Zbytočné kilogramy prinášajú okrem estetických problémov takisto rôzne zdravotné komplikácie. Ohrozené môže byť vaše srdce, trávenie aj psychika.
Obsah článku:
Hlavné príčiny nadváhy
- Dlhodobo vyšší príjem energie a jej príliš nízky výdaj
- Hladovanie cez deň a prejedanie sa vo večerných hodinách
- Poruchy metabolizmu
- Psychika
- Vrodené predispozície
- Užívanie niektorých liekov
- Hormonálne výkyvy
- Stres
- Nevhodné stravovacie návyky
- Nedostatok tekutín
Podľa magazínu Healthline vedie k nadváhe a obezite takisto sedavý spôsob života a nedostatok spánku. Veľký vplyv na váhu má ale takisto starnutie spojené s postupným znižovaním svalovej hmoty a spomaľovaním metabolizmu.
MUDr. Mojžíšová v rozhovore pre BezHladovania hovorí:
Metabolizmus nám všetkým v priebehu života bez rozdielu postupne klesá. Kvalitné jedlo potrebujeme pre svoje zdravie. Uvádza sa, že okolo 80 % chorôb súvisí s kvalitou stravy.
Máte nadváhu?
Nadváhu ako predstupeň obezity spoznáte nielen podľa vzhľadu, ale takisto na základ BMI a obvodu svojho pása.
BMI
Body mass index vyjadruje vzťah medzi telesnou výškou a váhou. Bežné hodnoty u ľudí so zdravou hmotnosťou sa pohybujú medzi 18,5-25. Nadváhu podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) spoznáte podľa indexu telesnej hmotnosti v rozmedzí 25-30.
TIP: Chcete vedieť, ako ste na tom? Vypočítajte si svoje BMI pomocu kalkulačky.
Obvod pása
Na nadváhu poukazuje takisto obvod pása. Pokiaľ si muži namerajú viac ako 94 cm a ženy nad 80 cm okolo pása, ide o nadváhu. Pokiaľ sa muži dostanú nad 102 cm a ženy nad 88 cm, situácia je ešte vážnejšia, pretože už ide o obezitu.
TIP: S obvodom pása počíta takisto tzv. WHR index. Pomer obvodu pása a bokov vám ukáže, aký máte typ postavy a či sa vás týka nadváha alebo sa ešte stále pohybujete v norme.
Magazín Healthline upozorňuje, že k presnejším metódam merania telesného tuku patrí meranie hrúbky kožnej riasy, ultrazvukové vyšetrenie, počítačová tomografia (CT) a skenovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI). Lekári bežne robia svojim pacientom krvné testy na stanovenie hladiny cholesterolu a glukózy, testy pečeňových funkcií, vyšetrenie diabetu, testy štítnej žľazy a elektrokardiogram (vyšetrenie srdca).
Rýchlou možnosťou, ako odhaliť nadváhu či obezitu, je test na bioimpedančnom prístroji u výživového poradcu alebo fitness trénera.
MUDr. Mojžíšová ho približuje:
Analýza zloženia tela je metóda merania zloženia tkanív na princípe bioimpedancie, kedy sú rozlíšené štruktúry podľa obsahu vody. Protokol nám zobrazí množstvo tuku, svalového tkaniva, vody či vnútorného rizikového tuku.
Komplikácie a riziká spojené s nadváhou
Niektoré komplikácie sú viditeľné okamžite, iné sa prejavia až po niekoľkých mesiacoch či rokoch. Zdravotné problémy postihujú respiračný systém, kosti, kĺby, žalúdok, črevá, srdce, podžalúdkovú žľazu a ďalšie životne dôležité orgány.
Problémy s kostrovým systémom
Pokiaľ musí vaša kostra denne nosiť podstatne vyššiu váhu než na akú je stavaná, môže ju postihnúť degeneratívne ochorenie kĺbov a chrbtice. Najčastejšie sa vyskytuje artróza bedier a kolien, ktorá sa väčšinou v konečnej fáze rieši operatívne náhradou kĺbov.
Zmeny na koži
Kožné problémy nemusia byť až také závažné, ale aj napriek tomu dokážu poriadne potrápiť. Okrem celulitídy a strií sa pri nadváhe bežne objavujú ekzémy, mykózy a ďalšie kožné ochorenia.
Problémy s endokrinologickým systémom
Hormonálna nerovnováha spôsobuje u niektorých žien hyperestrogenizmus (nadbytok estrogénu), ktorý zvyšuje riziko rakoviny maternice a pŕs. Vyskytnúť sa môže takisto ochorenie spôsobujúce rast chĺpkov v oblasti tváre. V bezpečí nie sú ani muži, ktorí sa kvôli nadváhe môžu stretávať s poruchami erekcie.
