Bezhladovania.sk

Dietológ: kto to je a ako si správne vybrať?

Výživový poradca, dietológ, nutričný terapeut – každý je odborník na výživu, ale každý tak trochu inak. V čom spočíva práca dietológa a ako vám môže pomôcť?

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Kto je to dietológ?

Tento výraz označuje odborníka s medicínskym vzdelaním, ktorý sa zameriava na identifikáciu problémov vo výžive a prostredníctvom ich nápravy pomáha pacientom hľadať riešenia zdravotných problémov, ku ktorým v dôsledku nevhodného stravovania došlo.

Podľa EFAD (Európska federácia asociácií dietológov) sa dietológ či dietologička venuje aj pacientom s rôznymi chorobami, ako je cukrovka, celiakia či Crohnova choroba a pomáha im nastaviť jedálniček takým spôsobom, aby podporil liečebný plán zostavený iným odborníkom.

Samotná dietológia sa zaoberá potravinami, ich zložením, pôsobením na ľudský organizmus, vzájomnou interakciou, a tiež ich vzťahom k rôznym ochoreniam.

Niektorí odborníci v oblasti dietológie pracujú tiež vo výskumných laboratóriách, kde obyčajne skúmajú, ako rozličné potraviny a ich zložky ovplyvňujú ľudské zdravie. Ich zistenia bývajú často veľmi zásadné nielen pre oblasť dietológie a jej ďalšieho vývoja, ale i pre ďalšie lekárske odbory.

V čom sa dietológ líši od iných odborníkov na výživu?

Od bežných výživových poradcov sa dietológ líši najmä svojím plnohodnotným lekárskym vzdelaním. Musí teda vyštudovať celých šesť rokov na lekárskej fakulta – zvyčajne ide o kombináciu odborov nutričnej terapie a všeobecného lekárstva.

Dietologické vzdelanie ponúka hneď niekoľko vysokých škôl:

Komplexnejší postoj k dietológii má Masarykova univerzita a Karlova  Univerzita, kde ponúkajú aj nadväzujúce magisterské štúdium v odbore Výživa dospelých a detí.

Väčšina univerzít umožňuje štúdium nutričnej terapie v prezenčnej aj v kombinovanej forme.

Ak chce vyštudovaný dietológ poskytovať dietologické poradenstvo ľuďom trpiacim obezitou, môže po splnení atestácie z interného lekárstva absolvovať školenie v odbore obezitológ, ktoré organizuje Obezitologická spoločnosť.

Nie je dietológ ako dietológ

Všetci dietológovia študujú rovnaký odbor, avšak ich náplň práce nie je vždy rovnaká. Existujú totiž rôzne miesta pôsobenia, a tak i formy vykonávania dietologickej praxe. Najčastejšie pôsobia dietológovia v štyroch odvetviach:

  • klinická dietológia
  • dietológia zameraná na správu stravovacích zariadení
  • výskumná dietológia
  • súkromná dietologická prax

Klinický dietológ

Klinickí dietológovia pracujú v nemocničnom prostredí, na ambulantných klinikách či v zdravotníckych zariadeniach. Spolupracujú s ostatnými členmi lekárskeho tímu pri liečbe mnohých akútnych a chronických ochorení. 

V zariadeniach dlhodobej starostlivosti môžu tiež dohliadať na výživu ľudí s vážnymi zdravotnými problémami, ktorí vyžadujú trvalú starostlivosť.

Riadia sa štandardami praxe a podrobne sledujú lekársku históriu pacienta, rovnako ako jeho aktuálny stav – prihliadajú na  jeho laboratórne testy i vývoj telesnej hmotnosti. Na základe získaných informácií dokážu posúdiť potreby pacienta a podľa nich zostaviť jedálniček.

Okrem toho poskytujú odborné poradenstvo ľuďom so špeciálnymi potrebami. Sem patria napr. pacienti po operácii či jedinci s chronickými ochoreniami, ktorí vyžadujú úpravu stravovacieho režimu.

Dietológ zameraný na správu stravovacích zariadení

Títo dietológovia dohliadajú na prípravu jedál vo väčších organizáciách, ako sú napr. školské jedálne alebo vojenské základne. Cieľom je, aby strava spĺňala výživové nároky a pokyny pre bezpečnosť potravín.

Výskumný dietológ

Výskumní dietológovia obyčajne pracujú v laboratóriách, zdravotníckych organizáciách alebo na univerzitách. Štandardne bývajú súčasťou výskumného tímu s odborným vedením a robia štúdie zamerané na výživu.

Dietológ so súkromnou praxou

Okrem nemocníc a stravovacích či výskumných zariadení sa dietológovia môžu tejto činnosti venovať aj súkromne. 

Svoju prax vykonávajú vo vlastnej dietologickej poradni, kam si ľudia chodia pre rady, podobne ako k výživovému poradcovi. Na rozdiel od nich však dietológovia môžu poskytnúť dietologické poradenstvo aj chorým ľuďom s prihliadnutím na ich diagnózu.

Kedy môže dietológ pomôcť?

Aj keď už viete, v čom sa dietológ  odlišuje od ostatných odborníkov na výživu, nemusí byť úplne jasné, kedy sa na neho môžete obrátiť.

