Zdravýživka je prvá postavička na Slovensku, ktorá hravou formou učí deti a ich rodičov správnym stravovacím návykom. Prichádza do škôl so svojím divadielkom, ale aj špecializovanými prednáškami a seminármi. Aké problémy vo výžive dnes majú slovenské deti? Ako im môžeme pomôcť?
Autorkou projektu Zdravýživka je výživová poradkyňa, vedecká pracovníčka i pedagogička PhDr. Mgr. Petra Vadovičová, PhD. Vyštudovala verejné zdravotníctvo, ošetrovateľstvo a výživu ľudí. Rada pomáha ľuďom pri prevencii ochorení. Jej práca je jej hobby. Dnes zodpovie najpálčivejšie otázky týkajúce sa výživy dnešných detí školského veku.
Obsah článku:
Poďme rovno k veci: Aké najčastejšie problémy vo výžive školákov pozorujete?
Každý z nás pozná teóriu, prax však je už iná. Pestrý a vhodne vyvážený jedálniček počas dňa len tak ľahko nevidíme doma či v škole. Všetko sa začína disciplínou a správnymi návykmi, čo nás naučili rodičia. Vhodne energeticky vyvážené raňajky sú základom dňa nielen pre školopovinné deti.
Rodičia sú deťom príkladom a stáva sa, že namiesto desiatej deti dostávajú vreckové na kúpu niečoho z bufetu. Závisí to potom nielen od výchovy, ale aj dieťaťa samotného, čo si kúpi. Stačí ak sa prejdete popri škole a uvidíte. Deti často preferujú vysokokalorické jedlá, ako napríklad slané pochutiny a zapíjajú ich sladenými nápojmi. Samozrejme, česť výnimkám.
Výživa a pohyb idú ruka v ruke v prevencii neinfekčných chronických ochorení, ako napríklad cukrovka, vysoký krvný tlak, obezita a s ňou spojené tráviace ťažkosti. Často sa stretávam s deťmi, ktoré trpia nedostatkom pohybu, nadváhou, alergiami či intoleranciami.
Podľa štatistík WHO trpí obezitou až 30 % detí. Väčšina z nich si problém s váhou so sebou nesie aj do dospelosti. Čím to je a čo s tým môžeme urobiť?
Vo všeobecnosti môžeme povedať, že obezita je nadbytočné ukladanie tukových zásob pri nesprávnom pomere príjmu a výdaja energie. Týka sa to ako dospelých, tak aj detí. Čiže ak človek nemá dostatok pohybu a správnu vyváženú stravu, ľahko si privodí obezitu.
Samozrejme, je aj na samotnej spoločnosti (nielen jednotlivcoch), aby sme zmenili túto situáciu. Škola nielen učí, ale ja vychováva. V mnohých školách na Slovensku sa realizujú rôzne edukatívne projekty, do ktorých sa môžu zapojiť všetky školské zariadenia. Tu sa nielen deti, ale aj pedagógovia dozvedia informácie o potravinách, na základe ktorých môžu zmeniť svoje stravovacie návyky.
Základy prístupu k výžive si deti nesú už z predškolského veku. Ako dôležité je dodržiavať doma pravidelný režim vrátane snackov? Od akého veku to zhruba dieťa začne vnímať?
Raz som niekde čítala, že čo sa naučíme do 5 rokov, hlavne doma od rodičov aj v materskej škôlke, to nás povedie celým životom. Myslím si, že je to pravda. Výchova a správanie odpozorované od rodičov nás formujú už odmalička. Jednoduché rituály, ako ranná hygiena, upratanie postele, vhodné raňajky sú výborným štartom dňa. Ako rodič veľmi dobre chápem túto situáciu. Snažíme sa jesť správne vyváženú stravu a deti by najradšej jedli len svoje obľúbené jedlá.
Často im chýba zmena. Potrebujú vidieť na stole niečo nové, inak pripravené, naučiť sa skúšať.
Keď som pripravovala prvé príkrmy pre svoje deti, vymýšľala som básničky ku každej zdravej potravine. Doteraz majú básničky radi. Mnohé mi napadali aj pri kočíkovaní, a tak som si ich často opakovala nahlas, aby som ich nezabudla pri príprave jedál pre deti.
