Bezhladovania.sk

Úžasná ajurvéda: Starodávny recept na spokojný život, zdravie a chudnutie

Východné myšlienky a učenie bývajú západnou civilizáciou vnímané ako niečo „éterické a alternatívne”, pričom oba pojmy v tomto prípade vyznievajú akosi neúctivo. Ukazuje sa však, že tieto metódy nebývajú ďaleko od pravdy a v spojení so západnou medicínou môžu mať pre ľudské zdravie veľký prínos.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Zatiaľ čo západná medicína rieši následky, odmieta intenzívne prepojenie tela a mysle a sústreďuje sa na liečbu telesných neduhov, východná medicína hľadá príčinu problémov a telo a myseľ považuje za neoddeliteľné. Zjednodušene môžeme povedať, že cieľom východného učenia je nájdenie rovnováhy a súznenia tela a mysle.

Západným ušiam to môže znieť až príliš oduševnene, ukazuje sa však, že staré východné učenia mávajú pravdu. Koniec koncov aj ajurvéda, starodávna indická medicína, bola v roku 1982 uznaná Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) za celistvý a účinný medicínsky systém. O dosť „mladší” západný svet sa má stále čo učiť. 

Čo znamená ajurvédsky liečebný systém

Ajurvéda je najstarší celistvý systém liečby, ktorý zahŕňa všetky aspekty spokojného a zdravého života, ako sú:

  • výživa, 
  • detoxikácia a regenerácia, 
  • pohyb, 
  • relaxácia, joga a meditácia,
  • zdraviu prospešné procedúry (masáže, bylinné terapie, aromaterapie a ďalšie).

Názov indického liečebného systému tvoria dve slova Ayur a Veda. Prvá Ayur znamená život a dlhovekosť a druhé Veda označuje poznanie. Preto sa ajurvéda prekladá ako náuka o živote. Je to skutočne starodávne učenie, jeho trvanie a vývoj sa odhaduje na neuveriteľných 5 000 rokov. 

Ajurvédske lekárstvo a prístup

Prvotným cieľom ajurvédskeho systému je objavenie pravej príčiny ochorení, ktorá často pramení z nesprávnych životných návykov, nevhodnej výživy, nezdravého životného štýlu aj negatívnych myšlienok a emocionálnej alebo energetickej nerovnováhy.

Ajurvéda ponúka pohľad do rôznych súvislostí, ktoré môžu ovplyvniť fyzický aj duševný stav, a zdôrazňuje prevenciu v podobe zdravého životného štýlu. Základ ajurvédskeho učenia tak predstavujú špeciálne princípy životosprávy, pretože nezdravá výživa môže byť podľa ajurvédy príčinou mnohých ochorení.

Človek je vzájomne prepojený komplex štyroch prvkov: tela, mysle, duše a vitálnej energie, ktoré sa od seba nedajú oddeliť .Symptómy sa považujú za varovanie pred narušením prirodzenej harmónie. Ajurvéda pomáha nájsť stratenú rovnováhu a obnoviť duševné aj telesné zdravie.

Zmenou nezdravých návykov, stravy a užívaním byliniek a vykonávaním príjemných rituálov sa dajú odstrániť alebo aspoň zmierniť príznaky mnohých chronických ochorení, ako:

  • nespavosť,
  • nadmerná únava a stres,
  • poruchy trávenia,
  • nadváha a obezita
  • ochorenia kĺbov a svalov,
  • kožné choroby, 
  • ochorenia dýchacieho ústrojenstva, 
  • migréna,
  • gynekologické problémy, 
  • problémy spojené s krvným obehom.

Ajurvéda a chudnutie

Ájurvéda nie je žiadna diéta. Hlavným cieľom úpravy stravovania nie je odstránenie nadváhy alebo dokonca obezity, ale obnovenie rovnováhy. Na druhej strane ajurvéda nadváhu považuje za ochorenie, ktorú nazýva medoroga.

Vzniká pri zvýšenom elemente zeme a spôsobuje ju pomalý metabolizmus, nadbytok sladkej chuti, prejedanie a nedostatok pohybu. K zvýšeniu telesnej váhy prispieva nezdravý jedálniček, stres, hormonálne poruchy, lieky, alkohol a fajčenie.

Ajurvéda prisudzuje výžive významnú úlohu. Jej cieľom je zrýchliť metabolizmus bez stresu a organizmus uviesť do stavu prirodzeného fungovania. Chudnutie sa jednoducho dostaví samo.

ajurvéda a byliny
Dôležitou súčasťou ajurvédskej praxe je užívanie vhodnej kombinácie bylín. Pre každú dóšu je odlišná.

