Hnačka – starý známy nepriateľ každého z nás. Vie sa dostaviť v ten najmenej vhodný okamih a pekne skomplikovať život. Či už vás doženie tá akútna, ktorá v priebehu pár dní zmizne, alebo sa vás drží dlhodobá, ktorej sa nie a nie zbaviť.
Vieme si v týchto nepríjemných situáciách poradiť bez návštevy lekára a bez liekov? Na to sa pozrieme v dnešnom článku.
Obsah článku:
Čo je hnačka a prečo vzniká?
Ako hnačku označujeme vyprázdňovanie riedkej stolice vo frekvencii minimálne 3-krát denne. Akútna hnačka trvá obvykle 2 – 3 dni, môže ale trvať aj dva týždne. Chronická hnačka pretrváva dlhšie ako 4 týždne.
Objaviť sa môže z mnohých rôznych príčin
Niektoré z nich sú miernejšie a na odznenie stačia bežné režimové opatrenia v domácom prostredí. Iné sú závažné a nezaobídu sa bez lekárskej pomoci.
Komplikácie: Od nenápadných po závažné
Sprievodným príznakom hnačky môže byť bolesť a kŕče v bruchu, nevoľnosť, vracanie, horúčka, krv alebo hlien v stolici. Najzávažnejšou komplikáciou hnačky je dehydratácia s následným obličkovým alebo multiorgánovým zlyhávaním.
Preto je dôležité vedieť, na čo si dávať pri výskyte týchto problémov pozor. Ako rozoznať, kedy si vystačíme s liečbou sami a kedy je potrebné vyhľadať odbornú pomoc.
Medzi najčastejšie príčiny hnačky patria tieto faktory
Infekcia
Bežné príčiny akútnej hnačky spôsobujú bakteriálne alebo vírusové infekcie. Z bakteriálnych je to napríklad salmonela alebo kampylobakter, z vírusových napr. rotavírusy či norovírusy. Veľká časť z nich je miernejšieho rázu a vymizne v priebehu niekoľkých dní.
Pokiaľ sa ale objaví horúčka, hlien či krv v stolici, alebo silná hnačka pretrvávajúca niekoľko dní, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.
Nevhodná strava
Nadmerná konzumácia silne korenených alebo mastných potravín môže podráždiť črevo a spôsobiť akútnu hnačku, ktorá vďaka úprave stravy odznie aj bez nutnosti podania liekov na hnačku alebo vyhľadania lekárskej pomoci.
Potravinové alergie a intolerancie
Pokiaľ je príčinou hnačky potravinová alergia alebo intolerancia, je potrebné cielene sa vyhýbať daným potravinám. Ak o tomto zdravotnom obmedzení viete, môžete situáciu vyriešiť svojpomocne bez opakovaných návštev lekára.
Zápalové ochorenia čriev
Ďalším vinníkom hnačky môžu byť zápalové ochorenia čriev, ako je ulcerózna kolitída alebo Crohnova choroba. V týchto prípadoch by ste mal mať nastavené individuálne režimové opatrenia, ktoré boli konzultované s lekárom a nutričným terapeutom. Cieľom je dosiahnutie takzvanej remisie, čo je stav, keď sa ochorenie neprejavuje svojimi aktívnymi príznakmi (medzi ktoré patrí spomínaná hnačka).
Stres, úzkosť, syndróm dráždivého čreva
Stres a úzkosť sú ďalšou príčinou akútnych, ale aj chronických hnačiek. Tieto hnačky mnohokrát nevyžadujú lekársku pomoc za účelom miernenia príznakov hnačky. Potrápiť ale dokážu poriadne.
Chronická hnačka, ktorá je spôsobená stresovým zamestnaním, skúškovým obdobím a pod. väčšinou nepramení z fyzického zdravotného problému, ale o to náročnejšia je jej liečba. V prípade syndrómu dráždivého čreva to môže byť podobné a hnačka sa mnohokrát strieda aj so zápchou.
Liečba týchto nepríjemných problémov môže byť veľmi zdĺhavá a komplexná. Okrem režimových opatrení môže byť v týchto prípadoch veľmi účinná aj psychoterapeutická pomoc.
Vedľajší účinok liekov
Hnačka môže vzniknúť aj ako vedľajší účinok niektorých liekov, najčastejšie antibiotík. Pri antibiotickej liečbe je vždy nutné dopĺňať probiotiká a prebiotiká, aby došlo k osídleniu čriev prospešnými baktériami, ktoré antibiotiká ničia.
Kedy navštíviť lekára?
Ako sme už spomenuli, hnačka sa dá vyriešiť v priebehu niekoľkých dní doma a bez nutnosti liekov a lekárskej pomoci. Pokiaľ sa ale objaví horúčka, krv či hlien v stolici, nie je priestor na hrdinstvo. Tieto príznaky signalizujú vážnejší problém, ktorý je potrebné akútne riešiť.
