Guarana funguje ako životabudič podobne ako káva. Údajne je ale zdravšia. Dodáva energiu, odďaľuje pocity únavy, zlepšuje fyzický výkon aj náladu a vraj má pozitívny vplyv aj na trávenie a na zníženie a udržanie zdravej telesnej hmotnosti. Navyše nie je návyková a pri správnom užívaní nie sú známe ani žiadne vedľajšie účinky.
Obsah článku:
Čo je guarana a odkiaľ pochádza
Slovenský názov guarany Paulínia nápojná znie, dalo by sa povedať, poeticky. Táto popínavá tropická rastlina rastie v dažďových pralesoch na území Brazílie, Venezuely a ďalších oblastiach popri rieke Amazonka. Stimulačné účinky tejto rastliny objavili a guaranu začali užívať už pôvodné amazonské kmene Tupi a Guaraní. Rastline pripisujú magické schopnosti.
Väčšina produkcie, až 70 %, sa využíva na výrobu energetických nápojov. Tie väčšinou obsahujú veľké množstvo cukru a ďalších aditív, a preto sa nedajú považovať za zdravé. Omnoho lepšie je užívať guaranu ako doplnok stravy v rôznej podobe.
Účinky
Semená guarany obsahujú rozmanitú škálu látok s povzbudzujúcimi účinkami vrátane kofeínu. Tie sa pražia a potom sa pomelú na jemný prášok. Čerstvé sa cmúľajú ako bonbóny. Tie však bežne nezoženiete.
Na rozdiel od kávy sa však kofeín z guarany v tele uvoľňuje dlhšiu dobu. Pôsobí teda jemnejšie a pri dodržaní odporúčaného dávkovania nevyvoláva žalúdočné či srdcové ťažkosti, nervozitu a podráždenosť, ani poruchy spánku.
Guarana dokáže nabudiť a zlepšiť náladu, preto sa jej občas hovorí druhý kokaín. Na rozdiel od pravého kokaínu nevyvoláva závislosť, a ani inak neohrozuje myseľ, úsudok či fyzické zdravie.
ČO NA TO HOVORÍ VEDA? Štúdia na skupine ľudí, ktorí užívali guaranu, potvrdila, že pociťovali nižšiu únavu a zadané úlohy plnili lepšie než skupina užívajúca placebo.
Ako sa guarana líši od klasickej kávy?
Jedna šálka kávy obsahuje približne 20 až 120 miligramov kofeínu. Mnoho konzumentov ale vypije aj niekoľko šálok kávy každý deň. Väčšie množstvo kofeínu z kávy môže vyvolať nespavosť či iné vedľajšie účinky spojené s pitím. Nehovoriac o budovaní rezistencie na pôsobenie kofeínu z kávy, kedy sa dajú účinky udržať tým, že zvýšite objem vypitého nápoja.
Čaj z guaranového prášku predstavuje zaujímavú alternatívu. Z jednej kávovej lyžičky guarany je možné uvariť 1 liter čaju, ktorý obsahuje zhruba 50 miligramov kofeínu. Organizmu ale na rozdiel od kávy ponúka rovnomernejší prísun obľúbeného prírodného stimulantu.
Aké živiny obsahuje guarana?
Semena guarany obsahujú ohromné množstvo ďalších priaznivých látok, ako sú nenasýtené kyseliny, xantíny, protizápalové saponíny, triesloviny, živice, dextrín a, samozrejme, mnoho vitamínov (najmä vitamín C) a minerálov.
Guarana obsahuje napríklad:
- kofeín,
- teobromín,
- teofylín,
- saponíny,
- alkaloidy,
- katechíny,
- triesloviny,
- xantíny,
- živice,
- aminokyseliny,
- vitamín C,
- niektoré vitamíny skupiny B,
- vápnik,
- železo.
VIETE, ŽE kofeín je v semenách guarany zastúpený približne v 4 až 8 %, čo je 4× až 6× viac než pri bežnej káve?
Pozitívne účinky guarany na ľudské zdravie
Guarana je známa ako stimulant. Je bežnou súčasťou energetických nápojov. Vďaka kofeínu pomáha zmierniť stavy únavy a zlepšiť sústredenie. Ako funguje?
Kofeín dokáže blokovať účinky adenozínu, ktorý vyvoláva ospalosť a pomáha mozgu uvoľniť sa. Saponíny a taníny pôsobia zase na duševné zdravie a výkonnosť. Guarana sa radí medzi prírodné nootropiká, ktoré podporujú a zlepšujú činnosť mozgu.
Najznámejšie možné účinky guarany na človeka:
- Vyznačuje sa silnými stimulačnými účinkami. Nabudí, znižuje mieru únavy i ospalosť, odbúrava stres a zlepšuje náladu.
