Celulitída je spoločným trápením žien po celom svete. Na vlastnej koži ju skôr či neskôr pocíti takmer každá. U niektorých je viditeľnejšia, u iných menej. Ako vzniká, ako sa prejavuje a prečo postihuje takmer výhradne ženské telo? Sú peniaze investované do odstránenia pomarančovej kože vopred prehratý boj alebo možno jej prejavy aspoň zmierniť? Pokračujte v čítaní.
Obsah článku:
Vyhladená pokožka bez celulitídy nemusí byť už len sen!
5 dôvodov, prečo vyskúšať lymfodrenáž pod dohľadom odborníkov
- Jedinečná metóda, ktorá zaberá aj na problematické partie, na ktoré cvičenia a diéty len tak nestačia.
- Pri absolvovaní kompletnej kúry a dodržaní odporúčaní schudnete až o 2 konfekčné veľkosti.
- Už po prvej procedúre uvidíte viditeľné výsledky na svojej pokožke.
- Bezpečná a bezbolestná metóda, za ktorou stojí tím odborníkov.
- Procedúra pôsobí veľmi relaxačne a upokojuje nervový systém.
Ide do určitej miery o normálny a bežný jav. Otázkou nie je ani tak to, kto ňou trpí (uvádza sa, že sa týka 90 % ženskej populácie), ale ako veľmi sú jej prejavy viditeľné a zdravie ohrozujúce. Väčšinou ide o kozmetický a estetický problém, môžeme povedať drobnú vadu na kráse. V pokročilých fázach však môže vyvolávať nepríjemné zdravotné problémy.
VIETE, ŽE… Bežne používaný výraz celulitída je z medicínskeho hľadiska mylný, pretože označuje zápalové ochorenie a o to v tomto konkrétnom prípade nejde. Správne by sa malo hovoriť a písať o celulite. Avšak nepresný názov sa natoľko rozšíril, že ho používa nielen široká verejnosť, ale často aj odborníci.
Prečo pomarančová koža vzniká
Väčšina žien sa s ňou stretne až v strednom veku, po tehotenstve a pôrode, keď celé telo vrátane pokožky dostáva zabrať. Nie je to však pravidlom. Môžete ju vidieť na pokožke mladých dievčat a žien, ktoré na tehotenstvo ešte ani nepomysleli. Zriedkavo sa objavuje aj u zástupcov mužského pohlavia.
Ide o dôsledok poruchy mikrocirkulácie krvného a lymfatického obehu vedúcu k zmenám v štruktúre podkožného tuku, ktoré spôsobujú nerovnosti na povrchu kožného tkaniva. Tukové bunky v podkoží rastú, hromadia sa a nerovnomerne sa ukladajú. Potom tlačia na vrstvy kože nad sebou, čím vznikajú nerovnosti, hrbolčeky a jamky.
Keďže na prvý pohľad pripomína povrch obľúbeného oranžového citrusového plodu, ujalo sa aj ľudové označenie pomarančová koža. Takmer výhradne sa objavuje na miestach s vyšším počtom tukových buniek, čo sú u žien zadok, stehná, brucho a paže, a u mužov brucho.
Stručný popis celulity v 7 bodoch:
- Postihuje väčšinou ženy.
- Objavuje sa na miestach, kde sa nachádza viac tukového tkaniva (zadok, stehná, paže, brucho).
- Viditeľnejšími a vážnejšími prejavmi trpia častejšie ženy s nadváhou až obezitou.
- Objavuje sa taktiež u mladých dievčat, športujúcich a štíhlych žien.
- Počiatočný rozvoj býva pomalší, nasledujúci progres už býva rýchlejší.
- Na pohľad viditeľné prejavy nemožno úplne odstrániť, iba zmierniť. Aj to sa ale počíta.
- V neskorších štádiách môže negatívne ovplyvňovať zdravie a viesť k vzniku rôznych ťažkostí súvisiacich s činnosťou lymfatického systému.
Aké sú hlavné príčiny celulitídy
Existuje celý rad faktorov, ktorým je vznik prisudzovaný. Hoci nie sú príčiny stopercentne vedecky potvrdené, za vinníkov sú najčastejšie považované, respektíve ich kombinácie:
- pohlavie
- hormóny (hormonálna nerovnováha)
- genetické predispozície (dedičnosť)
- spôsob životného štýlu všeobecne (pohybové a stravovacie návyky)
- pitný režim
- užívanie a typ hormonálnej antikoncepcie
- vyššia telesná hmotnosť
- vyšší vek
Pohlavie (ženy vs muži)
Pomarančová koža postihuje viac ženy ako mužov. Dôvodom je odlišné usporiadanie spojivového tkaniva (podrobnejšie vysvetlenie nižšie).
