Bezhladovania.sk

Anémia: Príznaky, druhy chudokrvnosti a ich liečba

Anémia alebo chudokrvnosť je porucha, pri ktorej červené krvinky nezvládajú dostatočne prenášať kyslík v tele. Chudokrvnosť je spojená s extrémnou únavou, malátnosťou a závratmi, ale následky anémie môžu byť aj závažnejšie. Základom liečby je úprava jedálnička a navýšenie príjmu niektorých živín. Ako anémiu rozpoznať a čo jesť proti chudokrvnosti?

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Anémia alebo chudokrvnosť: Čo to je?

Chudokrvnosť (anémia) je porucha, pri ktorej dochádza k zníženiu množstva červených krviniek (erytrocytov) v krvi a k zníženiu množstva krvného farbiva (hemoglobínu). Hemoglobín v červených krvinkách je nevyhnutný pri prenose kyslíka v tele. Pokiaľ je hemoglobínu v tele málo, tkanivá nemajú dostatočný prísun kyslíka a nemôžu správne pracovať.

Príznaky anémie

Nedostatočný prísun kyslíka do tkanív sa môže negatívne prejaviť na fungovaní celého tela. Chudokrvný človek je často unavený a vyčerpaný, má bledú pokožku, rýchlo sa zadýcha, môže mať problémy s vykonávaním každodenných činností a športovaním.

Mierna anémia nemusí vyvolať žiadne príznaky alebo môžu byť tak nenápadné, že zostanú bez povšimnutia. Príznaky môžu byť výraznejšie počas fyzickej aktivity alebo ak je človek v strese.

Pozorujte svoje telo

Všeobecne platí, že čím je anémia vážnejšia, tým vážnejšie a výraznejšie sú aj jej príznaky a dôsledky. Najväčším problémom je výskyt anémie u malých detí, pretože dlhodobý nedostatok kyslíka v tkanivách môže spôsobiť vážne poruchy vývoja.

Hladiny hemoglobínu u žien a mužov

U mužov sa normálna hladina hemoglobínu pohybuje v rozmedzí 130 až 180 g/l a u žien vplyvom menštruácie hranica kolíše v rozmedzí 120 až 160 g/l. Hladina hemoglobínu sa určuje krvnými testami. Pokiaľ sa pri krvnom rozbore zistí hladina hemoglobínu nižšia ako 130 g/l u mužov a 120 g/l u žien, hovoríme o anémii. 

K bežným príznakom chudokrvnosti patrí:

  • únava a slabosť
  • bledá koža
  • dušnosť pri námahe
  • závraty alebo točenie hlavy
  • bolesť hlavy
  • poruchy koncentrácie
  • nepravidelný srdcový tep
  • búšenie srdca
  • nechutenstvo
  • studené ruky a nohy
  • vypadávanie vlasov
  • zhoršená kvalita nechtov
  • nepokojné nohy
  • častejšia infekcia
  • plynatosť
  • úbytok na váhe
  • pri rýchlej strate viac než 0,5 l krvi môže nasledovať rozvoj šoku a zlyhanie obehu
príznaky chudokrvnosti

Chudokrvnosť vzniká z rôznych príčin. Spoznajte hlavné typy anémie

Príčinou anémie je buď narušená tvorba červených krviniek, zvýšený zánik červených krviniek, zvýšenie objemu krvnej plazmy alebo krvnej straty. Chudokrvnosť môže vzniknúť z mnohých rozličných dôvodov. Medzi časté príčiny patrí nedostatok železa, nízky príjem vitamínu B12 a kyseliny listovej, strata krvi (vážne zranenie, operácia, silná menštruácia), tehotenstvo alebo podvýživa.

Anémiu môžu vyvolať aj niektoré lieky (napr. chemoterapeutiká), nadmerná spotreba alkoholu, dedičné stavy (Diamond-Blackfanova anémia alebo talasémia) a chronické ochorenia (ochorenia obličiek, pečene, HIV, hepatitída, nádorové ochorenie a zápalové ochorenia čriev). 

Anémiu môžeme rozdeliť do niekoľkých skupín podľa príčiny vzniku. Každý typ anémie má špecifické príznaky, príčiny aj liečbu.

Anémia z nedostatku železa (sideropenická anémia)

Anémia z nedostatku železa je v našich podmienkach najčastejším typom chudokrvnosti. Železo je dôležité pre tvorbu hemoglobínu, a ten je zas dôležitý pri prenose kyslíka do tkanív. Pokiaľ v tele nie je dostatok železa, dochádza k zníženiu tvorby hemoglobínu, a tým aj k obmedzeniu prísunu kyslíka do tkanív – kyslík sa totiž nemá na čo naviazať.

Medzi hlavné príčiny tejto anémie patrí nedostatočný príjem železa v strave, zvýšená spotreba železa (napr. v tehotenstve), znížené vstrebávanie železa (napr. pri zápalových ochoreniach čriev, po operácii žalúdka) alebo veľkej strate krvi (ťažké poranenia, silná menštruácia).