Cleavelandská Akadémia výživy a dietetiky odporúča návštevu dietológa v týchto prípadoch:

  • Trpíte cukrovkou, vysokým krvným tlakom alebo inou chronickou chorobou a chcete získať kontrolu nad jej symptómami.
  • Uvažujete o tom, že by ste podstúpili žalúdočný bypass.
  • Trápia vás tráviace alebo zažívacie problémy.
  • Ste tehotná, snažíte sa otehotnieť alebo ste nedávno porodila.
  • Vy alebo vaše dieťa trpíte poruchou príjmu potravy.
  • Potrebujete schudnúť či pribrať.
  • Staráte sa o staršieho človeka a chcete mu poskytnúť vyváženú stravu.
  • Máte špecifické otázky ohľadom životného štýlu.
  • Chcete zlepšiť svoje športové výkony.

Vo všetkých uvedených prípadoch vám dietológ objasní vašu situáciu, poskytne potrebné odporúčania a zostaví výživový plán, ktorý bude spĺňať vaše potreby.

úspešné chudnutie

5 tipov pre výber toho správneho dietológa

1. Definujte svoje zdravotné a nutričné požiadavky

V texte sme už spomenuli niekoľko príkladov situácií, kedy je vhodné navštíviť dietologickú poradňu. Dietológovia vám môžu pomôcť s mnohými problémami, niektorí sa na určité problémy vyslovene špecializujú a môžu tak byť lepšou voľbou ako niekto so všeobecným zameraním. 

Preto je dobré si hneď na začiatku stanoviť problém, ktorý chcete riešiť a podľa toho vyberať vhodného odborníka.

2. Uistite sa, že ide o skutočného dietológa

Špecialistov na výživu existuje mnoho, ale nie všetci majú potrebnú kvalifikáciu na to, aby vám dokázali pomôcť. Preto sa uistite, že dietológ, ktorého ste našli, je naozaj dietológ a nie výživový poradca.

Tieto dve profesie od seba delí niekoľko rokov medicínskeho vzdelania i kompetencie v rámci riešenia rôznych problémov, hlavne v súvislosti s chronickými chorobami.

3. Zamerajte sa na referencie

V dnešnej dobe nie je ťažké nájsť informácie o spokojnosti pacientov rôznych špecialistov, čo je ďalším dôvodom, prečo si recenzie vyhľadať. Nik vám o službe neprezradí viac než ľudia, ktorí ju využívajú.

Hodnotenia si môžete nájsť na internete, napr. na webe Lekár. Samozrejme, najlepšia je osobná skúsenosť niekoho blízkeho, preto nezabudnite rozhodiť siete vo svojom okolí a možno budete prekvapení, koľko ľudí má so službami dietológa skúsenosti.

4. Venujte pozornosť skúsenostiam

Väčšina spoľahlivých dietológov má na svojich internetových stránkach uvedené informácie o tom, aké majú vzdelanie, absolvované školenia, certifikáty a ďalšie skúsenosti, ktorými môžu doložiť svoju súčasnú kvalitu služieb.

V článku sme už uviedli, aká forma štúdia je pre získanie titulu dietológa potrebná, a tak si ľahko overíte, či ide skutočne o špecialistu, ktorého hľadáte.

5. Vyberajte nezávislých odborníkov

Vždy je dobré vedieť, aké má s vami druhá strana úmysly. V nemocniciach a iných zdravotníckych zariadeniach je situácia väčšinou jasná. V súkromných poradniach a wellness centrách už to tak byť nemusí.

Medzi dietológmi  sa môžu objaviť aj obchodný zástupcovia rôznych marketingových spoločností, ktoré profitujú z predaja doplnkov stravy. Nikdy sa nenechajte natlačiť do nákupu žiadneho produktu – o tom služba dietológa vôbec nie je. 

Kde nájsť toho pravého?

Spôsob hľadania dietológa sa bude líšiť podľa toho, či už ste v starostlivosti nejakého odborníka alebo budete hľadať na vlastnú päsť

V prvom prípade môžete požiadať o kontakt svojho ošetrujúceho lekára, ktorý vám s najväčšou pravdepodobnosťou napíše odporúčanie s vašou presnou diagnózou.

Ak ste sa rozhodli sami, že chcete dietológa navštíviť a nekonzultovali ste svoje rozhodnutie s iným odborníkom, je vhodné sledovať recenzie na internete i vo vašom okolí, čo je vždy lepšia a dôveryhodnejšia voľba.

Dietologické poradne sú často súčasťou rôznych kúpeľných a wellness centier, v ktorých môžete využiť ich služby spolu s ďalšími procedúrami.

Záverečné zhrnutie: Dietológ nie je len obyčajný výživový poradca

Na záver vám prinášame najdôležitejšie informácie, na ktoré je dobré myslieť:

  • Výživového poradcu a dietológa od sebe delí šesť rokov lekárskeho vzdelávania.
  • Dietológ je jediným odborníkom na výživu, ktorý má potrebnú kvalifikáciu pre tvorbu jedálnička pre chronicky chorých pacientov.
  • Dietológovia sa môžu zameriavať na rôzne zdravotné problémy a výber odborníka so správnou špecializáciou je pre úspešné riešenie problému kľúčový.
  • Nie každý dietológ pracuje rovnako a okrem poradne môže pôsobiť aj v jedálňach či výskumných zariadeniach.
  • Služby dietológa nespočívajú v predaji žiadnych produktov, ale len v tvorbe výživových plánov a odbornom poradenstve.
Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Redakcia

Redakcia

Každý deň vám prinášame novinky a zaujímavosti zo sveta zdravého životného štýlu a chudnutia.