Bezhladovania.sk

Priberanie aj nechcené chudnutie často súvisí s psychikou, hovorí výživová špecialistka Ing. Michaela Korpášová

Jej pracovná dráha výživovej špecialistky spája chuť pomáhať ľuďom, záľubu v biológii a chémii a fascináciu výživou. Na svojej práci miluje ten nenahraditeľný pocit, keď niekomu poradí a ten človek je jej vďačný za svoju životnú zmenu. Prečítajte si, čo radí Michaela vám, našim milým čitateľom.

Obsah článku:

Pôvodne ste uvažovali o práci psychologičky. Poradenstvo vo výžive s psychológiou ale úzko súvisí. Ako veľmi sa podieľa náš psychický stav na trávení/priberaní/nechcenom chudnutí?

Mnohí z nás si to ani neuvedomujú, ale priberanie či nezámerné chudnutie je spojené vo veľkej miere aj s psychikou. O tom, že práve psychika stojí za poruchami príjmu potravy ani nehovoriac.

Ak sa klient rozhodne chudnúť, prvé, na čo sa musíme zamerať je to, aby to tak naozaj chcel. Totižto, pokiaľ človek nebude pevne rozhodnutý schudnúť, a teda toto rozhodnutie nebude prameniť z jeho vnútra, môže všetko vzdať pri prvej väčšej prekážke (a pri chudnutí ich niekedy naozaj nebýva málo). Často sa to stáva pri klientoch, ktorí k nám prídu s tým, že ich posiela partner/kolegyne, že mu neprekáža, ako vyzerá, alebo má okolie dotieravé otázky o priberaní.

Pri zlom psychickom rozpoložení (nielen doma, ale napríklad aj v práci) naše telo produkuje stresové hormóny a tie (okrem iných zdravotných problémov) sťažujú až znemožňujú chudnutie.

Preto sú veľmi dôležité pravidelné kontroly. Na jednej strane sa človek upevňuje, že ide správnou cestou, vidí svoje pokroky a pozitívne to obohacuje jeho myseľ (a pozitívne myslenie v dobrom zmysle slova ovplyvňuje chudnutie). Na druhej strane sa klient môže zastaviť, ak robí niečo nesprávne a včas tak vie túto príčinu zmeniť a vyhnúť sa neželanej stagnácii.

Ako dôležité je teda pri chudnutí naše myslenie?

Aj pozitívne a negatívne myslenie zohráva veľmi dôležitú úlohu. Pri chudnutí je veľmi dôležité nastavenie psychiky. Stretla som sa s klientami, ktorí mali strach povedať svojmu okoliu, že chudnú, pretože sa báli, že ich stý pokus o chudnutie dopadne tak ako tých 99 predtým. V tomto prípade sa dá poradiť veľmi ľahká vec, aby sa s tým nezdôverili okoliu, pracovali na sebe a v okamihu, kedy začnú chudnúť a bude to na nich vidno, okolie si všimne, že sa niečo deje. A vtedy tie pochvaly okolia vedia zdravo zdvihnúť sebavedomie 🙂 A klient nie je v strese, že opäť zlyhá pred očami iných.

Môže na sebe človek poznať, či má nadváhu alebo tráviace problémy zo stresu? Ako odlíšiť stres od iných príčin, napríklad potravinových intolerancií?

V prvom rade „samodiagnostikou” človek vie, či je v strese alebo nie. Avšak vy máte zrejme na mysli skrytý stres, ktorý sme sa už nejako naučili akceptovať a zžili sa s ním až tak, že už ho ani nevnímame ako stres. Ale naozaj je niekedy ťažké odlíšiť tieto dva spúšťače tráviacich problémov, najmä ak ide o príznaky, ako sú prelievanie čriev, hnačky, zápchy a podobne. 

Jedno aj druhé má za následok tieto negatívne príznaky a pre ich diagnostiku by sa mal človek začať sledovať. Odporúčam zapisovať si všetko, čo sa týka jedálnička, ale nielen informácie, kedy človek čo zjedol a vypil, ale aj to, ako sa cítil. Vtedy je možné takto samodiagnostikou odhaliť, či mu je zle pri určitých potravinách a ich kombináciách, alebo mu raz daná potravina uškodí a inokedy nie. Následne sa dá uvažovať, či ide o intoleranciu nejakej zložky potravy, ktorú ale vždy musí potvrdiť odborník.

