Bezhladovania.sk

Cholesterol: Dobrý sluha, ale zlý pán

Cholesterol je pre telo nenahraditeľná látka, ale jeho nadbytok škodí. Vysoká hladina cholesterolu v tele zvyšuje riziko srdcovo-cievnych ochorení a ďalších metabolických chorôb. Ako spoznať vysoký cholesterol a čo môžeme urobiť pre zníženie?

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Je pre telo nevyhnutný, ale jeho nadbytok škodí

Cholesterol je životne dôležitá látka, ktorú naše telo potrebuje pre správne fungovanie. Je východiskovou látkou pre tvorbu vitamínu D, steroidných hormónov (najmä testosterónu) a žlčových kyselín. Prirodzene sa nachádza vo všetkých bunkách, pretože je súčasťou bunkových membrán. 

Cholesterol je pre nás síce dôležitý, ale jeho nadbytok predstavuje zdravotný problém. Vysoká hladina cholesterolu v krvi totiž zvyšuje riziko vzniku aterosklerózy (kôrnatenie tepien) a srdcovo-cievnych chorôb.

„Dobrý“ verzus „zlý“ cholesterol

Cholesterol je látka nerozpustná vo vode a krvi, a preto sa v krvnom riečisku prenáša pomocou tzv. lipoproteínov. Existujú dva základné typy lipoproteínov:

  • Lipoproteíny s nízkou hustotou (LDL cholesterol) alebo „zlý“ cholesterol. Jeho nadbytok sa môže hromadiť v cievach a viesť k vážnym zdravotným komplikáciám, najmä srdcovo-cievnym ochoreniam a infarktu myokardu.
  • Lipoproteíny s vysokou hustotou (HDL cholesterol) alebo „dobrý“ cholesterol. Pomáha prenášať nadbytočný „zlý“ LDL cholesterol späť do pečene, kde sa odbúrava, a týmto spôsobom prispieva k ochrane nášho srdca a ciev.

V minulosti sa za hlavnú príčinu aterosklerózy a srdcovo-cievnych ochorení považoval iba všeobecne vysoký cholesterol. Pravdou je, že riziko predstavujú predovšetkým malé LDL častice cholesterolu, ktoré ľahko oxidujú, vedú k zápalu a poškodzujú cievy. Na procese oxidácie LDL cholesterolu sa podieľa nezdravá strava, nedostatok pohybu, nadmiera stresu a nedostatok spánku.

  • Triglyceridy (jednoduché tuky) – okrem dvoch základných typov cholesterolu je potrebné spomenúť aj tzv. triglyceridy alebo krvné tuky, ktorých vysoká hladina patrí medzi významný rizikový faktor rozvoja srdcovo-cievnych ochorení. Vysoká hladina triglyceridov súvisí hlavne s nadmerným príjmom kalórií v strave a potravín bohatých na nasýtené tuky, trans tuky a jednoduché cukry.

Príznaky vysokého cholesterolu

Odhaliť vysoký cholesterol môže byť niekedy pekný oriešok. Vysoký cholesterol totiž nebolí a často nemá žiadne príznaky. Väčšinou sa prejavia až vážnymi zdravotnými komplikáciami, ako sú infarkt myokardu alebo cievna mozgová príhoda. 

Vysokú hladinu cholesterolu spoľahlivo odhalí iba krvný test, preto je vhodné nepodceňovať pravidelné preventívne prehliadky u lekára, ktorých súčasťou je meranie cholesterolu z krvi.

Medzi varovné signály vysokého cholesterolu patria:

  • vysoký krvný tlak
  • angina pectoris – záchvatovitá zvieravá bolesť na hrudníku pri fyzickej záťaži, ktorá často vystreľuje do krku a ľavej paže
  • silná bolesť nôh a svalové kŕče pri pohybovej aktivite (dôsledok zužovania ciev)
  • znížená citlivosť v končatinách
  • vznik krvných zrazenín
  • tvorba žltých uzlíkov (hrbolčekov) čiže xantómov v oblasti očí, pod kožou na lakťoch alebo kolenách, na zadku, okolo kĺbov a šliach na končatinách
varovné signály vysokého cholesterolu

PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Príznaky vysokého cholesterolu: Od nenápadných po život ohrozujúce stavy

Ideálne hodnoty cholesterolu

Hodnoty cholesterolu v krvi sa líšia podľa veku. U detí a dospievajúcich do 15 rokov sa za normálnu hladinu celkového cholesterolu v krvi považuje hodnota do 4,4 mmol/l. Pre dospievajúcich nad 15 rokov a dospelých jedincov sú bezpečné hodnoty cholesterolu v rozmedzí 3,9 až 5,0 mmol/l.