Železo získavame hlavne zo stravy, kde sa vyskytuje v dvoch formách: ako hémové železo (dvojmocné) a nehémové železo (trojmocné).

  • Hémové železo sa nachádza v potravinách živočíšneho pôvodu. Medzi hlavné zdroje patrí mäso, vnútornosti a ryby.
  • Nehémové železo sa nachádza v rastlinných potravinách a potravinách obohatených železom. Medzi zdroje nehémového železa patria obilniny, strukoviny, listová zelenina, droždie, orechy a sušené ovocie.

Naše telo dokáže vstrebávať oba typy železa, ale ľahšie sa vstrebáva hémové železo zo živočíšnych potravín. Vstrebateľnosť hémového železa je približne 20 – 25 %, zatiaľ čo pri nehémovom železe je to len 3 – 15 %. 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Železo v potravinách: Vplyv na zdravie, riziká nedostatku aj nadbytku + hlavné zdroje

Okrem toho, využiteľnosť nehémového železa znižuje mnoho látok bežne obsiahnutých v potravinách: kyselina fytová (obilniny), kyselina šťaveľová (špenát), vápnik alebo napríklad polyfenoly v káve. Na príjem železa by si preto mali dávať pozor hlavne tí, ktorí konzumujú výhradne rastlinnú stravu, a to práve kvôli horšej využiteľnosti nehémovej formy železa.

Anémia z nedostatku vitamínu B12

Tento typ anémie sa objavuje hlavne u vegánov a vegetariánov, ktorí majú nedostatok vitamínu B12 v strave. Vitamín B12 sa totiž vyskytuje výhradne v živočíšnych potravinách. Medzi zdroje vitamínu B12 patrí mäso, ryby, mlieko alebo vajcia. K nedostatku vitamínu B12 môže tiež dôjsť pri poruchách jeho vstrebávania v tenkom čreve alebo pri ochorení pankreasu.

nedostatok vitamínu B12

Anémia z nedostatku kyseliny listovej

Príčinou môže byť znížený príjem kyseliny listovej v strave alebo jej zlé vstrebávanie. Nedostatok kyseliny listovej sa objavuje tiež u alkoholikov a nedonosených detí. Kyselina listová patrí medzi vitamíny skupiny B, konkrétne ide o vitamín B9. Doplniť ho môžete z pečene, kvasníc alebo zelenej zeleniny.

Aplastická anémia

Aplastická anémia je vzácne ochorenie spôsobené útlmom kostnej drene. Pri tomto type anémie dochádza k narušeniu funkcie kostnej drene, čo vedie k zníženiu počtu červených krviniek, ale aj ostatných zložiek krvi (bielych krviniek alebo krvných doštičiek). 

Aplastickú anémiu môžu spôsobiť autoimunitné choroby, ťažké vírusové infekcie, toxíny, nebezpečné žiarenie alebo liečba pomocou cytostatík. Pre aplastickú anémiu je typické časté krvácanie z nosa a zvýšená tvorba modrín.

Základom liečby je odstránenie príčiny, po ktorej nasleduje podporná starostlivosť – podávanie transfúzií a antibiotík. Pri ťažkých formách aplastickej anémie je nutné transplantovať kostnú dreň alebo zahájiť imunosupresívnu liečbu.

Perniciózna anémia

Perniciózna anémia je autoimunitná porucha, ktorá vzniká na základe nedostatku vitamínu B12. K tomu dochádza v dôsledku poškodenia žalúdočnej sliznice protilátkami a v žalúdku sa nevytvára tzv. vnútorný faktor, ktorý je nevyhnutný pre vstrebávanie vitamínu B12 zo žalúdka. Liečba spočíva v injekčnom podávaní vitamínu B12, ktoré je často doživotné.

Anémia pri chronických ochoreniach

Pri niektorých chorobách sa anémia objavuje ako jeden z príznakov. Ide napríklad o zápalové ochorenie čriev (Crohnova choroba), reumatoidnú artritídu, zlyhanie obličiek a pečene, chronické infekcie a zhubné nádory. Cieľom liečby je liečba samotného ochorenia, ktoré anémiu spôsobilo.

Hemolytická anémia

Pri hemolytickej anémii dochádza k predčasnému rozpadu červených krviniek v slezine. Kostná dreň zároveň nie je schopná dostatočne rýchlo vytvárať nové červené krvinky. U zdravého človeka majú červené krvinky životnosť asi 100 až 120 dní. Potom červená krvinka zaniká a je nahradená novou krvinkou z kostnej drene, čím sa udržuje rovnováha medzi vznikom a zánikom červených krviniek.

Pri hemolytickej anémii však dochádza k zničeniu červených krviniek za omnoho kratšiu dobu – často v priebehu niekoľkých dní až týždňov. Pri hemolytickej anémii odumierajú červené krvinky tak rýchlo, že ich kostná dreň nestíha dostatočne nahradiť. Tento typ anémie môže byť dedičný (spôsobený poruchou génov) aj získaný (poškodenie fyzikálnymi činiteľmi, toxínmi alebo vlastnými protilátkami).