Tri základné princípy života podľa ajurvédy

Zabudnite na všeobecné zásady zdravého spôsobu života, ktoré platia pre všetkých. Ajurvéda siaha hlbšie. Podľa nej sa každý človek narodí s jedinečným pomerom biologických princípov života alebo dóš. Sú tri a nazývajú sa váta (vietor), pitta (žlč) a kapha (hlien). 

V každom človeku sa dóše nachádzajú v rôznom pomere, pričom jedna obvykle prevláda. Každá dóša má vlastnú charakteristiku a vzájomne sa ovplyvňujú a vytvárajú jedinečné vlastnosti. Ich pomer sa v priebehu života v dôsledku mnohých okolností môže meniť.

Ako zistíte svoju prevažujúcu dóšu?

K rozpoznaniu individuálnej konštitúcie slúži dóšický test, ktorý si jednoducho urobíte online alebo osobne u ajurvédskeho liečiteľa. Test obsahuje mnoho otázok, ktoré sa týkajú vzhľadu, spôsobu trávenia, správania, vyjadrovania a ďalších aspektov.

Test sa snažte vyplniť čo najpresnejšie. Čím úprimnejší k sebe budete, tým presnejší výsledok získate. Nesnažte sa vo svojich očiach vyzerať lepšie – nie je to nutné a navyše by ste získali skreslené údaje.

Môžete byť dominantný, kombinovaný i vyvážený typ:

  1. V prípade, že prevláda jedna dóša, ide o dominantný typ váta, pitta alebo kapha. Váta je vyjadrením pohybu, pitta metabolizmu a kapha princípu hmoty a štruktúry.
  2. Pokiaľ vám vyjdú dve z troch dóš v rovnakom či veľmi blízkom pomere, predstavujete kombinovaný typ. Bežnejšie sú kombinácie váta-pitta a pitta-kapha, menej obvyklá je kombinácia váta-kapha. 
  3. Vyvážený pomer troch dóš je vzácny jav. Dóše sú zastúpené v rovnakom pomere a vytvárajú ideálny predpoklad pre život v rovnováhe a harmónii. Osobnosť s vyrovnaným pomerom dóš disponuje hlbokým pokojom, vnútornou silou, bdelou a uvoľnenou mysľou, nepodlieha letargii ani nepokoju. Fyziologické funkcie sú plne vyvážené.

Podľa ajurvédy sú ochorenia prejavom vzniknutej nerovnováhy, ku ktorej dochádza pri zvýšení jednej z dóš. Dlhodobý nadbytok dóše môže spôsobiť zhoršenie funkcie telesných orgánov a duševnú nevyrovnanosť.

Ajurvéda navrhuje pre každú dóšu životný štýl, ktorý zahŕňa výživové odporúčania, druhy cvičenia vrátane ich intenzity, bylinné prípravky i procedúry, ktoré spoločne pomáhajú obnoviť a udržať pôvodnú „správnu“ rovnováhu.

Vyrovnaná váta je tvorivá a prekypuje energiou 

Základná charakteristika

Princípom váty je vzduch a pohyb. Váty bývajú štíhle, vysoké alebo naopak malé postavy so slabým a menej vyvinutým svalstvom. Mávajú skôr tmavšie a hrubšie vlasy s rozštiepenými končekmi, malé oči a úzke ústa, nepravidelný chrup a rozprávajú rýchlo. Majú rýchle pohyby, ľahký a prerušovaný spánok a často ich trápia problémy s vylučovaním, najmä zápcha.

Prekypujú životom, sú aktívne, bystré a tvorivé, ale aj náladové až neurotické. Zle ale znášajú konflikty a vyhýbajú sa hádkam. Stres pre ne predstavuje problém. Nie sú nijako zvlášť odvážne, ani priebojné a mávajú nižšie sebavedomie.

Dokážu rýchlo zarobiť peniaze, ale nie sú práve najlepšími hospodármi. V podstate sú to tak trochu bohémske a éterické bytosti. Často ide o osoby s umeleckými sklonmi, ktoré si žijú vo svojom vlastnom svete.

Ak príde k narušeniu, strácajú nadšenie, radosť, energiu a objavuje sa úzkosť, nervozita, neistota, smútok až depresie, cítia sa osamelo a vyhýbajú sa spoločnosti. Trápia ich aj studené ruky a nohy a vadí im bolesť, zima, chlad a vietor.

Ako obnoviť rovnováhu u váty

Váty vyžadujú nežné zaobchádzanie, inak sa „vyľakajú a stiahnu sa do ústrania”. Potrebujú najmä pokoj, zázemie a bezpečie. Neprospieva im duševné vypätie, nadmerné pracovné nasadenie, zima a chladná strava a nápoje.

