Nepríjemné pocity preplneného žalúdka nie sú nijako neobvyklé a väčšinou neohrozujú zdravie. Nevoľnosti potrápia raz za čas každého. Zhruba 20 až 40 % dospelých dokonca trápia tieto pocity v opakovaných viacdenných intervaloch. Ako nevoľnosť vzniká a čo sa proti nej dá robiť?
Nevoľnosť a pocity na vracanie patria k bežným zdravotným problémom, ktoré môžu spôsobiť mnohé vnútorné aj vonkajšie faktory. Postihnúť môžu kohokoľvek bez ohľadu na vek a pohlavie, dospelých aj deti. Často trápia tehotné ženy a osoby, ktoré podstupujú náročnú liečbu rakoviny.
Obsah článku:
Najčastejšie príčiny nevoľnosti u detí a dospelých
Nevoľnosť je potrebné vnímať ako varovný signál. Postihnutému je zle a uvedomuje si, že zjedol alebo urobil niečo zlé alebo nevhodné. V ideálnom prípade sa tomu, čo spôsobilo podráždenie žalúdka, v budúcnosti vyhne.
Nevoľnosť môže sprevádzať vracanie či nutkanie na vracanie, čo je prirodzený spôsob, ako sa telo dokáže čo najrýchlejšie zbaviť škodlivého obsahu v žalúdku.
Nevoľnosť a pocit na vracanie nie sú samé o sebe považované za ochorenie. Sú to jedny z mnohých signálov, ktorými ľudské telo dáva najavo nepohodu alebo zmenu vo vnútornom prostredí.
Nevoľnosť sa prejavuje nepríjemnými pocitmi v oblasti žalúdka a viditeľnými vonkajšími príznakmi, ktoré predchádzajú vracaniu, ako sú:
- náhla bledosť,
- pocity chladu a studený pot,
- zvýšená tvorba slín.
Najčastejšie príčiny nevoľnosti u dospelých
Existuje veľa spúšťačov a príčin nevoľnosti a vracania od miernych až po závažné príčiny.
- problémy vyvolané jazdou dopravnými prostriedkami (najčastejšie v aute a autobuse) alebo nadmernou námahou,
- prejedanie sa,
- žalúdočné infekcie (napr. črevná chrípka),
- nežiaduce účinky niektorých liekov,
- náhla a prudká bolesť,
- emočný stres, nervozita, obavy a strach,
- cestovná nevoľnosť,
- migréna,
- potravinová intolerancia,
- kofeín, nikotín a alkohol,
- kolika,
- funkčná dyspepsia,
- pyelonefritída (zápal obličkovej panvičky a obličky),
- apendicitída (zápal slepého čreva),
- vredové choroby.
Opakované a dlhodobé nevoľnosti a tráviace problémy sú tiež častými prejavmi porúch príjmu potravy (ako je prejedanie sa, bulímia a anorexia) a psychických chorôb.
Hormóny sú často zodpovedné za nevoľnosť u žien
U žien ide o bežný príznak raného tehotenstva. Nevoľnosti v priebehu prvých týždňov až mesiacov tehotenstva popisuje takmer 70 až 80 % žien, pričom každá druhá v tomto období vracia na dennej báze.
Ženy ale nemusia byť tehotné zakaždým, keď je im nevoľno. Dôležitú rolu pri ženskom pohlaví zohráva kolísajúca hladina hormónov. Nevoľnosti sú u žien typické predovšetkým v období pred a pri menštruácii.
Mnoho žien rovnako v rámci menštruácie pociťuje prehnané reakcie na výrazné pachy, ktoré sprevádza pocit „zdvíhania” žalúdka a až odpor k jedlu. Rovnaké problémy sa môžu objaviť v priebehu menopauzy. Pocity postupne odznievajú.
