Bezhladovania.sk

Extrémne výkyvy váhy: Na čo si dať pozor a kedy už navštíviť lekára?

Do určitej miery sú výkyvy v telesnej hmotnosti normálne. Váha kolíše i v priebehu dňa a u žien sa mení tiež v závislosti od fázy menštruačného cyklu a pri menopauze. Aké veľké výkyvy už nebrať na ľahkú váhu a kedy navštíviť lekára?

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Návštevou lekára neurobíte chybu nikdy

Príčiny kolísania čísla na váhe môžu byť rôzne. Väčšinou nejde o nič vážne a zdraviu nebezpečné. Pokiaľ ale nestálou hmotnosťou trpíte dlhodobo, je nutné príčinu častých zmien váhy odhaliť čo najskôr. Dôležité je naučiť sa vnímať signály svojho tela.

Denné výkyvy telesnej váhy sú normálne. Pokiaľ sa vážite každé ráno i večer, tak je zmena v rozmedzí od jedného až do troch kilogramov úplne normálna. Nie je dôvod sa zbytočne strachovať.

Ak sú však váhové výkyvy neprimerane vysoké, či už v priebehu jedného dňa či niekoľkých týždňov, uistite sa najskôr, že ste po zdravotnej stránke v poriadku. 

Nestrácajte svoj čas googlením a čítaním neodborných diskusií a diagnózu radšej nechajte na odborníkov, ktorí urobia potrebné vyšetrenia. Za rapídnym úbytkom či naopak nárastom hmotnosti môže byť aj menej či viac vážne ochorenie.

Za extrémnymi výkyvmi váhy sa môže skrývať i nadmerná psychická záťaž a dlhotrvajúci stres, ktorý niektorí ľudia podvedome riešia prejedaním sa, konzumáciou sladkého a iní naopak jedlo nedokážu zjesť vôbec a doslova sa strácajú pred očami.

Najčastejšie príčiny poklesu či navýšenia váhy, za ktoré nemôže tuk:

  • Váženie sa pred jedlom a po jedle. Každé jedlo niečo váži.
  • Obsah v črevách.
  • Nezdravé chudnutie (hladovka, prísna diéta, nárazové prejedanie sa a následné zvracanie).
  • Konzumácia jedla bohatého na sacharidy.
  • Väčšie množstvo soli v strave.
  • Nepravidelný pitný režim.
  • Potenie pri športe.
  • Intenzívny šport alebo silový tréning.
  • Nadmerný a dlhodobý stres.
  • Menštruačný cyklus.
  • Užívanie antikoncepcie či liekov.
  • Ochorenie.
  • Nadmerné pitie alkoholu.

Ak máte o svoje alebo zdravie svojich blízkych vážne obavy, vždy vyhľadajte lekára. Zbytočná návšteva a potvrdenie, že ste v poriadku, je lepšie ako život v strese a strachu.

Kedy môžeme výkyvy váhy považovať za normálne?

Ak sme už povedali, drobné výkyvy na váhe sú normálne. Prebiehajú každý deň, a preto sa neodporúča vážiť sa denne či dokonca viackrát za deň.

Ak je pre vás kontrola telesnej hmotnosti dôležitá, napríklad pre kontrolu priebehu chudnutia, vážte sa raz za týždeň v rovnakom čase. Určite to stačí. Získate relevantné hodnoty o tom, ako je vaša telesná hmotnosť stabilná, či chudnete alebo naopak priberáte. Záleží to od vašich osobných cieľov. Nie každý potrebuje nutne schudnúť.

Telesná hmotnosť klesá a rastie v priebehu dňa

Skúste si to sami. Niekoľko dní po sebe si stúpnite na váhu trikrát denne – ráno, popoludní a večer pred spaním. Zistíte, že váha za každým ukáže odlišné číslo. Najmenej človek váži ráno a najviac večer alebo krátko po jedle. 

