáha pri strese, únave, prepracovaniu alebo depresii.
Viete, že…?
- Podľa jednej štúdie, ktorá sledovala sklon k diabetu u žien s nadváhou alebo obezitou, existuje súvislosť medzi konzumáciou kardamómu a miernym znížením obvodu pásu.
- Kardamóm sa používa tiež pri výrobe parfémov či likérov a v krajinách Orientu sa pridáva do mletej kávy.
- Gréci a Rimania žuli semená kardamómu, aby mali čisté zuby a svieži dych.
Ako používať kardamóm pri varení?
Kardamóm je obľúbený najmä v indickej kuchyni. Výborne chutí v kombinácii s muškátovým orechom, škoricou, klinčekmi a zázvorom. Môžete si z neho pripraviť domácu karí zmes, chutný korenistý čaj či netradičnú kávu. Tiež sa hodí na dochutenie pečeného jahňacieho mäsa.
Tipy na recepty s kardamómom
- Vláčny cuketový perník na plech
- Tekvicová mramorová bábovka bez cukru
- Palacinky bez lepku s extra porciou bielkovín
Záverečné zhrnutie: Korenie prispeje k lepšej chuti vašich jedál a zároveň podporí trávenie a chudnutie
Tým, samozrejme, netvrdíme, že je korenie liek na nadváhu a obezitu. Je to len ďalší z mnohý možností, ako si cestu k štíhlej línii a lepšiemu zdraviu uľahčiť a urýchliť. Bez kvalitnej stravy a každodenného pohybu to však nepôjde.
Vyššie uvedené koreniny môžu:
- prispieť k správnej činnosti tráviaceho traktu,
- odstrániť najrôznejšie problémy so zažívaním,
- podporiť činnosť metabolizmu jednotlivých živín, hlavne tukov,
- zmierniť stres a zlepšiť náladu.