Varovným signálom je aj veľmi silná vodnatá a neutíchajúca hnačka, ktorá sa po 2 dňoch nemierni. Môže spôsobiť dehydratáciu, úbytok hmotnosti a celkové zhoršenie zdravotného stavu, ktoré vo vážnejších prípadoch môže spôsobiť až zlyhanie orgánov.
Preto je po 2 dňoch akútnej silnej hnačky vždy nutné vyhľadať lekársku pomoc.
Obzvlášť nebezpečné sú silné hnačky u detí, pretože najmä u tých najmenších do 3 rokov môže veľmi rýchlo dochádzať k dehydratácii organizmu. Tu sa odporúča pri silnej akútnej hnačke navštíviť lekára už po 24 hodinách.
Ako si pomôcť pri hnačke bez liekov?
Hydratácia
- Na prvom mieste je dostatočná hydratácia. Hnačka spôsobuje stratu tekutín, ale aj elektrolytov, ktoré je potrebné dopĺňať. Tekutiny dopĺňajte skôr po malých dávkach a častejšie. Nemali by byť príliš horúce ani ľadové.
- Čistá voda, prípadne neperlivé minerálne vody, tvoria nevyhnutný základ hydratácie.
- Podporné sú aj rôzne odvary a nálevy z rastlín a bylín, ktoré môžeme označiť ako takzvané antidiaroiká. Obsahujú triesloviny, slizové látky, alebo látky s tzv. adstringentným účinkom. Pokrývajú črevnú sliznicu, podporujú spomalenie črevnej peristaltiky a zahusťovanie stolice. Medzi tieto podporné byliny a rastliny patrí jahoda obyčajná, listy borievky, ostružina, šalvia lekárska, pakost smradľavý, nátržník vzpriamený alebo hadovník väčší.
- Známym pomocníkom pri hnačke je aj čierny čaj. Svojím obsahom trieslovín opäť napomáha k úprave stolice. Nezabúdajte ale, že obsahuje kofeín, ktorý môže pôsobiť močopudne. Preto radšej popíjajte slabý čierny čaj a zaraďte ho iba ako doplnok pitného režimu. Ochutiť ho môžete citrónom a medom.
Rehydratačný roztok
Aby nedošlo k dehydratácii organizmu a strate dôležitých iónov pri silných hnačkách, je možné zaradiť rehydratačný roztok. Dá sa kúpiť v lekárni, alebo si pripravte doma svoj vlastný.
Na prípravu 1 litra budete potrebovať 8 lyžičiek cukru, 1 lyžičku soli a šťavu z dvoch pomarančov alebo grapefruitov – doplňte do litra prevarenú vodou.
Dospelí by mali z tohto rehydratačného roztoku vypiť v priebehu hodiny 250 – 500 ml, deti 125 – 250 ml. Takýto rehydratačný roztok môže byť účinný pri predchádzaní závažnejším komplikáciám hnačky.
Rozhodne by ste sa nemali spoliehať na samoliečbu pri silnej a neutíchajúcej hnačke. Tiež by ste nemali odkladať návštevu lekára, pokiaľ sa intenzita hnačky v priebehu pár dní nezníži. U detí je potrebná ešte väčšia opatrnosť, pretože môže pomerne rýchlo dochádzať k dehydratácii. Preto pri prejavoch dehydratácie, ako sú suché pery, znížená frekvencia močenia, únava a malátnosť, vždy vyhľadajte lekársku pomoc.
Pozor! Rozhodne sa vyhnite nápojom s vysokým obsahom cukru a oxidu uhličitého, vyraďte aj kávu, alkohol a zabudnite na staré známe odporúčanie ohľadom konzumácie Coca-Coly. Je to nápoj chudobný na minerálne látky, extrémne sladký a zároveň kyslý, navyše obsahuje kofeín a oxid uhličitý. Pri hnačke je preto celkom nevhodný.
Strava
- Pri črevných problémoch je dôležité šetriť zažívací trakt. Rovnako ako pri pitnom režime, aj stravu je potrebné konzumovať skôr v menších dávkach a častejšie.
- Vyberajte potraviny s takou úpravou, aby tráviaci trakt upokojovala a zároveň podporovala zahustenie stolice. Vhodná je ryža, mrkva, banán, ovsené vločky, jablko, biele pečivo, sucháre, zemiaky, kurací či morčací vývar.
- Začať môžete s mierne osoleným, nemastným vývarom z ryže, mrkvy alebo ovsenými vločkami.
- Ďalšia možnosť je pripraviť si z týchto surovín nemastnú, mierne slanú kašu bez mlieka. Pektín, škrob a rozpustná vláknina z týchto potravín podporia zahusťovanie stolice. Len pozor, kašu naozaj dobre povarte, alebo mierne rozvarte, aby bola pre črevo jednoduchšie vstrebateľná a nedráždivá.