Ak má človek pocit, že by priberal zo stresu, je dôležité zastaviť sa a nájsť všetky stresové faktory (naozaj sa zamyslieť a prehodnotiť si celé dni, týždne, niekedy aj mesiace, pretože často za stresom stoja dávnejšie udalosti a emócie, ktoré v sebe potláčame). Po eliminácii týchto faktorov, by malo prísť k zlepšeniu trávenia a pri dodržiavaní kvalitného jedálnička aj k želanému chudnutiu.

Pri tomto procese je najlepšie, ak má človek oporu, resp. človeka, ktorý sa v tom procese vyzná – napríklad nutričný špecialista, ktorý vie napríklad v prípade podozrenia na intoleranciu promptne zmeniť jedálniček.

Ako sa chronický stres najčastejšie prejavuje na trávení?

Cítime sa unavení, vyčerpaní, doslova bez energie, až máme pocit, že sa nám nič nechce a nič nás nebaví. Častý je aj problém so spánkom, kedy človek nevie zaspať, alebo ak sa mu to podarí, tak sa v noci budí a ráno nemá pocit, že si oddýchol. Človek je nervózny, úzkostlivý, podráždený. 

Z tráviacich ťažkostí sú to príznaky ako nafukovanie, hnačky alebo zápchy (prípadne ich striedanie), pálenie záhy, človek začne veľa jesť, nárazovito alebo naopak, jesť mu nechutí, prípadne má stále chuť na sladké. Oslabuje sa imunita, čo zapríčiňuje, že je človek často chorý, trpí rôznymi infekciami, alergiami, aftami či herpesmi. Chronický stres vám môže privodiť rôzne ochorenia, nielen vysoký krvný tlak a žalúdočné problémy, ako by si niekto myslel. Môže to byť napríklad aj diabetes.

V rámci Nutriadaptu pracujete metódou metabolickej diagnostiky. Môžete ju priblížiť našim čitateľom?

Metabolická diagnostika je unikátnou diagnostikou metabolizmu, ktorej cieľom je zistenie, ako funguje konkrétny organizmus klienta a nastaviť všetko tak, aby fungoval správne a mohli byť dosiahnuté výsledky, ktoré si klient praje. Či už je to chudnutie, priberanie na hmotnosti alebo udržanie hmotnosti s cieľom vylepšenia jedálnička a zlepšenia zdravia. 

To, čo je dobré pre vašu susedu, automaticky neznamená, že to bude vyhovovať aj vám. Tým sa vysvetľuje to, že ak sa dáte na chudnutie s kamarátkou, jedna môže chudnúť rýchlejšie ako druhá. Klasické diéty nekladú dôraz na individuálny prístup ku každému, kto pomocou nich chudne. Každý z nás je jedinečný, a preto aj naša metabolická diagnostika pristupuje individuálne ku každému klientovi a umožňuje určiť jeho výživový smer. 

Jedným z vašich cieľov je pomoc klientom vytvoriť optimálne podmienky organizmu na fungovanie prirodzenou cestou. Čo zo svojej praxe musia najčastejšie klienti zmeniť, v čom robia chyby?

Ako som už spomínala, k jednej zo zásadných chýb patrí nastavenie psychiky a spôsob rozmýšľania. Veľké percento našich klientov konzumuje veľmi malé porcie, ich kalorický príjem je nedostatočný na to, aby telo správne fungovalo a malo dostatok energie, resp. ich skladba stravy nepokrýva potrebné základné živiny, vitamíny a minerálne látky v dostatočnom množstve. 

Veľkým nepriateľom býva aj nepravidelné stravovanie sa, prípadne nárazové prejedanie sa, kedy človek príde z práce a zje veľké množstvo jedla, pretože celý deň nestíhal a doslova zje, čo nájde v chladničke/špajze. Ďalej sú to chyby v podobe fastfoodov, vyprážaných jedál, príprave hotových mrazených jedál, obedov na pumpe vo forme bagety, nedostatočný pitný režim atď.