Hladina samotného cholesterolu však nie je najlepším ukazovateľom rizika srdcovo-cievnych ochorení a oveľa užitočnejšie je sledovať hladinu HDL cholesterolu, LDL cholesterolu a triglyceridov. Optimálne hodnoty cholesterolu a jeho častíc u dospelých ľudí zhŕňa nasledujúca tabuľka.

  Celkový cholesterol LDL cholesterol HDL cholesterol TAG (triglyceridy)
Normálna hodnota < 5,0 mmol/l < 3,0 mmol/l > 1,2 mmol/l (ženy)
> 1,0 mmol/l (muži)
< 1,7 mmol/l
Zvýšené riziko 5,15 až 6,19 mmol/l 3,37 až 4,12 mmol/l 0,91 až 1,40 mmol/l 1,80 až 4,00 mmol/l
Vysoké riziko > 6,22 mmol/l ≥ 4,14 mmol/l < 0,91 mmol/l > 4,00 mmol/l

Meranie cholesterolu u lekára aj doma

Meranie hladiny cholesterolu sa vykonáva z krvi. Vyšetrenie cholesterolu je povinnou súčasťou preventívnej prehliadky u všeobecného praktického lekára a je plne hradené zo zdravotného poistenia. Od 18 rokov prebieha meranie cholesterolu vždy minimálne vo veku 30, 40, 50 a 60 rokov

Pokiaľ chcete vyšetrenie cholesterolu absolvovať častejšie, môžete si nechať cholesterol vyšetriť aj ako samoplatca na špecializovaných odberových miestach, alebo využiť niektorý z prístrojov na domáce meranie cholesterolu.

Ako znížiť cholesterol bez liekov?

Jednou z najúčinnejších ciest, ako znížiť cholesterol prírodnou cestou, je zmena životného štýlu. Základnými pravidlami v rámci prevencie a liečby vysokého cholesterolu je dbať na zdravý a nutrične vyvážený jedálniček, obmedziť (najlepšie úplne vyradiť) alkohol, zanechať fajčenie, udržiavať si optimálnu telesnú hmotnosť a pravidelne sa hýbať.

V rámci znižovania cholesterolu môžete siahnuť aj po niektorých bylinkách. Medzi najčastejšie užívané bylinky na cholesterol patrí rozrazil, pestrec mariánsky, extrakt z listov artičokov a účinné sú aj rastlinné steroly (fytosteroly).

K dispozícii sú aj rôzne výživové doplnky. Pomerne vyhľadávaným doplnkom na cholesterol je arterin. Arterin je založený na prírodných výťažkoch, ktoré pomáhajú znižovať alebo udržiavať zdravú hladinu cholesterolu. Je ale nutné spomenúť, že užívanie byliniek ani doplnkov stravy na cholesterol nijako nenahrádza dôležitú úlohu zdravej životosprávy.

TIP: Pridajte sa do skupiny Ako znížiť cholesterol prírodnou cestou, kde nájdete množstvo cenných skúseností. 

Lieky na cholesterol

V niektorých prípadoch môže lekár predpísať lieky na zníženie cholesterolu v krvi (napríklad statíny alebo fibráty). Ide hlavne o situácie, keď zlyhajú režimové opatrenia alebo má človek vysoký cholesterol daný geneticky.

Dedične podmienený vysoký cholesterol sa označuje ako familiárna hypercholesterolémia. Ľudia s dedičnou hypercholesterolémiou môžu mať aj napriek skvelej životospráve a zdravému jedálničku zvýšené hodnoty cholesterolu v krvi. V takom prípade sa často nevyhnú užívaniu liekov, ale ani tak by sa nemalo zabúdať na zdravý životný štýl.

lieky na cholesterol

Cholesterol a diéta

Vysoký cholesterol sa dá znížiť aj bez liekov. Najdôležitejšiu úlohu v rámci znižovania hladiny cholesterolu hrá úprava stravy. Jedálniček by mal byť nutrične vyvážený a bohatý na vlákninu, vitamíny, minerálne látky a antioxidanty. Dôležitý je tiež dostatočný príjem kvalitných bielkovín a omega-3 mastných kyselín.

