Bezhladovania.sk

Ako si pri chudnutí nastaviť rozumné ciele? Skúsenosť nutričnej terapeutky

Je bežné, že pokiaľ si človek praje schudnúť, tak si obvykle nastaví nejaký merateľný cieľ, teda koľko chce schudnúť (napríklad 5, 10, 20, 30 kg atď.). Na tom by asi nebolo nič zlé, pokiaľ je to cieľ reálny a realizovateľný.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Sklamanie z očakávania = zabijak snahy

Možné úskalia ale môžu nastať vo chvíli, keď si človek dá nereálny cieľ. Napríklad v prípade, ak sú očakávania vyššie než sú limity telesnej konštitúcie. Ďalšie sklamania môžu nastať v prípade, ak človek počíta s určitou rýchlosťou chudnutia a v realite sa to tak tak nedeje. Aké si teda pri chudnutí nastaviť ciele, aby boli rozumné, reálne a realizovateľné?

Najskôr niečo o optimálnej rýchlosti chudnutia

Ľudia, ktorí chcú schudnúť pomocou vhodne riadenej redukcie, by mali počítať s tým, že ich úbytok celkovej telesnej hmotnosti sa môže pohybovať v ideálnom prípade od 1 – 4 kg mesačne. 

Klientom, ktorí majú víziu schudnúť za mesiac viac (napríklad 5 – 10 kg), ideálne vždy vysvetlím, ako funguje vhodné chudnutie.

Je to z dôvodu, aby sa pri chudnutí nedialo to, že ľudia budú chudnúť z veľkej časti aj zo svalovej hmoty a telesnej vody, čo sa pri rýchlom chudnutí často stáva. Telo chudne nielen telesný tuk, ale aj svoju aktívnu hmotu – teda svaly, vodu… Navyše trpia únavou, podráždenosťou a inými nepríjemnými stavmi.

Chudnite tuk a zadržanú vodu, nie svaly

Pri redukcii hmotnosti je ideálne, aby ľudia chudli predovšetkým z telesného tuku a svaly a voda sa udržiavali (a odchádzala iba zadržiavaná voda). Poprípade, aby svaly naopak svoju hmotnosť a objem zväčšovali. Telesnej vody sa tiež úplne zbavovať nechceme, pokiaľ nejde o vodu nadbytočnú (zadržiavanú).

Pokiaľ sa ale stane, že pri redukcii hmotnosti v tele klesá aj svalová hmota a telesná voda, tak je vhodné, aby sa úbytok z týchto štruktúr pohyboval len okolo 5 – 10 % z celkovo schudnutých kilogramov. Je bežné, že kým sa „vychytá“ vhodná forma jedálnička a cvičenia/pohybu, tak sa z tela môže zredukovať aj malé množstvo aktívnej hmoty.

Oproti tomu ľudia, ktorí chudnú pomocou drastických opatrení/diét (tzn. kalorický deficit z jedla je väčší ako 30 % oproti energetickému výdaju), môžu schudnúť aj 5 kg mesačne a viac. Pre myseľ je to veľmi impozantné, ale, bohužiaľ, úbytok z telesného tuku tvorí často len zhruba tretinu až polovicu z celkovo schudnutých kilogramov. Zvyšok zredukovaných kíl tak býva zo svalov a telesnej vody. 

To je z môjho pohľadu ale nežiaduca forma chudnutia. Z tela odchádza až veľa aktívnej hmoty, ktorú si chceme ideálne v čo najväčšom zastúpení zachovať.

Rozhodujú aj telesné predpoklady (dôvod, prečo sa niekomu chudne ľahšie a niekomu pomalšie)

Každý človek sa rodí s určitými vrodenými predispozíciami – konštitučnou výbavou organizmu a rýchlosťou metabolizmu – ktoré ovplyvňujú to, ako bude človek v priebehu života vyzerať. Na druhej strane platí, že vôbec nemusíte hádzať flintu do žita keď zistíte, že máte napríklad vrodené predispozície na ukladanie tuku do určitej partie alebo že sa vám horšie nadobúda svalová hmota.