Jednou z príčin denného kolísania je pohyb čriev, ktoré spracovávajú prijatú potravu. Priechod potravy tráviacim systémom trvá približne 40 až 60 hodín. V črevách sa tak „v rade” stále nachádza nespracovaná potrava. Denne črevá vyrobia okolo 100 gramov stolice.

Fyzický pohyb a kolísanie váhy

Človek prichádza o tekutiny pri fyzickej aktivite, zvlášť pokiaľ sa viac potí. Preto môže byť váha krátko po skončení tréningu nižšia. Ide však iba o stratu vody, nie schudnutie. Naopak pri posilňovaní môžu svaly vodu zadržiavať a ručička váhy sa tak posunie viac doprava. Nikdy by však nemalo ísť o nijak výrazné hodnoty.

Zopakujme si pravidlo váženia sa raz týždenne ráno, kedy váhu neskresľujú tekutiny, príjem jedla, ani fyzický pohyb.

Váhu ovplyvňujú hormóny

U žien hrá významnú rolu hladina hormónov, ktorá sa mení spolu s priebehom menštruačného cyklu. Hormóny ovplyvňujú nielen psychické naladenie ženy, ale rovnako telesnú hmotnosť. 

Najviac sú zmeny viditeľné pred a pri menštruácii. Niektoré ženy môžu nakrátko pribrať až 2,5 kilogramu. Nejde o tuky, ale o prebytočnú vodu, ktorú telo zase vylúči. Vyššia hladina ženských hormónov estrogénu a progesterónu okrem citlivejších pŕs spôsobuje zadržiavanie vody. Vplyv môžu mať aj na nezvládnuteľné chute na sladké, vyššiu únavu aj nižšiu chuť športovať.

Nárast hmotnosti môže vyvolať aj užívanie hormonálnej antikoncepcie. Veľké hormonálne zmeny sprevádza obdobie prechodu alebo menopauzy, kedy klesá hladina estrogénu a ženy strácajú tuk v oblasti bokov a priberajú v oblasti brušnej, a samozrejme v priebehu tehotenstva či dojčenia

NÁŠ TIP: Na zadržiavanie vody v tele pomáhajú bylinky, konkrétne brezové listy, praslička, skorocel, žihľava či lopúchový koreň. Buď si môžete kúpiť hotovú bylinnú zmes, alebo si bylinky natrhať sami a pripraviť si čaj.

výkyvy telesnej hmotnosti
Z drobných výkyvov hmotnosti si ťažkú hlavu nerobte, zvlášť ak práve máte svoje dni.

Stravovacie návyky a zmeny vo váhe

Teraz nemáme na mysli prejedanie sa a konzumáciu sladkých a tučných jedál, ktoré majú vo väčšine prípadov na svedomí nárast hmotnosti. Problém môže spôsobovať tiež zlý pitný režim či vyšší príjem niektorých minerálov.

Nedostatočný pitný režim

Je všeobecne známe, že by sme mali vypiť aspoň 2 litre tekutín za deň. Aj napriek tomu niektorí ľudia pijú málo a sú dehydratovaní. Ich telo preto zadržiava vodu a tá sa prejaví na ich váhe. Ak sa pitný režim upraví správnym smerom, váha sa zvyčajne rýchlo upraví. 

Pozor si dávajte na vyšší príjem kofeínu, ktorý má v spojení s nedostatkom bežných tekutín a dehydratáciou organizmu tendenciu zadržiavať vodu v tele. Alkoholu sa radšej vyhýbajte. Tiež zadržiava vodu a prebytočná voda spôsobuje nielen bolesti hlavy a únavu, ale i opuchy. Preto človek po vydarenom večierku pôsobí tak nejako „unavene”.

Pozor na nadmerné solenie

Aj príliš častá konzumácia potravín bohatých na sodík (súčasť kuchynskej soli) môže byť príčinou zadržiavania vody v tele. Je to veľmi individuálne a niektorí ľudia sú na príjem tohto minerálu citlivejší. Nemusí ísť iba o dosoľovanie, väčšie množstvo sodíka obsahujú polotovary, mrazené jedlá, instantné polievky, hotové omáčky a ďalšie.

