Bezhladovania.sk

Diéty k dospievaniu nepatria. Prečo?

Dospievanie je obdobím mnohých fyziologických zmien. Ruka v ruke s tým prichádza na rad aj zmena telesných proporcií, väčší záujem o svoj vzhľad a nespokojnosť s vlastným telom. Diéty v dospievaní však môžu napáchať viac škody ako úžitku.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Na jednej strane sa čím ďalej viac detí a dospievajúcich stretáva s nadváhou a obezitou, na druhej strane pribúda veľa dievčat aj chlapcov s podváhou a poruchami príjmu potravy. Pokiaľ má vaše dieťa problémy s váhou, nezúfajte. Zamerajte sa ale na pár dôležitých zásad a vyhnite sa najväčším chybám, ktoré v takomto prípade robí veľa rodičov.

Stravovacie návyky pramenia z rodiny. Vadí nezdravý životný štýl aj hladovky

Stravovací režim sa vytvára v rodine už od detského veku. Deti sa učia hlavne napodobňovaním, a preto by sme im mali ísť ako rodičia dobrým príkladom. Zatiaľ čo malé deti si osvojujú nové veci a pravidlá skôr cieleným napodobňovaním rodičov, u dospievajúcich ide často o podvedomé napodobňovanie.

Vplyv rodiny

Pokiaľ v rodine prevláda nezdravý životný štýl, konzumujú sa polotovary a pravidelne sa navštevujú fast foody, osvoja si deti taký spôsob stravovania a budú takto jesť pravdepodobne aj v dospelosti. To isté platí aj pri opačnom extréme, keď rodičia neustále dodržiavajú nejakú diétu a točia sa v bludnom kruhu nezdravého chudnutia.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Nadváha a chudnutie u detí: Čo môže za kilá navyše?

Nie je nič neobvyklé, že napríklad matka s dcérou dodržiavajú rovnakú redukčnú diétu, hoci ide o úplne nevhodný prístup. Dospievajúci človek a dospelý človek majú odlišné energetické nároky a takto nastavená diéta môže mať pre dospievajúci organizmus mnoho negatívnych dopadov.

Vzory z okolia

Výživa v puberte býva z väčšej časti formovaná tiež okolím a rovesníkmi, čo sa nedá úplne ovplyvniť. Napriek tomu dôležitý základ a vzor pramení vždy v rodine. Doma by preto mali prevažovať kvalitné a zdravé potraviny, z ktorých možno pripraviť chutné jedlá aj pre pubertiaka.

stravovacie návyky v rodine

Psychika

Príčinou nevhodného stravovacieho správania môže byť v neposlednom rade aj narušená psychika. Tu je kľúčové odhaliť, či si dospievajúci nenahrádza jedlom niečo, čo mu v živote chýba alebo či nezdravým jedením nerieši stres, nedostatok pozornosti či vnútorné napätie. Môže ísť totiž o psychosomatický problém. V takomto prípade je dôležité pracovať s s hlavnou príčinou problému.

Pozor na diéty počas dospievania. Môžu mať fatálne dôsledky

V priebehu dospievania dochádza k mnohým fyziologickým zmenám. Puberta je hlavne obdobím výrazného rastu, ktorý súvisí s vyššou energetickou spotrebou. Aby bolo telo dospievajúceho človeka fit, potrebuje vyváženú a pestrú stravu s dostatočným príjmom energie. Stále viac dospievajúcich dievčat (ale aj chlapcov) nie je spokojných so svojou postavou a uchyľuje sa k rôznym drastickým metódam na zníženie váhy, vrátane hladovania a módnych redukčných diét.

Nástrahy dospievania

Dôvodom nespokojnosti s vlastným telom je skutočnosť, že po zahájení tvorby pohlavných hormónov dochádza k distribúcii telesného tuku a zmene telesných proporcií. Hoci sa vďaka týmto zmenám človek postupne stáva mladým dospelým, u niekoho tieto zmeny môžu vyvolať negatívne pocity. Nespokojnosť s vlastnou postavou potom môže viesť k pokusom o dodržiavanie radikálnych diét, ktoré ohrozujú zdravie vyvíjajúceho sa organizmu.

