Adrenalín je známy hormón produkovaný v stresových situáciách. Nie je jediný. Okrem neho organizmus vylučuje ešte ďalšie dva hormóny: kortizol a noradrenalín. Čo je noradrenalín, ako sa líši od adrenalínu a aké funkcie zastáva v ľudskom tele?
Obsah článku:
Čo to je noradrenalín a ako sa líši od adrenalínu?
Hneď na začiatku by sme mali vysvetliť rozdiel medzi známejším adrenalínom (epinefrínom) a menej známym noradrenalínom (norepinefrínom). Oba sú neurotransmitery, čo sú hormóny stimulujúce centrálny nervový systém a ovplyvňujúce rôzne časti ľudského tela.
Po chemickej stránke sú si oba hormóny podobné. Čiastočne majú aj rovnaké pôsobenie. Avšak zatiaľ čo adrenalín ovplyvňuje ako alfa, tak aj beta receptory, noradrenalín pôsobí len na alfa receptory, ktoré sa nachádzajú v tepnách.
Prítomnosť troch stresových hormónov je nutná na zvládnutie rôznych náročných situácií. Sú tiež zdrojom extra energie a ak v strese začne telo vyplavovať stresové hormóny, môže nastúpiť reakcia „bojuj alebo uteč”.
Noradrenalín sa vytvára v dreni nadobličiek a jeho vplyv na funkciu ľudského organizmu sú pomerne komplexný. Najvýznamnejší je však jeho efekt na zúženie krvných tepien vedúcich k zvýšeniu krvného tlaku, ktorý sa využíva pri zdravotných problémov spojených s nízkym tlakom.
Účinky noradrenalínu na zdravie a ako sa využívajú v lekárstve
Rovnako ako adrenalín, noradrenalín ovplyvňuje hladinu cukru, cievy a srdce. Má ale aj ďalšie efekty, ktoré sa využívajú v lekárstve. S adrenalínom má spoločne prvé tri uvedené funkcie.
- zvyšuje hladinu cukru v krvi,
- zvyšuje srdcovú tepovú frekvenciu alebo tep,
- zvyšuje kontraktilitu srdca,
- zvyšuje krvný tlak,
- môže vyvolať zúženie krvných ciev.
Pri pohľade na účinky noradrenalínu môže vzniknúť mylný dojem, že ide o „zlý“ a nie práve zdraviu prospešný hormón. Pre fungovanie organizmu je ale veľmi dôležitý. Ale v správnom množstve. Zdraviu neprospieva vysoké, ani príliš nízke množstvo.
Uvedené vlastnosti noradrenalínu sa využívajú pri liečbe niektorých zdravotných problémov.
Norepinefrín sa využíva pri liečbe stavov, ktoré sa okrem iného prejavujú až nebezpečne nízkym krvným tlakom.
- Najčastejšie ide o septický šok. Ide o život ohrozujúcu vážnu infekciu, ktorá môže viesť až k zlyhaniu orgánov. Noradrenalín zvýši krvný tlak a zároveň zúži náhle rozšírené cievy.
- Lieky stimulujúce alebo zvyšujúce prirodzenú tvorbu norepinefrínu užívajú rovnako osoby s ADHD a depresiou.
Noradrenalín pomáha v akútnych stavoch vyžadujúcich rýchle zvýšenie extrémne nízkeho krvného tlaku. Ide o rôzne šokové stavy vyvolané vysokými stratami tekutín, sepsou, z dôvodu zlyhania srdca, anafylaktického šoku a podobne. Zvýšenie a udržanie aspoň dostatočne vysokej hladiny krvného tlaku podporí funkčný krvný obeh a môže i zachrániť život.
Pre pripomenutie adrenalín pomáha liečiť anafylaxiu, závažnú alergickú reakciu, ktorá môže spôsobiť až smrť. Včas podaný adrenalín otvorí dýchacie cesty. Pomáha predchádzať ťažkým astmatickým záchvatom, bráni srdcovej zástave a môže podporiť liečbu infekcií.
Noradrenalín a ADHD
O noradrenalíne sa hovorí predovšetkým ako o stresovom hormóne. Okrem tejto funkcie je to ale aj neurotransmiter, ktorý má na starosti prenášanie signálov medzi nervovými bunkami a je potrebný pre udržanie pozornosti pri každodenných činnostiach.
Nízka hladina norepinefrínu môže túto základnú ľudskú schopnosť znížiť a vyvolať poruchy koncentrácie, napríklad ochorenie ADHD. Tá sa prejavuje neschopnosťou sústrediť na základné úlohy a tiež hyperaktivitou. Ochorenie sa vyskytuje najmä u detí v školnom veku, kedy sú na ich pozornosť kladené zvýšené nároky.
Týmto deťom môže pomôcť užívanie liekov obsahujúcich noradrenalín, ktorý vie „nakopnúť” jeho prirodzenú tvorbu.
Ako nedostatok či prebytok noradrenalínu ovplyvňuje zdravie
Nízka hladina nie je prospešná ani pri jednom z hormónov. Negatívny vplyv na prirodzenú tvorbu mávajú tri faktory: zlá strava, dlhodobý a nadmerný stres a užívanie určitých liekov.
Následky nízkej tvorby adrenaínu a noradrenalínu sú podobné a ide predovšetkým o:
- úzkosť,
- depresiu,
- fibromyalgiu,
- bolesť hlavy a migrény,
- syndróm nepokojných nôh,
- poruchy spánku.
Tvorbu noradrenalínu vedia podporiť vhodné lieky. Nejde ale o jediný spôsob, ako tvorbu oboch hormónov stimulovať. Veľmi účinná je zmena životosprávy, dostatočný spánok, pravidelná fyzická aktivita, dobré vzťahy s rodinou a okolím, ale i intenzívne pocity a reakcie, ako sú láska, úspech i agresivita. Niektoré vlastnosti je preto dôležité vedieť korigovať.
Vysoká hladina noradrenalínu v tele
Opačný problém, teda zvýšenú produkciu noradrenalínu v tele vyvoláva nadváha a obezita, dlhodobý a nadmerný stres a vážne ochorenie v podobe feochromocytómu (nádor v nadobličkách) a paragangliómu (nádor na vnútornej strane nadobličiek). Hormón noradrenalín tvoria nadobličky.
Príznaky príliš vysokej hladiny noradrenalínu v tele:
- vysoký krvný tlak,
- nadmerné potenie,
- poruchy srdcového rytmu,
- stavy úzkosti,
- akútne tráviace ťažkosti,
- bolesti brucha,
- bolesti na hrudi,
- bolesti hlavy.
Záverečné zhrnutie: Hormón stresu, ktorý vie zvýšiť krvný tlak a zachrániť tak život
Stresový hormón noradrenalín sa veľmi podobá na svojho „brata” adrenalín. Trochu sa ale líši. Zapamätajte si, že:
- adrenalín i noradrenalín sú dôležité hormóny, ktoré majú na starosti správnu reakciu na stres a jeho zvládanie,
- noradrenalín pôsobí najmä na krvné cievy, kdežto adrenalín viac ovplyvňuje srdce,
- noradrenalín sa užíva v lekárstve, najmä pri liečbe septického šoku, pri ktorom hrozí zlyhanie vnútorných orgánov.