Pokiaľ niečo takéto odhalíte, nemusíte situácii podľahnúť, zmieriť sa s ňou a nič ďalšie pre to nerobiť. Naopak, ten, kto zistí, že má napríklad väčšiu tendenciu k ukladaniu tuku do brucha, môže implementovať opatrenia v oblasti stravy, pohybu, spánku a stresových faktorov a snažiť sa tak tento jav čo najviac eliminovať.

telesnej dispozície pre chudnutie

Je dôležité podotknúť, že by sme nemali lipnúť na nereálnych požiadavkách na naše telo. Príroda nám dala do vienka každému niečo iné a niektoré veci môžu byť skrátka ťažko splniteľné. Je lepšie snažiť sa ovplyvniť to, čo ovplyvniť môžeme.

Nadhodnotené ciele pri chudnutí (skúsenosti z nutričnej poradne)

Ak sa ľudia rozhodnú vyhľadať pomoc odborníka, teda napríklad prísť ku mne do nutričnej poradne, tak ich častá predstava je taká, že im niečo poradím alebo vyladím jedálniček a oni začnú chudnúť (ideálne päť a viac kíl mesačne), budú sa pri tom cítiť dobre, vitálne a za pár mesiacov budú na „svojom“.

Majte so sebou trpezlivosť

Je mi celkom jasné, že nenaplnené očakávania sú veľkým sklamaním. Preto by som sa chcela vám všetkým, ktorí chudnete, prihovoriť – majte trpezlivosť sami so sebou a svojím telom a dávajte si umiernené ciele. Pretože niektoré veci jednoducho chcú čas a trpezlivosť. A vyžadujú si tiež trochu vôle a hľadanie rovnováhy. Na druhú stranu by ste nemali byť veľmi laxní, ale ani nebyť na seba ako pes. Jednoducho často je to o hľadaní zlatej strednej cesty.

Ideálne by ste v procese chudnutia mali zistiť, že chudnutie nie je len o kalorickom deficite, pohybe a riadených výsledkoch. Je to o celkovom nastavení rovnováhy v živote. 

Vžite sa do svojho tela, ktoré je roky/desaťročia v rámci stravovania nekvalitne živené a prejavuje sa obezitou – ako dlho asi môže trvať vrátiť sa do určitej formy? Chce to čas a postupné zmeny (nie tlačenie na pílu).

Nastavenie reálnych a realizovateľných cieľov

Teraz teda k tomu, ako postupovať, ak sa rozhodnete, že chcete schudnúť a zároveň je pre vás dôležité „neprestreliť“ ciele.

Dajte si špecifické ciele

Namiesto všeobecného „chcem schudnúť“ si stanovte konkrétne a merateľné ciele. Napríklad, „chcem celkom schudnúť 10 kilogramov telesného tuku“ alebo „chcem si pomocou schudnutia znormalizovať vysoký krvný tlak“.

Skúste chudnúť radšej pomaly, no zato udržateľne

Ako už bolo vyššie spomenuté – aby telo nebolo pri chudnutí v zvýšenej stresovej reakcii a tiež ste brali ohľad na chudnutie predovšetkým telesného tuku, tak je vhodné pohybovať sa v kalorickom deficite okolo 20 až 25 % oproti celkovému výdaju energie. 

Zásadná je aj orientácia na zvýšený prísun bielkovín a vlákniny, aby ste sa cítili aj pri chudnutí sýti a komfortne. Optimálna rýchlosť chudnutia je okolo 1 – 4 kg mesačne. Pokiaľ dlhodobo chudnete rýchlejšie, odporučila by som ísť do menšieho kalorického deficitu a chudnutie tak pribrzdiť, aby si telo zbytočne nebralo energiu a živiny z aktívnej hmoty (napr. zo svalov). 

udržateľné chudnutie

Skúste aplikovať postupné zmeny

Nemusíte hneď zavádzať radikálne zmeny naraz, ale skôr postupne upravujte svoje stravovacie a pohybové návyky. To môže byť trvalejšia a udržateľnejšia cesta k dosiahnutiu vašich prianí.