- Posilňuje kognitívne schopnosti, pamäť a schopnosť učiť sa. Zlepšuje schopnosť sústrediť sa dlhšie a intenzívnejšie.
- Môže tlmiť bolesti hlavy, zubov či kĺbov a u žien mierni menštruačné bolesti.
- Má antioxidačné účinky. Bojuje proti voľným radikálom a chráni tak pred predčasným starnutím. Pozitívne pôsobí na vzhľad pleti, vlasov a nechtov.
- Má antibakteriálne účinky. Spomaľuje a potláča množenie škodlivých baktérií, ktoré mávajú za následok problémy s trávením alebo vedú k vyššej kazivosti zubov.
- Prospieva tráveniu. V správnej dávke môže guarana uľaviť od zápchy alebo od hnačky. Tiež potláča pocit hladu a chuť na jedlo a pomáha tak pri redukcii hmotnosti.
- Podporuje zdravie srdca. Znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení a hladinu LDL cholesterolu.
- Údajne pôsobí ako prírodné afrodiziakum. Niektorí odborníci ale namietajú faktom, že vďaka guarane máme skrátka viac energie na čokoľvek.
VIETE, ŽE guarana dodá energiu až na 12 hodín? Vďaka tomu si ju obľúbili starí indiáni z kmeňa Guaraní, po ktorých je pomenovaná. Z rovnakých dôvodov guaranu užívajú profesionálni vodiči, manažéri a študenti počas náročného skúškového obdobia.
Podporuje guarana chudnutie?
Urýchľuje látkovú výmenu (metabolizmus) údajne až o 11 %, podporuje činnosť čriev a všeobecne zlepšuje tráviace procesy. Denná dávka guarany môže stimulovať metabolizmus aj v pokojnom stave, keď sa človek nevenuje žiadnej fyzickej činnosti.
Guarana môže podporovať chudnutie týmito spôsobmi:
- Tlmí pocit prázdneho žalúdka.
- Obmedzuje chuť na jedlo.
- Pomáha prekonávať záchvaty vlčieho hladu.
- Podporuje premenu tukov na energiu.
- Zvyšuje vylučovanie vody z tela.
- Prirodzene detoxikuje organizmus.
Samotné užívanie guarany na úspešné chudnutie nestačí. Nie je to zázračná pilulka na štíhlu líniu. Je dôležité kombinovať ju so zdravým pohybom a vyváženým jedálničkom.
Jedine tak využije telo všetky jej pozitívne účinky. Guaranu sa odporúča užívať predovšetkým prvé 2 až 3 mesiace, keď sa dajú očakávať najväčšie váhové úbytky.
Pro koho je guarana vhodná?
Keďže ide o prírodný stimulant, guarana v podobe potravinového doplnku je vhodná pre ľudí, ktorí na seba kladú vysoké nároky – či už po psychickej alebo fyzickej stránke.
Ide napríklad o tieto osoby:
- Aktívni jedinci a športovci, ktorí majú každý deň vysoký výdaj, potrebujú nakopnúť a zlepšiť svoje psychické a fyzické výkony.
- Manažéri na vysokých pozíciách, ktorí denne zvládajú mnoho rokovaní, robia dôležité rozhodnutia a riešia problémy, čo znamená nadmerný tlak na ich schopnosti.
- Profesionálni vodiči, ktorí sa potrebujú plne sústrediť aj niekoľko hodín – a to najmä počas nočných jázd.
- Študenti počas skúškového obdobia, keď trávia dlhé hodiny študovaním a musia zvládať stres, často málo spia.
- Ľudia, ktorí pracujú na zmeny, čo je práca obzvlášť náročná na psychiku, ale ovplyvňuje aj fyzické zdravie.
Rôzne formy, spôsoby užívania a dávkovania guarany
Guarana sa predáva ako doplnok stravy v podobe tabliet, želatínových kapsúl alebo ako energetické nápoje, v ktorých býva jednou z hlavných zložiek. Guaranu si môžete kúpiť aj vo forme prášku na prípravu nápojov. Ten sa dá tiež vmiešať do jogurtov, ovsených kaší a nápojov, ako je džús, kakao či smoothie.
V rámci zdravej výživy je vhodný tiež tekutý koncentrát, z ktorého sa pripravujú nápoje. Na 1 hrnček stačí jedna vrchovatá lyžička guarany. Nápoj môžete jednoducho kombinovať s ginkgo bilobou a dochutiť ho citrónom, stéviou či iným sirupom. Prirodzená chuť guaranového nápoja nie je nijako zaujímavá.
Dbajte na kvalitu a dodržujte odporúčané dávkovanie
Pri kúpe doplnkov stravy s guaranou starostlivo sledujte pôvod. Účinky sú veľmi individuálne a napríklad brazílska guarana je silnejšia než iné druhy. Oficiálne odporúčaná denná dávka neexistuje, preto vždy dodržujte dávkovanie uvedené na obale výrobku.
