Bezhladovania.sk

Chudnutie podľa typu osobnosti: Ako ísť na ajťáka, vedátora, pohoďáka alebo puntičkára?

V priebehu rokov sa mi v nutričnej poradni vystriedalo mnoho pováh, temperamentov a typov klientov. A tak som mohla odpozorovať, čo platí pre jednotlivé osobnosti a čo potrebujú na to, aby dosiahli svoj cieľ.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Každý sme z iného cesta a na ceste za cieľom potrebujeme iné stimuly. Alebo tiež inú podporu, inú motiváciu, iný prístup. V tomto odľahčenom článku teda rozlúskneme, ako pri chudnutí ísť na vás či na vašich blízkych, aby ste dosiahli svoje ciele.

Prečo vznikol tento článok?

Poznáte to sami – ak sa človek rozhodne stanoviť si nejaké predsavzatie alebo cieľ (napríklad schudnúť), tak na začiatku zafunguje nadšenie (alebo naštvanie sa na seba), očakávanie, nádej a chuť robiť zmeny. Lenže, skúste vydržať týždne, mesiace alebo snáď roky. To je potom to pravé umenie! 

A tak som pre vás spísala moje postrehy a nápady, čo môže pri chudnutí (alebo si dosaďte iný cieľ) platiť na určité typy ľudí, aby im ostala motivácia čo najdlhšie. A tiež aby mohli so sebou v oblasti daného predsavzatia lepšie pracovať.

Puntičkári alebo perfekcionisti

Pokiaľ sa do chudnutia pustia tzv. puntičkári alebo perfekcionisti, tak tí nemajú problém s disciplínou alebo vôľou. Sú to často ľudia, ktorí sa sústredia na výsledok, a tak opatrenia, ktoré si musia na ceste za cieľom nastaviť, sú pre nich jasne dané pravidlá hry. 

Poriadok na prvom mieste

Tento typ ľudí je obvykle štruktúrovaný, má rád poriadok, pravidlá a systém. Takže pokiaľ dostanú do ruky jedálniček na mieru, kde sa vyskytujú gramáže potravín, tak práve tento typ ľudí bude vážiť každú potravinu s presnosťou na gramy. Budú rešpektovať veľmi presné rozostupy a pravidelnosť medzi jedlami, radi si budú počítať kalórie, sledovať spálenú energiu na smart hodinkách pri ich výkone a nebudú mať problém s vytrvalosťou a vôľou.

ako chudne puntičkár
Perfekcionisti ocenia pri cvičení aj vyladené občerstvenie. S dobrým jedlom a pitím ide všetko lepšie.

Čo teda ešte potrebujú, ak sú to ideálni adepti na to, aby vydržali a uspeli?

Predstavte si, títo ľudia si potrebujú „naordinovať“ aj oddych, aby poľavili. Aby si sem-tam dopriali aj niečo, na čo majú chuť, aj keď to nekorešponduje s ich pravidlami. Aby si občas v jedle aj „zhrešili“. Aby dali do chudnutia aj ľahkosť. Aby svojmu telu dopriali aj voľnosť výberu a nielen neustálu kontrolu a disciplínu.

„Perfekcionisti teda občas potrebujú vedome poľaviť pravidlá, zásady a disciplínu.“

„Konzervy“ alebo inak konzervatívni ľudia

Tento typ ľudí nemá rád zmeny. Zmena je pre nich jedna z najťažších vecí v živote. Konzervy si totiž na niečo zvyknú a sú radi za to, ak nájdu niečo, čo im sedí. Sú to práve tí ľudia, s ktorými ak sa rozprávate, tak vám hovoria, že im nevadí, že jedia skoro stále to isté dookola. 

Čo najčastejšie jedia?

Napríklad majú dva typy raňajok, ktoré stále točia. Alebo niekto raňajkuje roky to isté, poprípade majú svoje potraviny a obľúbené jedlá, ktorá jedia stále dookola. A ak idú do reštaurácie, tak už asi tušíte, čo si vyberú. Vždy to isté.

Prečo to vadí?