Kosáčiková anémia

Kosáčiková anémia je dedičné ochorenie, ktoré sa prejavuje zmenou tvaru červených krviniek. Červené krvinky normálne vyzerajú ako pretlačené piškóty, ale pri kosáčikovej anémii sa menia do tvaru pretiahnutých kosáčikov. Príčinou tejto zmeny je mutácia génu pre hemoglobín. Kosáčiková anémia sa prejavuje obvykle už v detstve a najčastejšie sa vyskytuje u obyvateľov tropických a subtropických oblastí. Tento druh anémie výrazne znižuje priemernú dĺžku života, približne na 40 až 50 rokov.

Talasémia

Talasémia je vrodená choroba, pri ktorej sa tvorí nadmerné množstvo abnormálneho typu hemoglobínu. Tento typ hemoglobínu nie je schopný transportovať kyslík do tkanív a buniek.

Anémia v tehotenstve

Chudokrvnosť sa môže objaviť aj v priebehu tehotenstva. Príčinou je zvýšená spotreba železa a kyseliny listovej pre matku aj dieťa. Základom prevencie je pestrá strava s dostatkom potravín bohatých na kyselinu listovú a železo, ale tiež užívanie kyseliny listovej vo forme doplnkov stravy.

anémia v tehotenstve

Rizikové faktory rozvoja anémie

Anémia sa môže objaviť u všetkých vekových skupín, etnických skupín a oboch pohlaví, avšak častejšia je u žien v reprodukčnom veku, tehotných žien a starších osôb. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) postihuje anémia približne štvrtinu celosvetovej populácie

K rizikovým faktorom patria:

  • výživové smery obmedzujúce živočíšne produkty (vegetariánstvo, vegánstvo, frutariánstvo)
  • dodržiavanie extrémne nízkokalorických diét
  • ťažký úraz 
  • veľké krvné straty po rozsiahlej operácii
  • dedičné vplyvy
  • vek nad 65 rokov
  • silná menštruácia
  • tehotenstvo
  • dlhodobé užívanie niektorých liekov
  • nadmerná konzumácia alkoholu
  • chronické ochorenia (infekcie, autoimunitné ochorenia, ochorenia obličiek, nádorové ochorenia, zápalové ochorenia čriev, celiakia, Crohnova choroba)
  • leukémia
  • HIV
  • tuberkulóza 

Ako sa anémia lieči?

Liečba vždy závisí od príčiny anémie. Pokiaľ anémia vznikla z dôvodu nedostatku železa, kyseliny listovej alebo vitamínu B12, základom liečby je zvýšenie príjmu týchto látok prostredníctvom jedálnička alebo doplnkov stravy (na základe odporúčania lekára).

Pri narušení schopnosti vstrebávať tieto látky v čreve sa používa ich injekčná forma. Okrem úpravy jedálnička je vhodný tiež pravidelný pohyb, eliminácia stresu, obmedzenie spotreby alkoholu a zlepšenie spánkových návykov.

Pokiaľ anémia vznikla v dôsledku nejakého ochorenia, je potrebné najskôr liečiť samotnú príčinu anémie. Vo vážnejších prípadoch môže byť potrebné anémiu riešiť krvnými transfúziami a pri tých najvážnejších prípadoch transplantáciou kostnej drene.

Jedálniček pri anémii

Jedálniček pri chudokrvnosti by mal obsahovať potraviny bohaté na železo a ďalšie vitamíny nevyhnutné pre tvorbu hemoglobínu a červených krviniek. Do jedálnička je vhodné zaradiť tiež potraviny, ktoré pomáhajú telu lepšie vstrebať železo z tráviaceho traktu.

Záver: Anémia je zákerný problém, ktorý môže spôsobiť značné problémy

  • Následky neliečenej anémie môžu byť naozaj vážne. Pokiaľ sa anémia nelieči, dochádza k nedostatočnému zásobeniu organizmu kyslíkom (tzv. hypoxia) a k zaťažovaniu srdcovo-cievneho systému.
  • To môže viesť k problémom s krvným tlakom, srdcovým problémom a až k úplnému srdcovému zlyhaniu. 
  • Príznaky, ktoré sa spájajú s anémiou, preto určite neignorujte a v prípade podozrenia na chudokrvnosť bezodkladne navštívte lekára.
Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Mgr. Daniela Krčová

Mgr. Daniela Krčová

Som nutričná špecialistka a výživu človeka som vyštudovala na magisterskom štúdiu na 1. lekárskej fakulte Karlovej univerzity. Po ukončení štúdia som založila svoju vlastnú nutričnú poradňu v Ostrave (NutriD poradňa), v rámci ktorej pomáham ľuďom so správnymi a trvalo udržateľnými stravovacími návykmi. Venujem sa najmä športovej výžive a chudnutiu, ale zameriavam sa tiež na výživu pri potravinových alergiách a intoleranciách, cukrovke, vysokom krvnom tlaku alebo napríklad na výživu tehotných a dojčiacich žien. Medzi moje hlavné záujmy patrí posilňovanie, behanie a turistika.