Zo športov sú pre ne najlepšie aktivity so strednou intenzitou, ako turistika, chôdza, ľahký beh, plávanie, bicyklovanie, joga, tai-či a podobne. Ďalej im vyhovuje teplo a slnko, odpočinok, teplé kúpele a masáže, sauna a aromaterapia a pravidelný režim v jedle aj spánku.

Jedálniček vhodný pre váty

Čo sa týka stravy, vátám vyhovuje výživná, teplá, sýta, olejnatá a mierne korenená strava s prevažujúcou sladkou, slanou a kyslou chuťou. Naopak nevhodné sú horúce, príliš pikantné a trpké chute.

  • varené, dusené a pečené jedlá,
  • varená, pečená alebo grilovaná zelenina na oleji: mrkva, cvikla, tekvica, cuketa, uhorka, cibuľa, chren, artičoky, bataty, fazuľové struky,
  • teplé polievky a smotanové omáčky,
  • sezamový, mandľový, olivový a slnečnicový olej, prepustené maslo (ghí),
  • varené obilniny: pšenica, ovos, quinoa a ryža,
  • tučné mliečne výrobky: maslo, mlieko, jogurt, tvaroh, smotana, syr,
  • sladké šťavnaté ovocie: pomaranč, banán, hroznové víno, grapefruit, hruška, jablko, broskyňa, marhuľa, mango, ananás, jahody, maliny, datle, figy,
  • biele mäso a ryby,
  • orechy a semienka: mandle, oriešky kešu, lieskové oriešky, pistácie, vlašské a kokosové orechy, sezamové a slnečnicové semienka,
  • koreniny: zázvor, kurkuma, kardamóm, škorica, bazalka, klinčeky, mäta, oregano, fenikel, koriander, kmín a čierne korenie,
  • nápoje: bylinné čaje, ovocné džúsy a minerálky.
jedálniček pre váty
Váte najviac prospievajú dusené a varené zeleninové jedlá pripravované na oleji alebo prepustenom masle.

Temperamentné pitty sú skvelými vodcovskými osobnosťami

Základná charakteristika

Princípom pitty je oheň a voda. V tele zodpovedá za metabolizmus a správne trávenie. Pitty bývajú stredne vysoké atletické postavy, mávajú svetlejšiu pokožku s pehami a pevné vlasy so sklonom k šediveniu. 

Sú inteligentné, pragmatické a súťaživé osobnosti. Radi diskutujú, neboja sa konfliktov a hádok a vôbec radi priťahujú pozornosť. Z pitt sa rodí vodcovský typ s jasnou mysľou, bystrým úsudkom, pevnou vôľou. Stoja si za svojimi názormi a kritika z ich úst môže znieť veľmi nepríjemne. 

Pittám vadí ostré slnko a horúco, pomerne dosť sa potia. Ak dôjde k narušeniu rovnováhy, objavuje sa u nich pýcha, vysoké ego, nadradenosť, nepriateľstvo, kritizovanie, netrpezlivosť, podráždenosť, hnev a sklon k manipulatívnemu správaniu voči ostatným.

Ako obnoviť rovnováhu u pitty

Jednanie s nimi vyžaduje značnú dávku taktu a diplomacie. Inak dobre mienené rady zhodia zo stola. Mali by sa vyhýbať pobytu na priamom slnku a používať ochranné krémy. Nie je pre nich vhodné ani nadmerné pracovné nasadenie.

Zo športov je pre nich vhodný rýchlejší beh, turistika, plávanie, horolezectvo, lyžovanie a iné aktivity, ktoré vyžadujú túžbu zvíťaziť. Športovať by mali ráno alebo večer, keď je chladnejšie. Dôležitý je pre nich aj odpočinok a dostatočný spánok a relaxačné aktivity.

Jedálniček vhodný pre pitty

Čo sa týka jedálnička, pre pitty sú najlepšie slané, kyslé a pikantné chute. Prednosť by mali dávať chladnejším pokrmom a nápojom.

Vyhýbať by sa mali ťažkým, olejnatým, slaným a koreneným jedlám. Mali by jesť menšie porcie a dávať si pozor, aby sa neprejedali. Pozor by si mali dávať aj na sklon k nadmernému soleniu. Podľa ajurvédy v ľuďoch soľ vyvoláva agresivitu a predčasné starnutie. Nevhodná je káva.

  • obilniny: pšenica, jačmeň, ryža, ovos,
  • surová a tepelne upravená zelenina: karfiol, brokolica, kapusta, uhorka, šalát, hrášok, tekvica, zemiaky, kukurica, paprika, chren, artičoky,
  • ovocie s chladivým účinkom: jablko, hruška, hroznové víno, pomaranč, grapefruit, slivky, ananás, melón, mango, figy, datle,
  • väčšina strukovín: fazuľa, mungo, tofu, sója, hrach, cícer,
  • mliečne výrobky: mlieko, smotana, tvaroh a syry,
  • kokosový, mandľový alebo slnečnicový olej,
  • trstinový cukor, javorový sirup alebo med,
  • koreniny: koriander, fenikel, kardamóm, kurkuma, mäta, citrónová tráva, kmín,
  • nápoje: čistá voda, minerálky, mlieko, bylinné čaje a ovocné šťavy.
jedálniček pre pitty
Vďaka chladivej energie je pre pitty obzvlášť vhodné mlieko.