Dedičnosť (genetika)
Ak ňou trpí babička a matka, je viac než pravdepodobné, že postihne aj ich ženských potomkov.
Vek
S postupujúcimi rokmi klesá tvorba kolagénu, ktorý je pre mladistvý, pevný a svieži vzhľad pokožky zásadný. Na druhú stranu s pribúdajúcim vekom klesá množstvo estrogénu v tele a tvorba novej pomarančovej kože sa tak môže mierne spomaliť.
Hormóny
Veľkú úlohu hrajú hormóny. Dominantný ženský hormón estrogén ovplyvňuje pružnosť spojivového tkaniva. Väčšie množstvo estrogénu vedie k vytváraniu zhlukov tukových buniek a zadržiavanie vody v tele skôr podporuje. Najväčšie zmeny na koži prebiehajú počas mesačného cyklu, v dospievaní (puberta), v tehotenstve aj pri menopauze (klimaktérium).
Telesná hmotnosť
Úlohu hrá telesná hmotnosť. Neplatí to však vždy. Ani štíhlym ženám sa pomarančová koža nevyhýba. Avšak s narastajúcou váhou sa tukové bunky zväčšujú, a teda sa zvyšuje aj pravdepodobnosť výskytu pomarančovej kože a viditeľnosti jej prejavov. U dievčat a žien s nadváhou býva výraznejší a vzhľad pokožky nerovnejší a hrubší.
Stravovacie a pohybové návyky (životný štýl)
Na zhoršení sa podieľa nezdravá strava obsahujúca veľa jednoduchých cukrov (napr. sladkosti, sladké nápoje) a tukov (tučné potraviny). Vznik metabolických porúch podporuje aj nízky príjem tekutín. Podobne negatívny efekt má aj nedostatok pohybu a sedavý štýl života.
Prečo sa celulitída objavuje hlavne u žien
U mužov sa objavuje sporadicky. Dôvodom je odlišná štruktúra spojivového tkaniva, množstvo a rozmiestnenie tukových buniek. Ženy sú týmto problémom ohrozené viac, pretože majú celkovo vyšší počet tukových buniek ako muži a sú odlišne usporiadané. Ženská koža je navyše pružnejšia a tenšia, a preto je tuk na povrchu viditeľnejší.
U mužov sú tukové bunky usporiadané v krížovom vzore (ako sieť), čo vytvoreniu nerovností účinne bráni. Ich koža sa pri hromadení síce roztiahne do strán, ale aj naďalej si uchová hladký povrch. Oproti tomu u žien sú bunky rozložené horizontálne, preto ľahšie preniknú na povrch kože a vznikajú nerovnosti.
Postihuje aj mužov, hoci v oveľa menšej miere. Keďže u mužov prevláda ukladanie tuku v oblasti brucha, prejavy pomarančovej kože sú viditeľné najmä tu. Naopak u žien najviac postihuje zadok, stehná a paže.
Celulitída ako zdravotný problém
Pomarančová koža je v prvom rade kozmetický problém, ktorý obvykle nepredstavuje žiadne zdravotné riziko. Problém predstavuje zhoršenie stavu a prejavov, čo môže spôsobovať zdravotné problémy a vyžadovať zodpovedajúcu lekársku starostlivosť.
Podľa viditeľnosti a miery prejavov sa rozlišujú 4 štádiá. Určujú sa pomocou jednoduchého kompresívneho testu, v neskorších štádiách stačí pohľad.
4 stupne celulitídy:
- I. stupeň: najmiernejšie štádium, ktoré možno nájsť takmer u každej ženy, nerovnosti nie sú viditeľné na pohľad, ale vtedy, keď kožu napríklad na vonkajšej strane stehna stlačíte medzi ukazovákom a palcom (tzv. kompresívny test). Nevyžaduje žiadne ošetrenie.
- II. stupeň: drobné nerovnosti, ktoré sa najprv objavujú na vonkajšej strane stehien. Pomarančová koža je vidieť pri napnutí a zatnutí svalstva, pri sedení a státí a v ostrom slnečnom svetle, poležiačky ešte viditeľná nie je. Na zlepšenie stavu väčšinou stačí úprava pohybového a stravovacieho režimu.
