Keď mala Stanislava 28 rokov, lekári jej diagnostikovali diabetes mellitus 1. typu. Čoskoro pochopila, že čím viac toho o ochorení a metabolizme zistí, tým lepšie jej bude. Svoje znalosti teraz posúva ďalej: nielen ľuďom s cukrovkou, ale všetkým, ktorí chcú žiť zdravo do čo najvyššieho veku.
Obsah článku:
Cukrovka 1. typu: aký to bol pocit, keď vám lekári povedali túto diagnózu? Ste v rodine prvá s týmto ochorením?
Určite to bol šok a aj preto, že v našej rodine sa cukrovka u nikoho nevyskytovala. Nemala som však na výber, musela som sa s týmto faktom čo najskôr vysporiadať.
Mali ste nejaké príznaky cukrovky, alebo vás k lekárovi priviedla bežná kontrola?
Na jeseň som prekonala veľmi silnú chrípku, dovolím si tvrdiť, že porovnateľnú so súčasným ochorením covid-19. V januári 2008 som podstúpila štandardnú preventívnu prehliadku u všeobecného lekára, kde sa ukázali mierne zvýšené hodnoty krvného cukru nalačno. Žiadne príznaky cukrovky som ešte nepociťovala a verila som, že je to omyl.
Ako prebiehala prvotná liečba cukrovky? Držali ste nejakú špeciálnu diétu, alebo išlo len o podávanie inzulínu?
Cukrovka bola v mojom prípade zachytená skutočne v počiatočnom štádiu. Môj pankreas ešte na 50 % „fungoval“, preto bolo aj pre lekárov náročnejšie zistiť presnú diagnózu. Najskôr mi predpísali nízke dávky inzulínu plus diétu.
K diéte mi len veľmi stručne naznačili, že by som sa mala vyhýbať sladkému. Rozumela som tomu tak, že môžem jesť všetko okrem cukru.
Teraz už viem, že to bola obrovská chyba.
Ako sa stravujete dnes, máte nejaké obmedzenia?
Dnes sa stravujem diametrálne odlišne. Vďaka cukrovke som sa o princípoch zdravého stravovania veľa naučila. Obmedzenia tu pochopiteľne sú, ale ja ich už takto nevnímam, pozerám sa na ne skôr ako na výhody.
V každom prípade sa snažím ísť príkladom svojim klientom. Som štíhlej postavy napriek tomu, že sa rada najem a zdravým jedlom určite nešetrím. Takže sama som dôkazom toho, že netreba hladovať pre dosiahnutie ideálnej postavy.
Aké problémy najčastejšie riešite u klientov s cukrovkou 1. typu?
Je to rôzne a závisí to najmä od toho, v akom štádiu ochorenia ma klient navštívi. S klientom na ceste za uzdravením spolupracujem niekoľko mesiacov. Vždy sa snažím, aby konzultácie s klientom viedli k pozitívnym výsledkom.
Ak ide o novozisteného pacienta s DM1, pracujeme na zostavení jedálnička na mieru s prihliadnutím na pridružené ochorenia pacienta, jeho životný štýl či chuťové preferencie.
- Pri cukrovke 1. typu je individuálny stravovací plán nevyhnutný, pretože pacient sa musí naučiť kombinovať svoje jedlo tak, aby dosahoval čo najlepšiu kompenzáciu cukrovky.
- Ak ide o dlhoročného diabetika 1. typu s rozvinutými komplikáciami cukrovky, znovu zostavujeme stravovací plán, ktorým zachránime, čo sa ešte dá.
Tipujem ale, že vás nevyhľadávajú len pacienti s cukrovkou 1. typu?
V mojej poradni sa stretávam aj s budúcimi mamičkami, ktorým bola diagnostikovaná tehotenská cukrovka tzv. gestačný diabetes (GDM). Ide o relatívne krátke obdobie s týmto ochorením, predstavuje však nemalé riziká pre matku aj plod.
Líši sa prístup k diéte pri cukrovke 1. a 2. typu?
Áno aj nie. Diabetici 1. typu podstupujú intenzifikovanú inzulínovú liečbu. Na to, aby bola táto liečba úspešná, musia vedieť spočítať sacharidové jednotky v každom svojom jedle.