Najčastejšie príčiny nevoľnosti u detí
Aj deti sú častými adeptmi na nevoľnosť a vracanie. Najčastejšie ho spôsobuje nasledujúcich 6 príčin:
- Otrava jedlom
- Alergia na mlieko alebo iné potraviny
- Prejedanie sa
- Vírusové infekcie
- Ochorenia sprevádzané vysokou horúčkou
- Jazda autom alebo autobusom
Okrem toho sa pocity na vracanie u detí objavujú v dôsledku nevhodne zvolenej alebo príliš náročnej pohybovej aktivity.
Neznáme príčiny nevoľnosti? Veľa napovie načasovanie
Príčinu nevoľnosti môže odhaliť moment, kedy sa prejavila a ako dlho od posledného jedla. Je značný rozdiel medzi tým, či nevoľnosť nastane do 2 hodín po jedle alebo až nasledujúci deň. Nevoľnosť môže byť spojená s ďalšími symptómami.
Nevoľnosti krátko po jedle
Najčastejšími príčinami nevoľnosti, ktoré sa objavia niekoľko minút až cca do 2 hodín po príjme potravy, bývajú väčšinou:
- neznášanlivosť niektorých potravín,
- zápal žalúdka (gastritída),
- vredová choroba,
- poruchy príjmu potravy.
Nevoľnosti po dlhšej dobe od posledného jedla
Pokiaľ sa však nevoľnosť prejaví až po dlhšej dobe, napríklad nasledujúce ráno či dokonca dlhšie, môže ísť o:
- otravu jedlom (cca po 8 hodinách po jedle),
- salmonelóza a jej podobné baktérie (po ešte dlhšej dobe).
Pozor na prejedanie sa a hltanie
Príčinou nevoľností nemusí byť len to, čo zjete, ale aj koľko toho zjete. Brucho preplnené „do prasknutia“, kŕče v útrobách a žlč vracajúca sa späť do úst predstavuje poriadny trest za nedostatočnú mieru v jedle. Pozor si dávajte aj na hltanie. Príliš rýchle zjedené jedlo tráveniu tiež nesvedčí.
Úľavu po prejedaní môže priniesť pomalá prechádzka na čerstvom vzduchu, prípadne voľnopredajné antacidá. Dôležité je plný žalúdok nestláčať ani si na neho neľahnúť.
Nevoľnosť a ďalšie symptómy
Nevoľnosť sa môže vyskytovať v kombinácii s iným žalúdočno-črevným ochorením a problémami, ako sú napríklad:
- reflux kyseliny,
- grganie,
- tlak v žalúdku.
Tie môžu, ale tiež nemusia, byť priamymi príčinami žalúdočnej nevoľnosti. Ak ide o dlhodobé problémy alebo sa nevoľnosť prejavuje v spojení s týmito a ďalšími symptómami, odporúča sa navštíviť lekára. Ten na základe niekoľkých vyšetrení odhalí skutočnú príčinu problémov a odporuči vhodnú liečbu.
Čo je reflux a kedy k nemu dochádza?
Reflux znamená spätné prúdenie a označuje stav, kedy sa obsah žalúdka čiastočne vracia do pažeráka a môže spôsobiť nepríjemný pocit pálenia na hrudi a v krku. Väčšinou sa objaví krátko po jedle a môže trvať niekoľko minút až niekoľko hodín aj dlhšie. Hovorí sa tomu tiež pálenie záhy.
Vracajúce sa žalúdočné šťavy môžu natoľko podráždiť nervové zakončenia, až vyvolajú pocit na vracanie. Osoby so zvlášť citlivými nervami môžu reagovať ešte výraznejšie.
Ďalšie príznaky refluxu:
- nevoľnosť,
- bolesť na hrudi,
- problémy s prehĺtaním,
- chronický kašeľ,
- chrapľavý hlas,
- zápach z úst.
Občasný reflux nie je nutné nejako zvlášť riešiť, pretože prejde sám. Pri opakovaných problémoch pomáha jesť striedmo, večer sa vyhýbať ťažkým jedlám, chodiť spať až niekoľko hodín po poslednom jedle, prestať alebo aspoň obmedziť fajčenie a počas spánku si položiť hlavu vyššie ako žalúdok.