Sledujte pokroky, ale nelipnite toľko na výsledku

Udržujte si sledovanie pokroku, aby ste mali prehľad o tom, ako sa vám darí. Môžete si skúsiť viesť denník stravy, spánku a pohybových aktivít alebo vyskúšajte aplikácie na záznam stravovania. 

Odporúčam sledovať vývoj telesnej hmotnosti, celkového telesného zloženia a merať si telesné obvody. Obvykle vám ale postačí tieto parametre sledovať raz až dvakrát týždenne.

Aplikácie na zápis stravy a váženia sa berte ako pomocné barličky, ale nelipnite na nich. Rovnako tak nelipnite na výsledkoch, pretože mám skúsenosť s tým, že čím viac ľudia tlačia na výsledky, tým viac sú v napätí a strese. Niekedy si, žiaľ, chudnutie sami blokujú urputnou snahou.

Berte do úvahy aj svoje osobné predpoklady

Pokiaľ o sebe viete, že napríklad:

  • váš metabolizmus nie je tak efektívny (ako napríklad u vašej kamarátky),
  • alebo máte skúsenosť s tým, že ak chudnete, tak že vám kilá nejdú dole tak rýchlo,
  • alebo už je to váš niekoľkonásobný pokus o chudnutie s následným jojo efektom,
  • poprípade pokiaľ beriete nejaké lieky, ktoré potenciálne ovplyvňujú metabolizmus (kortikosteroidy, lieky hormonálnej povahy, tlmiace lieky atď.),
  • alebo viete, že váš spánok/miera stresu nie je ideálny/a,
  • alebo máte problémy zaradiť pohybovú aktivitu, ktorá by chudnutie podporila…

…tak buďte k sebe trpezliví a netlačte na stanovené ciele. Ako určite viete, chudnutie začína „v hlave“, a preto je dôležité mať v procese chudnutia aj ukotvený určitý pokoj a nadhľad.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Psychosomatika a výživa, chudnutie aj podváha: Ako spolu súvisia?

Záver: Ako na prirodzené tempo chudnutia

  • Možno snívate o tom, aké by to bolo schudnúť napríklad 10 kg mesačne, aká krásna by bola zrazu vaša postava a aké šťastie by vás naplnilo. Ale nenechajte sa zmiasť.
  • Fyziologicky nie je prirodzené schudnúť viac ako 5 kg za mesiac (a viac). Pre telo to nie je vôbec vhodné a myslite na to, že je možné, že z veľkej časti neredukujete len telesný tuk, ale aj aktívnu hmotu. Nemusíte pri tom navyše stíhať fixovať nové návyky. 
  • Preto instantné návody na rýchle chudnutie ideálne ignorujte, rovnako tak iné formy prísnych redukčných diét, ktoré sľubujú nereálne (a predovšetkým trvalo neudržateľné) ciele. 

Ako hovorí jedna moja klientka: „Tiež som tých 20 kíl navyše nenabrala za 3 mesiace, tak od seba nemôžem chcieť, aby som ich tak rýchlo zase zhodila.“ Súhlasím. 😊

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.

Som nutričná terapeutka, ktorá miluje svoju prácu spočívajúcu v pomoci ľuďom vyzerať a cítiť sa lepšie. To dosahujem vďaka konzultáciám stravovania, jedálničkom na mieru, online jedálničkom pre ľudí vzdialených a celkovému poradenstvu v oblasti životného štýlu. V samotnom srdci Plzne vediem svoju výživovú poradňu už mnoho rokov. Tiež s radosťou píšem články o stravovaní a prednášam na témy z oblasti životného štýlu a zdravia.