Diabetes mellitus 1. typu alebo cukrovka typu 1 je chronické ochorenie, pre ktoré je typická vysoká hladina krvného cukru – hyperglykémia. Pokiaľ sa správne nelieči, môže viesť k závažným komplikáciám, ktoré ohrozujú zdravie človeka.
Obsah článku:
Cukrovka 1. typu: keď imunita napáda bunky vlastného tela
Diabetes mellitus (cukrovka) 1. typu je celoživotné ochorenie, ktoré vzniká na základe autoimunitného zápalu. Ide o poruchu imunitného systému človeka, ktorý začne produkovať protilátky proti vlastným bunkám pankreasu a ničí ich. V pankrease sa totiž vytvára hormón inzulín, ktorý je nevyhnutný pre hospodárenie s glukózou a umožňuje jej vstup do buniek, kde slúži ako zdroj energie.
Ako funguje glukóza?
Glukóza je základným a pohotovým zdrojom energie pre ľudské telo. Vyskytuje sa v krvi a slúži ako jediný zdroj energie pre červené krvinky, mozog a nervové tkanivá. Energia uvoľnená štiepením glukózy je buď okamžite využitá, alebo sa ukladá do zásoby.
Priamym zdrojom glukózy je naša potrava alebo zásobný polysacharid zvaný glykogén, ktorý sa nachádza v pečeni a svaloch nášho tela. Ako príliš nízka hladina glukózy v krvi, tak aj vysoká hladina glukózy v krvi môže viesť k vážnym dopadom na zdravie.
Zmeny v tele pri diabete 1. typu
Pri cukrovke 1. typu postupne dochádza k poškodeniu buniek pankreasu a úplnému nedostatku inzulínu. Následkom nedostatku inzulínu je hromadenie glukózy v krvi s rozvojom hyperglykémie. Zápal často prebieha dlho pred vznikom prvých príznakov cukrovky, niekedy aj niekoľko rokov pred jej rozvojom. U niektorých ľudí sa ochorenie nemusí vôbec prejaviť, u iných sa prejaví hneď v útlom veku. Hyperglykémia sa objavuje až v pokročilej fáze zápalu, keď kapacita buniek pankreasu klesne zhruba na 20 – 30 %.
Presná príčina cukrovky 1. typu nie je stále známa
Diabetes mellitus 1. typu je ochorenie, ktoré vzniká na základe genetických faktorov aj faktorov vonkajšieho prostredia. Samotné genetické predpoklady však cukrovku automaticky nevyvolávajú. Autoimunitné poškodenie pankreasu naštartuje obvykle až nejaké ochorenie, najčastejšie viróza, infekcie alebo ťažký úraz.
Diabetes mellitus 1. typu a 2. typu. Aké sú rozdiely?
Medzi najčastejšie typy cukrovky patrí diabetes mellitus 1. typu a diabetes mellitus 2. typu. Pre diabetes mellitus 1. typu je typický úplný nedostatok hormónu inzulínu, zatiaľ čo pri cukrovke 2. typu dochádza k zníženej citlivosti buniek na inzulín (inzulín sa síce tvorí, ale bunky na neho nereagujú). Diabetes mellitus 2. typu súvisí hlavne s nezdravým životným štýlom a nadváhou, zatiaľ čo diabetes mellitus 1. typu je podmienený poruchou imunitného systému.
Cukrovka 1. typu postihuje hlavne mladých. Jej výskyt stále rastie
Diabetes mellitus 1. typu je charakteristický hlavne pre mladšie vekové kategórie. Cukrovka 1. typu sa najčastejšie prejavuje už v priebehu dospievania. Objaviť sa však môže v ktoromkoľvek veku, a to aj u dospelých a starších ľudí.
Pokiaľ sa cukrovka objaví až v dospelosti alebo neskôr, hovoríme o tzv. LADA cukrovke (latentný autoimunitný diabetes dospelých). Cukrovkou trpí v súčasnosti viac ako 9 % slovenskej populácie a diabetici 1. typu tvoria asi 7 % z celkového počtu diabetikov.
Ako sa prejavuje diabetes? Spoznajte hlavné príznaky cukrovky
Medzi hlavné príznaky cukrovky 1. typu patrí extrémny smäd, časté močenie, nechcené chudnutie a nechutenstvo. Pokiaľ k takýmto prejavom dôjde bez zjavnej príčiny, je vhodné absolvovať vyšetrenie glykémie pre potvrdenie alebo vylúčenie cukrovky. Pokiaľ cukrovku nerozpoznáme včas, môže sa rozvinúť ketoacidóza (hromadenie kyslých splodín – ketolátok) a až život ohrozujúca ketoacidotická kóma.