Srdcovo-cievne ochorenia
Veľmi častou komplikáciou nadváhy býva vysoký krvný tlak, ktorému sa právom hovorí tichý zabijak. K problémom s tlakom sa totiž postupne pridáva ateroskleróza, arytmia, kŕčové žily, tvorba krvných zrazenín, ischemická choroba srdca či ischemická choroba dolných končatín. Nadváha zvyšuje aj riziko obávaného infarktu myokardu alebo cievnej mozgovej príhody.
Problémy s obličkami
Obličky majú za úlohu filtrovať a kontrolovať krvný tlak. WebMD uvádza, že obličky nemôžu robiť svoju prácu, pokiaľ sa v nich hromadí tuk, ktorý tlačí na krvné cievy, prípadne pokiaľ sú tieto cievy, nesúce krv, zanesené. To môže viesť k nebezpečnému hromadeniu odpadu v tele. Ochorenie obličiek naznačuje komplikácie diabetu a vysokého krvného tlaku, ale môže ísť aj o priamy dôsledok nadváhy či obezity.
Problémy s tráviacim systémom
Ľudia s nadváhou mávajú oveľa častejšie problémy so zápchou, zápalmi podžalúdkovej žľazy, žlčovými kameňmi alebo gastroezofegeálnym refluxom, pri ktorom prenikajú žalúdočné kyseliny späť do pažeráka a rozleptávajú ho.
Problémy s dýchaním
Kilá navyše môžu spôsobovať dýchavičnosť nielen pri námahe, ale aj v stave úplného pokoja. Dýchacie pohyby bránice sú obmedzené, telo dostáva menej kyslíka a má sklony k únave a zaspávaniu v priebehu dňa. Pokiaľ človek zároveň trpí astmou alebo syndrómom spánkového apnoe, problémy s dýchaním sa kvôli nadváhe ešte viac zhoršujú.
Gynekologické komplikácie
Ženám hrozia poruchy menštruačného cyklu, problémy s počatím a takisto prípadné komplikácie v tehotenstve. Bábätká žien s nadváhou sú zase vystavené riziku porúch srdca, mozgu či chrbtice.
MUDr. Martina Novotná z Inštitútu reprodukovanej medicíny pre Lidovky.cz uviedla, že
nadváha má priamy vplyv na kvalitu vajíčka, embrya a sliznice maternice. Po otehotnení sú potom častejšie samovoľné potraty a pri pokračovaní tehotenstva komplikácie ako vysoký krvný tlak, tehotenská cukrovky, vyššie riziko dlhého pôrodu, väčšie krvné straty a vyššie riziko cisárskeho rezu.
Narušená psychika
Nadváha spôsobuje problémy nielen telesné, ale aj duševné. Často sa objavujú úzkosti, nízke sebavedomie, pocity menejcennosti, poruchy príjmu potravy a depresívne stavy.
Metabolické ochorenia
Pri nadbytočnom množstve tuku v tele dochádza k zníženiu citlivosti na inzulín. Takzvaná inzulínová rezistencia je pritom prvým krokom k rozvoju diabetu 2. typu. Taktiež existuje vyššie riziko dny, poruchy látkovej výmeny tukov a stukovatenia pečene.
Magazín Healthline uvádza, že pri cukrovke 2. typu nie sú bunky tela schopné reagovať na inzulín tak, ako by mali. V neskorších štádiách ochorenia nemusí telo produkovať inzulín v dostatočnom množstve.
Nekontrolovaný diabetes 2. typu môže vyústiť k chronicky vysokým hladinám glukózy v krvi, čo vedie k závažným zdravotným komplikáciám, ako sú kvasinková infekcia, pomalé hojenie rán, tmavé škvrny na koži, bolesť nôh, pocit necitlivosti v končatinách alebo neuropatia.
WebMD varuje, že
8 z 10 ľudí, ktorí dostanú cukrovku 2. typu, majú nadváhu. Akonáhle diabetes prepukne, nemáte šancu ho úplne vyliečiť. Zhodenie nadbytočných kíl však môže zmierniť príznaky cukrovky a predísť tak ďalším komplikáciám.
Nádory
Nadváha má spojitosť s nádormi pečene, prostaty, ženských pohlavných orgánov, pŕs, hrubého čreva, konečníka a podžalúdkovej žľazy.
Zhoršené vstrebávanie liekov a riziko zákrokov s anestézou
Vyššia telesná hmotnosť môže zapríčiniť zhoršené vstrebávanie niektorých liekov. Rizikové sú aj rôzne chirurgické zákroky, pri ktorých je nutná anestézia. Zhoršuje sa takisto hojenie rán a predlžuje sa následná rekonvalescencia.
Neradi by ste sa k niektorej z komplikácií nadváhy prejedli? Upravte čo najskôr svoj životný štýl, zamerajte sa na zdravé potraviny a pridajte pravidelný pohyb.
Pokiaľ zabojujete, môžete svoju váhu dostať na správne číslo v priebehu pár týždňov či mesiacov a podporiť tak svoje celkové zdravie.