Pri diabetikoch 2. typu, ktorí sa liečia perorálnymi antidiabetikami, nie je nevyhnutné počítať sacharidové jednotky. Napriek tomu je princíp stravovania pri oboch diagnózach veľmi podobný.
V dnešnej dobe je pomerne časté, že diabetik trpí viacerými ochoreniami a užíva rôzne lieky. Aj to je dôvod, prečo sa častokrát jedálniček jedného diabetika líši od toho druhého.
Lenže správne zostavený jedálniček dokáže zázraky.
Pre mnohých diabetikov 2. typu to niekedy znamená aj úplné vysadenie liekov.
Zaoberáte sa aj výživou detí. Aké problémy najčastejšie objavujete?
Zdravotné problémy detí sa ničím nelíšia od tých dospeláckych. Častá je nadváha, obezita, endokrinné ochorenia, potravinové alergie či poruchy príjmu potravy, ako napr. anorexia.
Dobrou správou je, že zdravá strava je liekom nielen pre diabetikov, ale pre nás všetkých a ovplyvňuje rovnako fyzické aj duševné zdravie.
Som výživová poradkyňa, nie som lekárka ani nenahrádzam lekársku starostlivosť. Práve naopak, spolupráca s lekárom či psychológom je často nevyhnutná pre vyriešenie zdravotných problémov mojich klientov. Na stránke www.diabutik.sk sa o mojej výživovej poradni dozviete viac.
Cukrovka u detí – aj to je veľká téma. Vyžadujú si mladšie ročníky iný prístup k výžive pri ochorení než dospelí?
Nezabúdajme, že diabetes mellitus 1. typu je chronické autoimunitné ochorenie a vyžaduje si celoživotnú liečbu. Najčastejšie sa vyskytuje práve u detí. V ich prípade veľa závisí od prístupu rodičov k liečbe cukrovky. Problémy nastávajú ľahšie u tínedžerov, ktorí zvyčajne bojkotujú pravidlá liečby a, žiaľ, často u nich dochádza aj k trvalému poškodeniu orgánov.
Ste tu aj pre iných ľudí s nalomeným zdravím. Uvediete pár príkladov, ako im dokážete zmeniť život k lepšiemu?
Sú ľudia, ktorým pomáham na úrovni edukácie za účelom prevencie. Iných sa efektívnymi krokmi snažím priviesť k spokojnosti so svojím zovňajškom. Klienti za mnou najčastejšie prichádzajú vtedy, keď sa ocitnú v zložitej zdravotnej (a často aj životnej) situácii.
Preto sa im snažím pomôcť jednoduchým spôsobom a veci zbytočne nekomplikovať. Mojím cieľom je naučiť ich, čo môžu jesť, čomu by sa naopak mali vyhnúť a prečo.
Ideálne je, keď nadobudnú prehľad o potravinách, ktoré v kuchyni používajú.
Ak nasledujú moje rady, časom prinášajú potešujúce správy aj od lekárov.
Čo je vo vašom ponímaní zdravá racionálna strava?
V mojom ponímaní je to strava predovšetkým pestrá, vyvážená, skutočná, kvalitná, domáca a vhodne kombinovaná.
Dáte našim klientom na záver nejakú radu či odporúčanie, čoho sa držať, keď chcú jesť zdravo?
Aj tu platí moja odpoveď na predošlú otázku. Je to jednoznačne najlepšia všeobecná rada o racionálnom stravovaní v rámci prevencie pre zdravú populáciu. Každý z nás je jedinečný – ako navonok, tak aj vo vnútri počnúc naším metabolizmom.
Preto nenabádam nikoho k tomu, aby sa stravoval výlučne podľa môjho vzoru. Som však presvedčená, že každý si môže uvariť svoj liek. Keď navštívite moju výživovú poradňu Diabutik, vysvetlím vám a naučím vás, ako na to.
Ďakujeme za príjemný rozhovor a prajeme hlavne zdravie vám aj vašim klientom. Vysnívané úspechy už prídu samé 🙂