Hodnoty cukru v krvi
Za normálnych podmienok si organizmus udržuje hladinu krvného cukru (glykémie) v rozmedzí medzi 3,8 – 5,6 mmol/l nalačno. Po jedle sa glykémia, samozrejme, zvyšuje, ale nemala by presiahnuť hodnotu 7,8 mmol/l. O diabete hovoríme, keď hladina krvného cukru opakovane presiahne 11,1 mmol/l nalačno alebo po jedle. Hodnota glykémie medzi 7,8 – 11,0 mmol sa označuje za tzv. poruchu glukózovej tolerancie.
Neliečená cukrovka vedie k závažným komplikáciám. Dá sa im však vyhnúť
Pokiaľ sa cukrovka 1. typu dlhodobo nelieči, vedie k rozvoju závažných zdravotných komplikácií. Tieto komplikácie sú podobné ako pri cukrovke 2. typu a môžu ohroziť zdravie človeka. Dlhodobo vysoká hladina cukru v krvi pri cukrovke vedie k poškodeniu buniek, tkanív a orgánov.
Hlavné komplikácie cukrovky:
- infarkt myokardu
- cievna mozgová príhoda
- ateroskleróza
- vyššia náchylnosť k infekciám
- poškodenie obličiek až nutnosť dialýzy (diabetická nefropatia)
- poškodenie očí až slepota (diabetická retinopatia)
- poškodenie nervov (diabetická neuropatia)
- syndróm diabetickej nohy – odumieranie tkanív dolných končatín od kotníka smerom k prstom, ktoré môže vyústiť do amputácie končatiny
Liečba cukrovky 1. typu sa nezaobíde bez inzulínu. Dôležitá je aj strava a pohyb
Pri cukrovke 1. typu zanikajú bunky pankreasu a zaniká tiež tvorba inzulínu. Po jedle dochádza k normálnemu štiepeniu potravy a energia z nej sa dostáva do krvi, ale bez inzulínu nemôže byť efektívne využitá. Glukóza nemôže vstúpiť do buniek a hromadí sa v krvi. Základom liečby je preto celoživotné podávanie inzulínu spolu s diabetickou diétou a pravidelnou fyzickou aktivitou.
Pokiaľ diabetes včas podchytíme, môžeme zahájiť aj vhodné režimové opatrenia. Pri spolupráci diabetika je potom riziko komplikácií minimálne a môže žiť celkom plnohodnotný život. Extrémne dôležitá je tiež spolupráca s diabetológom, ktorý diabetikovi poskytne potrebné informácie pre život s cukrovkou a naučí ho pracovať so správnym dávkovaním inzulínu.
Ciele liečby u dospelých osôb s diabetom 1. typu1
Ukazovateľ | Odporúčané hodnoty |
---|---|
glykovaný hemoglobín | pod 45 (60) mmol/mol |
glykémia pred jedlom | 4 až 6 (pod 8) mmol/l |
glykémia po jedle | 5 až 7,5 (pod 9) mmol/l |
krvný tlak | pod 130/80 (pod 140/90) mmHg |
celkový cholesterol | pod 4,5 mmol/l |
LDL-cholesterol | pod 2,5 mmol/l |
HDL-cholesterol (muži/ženy) | nad 1/1,2 mmol/l |
Poznámka: V zátvorkách sú uvedené maximálne hodnoty pre diabetikov, ktorí majú väčšie riziko hypoglykémie a kardiovaskulárnych ochorení.
Aplikácia inzulínu
Diabetici 1. typu sú celoživotne závislí od aplikácie inzulínu. Cieľom je napodobniť prirodzenú tvorbu inzulínu pomocou injekčne aplikovaného inzulínu, ktorý má udržiavať hladinu krvného cukru v normálnom rozmedzí. Podávajú sa dva hlavné typy inzulínu – krátkodobo pôsobiaci inzulín a dlhodobo pôsobiaci inzulín.
- Krátkodobo pôsobiaci inzulín – účinok nastupuje rýchlo (do 15 – 30 minút) a aplikuje sa tesne pred hlavnými jedlom.
- Dlhodobo pôsobiaci inzulín – účinok sa dostavuje pomalšie a pretrváva až 24 hodín, preto sa podáva raz denne (väčšinou pred spaním).
Potreba inzulínu sa môže meniť v závislosti od mnohých faktorov – množstvo a zloženie skonzumovaného jedla, pohybová aktivita, stres, choroba, zmeny prostredia alebo užívanie niektorých liekov. Z tohto dôvodu je nutné pravidelne monitorovať glykémiu a na základe nameraných údajov odhadnúť potrebnú dávku inzulínu a zhodnotiť, koľko sacharidov zjesť. Každý diabetik by preto mal byť vybavený glukomerom a pravidelne si merať hodnoty glykémie (aspoň 4-krát denne).