Napríklad preto, že týmto ľuďom chýba kreativita v jedle, nápady a hlavne pestrosť jedálnička. Telu potom môžu chýbať určité živiny, vitamíny, minerálne látky či vláknina. Závisí potom od toho, ako veľmi je strava jednotvárna. Ďalším problém môže byť zvyšujúca sa telesná hmotnosť (alebo zhoršujúce sa zdravie) v dôsledku daného štýlu stravovania.

Čo teda tento typ ľudí potrebuje?

Jednoznačne trochu zmeny v jedálničku. Ochutnať novú potravinu, skúsiť nový recept, dať si v reštaurácii diametrálne odlišné jedlo ako to čo vždy. Pre konzervatívcov je to výstup z komfortnej zóny a preto je fajn, ak majú vedľa seba niekoho, kto im láskavo pripomenie, že dnes by mohli skúsiť niečo iné, aby telu nechýbala pestrosť v stravovaní.

jedálniček konzervatívcov
Pizza na obed sem tam nevadí, ale akonáhle sa objavuje často a chýba pestrosť v jedálničku, môže to byť problém.

„Konzervatívci potrebujú myslieť na pestrosť v jedálničku. A tiež pomaly a nenápadne nastoľovať zmeny v stravovaní.“

Lídri

Lídri, manažéri, riaditelia, vedúci pracovníci – teda ľudia zameraní na úspech, výkon a výsledky. Lídri môžu mať radi jedlo, ale často ich prevalcuje pracovná výkonnosť, a tak jedlo pre nich nie je priorita.

Prečo je to problém?

Na čo si často títo ľudia neurobia čas je príprava jedla (pokiaľ to vyložene nie je ich koníček). Obvykle teda môžu siahať po jedle z bufetu, vývarovne, reštaurácie, fast foodu, benzínky…

Ich nešvárom môže byť aj to, že jedia v zhone, pri počítači alebo v rámci pracovnej schôdzky, takže sa na jedlo počas konzumácie nesústredia.

Aby jedli vhodnejšie (pre svoje zdravie či postavu), tak potrebujú predovšetkým niekoho, kto sa im postará o kvalitné stravovanie. Ideálne manželku, ktorá jedlá pripraví a nabalí so sebou do práce, alebo asistentku, ktorá objedná kvalitnejšie jedlo a svojho nadriadeného aj upozorní, že je čas na jedlo. Šikovným riešením môžu byť krabičkové diéty

„Lídri jednoducho obvykle potrebujú niekoho, kto im jedlo pripraví a postará sa aj o to, aby pri svojom predsavzatí vydržali dlhodobo.“

Ajťáci, umelci či kreatívci

Prečo radím ajťákov a umelcov do jednej skupiny? Pretože pokiaľ človek robí nejakú tvorivú činnosť, tak sa často stáva, že je vtiahnutý do činnosti tak dokonalo, že vo flowe stráca pojem o čase, priestore, ale aj svojich potrebách. A to potom nesúvisí s tým, aké má povolanie.

Problém stavu flow

Počas flowu (preklad z angličtiny je tok, inak myslené aj neprerušovaný čas) obvykle človek nepociťuje hlad, smäd či iné potreby. To je nevhodné napríklad preto, že niektoré tvorivé osoby napríklad celý deň nejedia, ale potom ich hlad dostihne a večer nerobia nič iné, len dojedajú. To môže mať negatívny dopad na zažívací trakt alebo na priberanie.

negatíva stavu flow
Patríte k ajťákom, čo sú myslia večne mimo a všimnú si až veľký problém? Pozor na to.

Čo s tým?

Tvoriví ľudia si teda potrebujú urobiť na jedlo vedomý čas a priestor. Niekomu vyhovujú aj pripomienky, budíky alebo poverená osoba, ktorá povie, že je čas sa natiahnuť, najesť a napiť.

„Tvoriví ľudia si potrebujú vedome urobiť na jedlo a pohyb čas (aj za cenu využitia pripomienok).“

Vedátori a bádatelia

Vedátori a bádatelia sú ľudia, ktorí potrebujú vidieť za vecami hlbší zmysel. Často to tak majú aj pri jedle – potrebujú informácie o zložení jedla (o energetickej a výživovej hodnote).

