Chcete žiť zdravšie, ale milujete sladké a nedokážete sa vzdať prisládzania? Nezúfajte, je tu riešenie. Volá sa čakankový sirup. Je doslova hviezdou medzi alternatívnymi sladidlami a je čoraz obľúbenejší. Hodí sa totiž ako pre zdravý životný štýl, tak aj pri chudnutí. Prečo je čakankový sirup tak obľúbený a aké má účinky?
Obsah článku:
Čo je čakankový sirup?
Čakankový sirup je prírodné sladidlo, ktoré sa vyrába z koreňa rastliny čakanka. Táto rastlina je charakteristická predovšetkým svojimi krásne modrými kvetmi, ale stretnúť sa môžete aj so sfarbením od bielej po bledoružovú. Čakanka sa vyskytuje voľne v prírode, hlavne v okolí lesov, lúk a strání. Je teda pomerne dosť rozšírená a naraziť na ňu môžete aj vy.
Káva verzus sladidlo
Čakanku používali vďaka svojim blahodarným účinkom už v starovekom Egypte. Väčšina ľudí ju pozná skôr ako bezkofeínovú náhradu kávy (cikorková káva). Chuť tohto nápoja je však špecifická a nemusí každému vyhovovať. Našťastie sirup z koreňa čakanky chutí omnoho lepšie ako táto náhrada kávy. Čakankový sirup má konzistenciu ako med, cukornatosť ako med a veľmi dobré zloženie.
5 výhod a výborných účinkov čakankového sirupu
1. Obsahuje veľa vlákniny
Čakankový sirup obsahuje vysoký podiel vlákniny (až 70 %). Vláknina vyvoláva pocit sýtosti, obmedzuje chuť na jedlo, prispieva k lepšej kontrole hladiny cukru v krvi a znižuje chuť na sladké. Vďaka týmto účinkom čakankový sirup môže podporovať chudnutie.
V čakankovom sirupe sa nachádza vláknina inulín s probiotickými účinkami. Inulín slúži ako potrava pre „dobré“ baktérie v našich črevách, takže podporuje správnu funkciu našich čriev. Dobrý stav črevnej mikroflóry sa potom prejaví lepšou imunitou, trávením aj náladou. Ďalšou výhodou inulínu je to, že znižuje hladinu cholesterolu. Aj z tohto dôvodu je čakankový sirup veľmi zaujímavý.
2. Má nízky obsah kalórií a cukru
Čakankový sirup je nízkokalorické sladidlo, ktoré môže byť výbornou náhradou bežného cukru nielen pri chudnutí. Pokiaľ pravidelne sladíte cukrom, medom alebo datľovým či javorovým sirupom a vymeníte tieto sladidla za čakankový sirup, podstatne tým znížite svoj energetický príjem a príjem cukru. To, samozrejme, môže podporiť úbytok váhy.
Čakankový sirup obsahuje minimum kalórií a má nízky podiel cukru (menej ako 5 % cukru v 100 g), je teda vhodný pri redukčných diétach. Má podobnú cukornatosť ako med, ale v porovnaní s ním obsahuje až o 90 % menej cukru. Čakankový sirup tiež neobsahuje žiadne tuky.
Nutričné hodnoty čakankového sirupu (na 100 g)1
Energetická hodnota | 650 kJ/161 kcal |
---|---|
Tuky | 0 g |
– z toho nasýtené mastné kyseliny | 0 g |
Sacharidy | 4,7 g |
– z toho cukry | 4,7 g |
Vláknina | 71,3 g |
Bielkoviny | 0 g |
Soľ | 0 g |
3. Je prírodný
Nespornou výhodou čakankového sirupu je to, že je prírodný. Neobsahuje lepok, laktózu, konzervanty ani arómu.