Jedálniček pri cukrovke 1. typu
Diabetici 1. typu by mali jesť zdravo a primerane svojmu životnému štýlu – príjem a výdaj energie by mal zostať v rovnováhe. Iba v prípade nadváhy je možné kalorický príjem znížiť, ale najlepšie pod dohľadom nutričného terapeuta. Jedálniček by mal byť pestrý s vyváženým príjmom bielkovín, sacharidov aj tukov. Základom jedálnička by mali byť, samozrejme, čo najmenej priemyselne spracované potraviny.
Veľmi dôležité je, aby mal diabetik 1. typu prehľad o zložení svojej stravy. Vďaka tomu môže odhadovať množstvo skonzumovaného jedla a upraviť dávku inzulínu podľa nameranej glykémie alebo plánovanej fyzickej aktivity.
Desatoro zdravého stravovania pri cukrovke 1. typu
- Zamerajte sa na prirodzené potraviny a obmedzte konzumáciu ultraspracovaných potravín.
- Jedzte pravidelne a rozvrhnite si svoj jedálniček do 4 až 6 porcií denne.
- Upravte dávku inzulínu podľa množstva sacharidov v jedle.
- Obmedzte v jedálničku pridané cukry (sladkosti, sladené nápoje, stolový cukor, med, javorový sirup a datľový sirup).
- Zamerajte sa na komplexné sacharidy a potraviny s nižším glykemickým indexom (celozrnné alebo žitné pečivo, zemiaky, ryža basmati, natural ryža, celozrnné cestoviny, celozrnný kuskus, quinoa, pohánka alebo pšeno).
- Nezabúdajte na kvalitné bielkoviny (chudé mäso, ryby, nízkotučné a stredne tučné mliečne výrobky, strukoviny, vajcia, šmakoun, tofu a tempeh).
- Obmedzte príjem nasýtených tukov (tučné údeniny, tučné mliečne výrobky, masť) – mali by tvoriť len 1/3 z celkového príjmu tukov.
- Dajte prednosť nenasýteným tukom (orechy, semienka, tučné ryby, avokádo, olivy, olivový olej, ľanový olej a avokádový olej) – mali by tvoriť 2/3 z celkového príjmu tukov.
- Zvýšte príjem zeleniny (aspoň 400 gramov za deň) a ovocie konzumujte v primeranom množstve.
- Dbajte na pestrosť jedálnička.
Fyzická aktivita pri cukrovke 1. typu
Pohyb by mal byť neodmysliteľnou súčasťou života diabetika 1. aj 2. typu. Zatiaľ čo u diabetikov 2. typu je pohyb dôležitý hlavne s ohľadom na redukciu nadváhy, u diabetikov 1. typu prispieva k lepšej kompenzácii ochorenia a zvyšuje kvalitu života. Pravidelná fyzická aktivita totiž zlepšuje celkovú kondíciu, ale tiež citlivosť tkanív na hormón inzulín.
Pravidelný pohyb prispieva k lepšiemu využitiu glukózy v svalových bunkách pri nižšej potrebe inzulínu. Fyzická aktivita tiež zlepšuje vstrebávanie injekčne podávaného inzulínu z podkožia. Za ideálne sa považuje stráviť aspoň 30 minút denne fyzickou aktivitou. Dôležitá je hlavne pravidelnosť.
Pri fyzickej záťaži nezabúdajte na pitný režim
Približne 30 až 60 minút pred pohybovou aktivitou vypite 300 až 600 ml pitnej vody. V priebehu záťaže potom pite každých 15 minút približne 150 až 300 ml vody (podľa intenzity záťaže a teploty ovzdušia).
Majte na pamäti, že fyzická aktivita znižuje hladinu glykémie
Pri náročnejšej fyzickej záťaži je preto nutné myslieť na častejšie sledovanie glykémie a podľa aktuálnej potreby upraviť dávku inzulínu alebo doplniť sacharidy. Dôvodom je prevencia hypoglykémie – príliš nízkej hladiny krvného cukru.
Diabetici 1. typu sú omnoho viac náchylnejší na riziko hypoglykémie ako diabetici 2. typu. Preto musia brať do úvahy typ, intenzitu, frekvenciu a dĺžku fyzickej záťaže a jej vplyv na hladinu glukózy v krvi. Pokiaľ je to možné, cvičenie si naplánujte v závislosti od príjmu jedla a aplikácie inzulínu. Rovnaké pravidlá platia pre diabetikov 2. typu, ktorí užívajú inzulín alebo perorálne antidiabetiká.