Srdečné kaphy sa vyznačujú miernou a pokojnou povahou

Základná charakteristika

Princípom kaphy je voda a zem. Prejavuje sa ako stavebný a hmotný prvok fyzického tela a je spätá s imunitným systémom. Kaphy mávajú silnejšiu a robustnejšiu telesnú stavbu a zo všetkých dóš majú najväčšiu tendenciu priberať na váhe. Majú hladkú pokožku, silné a husté vlasy, veľké a jasné oči a plné pery.

Sú priateľské, srdečné, spoľahlivé, skromné, súcitné, premýšľavé, trpezlivé, tolerantné. Majú pokojnú povahu, sú lojálne, svedomité a vyhovuje im práca v skupine. Zo všetkých dóš sú najmenej konfliktné. Bývajú ale tvrdohlavé a veľmi nerady menia svoje zvyklosti a istoty. Občas bývajú rozvážne, lenivé a milujú dobré jedlo. 

Pri narušení dóše im chýba motivácia, sú pasívne, ľahostajné, skleslé, lenivé a sú náchylné k depresiám. Môžu byť dokonca lakomé. Kaphám nevyhovuje vlhké a daždivé počasie, veľmi sa potia.

Ako obnoviť rovnováhu u kaphy

S kaphou je treba jednať trpezlivo ako s malým dieťaťom. Potrebujú dostatok motivácie, aby neboli pasívne a nevenovali príliš mnoho času odpočinku, spánku a jedlu.

Zo športov sú pre nich vhodné vytrvalostné a silové aktivity ako dlhý beh, posilňovanie a vzpieranie, veslovanie. Dôležité je, aby boli aktívne a vybraným aktivitám sa venovali pravidelne. Naopak by mali obmedziť spánok, nejesť neskoro večer a vôbec sa neprejedať.

Jedálniček vhodný pre kaphu

Čo sa týka stravy, rovnováhu kaphy obnoví ľahká, teplá a korenená strava. Vhodné chute sú pre ne pálivé, trpké a horké. Zo všetkých troch typov by mali ako jediné obmedziť konzumáciu mliečnych výrobkov.

  • obilniny: jačmeň, pohánka, kukurica, kuskus a polenta,
  • zelenina: brokolica, karfiol, kapusta, mrkva, hrášok, kukurica, chren, šalát, zelené lusky, zemiaky, špenát, paprika,
  • ovocie: jablko, marhule, čerešne, lesné plody, broskyne, hruška, hrozienka a sušené ovocie
  • strukoviny: tofu, fazuľa, hrach, šošovica,
  • sójové alebo kozie mlieko,
  • slnečnicové a tekvicové semienka,
  • med,
  • mandľový alebo slnečnicový olej,
  • ostré a pálivé koreniny: čierne korenie, cesnak, chren, horčica, škorica, pálivá paprika, zázvor, kurkuma, klinček, kardamóm, koriander, mäta, bazalka a kmín,
  • nápoje: čistá voda, bylinné čaje, čierny čaj a občas káva.

Záverečné zhrnutie: Jedzte ako váta, pitta alebo kapha a chudnutie príde samo

Ajurvéda síce nie je žiaden návod na zázračné chudnutie, avšak pri dodržiavaní jej princípov idú kilá dole samé. Ako to docieliť?

  • prečítajte si základné princípy ajurvédského učenia, ak nemáte ani tušenie, o čo ide, urobte si dóšický test online a zistite, ktorá z dóš vo vás prevláda,
  • preštudujte si nielen dominantnú dóšu, ale aj ďalšie dve a zistite, ako „fungujú” a v čom spočívajú ich silné a slabé stránky,
  • začnite do svojho života aplikovať zmeny pomaly a postupne,
  • nie je nutné dodržiavať všetko, i malé zmeny budú mať na váš život pozitívny prínos.
Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Bc. Monika Šaríková

Bc. Monika Šaríková

Keď som pred rokmi študovala históriu a literatúru, nenapadlo by mi, že sa nakoniec budem živiť písaním. Jednoznačne najradšej sa venujem písaniu o zdravom životnom štýle. Milujem dobré jedlo, rada varím a najviac si ulietavam na českej a ázijskej kuchyni, zbožňujem prírodu a pohyb. Medzi moje veľké športové lásky patrí najmä beh, cyklistika, turistika a jóga. :)