Čo funguje na vedcov?

Potrebujú uprednostniť kvalitu pred kvantitou. Tiež ocenia bio potraviny, fair trade potraviny, ekologické obaly či bezobalové potraviny. 

Títo ľudia ale v očiach druhých niekedy vyzerajú ako blázni a sem-tam bývajú aj nepochopení. Pre nich je ale ich prístup k jedlu dôležitý – potrebujú informáciu, možnosti sa kvalitne najesť a tiež potrebujú pochopenie svojich blízkych

Nevysmievajte sa im alebo neurážajte ich, ak si nechcú dať bagetu na benzínke, pretože im nedáva zmysel jesť niečo také. Radšej im zastavte o kúsok ďalej, kde im urobia čerstvý džús z bio pomarančov.

„Vedátori a bádatelia potrebujú vidieť v stravovaní zmysel, kvalitu a tiež potrebujú podporu blízkych ľudí.“

Emoční a stresoví jedáci

Takto som pomenovala skupinu ľudí, ktorá má väčší sklon k psychickej a náladovej nestabilite. Sú to osoby, ktoré sa počas stresu upokojujú jedlom.

Problém je ten, že pokiaľ to praktizujú pravidelnejšie, sú náchylní na tráviace problémy a tiež priberanie.

Čo s tým?

U týchto ľudí je preto zásadná pravidelnosť v stravovaní a tiež nutrične vyvážené každé jedlo. To znamená, že by malo obsahovať napríklad ako polysacharidy, bielkoviny, tak aj minimálne tretinu porcie v podobe zeleniny alebo ovocia.

Ide o to, aby sa kvalitne zasýtili a nemali nestabilnú náladu z rozkolísanej hladiny krvného cukru. Rovnako preto, aby boli sýti a veľmi sa toho do nich už nevošlo (pre prípad, že príde „nájazd“ na chladničku).

Veľmi účinná je pre nich tiež pravidelná pohybová aktivita, dostatočná dĺžka spánku (cca 8 hodín denne) a tiež nejaká forma psychoterapie – či už dobrá kamarátka na poklebetenie si, písanie denníka, práca na sebe alebo aj vedená psychoterapia či koučing. Jedlo je totiž väčšinou prostriedok, ale nie pravou podstatou a príčinou, prečo tento typ ľudí trpí emočným jedením.

písanie denníka
K dobrej psychike prispieva písanie denníka a celkovo systematická práca na sebe.

„Emoční jedáci potrebujú vyladené a pravidelné stravovanie, kvalitný spánok, pravidelný pohyb a nejaké ucho na načúvanie (alebo si napríklad môžu písať denník).“

Pohodlní ľudia

Pohodlných ľudí motivuje zamyslieť sa nad svojím stravovaním väčšinou až nejaký problém. Nadváha, obezita, zdravotné problémy či tlak okolia. 

Ak sa už teda rozhodnú pre chudnutie, je u nich predpoklad, že skoro stratia motiváciu, chuť a v očiach druhých zlenivejú a stanú sa pohodlnými. Čiže pokiaľ sa ich zámer nestane vnútornou túžbou a vášňou, často majú problém v predsavzatí vydržať. Potreba pohodlia a pokoja je pre nich o niečo cennejšia ako nejaký cieľ.

Čo teda potrebujú? 

Z mojej skúsenosti potrebujú stále nejaké stimuly – výzvy, súťaže, zmeny pohybových aktivít, zmeny v jedálničku. Ale pozor! Tiež niekedy potrebujú robiť to pre niekoho iného ako pre seba. Potrebujú niekomu urobiť radosť, zavďačiť sa, získať si pozornosť, a to môže byť ich hnacím motorom, prečo v chudnutí vytrvať. Vyhovuje im, ak ich niekto ťahá, motivuje alebo ak majú pre danú oblasť parťáka.