V období dospievania je bežná zvýšená sebakritika, tendencia porovnávať sa s ostatnými a precitlivenosť na poznámky na svoj vzhľad. Negatívny vzťah k svojmu telu ešte umocňuje vplyv médií a sociálnych sietí, ktoré ľuďom predkladajú nebezpečný a nereálny ideál krásy formou superštíhlych modelov a modeliek.

Fenomén sociálnych sietí

Vzhľadom k množstvu času stráveného na sociálnych sieťach potom niet divu, že je dospievajúci presvedčený o svojej nadváhe a nedokonalosti. Práve odtiaľ však pramení najväčšie riziko, pretože tieto skreslené predstavy o vlastnom tele môžu viesť k rozvoju mentálnej anorexie a ďalších porúch príjmu potravy. Anorexia v puberte je veľmi vážny a život ohrozujúci problém.

Drastické diéty v dospievaní majú mnoho negatívnych dopadov na zdravie. Dodržiavanie diét nedodáva dospievajúcemu telu potrebné vitamíny, minerálne látky a živiny, ktoré sú zásadné pre fungovanie organizmu. Tieto nedostatky sa tak môžu prejaviť rôznymi zdravotnými problémami.

Dôsledky dodržiavania diét v dospievaní:

  • problémy s pleťou
  • vypadávanie vlasov
  • znížená imunita
  • neschopnosť sústrediť sa
  • problémy s učením
  • náladovosť a podráždenosť
  • celková slabosť v dôsledku straty svalovej hmoty
  • depresia
  • rednutie kostí
  • poruchy menštruačného cyklu až úplná strata menštruácie
  • tráviace problémy
  • srdcové problémy
  • zastavenie rastu a vývoja
  • poruchy krvotvorby (chudokrvnosť)
  • zhoršenie kvality zubov (zvýšená kazivosť a predčasná strata zubov)
  • spomalenie bazálneho metabolizmu a vyššie riziko ukladania tukových zásob v neskoršom veku
dôsledky držania diét v dospievaní

Medzi diétou a poruchou príjmu potravy býva tenká hranica. Ako spoznať, že je niečo zlé?

Nevinná snaha o schudnutie pár kíl môže niekedy nenápadne prerásť do poruchy príjmu potravy. Pokiaľ váš syn alebo dcéra začali držať diétu, mali by ste si dávať pozor na skoré príznaky poruchy príjmu potravy. Medzi varovné signály patria:

  • extrémne zmeny telesnej hmotnosti (priberanie alebo chudnutie)
  • časté reči o vlastnej tučnote, ktorá nie je opodstatnená
  • neprimeraná nespokojnosť so svojím vzhľadom alebo určitým rysom tela
  • posadnutosť príjmom kalórií, tukov, sacharidov alebo bielkovín
  • vyhýbanie sa určitým potravinám alebo celým skupinám potravín
  • nadmerné cvičenie, ktoré nepreruší ani choroba alebo zranenie
  • neustále vynechávanie jedál
  • vyhováranie sa z konzumácie jedla („už som jedol/jedla“, „nie som hladný/hladná“, „najem sa neskôr“)
  • časté výlety na toaletu po jedle (vracanie a užívanie laxatív)

Pokiaľ u svojho dieťaťa zaznamenáte niektorý z týchto príznakov, poraďte sa so svojím lekárom. Poruchy príjmu potravy sú život ohrozujúce ochorenia. Čím skôr vyhľadáte liečbu, tým lepší bude výsledok. Viac informácií o poruchách príjmu potravy sa dočítate v článku Poruchy príjmu potravy: Prečo vznikajú, aké sú dôsledky a kedy spozornieť?

Problémom je aj nadváha. K dospievaniu ale diéty nepatria

Na druhej strane pribúda detí a dospievajúcich, ktorí sa stretávajú s nadváhou alebo dokonca obezitou. Vysoká telesná hmotnosť v tomto veku pritom predstavuje výrazné riziko cukrovky 2. typu, vysokého krvného tlaku, problémov s kĺbmi, srdcovo-cievnych ochorení aj niektorých typov rakoviny. Tieto riziká naozaj nie je dobré podceňovať.