Guarana nepôsobí okamžite
Rovnako treba počítať s oneskoreným účinkom, a to zhruba 60 až 90 minút po užití. Obvykle je najlepšie konzumovať guaranu ráno alebo dopoludnia v kombinácii s citrónom, ktorý zosilňuje jej účinky.
Dlhodobé užívanie guarany sa neodporúča
Vhodnejšie je užívať menšie dávky, aby sa u užívateľa nevyvinula odolnosť a následná potreba zvyšovať dávky. Raz za čas je vhodné s užívaním guarany prestať.
Riziko predávkovania guaranou
Nikdy neprekračujte dennú odporúčanú dávku. Hrozí predávkovanie, a to pri požití približne 20 gramov guaranového prášku. Ak pocítite negatívne príznaky, prestaňte guaranu okamžite užívať. Symptómy by mali odznieť do 24 hodín. Dôležitý je aj zvýšený príjem tekutín.
Medzi negatívne vedľajšie prejavy nadmerného užívania guarany patrí:
- úzkosť a podráždenosť,
- nutkanie na močenie,
- kŕče a žalúdočná nevoľnosť,
- bolesť hlavy,
- zvonenie v ušiach,
- problémy so spánkom,
- v horšom prípade aj halucinácie.
Guarana môže zvyšovať krvný tlak. Obzvlášť opatrní by preto mali byť ľudia s vyšším tlakom a srdcovými problémami všeobecne. Dlhodobo vysoké dávky kofeínu môžu viesť k svalovým kŕčom. Osoby s chronickými ťažkosťami a ľudia, ktorí užívajú lieky by sa o guarane mali poradiť so svojím ošetrujúcim lekárom.
Opatrnosť je na mieste tiež počas tehotenstva a dojčenia, keď sa odporúča obmedziť príjem kofeínu maximálne na 200 mg. Dávky nad 300 mg zvyšujú riziko potratu.
Recepty s guaranou
Povzbudzujúci nápoj (nielen) pre študentov
Suroviny:
- 1 lyžička guarany v prášku
- 1 biely jogurt
- 1 banán či iné ovocie
- 1 lyžička medu
Postup:
Všetky ingrediencie vložte do mixéra a rozmixujte dohladka. Ak je hotová zmes príliš hutná, pridajte trochu vody alebo mlieka.
Lahodný nápoj plný energie
Suroviny:
- ½ lyžičky guarany v prášku
- 1 hrnček kokosového mlieka
- 1 lyžička kvalitného holandského kakaa
- 1 lyžička kokosového cukru alebo iného sladidla
Postup:
Kokosové mlieko najprv zahrejte, aby bolo príjemne teplé. Vmiešajte guaranu, kokosový cukor a kakao a dôkladne premiešajte. Pite vlažné najlepšie na raňajky.
Ďalšie tipy, ako zaradiť guaranu do jedálnička
- Guarana na raňajky: Pridajte 3 gramy guaranového prášku do rannej pšenovej alebo ovsenej kaše. Zaistí vám energiou nabitý štart do nového dňa.
- Rýchle raňajky: Rozpolený banán posypte jednou čajovou lyžičkou guarany v prášku.
- Guarana ako desiata: Guaranová tyčinka (cca 40 g) so škoricou alebo kakaom. K nej si dajte napríklad jablko.
- Mliečny energický kokteil. Stačí rozmixovať mlieko s obľúbeným ovocím (napríklad polovica banánu a polovica jablka) s čajovou lyžičkou guaranového prášku.
Guaranový nápoj je skvelou náhradou čaju alebo kávy a dodá vám energiu po zbytok dňa. Podporte svoje telo aj myseľ prírodnou cestou, a ešte vďaka tomu ľahšie schudnete!
Záverečné zhrnutie: Guarana dodá energiu a povzbudí vašu myseľ
Čo si treba zapamätať o guarane?
- Pomáha znižovať únavu, zlepšovať náladu, zvyšovať mentálnu výkonnosť, zlepšuje schopnosť učenia, sústredenia a pamäte.
- Býva súčasťou energetických nápojov a doplnkov stravy.
- Energetické nápoje obsahujú cukry a aditíva, preto je vhodnejšie užívanie guarany v prášku alebo v podobe tabliet.
- Odporúčané denné dávkovanie nebolo doposiaľ stanovené, za dostatočnú dávku sa považuje množstvo 50 až 75 mg denne.
- Pri nadmernej konzumácii hrozia negatívne účinky, denný príjem kofeínu by nemal byť vyšší než 400 miligramov.
- Spomaľuje prejavy starnutia a prospieva aj vzhľadu kože a vlasov.
- Podporuje zdravé trávenie, môže urýchľovať metabolizmus a podporovať tak chudnutie.