10 rýchlych tipov, ako udržať cholesterol pod kontrolou

  1. Dbajte na pestrý jedálniček.
  2. Obmedzte konzumáciu priemyselne spracovaných potravín.
  3. Zamerajte sa na prirodzené potraviny – zelenina, ovocie, celozrnné obilniny, chudé mäso, ryby, kyslomliečne výrobky, strukoviny, zemiaky, orechy, semená, kvalitné rastlinné oleje.
  4. Vyraďte z jedálnička sladkosti a sladené nápoje.
  5. Znížte príjem nasýtených tukov – tučné mäso, plnotučné syry, maslo, smotana, masť, tučné údeniny.
  6. Zvýšte príjem nenasýtených tukov – tučné ryby, orechy, semienka, rastlinné oleje (s výnimkou kokosového a palmového tuku), avokádo, olivy.
  7. Každý deň si doprajte aspoň 400 gramov zeleniny a 100 až 150 gramov ovocia.
  8. Pri príprave pokrmov voľte šetrné tepelné úpravy – varenie, dusenie, pečenie, opekanie na sucho alebo s malým množstvom kvalitného oleja na nepriľnavej panvici.
  9. Viac sa hýbte – každý deň venujte pohybu aspoň 30 minút (stačia aj prechádzky).
  10. Prestaňte fajčiť a obmedzte spotrebu alkoholických nápojov.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Ako znížiť vysoký cholesterol: Tipy nutričnej špecialistky

Záver: Cholesterol naše telo potrebuje, ale v rozumnej miere

  • Zvýšené hodnoty dlho nevarujú žiadnymi príznakmi. Preto je dôležité chodiť na pravidelné kontroly k lekárovi, alebo skúsiť aspoň orientačný domáci test.
  • Zdravá strava, pohyb, dostatok spánku a únosná miera stresu znižujú riziko náhlych aj chronických problémov.
  • Znížiť cholesterol sa dá aj bez liekov, ale záleží na pôvode hypercholesterolémie. Pokiaľ ide o vrodenú, tzv. familiárnu, záťaž, bez liečby sa možno nezaobídete. V niektorých prípadoch skrátka nepomáha úprava životosprávy. Napriek tomu by ste s ňou mali začať a opýtať sa: Čo môžete zlepšiť vo svojej strave, pohybe, spánku alebo miere stresu?

Zdroje

  1. Vrablík, M., Schwarzová, L., Freiberger, T., Tichý, L., & Češka, R. (2016). Familiární hypercholesterolemie: klinické nálezy, molekulární genetika a diferenciální diagnostika. Athero Review, 1(1), 19–27.
  2. Johnson, C., & Greenland, P. (1990). Effects of exercise, dietary cholesterol, and dietary fat on blood lipids. Archives of Internal Medicine, 150(1), 137–141.
  3. Trpkovic, A., Resanovic, I., Stanimirovic, J., Radak, D., Mousa, S. A., Milosevic, D. C., Jevremovič, D., & Isenovic, E. R. (2015). Oxidized low-density lipoprotein as a biomarker of cardiovascular diseases. Critical Reviews in Clinical Laboratory Sciences, 52(2), 70–85.
  4. Jung, E., Kong, S. Y., Ro, Y. S., Ryu, H. H., & Shin, S. D. (2022). Serum Cholesterol Levels and Risk of Cardiovascular Death: A Systematic Review and a Dose-Response Meta-Analysis of Prospective Cohort Studies. International Journal of Environmental Research and Public Health, 19(14), 8272.
  5. Sovová, E., & Sovová, M. (2020). Nová doporučení pro management a léčbu dyslipidemií. Medicína pro praxi, 17(3), 144–149.
  6. Špinar, J., Ludka, O., Šenkyříková, M., Vítovec, J., Špinarová, L., & Dušek, L. (2009). Hladiny cholesterolu v závislosti na věku. Vnitřní lékařství, 55(9), 724–729.
  7. Thompson Coon, J. S., & Ernst, E. Herbs for serum cholesterol reduction: a systematic review. 2003. [cit. 30.8.2024]. In: Database of Abstracts of Reviews of Effects (DARE): Quality-assessed Reviews. York (UK): Centre for Reviews and Dissemination (UK) [online]. -. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK70118/
  8. Souček, M. Arterin® – doplněk stravy v léčbě dyslipidemie: výsledky krátkodobého klinického sledování. (2016). Vnitřní lékařství, 62(10), 837–840.
Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Mgr. Daniela Krčová

Mgr. Daniela Krčová

Som nutričná špecialistka a výživu človeka som vyštudovala na magisterskom štúdiu na 1. lekárskej fakulte Karlovej univerzity. Po ukončení štúdia som založila svoju vlastnú nutričnú poradňu v Ostrave (NutriD poradňa), v rámci ktorej pomáham ľuďom so správnymi a trvalo udržateľnými stravovacími návykmi. Venujem sa najmä športovej výžive a chudnutiu, ale zameriavam sa tiež na výživu pri potravinových alergiách a intoleranciách, cukrovke, vysokom krvnom tlaku alebo napríklad na výživu tehotných a dojčiacich žien. Medzi moje hlavné záujmy patrí posilňovanie, behanie a turistika.