Jedálniček detí a dospievajúcich s nadváhou býva väčšinou bohatý na jednoduché cukry (sladkosti, sladené nápoje, sladké pečivo), priemyselne spracované výrobky (sladené cereálie, biele pečivo, sladené mliečne výrobky, zmrzlina, chipsy, pizza, čokoládové tyčinky), jedla z fastfoodu a tučné údeniny. Nadmerná spotreba takýchto potravín, samozrejme, prispieva k priberaniu na váhe. Je preto viac než na mieste zamyslieť sa nad úpravou životného štýlu.

Chudnutie v dospievaní a puberte

Najlepším spôsobom chudnutia v období dospievania je zvýšenie pohybovej aktivity. Na type pohybu v podstate až tak nezáleží – dôležitá je hlavne pravidelnosť. Ruka v ruke s pohybom by mala ísť aj úprava jedálnička s cieľom osvojiť si zdravé stravovacie návyky. Dôležité je nezachádzať do žiadnych extrémov, ale nastaviť vyvážený jedálniček zložený z kvalitných potravín.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Aká je ideálna váha a výška dieťaťa podľa veku?

Z jedálnička by mali zmiznúť hlavne sladené nápoje, polotovary, vyprážané jedlá, sladkosti, instantné potraviny, mrazená pizza, chipsy a ďalšie priemyselne spracované potraviny. Do jedálnička je naopak žiadané zaradiť nutrične plnohodnotné potraviny, ako je zelenina, ovocie, celozrnné obilniny, chudé mäso, ryby, strukoviny, zemiaky, vajcia, orechy a semienka.

Záver

  • Organizmus dospievajúceho človeka sa priebežne vyvíja a k tomu potrebuje dostatočné množstvo živín. 
  • Redukčné diéty v období dospievania nepokrývajú potrebné živiny ani energiu pre zdravý vývoj, a preto sú v tomto veku nevhodné. 
  • V období dospievania je dôležitý zdravý a pestrý jedálniček, ktorý je energeticky prispôsobený pohybovej záťaži a životnému štýlu dospievajúceho jedinca.

Zdroje

1.      Dieting in adolescence. (2004). Paediatrics & Child Health, 9(7), 487–503.

2.      Dieting: Information for teens. (2004). Paediatrics & Child Health, 9(7), 495–508.

3.      Tahreem, A., Rakha, A., Rabail, R., Nazir, A., Socol, C. T., Maerescu, C. M., & Aadil, R. M. (2022). Fad Diets: Facts and Fiction. Frontiers in Nutrition, 9, 960922..

4.      Tan, J. S. K., Tan, L. E. S., Davis, C., & Chew, C. S. E. (2022). Eating disorders in children and adolescents. Singapore Medical Journal, 63(6), 294–298.

5.      Rancourt, D., Jensen, C. D., Duraccio, K. M., Evans, E. W., Wing, R. R., & Jelalian, E. (2018). Successful weight loss initiation and maintenance among adolescents with overweight and obesity: does age matter? Clinical Obesity, 8(3), 176–183.

6.      Neumark-Sztainer, D., Wall, M., Larson, N. I., Eisenberg, M. E., & Loth, K. (2011). Dieting and disordered eating behaviors from adolescence to young adulthood: findings from a 10-year longitudinal study. Journal of the American Dietetic Association, 111(7), 1004–1011.

7.      Gandhi, A. B. (2022). Diet and Weight Management in Adolescent Girls. The Journal of Obstetrics and Gynaecology of India, 72(2), 175–177.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Mgr. Daniela Krčová

Mgr. Daniela Krčová

Som nutričná špecialistka a výživu človeka som vyštudovala na magisterskom štúdiu na 1. lekárskej fakulte Karlovej univerzity. Po ukončení štúdia som založila svoju vlastnú nutričnú poradňu v Ostrave (NutriD poradňa), v rámci ktorej pomáham ľuďom so správnymi a trvalo udržateľnými stravovacími návykmi. Venujem sa najmä športovej výžive a chudnutiu, ale zameriavam sa tiež na výživu pri potravinových alergiách a intoleranciách, cukrovke, vysokom krvnom tlaku alebo napríklad na výživu tehotných a dojčiacich žien. Medzi moje hlavné záujmy patrí posilňovanie, behanie a turistika.