Riziku hypoglykémie a hyperglykémie v priebehu cvičenia možno predísť troma spôsobmi:
- zvýšeným/zníženým množstva jedla
- upravením dávky inzulínu – inzulín je vhodné aplikovať do partií, ktoré sú pohybom menej zaťažené
- kombináciou oboch postupov
Kedy rozhodne necvičiť?
- pri hypoglykémii (pod 3,0 mmol/l)
- pri hyperglykémii (nad 16,0 mmol/l)
- pri ketoacidóze (ketolátky v krvi nad 1,5 mmol/l)
- pokiaľ máte retinopatiu (poškodenie očnej sietnice) – vyhnite sa silovému cvičeniu, skokom, otrasom a tréningu s vysokou intenzitou
- pri poškodení ciev v oblasti dolných končatín – odporúča sa len chôdza, plávanie a rekreačná cyklistika
- pri nefropatii (poškodení obličiek) – voľte iba aktivity s nízkou intenzitou, ktoré netrvajú veľmi dlho
Základné pravidlá pre pohyb u diabetikov 1. typu2, 3
Záver: Diabetes 1. typu postihuje ľudí každého veku
- Objaviť sa môže už počas dospievania.
- Výskyt rastie a pri neliečení môže dôjsť až k závažným následkom.
- Chorí potrebujú celoživotné dodávanie inzulínu.
- Dodržiavanie diéty pri cukrovke uľavuje a zmierňuje riziko závažných komplikácií.
Zdroje
1. https://www.cukrovka.cz/zakladni-rezimova-opatreni
2. Turner, G., Quigg, S., Davoren, P., Basile, R., McAuley, S. A., & Coombes, J. S. (2019). Resources to Guide Exercise Specialists Managing Adults with Diabetes. Sports Medicine – Open, 5(1), 20.
3. Lakewood Hospital Diabetes [online]. Type 2 Diabetes Pre-Exercise Blood Sugar Guidelines [cit. 2021-6-22]. Dostupné z: https://my.clevelandclinic.org/ccf/media/files/Regional_Locations/Lakewood-Hospital/lakewood-pre-exercise.pdf
4. Cannata, F., Vadalà, G., Ambrosio, L., Papalia, R., & Napoli, N. (2020). Nutritional Therapy for Athletes with Diabetes. Journal of Functional Morphology and Kinesiology, 5(4), 83.
5. Piccoli, A., Cannata, F., Strollo, R., Pedone, C., Leanza, G., Russo, F., Greto, V., Isgrò, C., Quattrocchi, C. C., Massaroni, C., Silvestri, S., Vadalà, G., Bisogno, T., Denaro, V., Pozzilli, P., Tang, S. Y., Silva, M. J., Conte, C., Papalia, R., Maccarrone, M., & Napoli, N. (2020). Sclerostin Regulation, Microarchitecture, and Advanced Glycation End-Products in the Bone of Elderly Women With Type 2 Diabetes. The Journal of Bone and Mineral Research, 35(12), 2415–2422.
6. Maahs, D. M., West, N. A., Lawrence, J. M., & Mayer-Davis, E. J. (2010). Epidemiology of type 1 diabetes. Endocrinology and Metabolism Clinics of North America, 39, 481–497.
7. Piercy, K. L., & Troiano, R. P. (2018). Physical Activity Guidelines for Americans From the US Department of Health and Human Services. Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes, 11 (11).
8. Abushamat, L. A., McClatchey, P. M., Scalzo, R. L., & Reusch, J. E. B. (2019). The Role of Exercise in Diabetes. [cit. 18.6.2021]. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31751111/
9. Deakin, V., Wilson, D., & Cooper, G. (2009). Special needs: the athlete with diabetes. In L. Burke, & V. Deakin (Eds.), Clinical Sports Nutrition (4 ed., pp. 578-595). McGraw-Hill Education.
10. Moriarity, J. M. (1997). The diabetic athlete. In: Sallis R, Massimino F, eds. Essentials of sports medicine (pp. 69-79). St. Louis: Mosby-Year Book.
11. Birrer, R. B., & Sedaghat, V-D. (2003). Exercise and diabetes mellitus, optimizing performance in patients who have type 1 diabetes. Physician and Sportsmedicine, 31(5), 29–33.
12. Brož, J. (2012). Co je diabetes mellitus. Praha: Ing. Slávka Wiesnerová. ISBN 978-80-904809-8-8.13. ÚZIS ČR: Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR [online]. (2017). Výskyt a léčba diabetu mellitu podle sídla zdravotnického zařízení léčby. [cit. 2021-6-22]. Dostupné z: https://reporting.uzis.cz/cr/index.php?pg=souhrnne-prehledy–ukazatele-zdravotniho-stavu–vyskyt-a-lecba-diabetu-mellitu-podle-sidla-zdravotnickeho-zarizeni-lecby