4. Hodí sa aj pre diabetikov
Pokiaľ máte cukrovku, môžete jasať. Čakankový sirup je pre diabetikov 1. a 2. typu pomerne výhodný. Dôvodom je to, že čakankový sirup má veľmi nízky glykemický index, takže nespôsobuje prudké výkyvy hladiny krvného cukru, ako je tomu pri cukre, mede a mnohých ďalších sladidlách.
5. Neničí zubnú sklovinu
Ďalšou výhodou čakankového sirupu je to, že nijako neškodí zubnej sklovine. Oproti iným sladidlám (cukor, med, datľový a javorový sirup) je vďaka nízkemu obsahu cukru veľmi šetrný k zubom a nespôsobuje zubný kaz.
Pre koho sa hodí? Pre diabetikov a milovníkov zdravého životného štýlu
Čakankový sirup je vhodný pre každého, kto to so svojím zdravím myslí vážne a chce obmedziť príjem cukru. Ocenia ho tiež tí, ktorí chcú schudnúť a určite je vhodný aj pre diabetikov. Vďaka nízkej kalorickej hodnote a minimálnemu obsahu cukru sa výborne hodí do redukčného jedálnička. Vhodný je aj pre deti, ale opatrne s jeho množstvom. Deti nemajú tak vysokú potrebu vlákniny ako my dospelí.
Má čakankový sirup nejaké nevýhody?
Malou nevýhodou je nižšia cukornatosť, ktorá je asi 30 – 50 % oproti cukru, preto sa k nemu niekedy pridáva navyše ešte umelé sladidlo sukralóza. Pridáva sa iba 0,01 %, čo je stopové a zanedbateľné množstvo. Existujú, samozrejme, tiež varianty bez sukralózy (čakankový sirup natural).
Čakankový sirup tvorí až zo 70 % vláknina. Vzhľadom k vysokému množstvu vlákniny to s čakankovým sirupom nesmieme preháňať a používať ho neobmedzene.
Odporúča sa maximálne 20 až 30 gramov za deň, pretože vyššie dávky môžu spôsobovať nadúvanie, práve kvôli spomínanému obsahu vlákniny. Vysoký obsah vlákniny môže vadiť tiež osobám s citlivým trávením a tým, ktorí musia dodržiavať FODMAP diétu.
Pokiaľ sa rozhodnete zaradiť sirup z čakanky do jedálnička, určite myslite na dostatočný pitný režim. Ten je totiž nesmierne dôležitý, pokiaľ do jedálnička zaradíte viac vlákniny (či už vo forme čakankového sirupu, alebo vo forme ďalších potravín bohatých na vlákninu).
Na čo sa používa čakankový sirup?
Použitie čakankového sirupu je rôzne – môžete si ním osladiť rannú kašu alebo palacinky, ochutiť čaj a kávu, pripraviť z neho zdravšie dezerty, vyrobiť domácu zmrzlinu alebo jednoducho ochutiť jogurt. Z čakankového sirupu sa vyrábajú tiež toppingy, ktoré majú výborné využitie na lievance alebo zmrzlinu.
Záver: Dobrý pomocník pri chudnutí, ale zázraky nezmôže
- Ide o prírodné sladidlo s nízkym glykemickým indexom.
- Má široké využitie od sladenia raňajok cez nápoje až po dezerty.
- Pokiaľ chcete schudnúť, zdravé náhrady cukru vám prácu uľahčia. Zvládnuť celý proces chudnutia ale bude na vás.
Zdroje
- https://www.4slim.cz/e-shop/cekankovy-sirup-original-1-2kg-detail
- https://www.cekankovysirup.cz/
- Pouille, C. L., Ouaza, S., Roels, E., Behra, J., Tourret, M., Molinié, R., Fontaine, J. X., Mathiron, D., Gagneul, D., Taminiau, B., Daube, G., Ravallec, R., Rambaud, C., Hilbert, J. L., Cudennec, B., & Lucau-Danila, A. (2022). Chicory: Understanding the Effects and Effectors of This Functional Food. Nutrients, 14(5), 957.