Sacharidy a kolísanie hmotnosti

Organizmus potrebuje na spracovanie sacharidov vodu. Čím viac sacharidov človek konzumuje, tým viac telo zadržiava vodu. Tiež sa to môže prejaviť na váhe a príčinou priberania tak vôbec nemusí byť tuk.

Skúste na niekoľko dní obmedziť (úplne vylúčenie nie je nutné) konzumáciu pečiva, cestovín, ryže, zemiakov a ďalších obilnín. Môžete napríklad zmeniť pomer živín v prospech bielkovín. Na tanier si dajte väčšiu porciu kuracieho steaku, menej zemiakov a viac zeleniny.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Sacharidy v potravinách: Tabuľka 60+ najlepších zdrojov

Príliš rýchly úbytok váhy môže spôsobiť diéta a hladovka

Rovnako ako nadváha a obezita nevznikne za týždeň či mesiac, ale vyvíja sa postupne aj niekoľko rokov, opatrný by ste mali byť aj pri chudnutí. Za bezpečné a zdravé sa považuje kontrolované a pozvoľné zhadzovanie zhruba 0,5 kilogramu za týždeň. Tomu je vhodné prispôsobiť jedálniček a pohybové aktivity.

Rýchlejšie chudnutie býva následkom výrazného zníženia energetického príjmu alebo nadmerného pohybu, prípadne ich kombinácie. S tým súvisia aj menej pozitívne vedľajšie účinky, ako je nedostatok energie a živín potrebných pre funkciu organizmu, únava a vyčerpanie, riziko podvýživy a porúch príjmu potravy a ďalších ochorení. 

Nehovoriac o tom, že striktné diéty a hladovky veľa ľudí poruší a zhodené kilá sa rýchlo vrátia. Alebo sa tak stane po ukončení diéty a návratu k pôvodnému spôsobu stravovania (jojo efekt). Pri takto rýchlom úbytku váhy navyše často nejde ani tak o stratu tukových zásob, ale vody a svalovej hmoty.

Váha nie je hlavným ukazovateľom dobrej formy

Pri chudnutí by sa človek nemal riadiť iba telesnou váhou. Číslo na váhe totiž vôbec nemusí byť zodpovedajúce. Lepšiu výpovednú hodnotu má kombinácia týždenného váženia a merania na vybraných miestach. Myslia sa nimi paže (cca uprostred bicepsu), pás, boky a stehno v jeho najširšom mieste.

Centimetre na rozdiel od telesnej hmotnosti idú dole vždy. Pokles váhy sa môže zastaviť či v určitej fáze ísť hore bez toho, aby ste skutočne „priberali”. Neprepadajte panike a spoliehajte sa predovšetkým na svoj pocit a hlavne na to, ako dobre vám sedí oblečenie.

Pokiaľ chudnete správnym a zdravým spôsobom a okrem úpravy jedálnička volíte aj vhodné pohybové aktivity (hlavne posilňovanie), tak súčasne s ubúdajúcim tukom začne rásť svalová hmota. Keďže sú svaly ťažšie než tuk, môžete byť zároveň chudší a ťažší.

Platí to i naopak. Bez pravidelnej a hlavne vhodnej fyzickej aktivity s tukovými zásobami mizne aj svalová hmota. A verte, že svaly na svoju činnosť potrebujú oveľa viac energie než podkožný tuk. Veľmi zjednodušene povedané platí, že čím viac svalov máte, tým viac môžete jesť.

Ak už váha, tak múdra

Často udávaná hodnota BMI (body mass index) znamená index telesnej hmotnosti, ktorý na základe výšky (v cm) a váhy (v kg) hovorí, či má človek podváhu, optimálnu váhu alebo nadváhu až obezitu. Ide o orientačný a nepresný údaj, pretože nezohľadňuje pomer jednotlivých zložiek tela. 