- Môžete zaradiť aj banán, jablkové pyré či strúhané jablká bez šupky. Vhodné sú tiež ľahko stráviteľné sucháre, biely rožok, žemľa alebo detské piškóty. Rovnako tak môžete zvoliť aj zemiakovú kašu – opäť ale bez tuku a mlieka.
Prechod na bežnú stravu po úľave
- Akonáhle sa začne intenzita črevných problémov znižovať, zaraďte vývary z chudého kuracieho či morčacieho mäsa.
- Myslite tiež na zdroje prospešných baktérií, ktoré pomáhajú obnoviť prirodzené mikrobiálne osídlenie čriev. Zaraďte teda menej tučné kyslomliečne výrobky, ako je kefír, kefírové alebo acidofilné mlieko, biely jogurt a pod. Dávajte si ich najskôr po malých dávkach a postupne množstvo zvyšujte.
Podobný by mal byť prechod na pôvodnú bežnú stravu. Neunáhlite sa a potraviny naozaj zaradzujte pozvoľna.
- Začínajte tými s nižším množstvom tuku a vyhnite sa silne korenenému jedlu alebo nadúvavým potravinám.
- Dráždivejšie a ťažšie potraviny, vrátane čerstvej zeleniny, strukovín a pod. zaraďte veľmi obozretne, v malom množstve niekoľko dní po odznení príznakov, aby sa črevo stihlo celkom uzdraviť a zažívacie problémy sa nevrátili.
Pokojový režim
- Posledným dôležitým bodom je fyzická aktivita a psychický stres, pretože ako asi každý z nás tuší, v období rekonvalescencie je na mieste obmedziť akúkoľvek stresovú záťaž na minimum.
- Znížiť psychický stres je náročné, preto sa zamerajte na drobnosti a verte, že naozaj každá maličkosť sa počíta. Aj päť minút času, ktorý venujete iba samí sebe, môže zmierniť napätie v tele a podporiť proces zotavovania. Doprajte si preto čas na aktivity, ktoré vám prinášajú radosť – či už je to počúvanie hudby, kniha, film, čas (fyzický aj online) strávený s rodinou alebo priateľmi a pod.
- Dbajte tiež na dostatočný a kvalitný spánok.
- Zároveň myslite aj na to, že fyzická aktivita je pre telo jednou z foriem stresu, preto sa dočasne vyhnite športu.
Pokiaľ máte potrebu hýbať sa a po športe máte dobrú náladu, hľadajte menej náročné aktivity. Doprajte si prechádzku na čerstvom vzduchu, zacvičte si ľahšiu jogu alebo telo inak natiahnite. Vysokú fyzickú záťaž odložte na čas, keď budú vaše črevá opäť v kondícii.
Záver: Ak hnačka u dospelých trvá viac ako 2 dni, nie je čas na hrdinstvo
- Príčiny môžu byť banálne aj vážne, preto ak hnačka trvá dlhšie ako 2 dni (u detí 24 hodín) s návštevou lekára neotáľajte.
- Liečba vyžaduje pokojový režim aj úpravu stravy.
- Myslite tiež na psychickú pohodu, ktorá s trávením úzko súvisí.
Zdroje:
CASKOVÁ, Petra. Léčivé byliny v České republice a jejich využití v závislosti na obsažených účinných látkách. Bakalářská práce, vedoucí Soldán, Zdeněk. Praha: Univerzita Karlova, Pedagogická fakulta, Katedra biologie a environmentálních studií, 2022.
GALSKÝ, Jan, Aleš HEP, Igor KAREN, et. al. AKUTNÍ PRŮJEM U DOSPĚLÝCH. Interní medicína pro praxi. 2002; 5: 233-237.
KOTOLOVÁ, Hana. Nezávažné trávicí potíže a možnosti samoléčení. Praktické lékárenství. 2019; 15(1): 46–53.
LUKÁŠ, Karel. Průjem. Medicína pro paxi. 2006; 3: 106-110.
Palombo, E. A. (2006). Phytochemicals from traditional medicinal plants used in the treatment of diarrhoea: modes of action and effects on intestinal function. Phytotherapy Research, 20(9); 717–724. doi:10.1002/ptr.1907
WORD HEALTH ORGANIZATION. The treatment of diarrhoea: A manual for physicians and other senior health workers. 4th rev. Geneva, 2005. ISBN 9241593180.
ZEMANOVÁ, Eva. Fytofarmaka používaná v léčbě gastrointestinálního traktu. Rigorózní práce, vedoucí Dušek, Jaroslav. Hradec Králové: Univerzita Karlova, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové, Katedra farmakognozie, 2011.