Ako vyzerá taká ideálna desiata/olovrant?
Deti majú radi pestrosť, tvorivosť a hry. Je to vynikajúci impulz aj pre rodičov. Deti veľmi radi ocenia rodičovskú kreativitu i pri príprave desiatej do školy i doma cez víkendy. Najideálnejšia desiata obsahuje zložené sacharidy, tj. jedlá, po ktorých deti rýchlo nevyhladnú. Celozrnný chlebík s domácou nátierkou (napr. z avokáda), šunka, syr a kopec nakrájanej zeleninky (napr. reďkovka, paprika, uhorka, paradajka).
Na zamaškrtenie počas dňa si deti obľúbia ovocné jednohubky z jablka, hrozna, hrušky či pomaranča alebo jogurt s ovocím.
Čo pitný režim: Ako motivovať dieťa, aby dostatočne pilo a ideálne nesladené limonády?
Samozrejme, nesmieme zabudnúť na pitný režim. Najlepšie je popíjať nesladenú vodu, ktorá deti nielen osvieži počas dňa, ale i povzbudí pred odpoveďou či pred písomkou.😊
Dieťa môžeme motivovať tak, že mu pôjdeme príkladom. A tým nemyslím len rodičov, ale aj pedagógov v školských zariadeniach.
Deti sa učia napodobňovaním. Rozumiem tomu dobre, že najlepším príkladom im môžeme byť my sami – rodičia?
Áno a pokojne to môžu byť aj spomínaní pedagógovia. Niekedy musí prísť niekto iný, aby tie všetky známe pravidlá pre vaše dieťa nastavil. Dôležitá je vnútorná motivácia, a tá sa niekedy ľahšie prijíma od niekoho iného ako sú rodičia. Osobne sa snažím vymýšľať rôzne programy o výžive nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Viac sa môžu rodičia a pedagógovia dozvedieť na mojej stránke zdravyzivka.sk.
Uvedomila som si, že častokrát deti, ktoré sa zúčastnia interaktívneho divadielka so Zdravýživkou, menia aj svojich rodičov. Stále však platí, že stravovacie návyky detí závisia od rodičov, preto by mali začať od seba a ísť deťom príkladom. Treba si uvedomiť, že všetko čo pre deti urobíme, sa nám raz vráti. Deti budú na seba hrdé, čo všetko vedia a čo sme ich ako rodičia naučili.
Rodičov sa snažím motivovať k správnym stravovacím návykom v poradniach v Bratislave a v Nových Zámkoch. Ak chceme zmeniť stravovacie návyky detí, musíme najprv zmeniť prístup k strave ich rodičov. Som vďačná každému jednému rodičovi, ktorému sa podarí urobiť zmenu k lepšiemu. Potom viem, že moja práca má zmysel.
Aký vplyv majú na školákov ostatní spolužiaci? Môžu nám tí „nevychovaní“ pokaziť dieťa, ktoré je starostlivo vedené k zdravej strave a pitnému režimu?
Áno. Deti sa radi napodobňujú a medzi svojimi rovesníkmi si hľadajú vzor. Dôležitý je však dohľad rodiča nad správaním i výchovou dieťaťa.
Spolupracujete aj so Slovenskou komorou zubných lekárov. Ako veľmi trpia detské zúbky kvôli rôznym sladkostiam, ktoré útočia zo všetkých strán?
V rámci Dentálnych dní (aj na ďalších vzdelávacích projektoch i metodikách v rámci školských zariadení) sa snažíme spolu so Zdravyživkou spestriť program nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Detské zúbky sú vystavené pôsobeniu jednoduchých cukrov, ktoré sú skryté v sladkostiach. Je dôležité zamerať sa na prevenciu zubného kazu prostredníctvom preventívnych prehliadok u zubného lekára. Aj zo strany rodičov je najideálnejšie apelovať na dôkladné čistenie a dočistenie detských zúbkov.
Poďme k Zdravýživke. Ako to celé vzniklo?
Bábkovú postavičku Zdravýživku som ušila na materskej dovolenke. Na doktorandskom štúdiu na Katedre výživy ľudí na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre som písala dizertačnú prácu o zhodnotení stravovacích návykov u detí. Priznám sa, nikdy som predtým nešila a nešlo to úplne po masle, no chuť tvoriť ma neopúšťala. Písala som básničky i scenár. Výsledok však stál za to.