Napríklad taký kulturista má nízke percento tuku, ale vzhľadom k vyššej váhe mu bude BMI vychádzať vždy vysoké, ako keby mal obezitu. Tiež človek na pohľad štíhly môže mať ďaleko väčšie množstvo nezdravého tuku. Aktívny športovec bude síce vážiť viac, ale obsah telesného tuku bude mať výrazne nižší. Zmysel v tomto prípade majú múdre váhy, ktoré okrem jedného čísla udávajú ďalšie dôležité hodnoty, ako je pomer vody, tuku a ďalšie.

Zdravé a bezpečné chudnutie by malo prebiehať pozvoľna. Všetky tie „zaručene účinné diéty” akurát vážne spomalia bazálny metabolizmus, a to môže na zdraví zanechať neblahé následky v podobe spätného naberania kíl, ale aj ďalších zdravotných problémov.

meranie telesných partií
Údaj na váhe nie je všetko. Omnoho presnejšie údaje o priebehu chudnutia získate meraním vybraných partií.

Výkyvy vo váhe môžu signalizovať aj zdravotné problémy a ochorenia

Chudnutie je jedna vec, nežiaduci a hlavne nezdravý úbytok alebo naopak nárast váhy druhá. Ak nedržíte žiadnu diétu, ani ste nijak neupravili stravovacie návyky alebo ste nemali vysoký energetický výdaj, a aj napriek tomu sa vaša váha rýchlo mení, zbystrite pozornosť.

Rýchle zmeny váhy môžu signalizovať ochorenie alebo ide o následok užívania niektorých liekov. Akékoľvek problémy pri užívaní liekov preto ihneď konzultujte so svojím lekárom.

Zápcha a hnačka

Medzi základné a väčšinou najmenej závažné zdravotné problémy, ktoré ovplyvňujú hmotnosť, patrí zápcha a hnačka

Zápchu vyvolávajú preplnené črevá a neschopnosť sa vyprázdniť. Na „veľkú” by mal človek chodiť raz za deň alebo aspoň každý druhý. Plné črevá môžu vo váhe činiť rozdiel až jedného kilogramu. Predchádzať zápche pomáha strava bohatá na vlákninu. Pomôcť môže doplnok stravy v podobe psyllia, čo je špecifický druh vlákniny.

Hnačka môže viesť k miernemu poklesu váhy, ktorý vyvolá rýchla strata väčšieho množstva tekutín. 

Vo väčšine prípadov zápcha aj hnačka samé odznejú. Pokiaľ hnačka trvá príliš dlho a sprevádza ju zvracanie, je vhodné vyhľadať lekársku pomoc. Intenzívna a dlhotrvajúca hnačka môže mať aj vážne zdravotné následky.

Potravinové intolerancie a alergie 

Podľa štatistík alergiou na nejakú potravinu alebo potraviny trpia zhruba 4 percentá ľudskej populácie a až štvrtina na nejakú potravinovú intoleranciu. 

Intolerancie a alergie môžu vyvolať tráviace problémy, nevoľnosti, hnačky, únavu aj úbytok na váhe. Po vyradení problémovej potraviny sa váha obvykle vráti do normálu.

Medzi hlavné alergény medzi potravinami patria:

  • kravské mlieko,
  • orechy,
  • lepok prítomný v niektorých druhoch obilnín (hlavne pšenica),
  • sója,
  • ryby.

Znížená a zvýšená funkcia štítnej žľazy

Štítna žľaza je veľmi dôležitý orgán, ktorý má na starosti produkciu niektorých hormónov. Ak je jej funkcia nižšia alebo naopak vyššia, vplyv to má aj na telesnú hmotnosť.

Pri zníženej funkcii dochádza k spomaleniu bazálneho metabolizmu, a to znamená priberanie na váhe. Naopak zvýšená funkcia (hypertyreóza) vedie k rýchlejšiemu metabolizmu a telo prijaté kalórie spaľuje rýchlejšie. 

Výraznejší váhový úbytok môže sprevádzať nepokoj, nervozita, tras, návaly tepla, potenie, hnačky či vypadávanie vlasov. Zvýšená funkcia postihuje častejšie ženy než mužov. Medzi ďalšie príznaky hypertyreózy patrí rýchly pulz, zvýšený krvný tlak, vypuklé/vystúpené oči a zväčšená štítna žľaza.