- III. stupeň: nerovnosti sú na pokožke viditeľné v akejkoľvek polohe a za akéhokoľvek osvetlenia, v sede, v stoji aj v ľahu. Toto štádium vyžaduje komplexnú starostlivosť a nie vždy ju možno úplne odstrániť.
- IV. stupeň: na koži sú viditeľné hrubé nerovnosti a môžu sa objaviť bolesti a zdravotné problémy. Už sa nejedná iba o estetický problém, ale aj o zdravotné riziko. Vo väčšine prípadov je sprevádzané vysokou nadváhou až obezitou (najmä pri postave typu hruška). Zmeny na koži bývajú nevratné, avšak s pomocou komplexnej starostlivosti, ktorá zahŕňa aj spoluprácu s obezitológom a lymfológom možno dosiahnuť určité zlepšenie.
Dlhodobé hromadenie tukových buniek nepriaznivo ovplyvňuje tok krvi a lymfy a vedie k hromadeniu škodlivých látok v postihnutých oblastiach. Medzi zdravotné problémy, ktoré môžu súvisieť s celulitou, patrí napríklad:
- nedostatočnosť funkcií lymfatického systému,
- problémy s odvádzaním odpadových látok z metabolických procesov,
- kŕčové žily (varixy),
- chronická žilová nedostatočnosť (žilová varikozita),
- lymfatický opuch (lymfedém),
- chronické ochorenie tukového tkaniva (lipedém).
Aké faktory môžu prejavy celulitídy zhoršiť
Z dôvodu ochrany zdravia je dôležité dbať na to, aby sa prejavy ďalej nezhoršovali a riziko zdravotných ťažkostí nerástlo. Negatívny vplyv na zdravie kože a vznik celulitídy môžu mať najmä:
- prevažujúca nezdravá strava: nedostatok hlavných makro a mikroživín na úkor nadmernej konzumácie jednoduchých cukrov a tukov
- nedostatočný pitný režim: v kombinácii so sladkými nápojmi, veľkým množstvom kávy a pod.
- nedostatok fyzického pohybu a dlhodobé sedenie: či už v kancelárii alebo doma na gauči
- nadváha až obezita
- pravidelné a dlhodobé užívanie niektorých liekov
- fajčenie
- každodenná a nadmerná konzumácia alkoholu
Ako sa celulitídy zbaviť? Dá sa to vôbec?
Viditeľné prejavy je možné zmierniť drobnými avšak trvalými zmenami životného štýlu, v ktorom by nemala chýbať zdravá strava, pravidelné cvičenie a pohyb vo všeobecnosti spolu s ďalšími režimovými opatreniami. Pomôcť môžu špeciálne kozmetické anticelulitídne prípravky a procedúry obnovujúce a stimulujúce tok krvi a lymfy, čo pomáha zlepšovať stav a vzhľad pokožky, ale aj celkové zdravie.
Revolučná metóda chudnutie a redukcie celulitídy teraz vo vašom meste
Počas 90 minút získate:
Prinášame vám metódu, ktorá sa dokáže zamerať na konkrétne telesné partie (brucho, stehná, boky).
Ideálne pre postavy typu hruška aj jablko.
Zoštíhlime partie, z ktorých sa nedá schudnúť diétou ani športom.
Vďaka oddeleniu tukových buniek zo zhlukov celulitídy sa výrazne redukuje efekt pomarančovej kože.
Zdravý životný štýl
Pokiaľ nezdravá strava a málo pohybu stav kože zhoršuje, zmenou stravovacích a pohybových návykov môžete jej prejavy naopak zmierniť. Vďaka zdravej a vyváženej strave telu dodáte všetky potrebné živiny a podporíte procesy, ktoré ovplyvňujú činnosť a vzhľad pokožky. Samozrejmou súčasťou by mal byť dostatočný pitný režim založený na vode a nesladených nápojoch.
Fyzické aktivity zlepšujú krvný obeh a podporujú metabolizmus tukov v tele. Silový tréning je veľmi prospešný aj tým, že spevňuje a buduje svalové tkanivo, ktoré napomáha pokožke, aby zostala pevná a pružná. Najlepšie je navýšiť prirodzený pohyb počas dňa (obyčajná chôdza) a doplniť ho o pravidelné cvičenie.