„Pohodlní ľudia nemôžu mať v jedle stereotyp. Potrebujú časté výzvy, motivácie, súťaže a iné stimuly. Tiež im vyhovuje, ak im niekto pomáha, podporuje a motivuje.“

Labužníci, chaotici, ľudia bez poriadku, spontánni ľudia, spoločenskí extroverti, zabávači…

Táto partička ľudí sa radí k extrovertnej časti populácie. Sú to ľudia zábavní, zhovorčiví, gestikulujúci, skrátka ľudia, ktorí milujú spoločnosť ľudí a sú radi jej stredobodom. V zásade sú to ľudia, ktorí sú ale najmenej organizovaní, štruktúrovaní, nemajú radi poriadok a pravidlá.

Ako sa stravujú?

Jedia s veľkou chuťou, majú slabú vôľu si niečo v jedle odopierať a ostatní ľudia ich dokážu ľahko prehovoriť, aby si dali niečo dobré. Jedia všetkými zmyslami a tiež veľmi radi jedia v spoločnosti ostatných ľudí. Majú radi reštaurácie, kaviarne, krčmy, skrátka všetky miesta, kde sa zídu s ostatnými ľuďmi, a ešte sa pri tom dobre najedia alebo napijú.

Riešenie pri chudnutí

Pokiaľ chcú schudnúť, často pre nich nie je dobrý jedálniček na mieru alebo nejaká jednotvárna strava. Nevedia sa skrátka držať striktného plánu dlhodobo.

Čo teda môže pri chudnutí fungovať? 

Asi predovšetkým miera v jedle. Zmenšiť porcie, vedieť, kedy mám dosť v určitú dobu (napr. prerušovaný pôst) alebo meniť svoj jedálniček veľmi pozvoľna, postupne a po malých krokoch. Napríklad:

  • namiesto dvoch lyžičiek cukru do kávy si skúsia dať len jednu,
  • namiesto štyroch knedlíkov k sviečkovej si dajú len dva,
  • šišku na raňajky si doprajú len raz v týždni a nie trikrát. 

Zmeny pre nich musia byť nebolestivé a nenápadné. Trúfnem si povedať, že tento typ ľudí to bude celý život ťahať k tomu, aby si jedlom urobili veľkú radosť a uspokojili svoje zmysly. Práve preto je to u nich skôr o veľkostiach porcií a o tom, ako často si doprajú, než o striktnej zmene jedálnička.

„Labužníci, chaotici, ľudia bez poriadku, spontánni ľudia, spoločenskí extroverti, zabávači – títo ľudia potrebujú mieru. Napríklad aplikáciu na stráženie si kalórií. Alebo skončiť s jedlom v určitú dobu. Jednoducho jedlo nejako ohraničiť, zmierniť, zmenšiť porcie. Zavádzať každý týždeň jednu zmenu a vytvoriť si nové zvyky a rituály. Nechodiť veľmi okolo reštaurácií, cukrárni a obchodov s jedlom. 😊“

Záver

  • Každý sme iný, a tak na každého z nás platí niečo iné. Možno som na nejaký typ človeka v tomto článku zabudla. 
  • Tiež je možné, že na niekoho moje charakteristiky a rady platiť nebudú. Alebo sa naopak nájdete vo viacerých typológiách a rady de facto spojíte. 
  • Môžete to využiť ako nasmerovanie buď pre seba, alebo pre niekoho, na koho stravovaní a zdraví vám záleží. 

Neberte to tak, že to, čo platí na vás, musí platiť na každého. Naopak, ani vy sa nebojte povedať ostatným, čo potrebujete na ceste za svojím cieľom.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.

Som nutričná terapeutka, ktorá miluje svoju prácu spočívajúcu v pomoci ľuďom vyzerať a cítiť sa lepšie. To dosahujem vďaka konzultáciám stravovania, jedálničkom na mieru, online jedálničkom pre ľudí vzdialených a celkovému poradenstvu v oblasti životného štýlu. V samotnom srdci Plzne vediem svoju výživovú poradňu už mnoho rokov. Tiež s radosťou píšem články o stravovaní a prednášam na témy z oblasti životného štýlu a zdravia.