Na svojej práci milujete pohľad na šťastných, vďačných klientov, ktorí sa cítia dobre a rodina a známi ich chvália. Po koľkých dňoch/týždňoch/mesiacoch väčšinou nastáva taká zmena?

Je to veľmi individuálne a každý chudne iným tempom. Niekomu sa ľahšie zhodia prvé kilogramy, niekto sa „štartuje dlhšie”, ale potom to už ide ľahšie. Pravidelné kontroly sú nastavené ideálne cca každé dva týždne, ak to klientovi vyhovuje aj pracovne a na každom stretnutí je vidno nejakú zmenu.

Rýchlosť chudnutia závisí aj od jedálnička, s ktorým klient prišiel. Ak je niekto v dlhodobej podvýžive z nekvalitnej stravy, je potrebné telo „dovyživiť“, upraviť pitný režim a následne sa sústrediť na chudnutie, aby neprišlo k zdravotným problémom. Taktiež je iná rýchlosť chudnutia pri type postavy hrušky či jablka. Niekto sa preorientuje na nový stravovací režim hneď na 100 % a niekto potrebuje dlhšiu adaptačnú dobu, a teda zmeny zavádza postupne.

Radíte ľuďom, aké nevhodné potraviny z jedálnička vylúčiť. Každé telo je iné. Napriek tomu – dá sa univerzálne povedať, ktoré potraviny ľudia jedia, no sú pre nás všetkých nevhodné? 

Myslím si, že tieto potraviny sú už všeobecne známe a pozná ich každý z nás. Ide o všetky: 

  • priemyselne spracované potraviny, 
  • potraviny s vysokým obsahom soli, farbív, konzervantov, zahusťovadiel a iných éčok, 
  • vyprážané pokrmy, 
  • sladkosti plné cukru, margarínov a palmového oleja, 
  • čipsy a chrumky 

a v podstate všetky potraviny, ktoré by ste si v takom zložení, ktoré je uvedené na obale, doma určite nepripravili. Aj maškrtiť sa dá zdravo, aj zeleninové čipsy sa dajú pripraviť doma v lepšej forme. V podstate, aj nezdravé jedlá predsa len majú aj zdravší variant, tak si ho pokojne pripravte doma 🙂

Ako zistíte, ktoré potraviny sú nevhodné práve pre konkrétny organizmus konkrétneho klienta?

Je to práve na základe výsledkov metabolickej diagnostiky a ďalších potrebných diagnostík a taktiež po zohľadnení jeho zdravotného stavu. Je to komplexný pohľad a v ňom je naša jedinečnosť a záruka toho, že to bude fungovať.

A naopak – ako zistiť, ktoré potraviny telu svedčia a ako ich zapojiť do jedálnička?

Opäť je to na základe výsledkov metabolickej diagnostiky a spojením ďalších diagnostík, ako napríklad biochemický skríning organizmu, vyšetrenie mikrobiómu, prípadne potravinových intolerancií a alergií. U nás preto chudnutie nefunguje na metóde pokus-omyl, ale pod dohľadom vedy a lekárov z našej lekárskej rady.

Na záver jedna sezónna otázka – riešite nejak s klientami zmenu jedálnička na jeseň, ktorá je práve v plnom prúde?

V tomto období dopĺňame klientom do jedálnička potraviny, ktoré ich prirodzene zahrejú a pomôžu tak nielen v chudnutí, ale aj telesnej pohode. Veď nikto nemá rád ten pocit zimy a studených rúk. Stačí pár trikov a telo si poradí aj samo. Samozrejme, klientom pripravujeme aj rôzne špeciálne kuchárky s tipmi na Vianoce, Veľkú noc a podobne. 

Ďakujeme za skvelé tipy a prajeme samých spokojných klientov 🙂

Mgr. Zuzana Veselá

Mgr. Zuzana Veselá

Som vyštudovaná právnička, ale v súčasnosti sa naplno venujem písaniu. Mám rada českú, taliansku, indickú a mexickú kuchyňu. Milujem ochutnávanie nových exotických druhov ovocia a (nealko!) nápojov. Od vyváženého jedálneho lístka z poctivých surovín sa podľa mňa odvíja aj naša celková pohoda.