Pamätám si na prvé stretnutie Zdravýživky s deťmi. Snažila som sa deti zapájať, a keď som sa ich na niečo opýtala, jednohlasne mi odpovedali. Malo to svoju energiu a ja som si uvedomila, že tento pocit chcem zažiť viackrát. Rodilo sa vo mne nadšenie vymýšľať nové a nové básničky. Vďaka nej som precestovala skoro celé Slovensko. Spoznala som úžasných pedagógov a jedinečné deti.
Prezradíte niektorú z interaktívnych hier, ktoré používa Zdravýživka pri edukácii detí?
Do interaktívneho divadielka som vložila svoju dušu a tá je v bábkovej postavičke Zdravýživke, ktorá je pri deťoch počas predstavenia. V úvode sa deti so Zdravýživkou zoznámia, spoznajú jej kamarátov, spolu nakupujú, pripravia si obed, prestrú si stôl. Po obede si zaspievajú, zatancujú. Dokonca sa naučia zaväzovať si šnúrky.
Zdravýživka deťom ukáže, ako si po sebe upratať. Vysvetlí im, ako sa separuje odpad a kam ho vyhodiť. Stretnutie trvá 45 minút. Predstavenie deťom veľmi rýchlo ubehne a chcú, aby sme zostali dlhšie. Vďaka úspechu z predstavenia sa so Zdravýživkou radi vraciame do školských zariadení rok čo rok.
Aké plány máte na zvyšok školského roka a na nasledujúci rok?
Počas pandémie mi bolo ľúto, že sa nestretávame naživo s deťmi, tak som využila čas a začala som spisovať svoje zážitky so Zdravýživkou a deťmi do knihy. Teraz pracujem na ilustráciách. Verím, že aspoň takouto formou sa deti stretnú so Zdravýživkou. V knižke spolu vyriešime viac ako 100 záhadných odpovedí o (ne)potravinách, rodičom prezradím 7 pravidiel, ako motivovať deti k zdraviu a poradím im aj pedagógom 13 aktívnych námetov, ako tráviť čas s deťmi v škole či doma.
Čo na záver odkážete rodičom, ktorým záleží na tom, aby ich deti jedli zdravo?
Každý rodič je spokojný, keď je jeho dieťa zdravé. Rodičia – buďte príkladom pre svoje dieťa. Všetky činnosti, ktoré ste dieťaťu raz ukázali, vysvetlili alebo ste ho upozornili, si pamätá. Nie sú to iba výchovné signály, ako sa správať, ale hlavne skúsenosti, a tie dieťa posúvajú ďalej.
Nezabúdajte, že dieťa vás kopíruje.
Dbajte o seba a starajte sa o svoje zdravie. Vieme, že podľa WHO je zdravie stav psychickej, telesnej a sociálnej pohody a neprítomnosti choroby. Ak sa budete i vy cítiť v pohode, aj vaše dieťa sa bude cítiť vo vašej blízkosti príjemne a bezpečne.
Využite svoj voľný čas trávený s deťmi, rozprávajte sa, varte, zdobte, krájajte a tvorte. A najmä jedzte pomaly a s pôžitkom každé spoločne vytvorené správne energeticky vyvážené jedlo za jedným stolom.
Myslite na to, že vekom sa vďaka nesprávne zloženej strave vieme dopracovať až k narušeniu trávenia a vstrebávania potrebných živín. Väčšina z nás trpí prepustným krvácajúcim črevom a nepomerom vhodných bakteriálnych kmeňov v črevnej mikroflóre. V takom prípade pomáha vyšetrenie črevného mikrobiómu a užívanie personalizovaných probiotík na mieru.
Prostredníctvom nich tak rada pomáham deťom i dospelým doladiť si svoj jedinečný črevný mikrobióm a ísť cestou prevencie a predchádzať tak tráviacim, kožným ťažkostiam, alergiám, intoleranciám.
Petra, ďakujeme za príjemný rozhovor a prajeme Zdravýživke ešte hromadu úspešných rokov.
Ďakujem, rada čitateľom poradím i online. Pokojne napíšte na vadovicova.petra@gmail.com alebo +421905884415. Teším sa na vás 😊