So zdravou stravou a pohybom sa navyše ľahšie udržuje zdravá telesná hmotnosť. Je síce pravda, že pomarančovú kožu majú aj štíhle ženy, ale tie zdravo žijúce a športujúce sa na ňu spravidla sťažujú najmenej, respektíve jej prejavy sú miernejšie. Nadváha hrá rolu a každý kilogram navyše môže jej prejavy prehĺbiť. Schudnutie väčšinou vedie k zmierneniu prejavov.
Zvláštna domáca starostlivosť o pokožku
Svojej pokožke môžete venovať extra pozornosť. Predávajú sa anticelulitídne prípravky v podobe gélov, krémov a olejčekov. Okrem toho, že obsahujú účinné látky, už samotné vtieranie kozmetických prípravkov pokožke prospieva.
Túto domácu starostlivosť môžete doplniť o masážne pomôcky a kefy, ktoré podporujú obehový a lymfatický systém a podporujú tak regeneráciu tkanív. Ďalej sa odporúča pri sprchovaní striedať teplý a studený prúd, čo pokožku po celom tele opäť príjemne prekrví a zároveň premasíruje. Pozitívne na pokožku pôsobí aj pravidelné saunovanie.
Masáže a kozmetické procedúry
Ďalšia pomoc ponúka špeciálne masážne až terapeutické techniky. Vyhladenie a spevnenie sľubuje napríklad masáž drevenými pomôckami alebo maderoterapia.
Veľmi populárna je lymfatická masáž alebo lymfodrenáž. V prípade využitia za účelom zlepšenia vzhľadu kože sa používa prístrojová lymfodrenáž, ktorú sme vyskúšali na vlastnej koži. V poslednom štádiu býva vhodnejšia a účinnejšia jemná ručná (manuálna) lymfodrenáž.
Lymfodrenáž je terapeutická technika, ktorá za pomoci jemných hmatov vykonávaných lymfoterapeutom alebo špeciálnych lymfatických návlekov pomáha stimulovať činnosť nefunkčného lymfatického systému a spolu s lymfou z tela odstraňuje aj produkty látkovej výmeny.
Prístrojová lymfodrenáž je súčasťou metódy Body Reshape vyvinutej za účelom redukcie celulity. Tvoria ju štyri na seba nadväzujúce kroky:
- Ručné uvoľnenie lymfatických uzlín, ktoré rozprúdi lymfatický systém.
- Oddelenie zhlukov tukových buniek pomocou špeciálneho prístroja, ktorý pracuje na princípe vysokofrekvenčných vákuových rázov. Podporí metabolizmus a zlepšuje kvalitu kolagénových vlákien, vďaka čomu je pokožka pružnejšia a zároveň pevnejšia.
- Prístrojová lymfatická masáž podporujúca vylúčenie odpadových látok preč z tela.
- Režimové odporúčania, ktoré efekt predchádzajúcich krokov podporia.
Bylinky a doplnky stravy proti celulitíde
Naraziť môžete aj na výživové doplnky, bylinné zmesi a čaje, ktoré sľubujú redukciu pomarančovej kože. Väčšinou ide o bylinné zmesi pomáhajúce odstrániť z tela prebytočnú vodu alebo sľubujúce intenzívnejšiu očistu od škodlivých látok (detoxikáciu). Z byliniek sú odporúčané napríklad listy z púpavy, žihľava, pýr, vresové kvety a ďalšie.
Kozmetiku, doplnky stravy, masáže a otužovanie vždy berte ako podporné prostriedky, ktoré vám môžu významne pomôcť. Nečakajte však, že budú fungovať samy o sebe bez toho, aby ste najprv upravili životný štýl k lepšiemu.
Záverečné zhrnutie: Celulitída nie je choroba, ale môže spôsobiť zdravotné problémy
- Ide o normálny stav do určitého štádia. Pokiaľ sa začne zhoršovať, venujte jej pozornosť, pretože môže signalizovať zdravotné problémy.
- Najlepšou prevenciou je vyvážený jedálniček spojený s každodenným pohybom. Pre ešte lepší vzhľad a zdravie kože môžete do starostlivosti zapojiť kozmetické prípravky, pomôcky a masážne procedúry.
- Poctivou starostlivosťou môžete nielen potlačiť prejavy, ale predovšetkým sa budete cítiť zdravšie, odolnejšie, štíhlejšie i silnejšie.
- Pokiaľ u seba pozorujete prejavy III. či dokonca už IV. stupňa celulitídy, zverte sa radšej do rúk lekára.