Cukrovka

Príčinou nechceného chudnutia môže byť cukrovka 1. typu, za ktorú človek nemôže, ale jeho telo nie je schopné produkovať hormón inzulín, a preto nie nevie využívať glukózu ako hlavný zdroj energie.

K prejavom cukrovky patrí úbytok váhy, dehydratácie, únava, časté močenie, nadmerný smäd a hlad, rozmazané videnie a ďalšie.

Crohnova choroba

Príčinou náhleho a razantného úbytku na váhe môžu byť aj zápalové ochorenia tráviaceho traktu, ako sú napríklad Crohnova choroba či ulcerózna kolitída. Ide o chronický zápal sliznice časti čreva. Okrem úbytku na váhe sa objavuje nechuť k jedlu, nevoľnosti, kŕče v podbrušku, hnačky, krv v stolici, únava a zvýšená telesná teplota.

Depresia

Skutočná depresia nie je len zlá nálada, ktorá zmizne rovnako rýchlo ako sa objavila. Je to závažné ochorenie vyvolané hormonálnymi zmenami, s ktorou si pacient sám nie je schopný poradiť a vyžaduje si lekársku pomoc. 

Medzi hlavné príznaky depresie patrí okrem úbytku váhy únava, strata radosti zo života aj záujmu o koníčky a problémy so spánkom. 

Zhubné rakovinové ochorenie

Úbytok váhy môže sprevádzať aj veľmi vážne ochorenie, ako je rakovina. Väčšinou býva spôsobená nevoľnosťami a nechutenstvom, ktoré patrí k ďalším prejavom týchto chorôb. 

Poruchy príjmu potravy

Buďte všímavý nielen k sebe, ale aj k ľuďom okolo vás. Za extrémne výkyvy váhy často môžu i poruchy príjmu potravy. Pokiaľ u svojich blízkych spozorujete rýchle a nezdravo vyzerajúce zmeny na váhe, pokúste sa dotyčnému pomôcť.

Rapídny úbytok hmotnosti môže viesť k mentálnej anorexii alebo bulímii, naopak neprimerané váhové prírastky môžu smerovať k záchvatovitému prejedaniu sa.
Môže sa zdať, že tieto poruchy nie sú nejako závažné, opak je pravdou. Ide o veľmi vážne psychické ochorenie. Pokiaľ sa nepodchytí včas, môže skončiť aj fatálne.

Záverečné zhrnutie

Všeobecná rada znie, že je dobré všímať si akékoľvek zmeny, ktoré sa dejú v krátkom čase, alebo trvajú príliš dlho – a to nielen u seba, ale aj svojich blízkych.

Za rapídnym poklesom alebo nárastom váhy môžu stáť:

  • potravinové alergie a intolerancie,
  • držanie hladovky,
  • užívanie liekov,
  • poruchy príjmu potravy,
  • cukrovka 1. typu,
  • znížená alebo zvýšená funkcia štítnej žľazy,
  • depresia,
  • zápalové ochorenie tráviaceho traktu,
  • rakovina.

Nesnažte sa nájsť vlastnú diagnózu s pomocou informácií z Googlu. Pokiaľ vás problémy s kolísaním váhy sprevádzajú dlhšiu dobu, radšej čo najskôr vyhľadajte lekársku pomoc a nechajte si poradiť od odborníkov.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Bc. Monika Šaríková

Bc. Monika Šaríková

Keď som pred rokmi študovala históriu a literatúru, nenapadlo by mi, že sa nakoniec budem živiť písaním. Jednoznačne najradšej sa venujem písaniu o zdravom životnom štýle. Milujem dobré jedlo, rada varím a najviac si ulietavam na českej a ázijskej kuchyni, zbožňujem prírodu a pohyb. Medzi moje veľké športové lásky patrí najmä beh, cyklistika, turistika a jóga. :)