Nevoľnosti môžu vyvolať aj úzkosti a depresia
Žalúdok sa označuje aj ako druhý mozog a rovnako ako ten prvý čelí všetkým emóciám a starostiam. Je totiž pomerne dosť pretkaný nervami a vníma aj menšie rozrušenie, negatívne emócie či psychickú nerovnováhu.
Tieto problémy klasická medicína označuje ako žalúdočnú neurózu alebo funkčnú dyspepsiu. V podstate ide o pocity nepohodlia pri trávení vyvolané najrôznejšími príčinami.
Funkčná dyspepsia
Po fyzickej stránke sa nadmerný stres môže prejaviť nevoľnosťou, nechutenstvom či pálením záhy. K ďalším príznakom patrí tiež nadúvanie, hnačka, vracanie či nepríjemný pocit plnosti, a to aj v situácii, keď ste takmer nič nezjedli. Môže dôjsť až k úplnej strate chuti či problémom s prehĺtaním.
V podstate ide o pocity nepohodlia pri trávení, ktoré okrem psychického stavu môžu negatívne ovplyvňovať tiež sociálne vplyvy kultúrnych zvyklostí. Pre niektorých pacientov je uzdravenie dokonca nežiaduce, pretože podvedome vyžadujú pozornosť bežne venovanú chorému človeku.
Podobné stavy môžete pociťovať napríklad pred dôležitou schôdzkou a životným rozhodnutím. Problém nastáva vo chvíli, keď tieto problémy pociťujete dlhodobo.
Žalúdočné neurózy sa najčastejšie prejavujú:
- bolesťami v hornej časti brucha,
- pálením záhy,
- nevoľnosťami,
- plynatosťou,
- nadmerným grganím,
- kŕčmi v bruchu,
- nutkaním na vracanie alebo vracaním.
V prípade vyššie uvedených prejavov pacienti vyžadujú od lekára vyšetrenie z preventívnych dôvodov, aby sa vylúčili vážnejšie choroby. Vo väčšine prípadov však nevoľnosti prestanú samé, pričom vždy zaberá úprava jedálnička a prípadne užívanie zdraviu prospešných probiotík.
Riziko straty váhy a podvýživy v dôsledku nechutenstva a nevoľnosti
Obzvlášť vážne môžu byť stavy úzkosti a depresie. Pokiaľ pretrvávajú príliš dlho, môže dôjsť k výraznému úbytku telesnej váhy a vzniku podvýživy.
Riziko extrémne nízkeho príjmu životne dôležitých živín môžu krátkodobo zmierniť takzvané nutridrinky (napríklad od Nestlé), ktoré sú určené práve pre prípady ohrozenia podvýživou.
Správne a dlhodobé riešenie spočíva primárne vo zvládnutí akútneho psychického stavu a obnovení normálnej chuti na jedlo.
Nevoľnosť môže byť príčinou aj vážnych chorôb
Je potrebné zvýšiť pozornosť pri nevoľnostiach, ktoré sa opakujú, vracajú alebo trvajú dlhšie a neodznievajú ani po úprave jedálnička či životného štýlu. Nevoľnosti môžu byť jednou z príčin vážnych a bolestivých zdravotných problémov, ktoré vyžadujú lekársky zásah.
Nevoľnosti môžu mať pôvod v somatických ochoreniach, ktoré vykazujú štrukturálne zmeny telesných orgánov. Nutné je sledovanie zdravotného stavu pacienta s funkčným postihnutím, aby neskôr vzniknuté somatické ochorenie tráviaceho traktu bolo odhalené včas.
Ide napríklad o:
- srdcovú ischémiu (poruchu prekrvenia srdcového svalu),
- refluxnú chorobu pažeráka,
- žalúdočné alebo dvanástnikové vredy,
- žlčníkové kamene,
- zápal žlčníka,
- zápal pankreasu.
Vredové choroby žalúdka a dvanástnika
Podľa jednej odbornej štúdie klesá počet vredových chorôb. To ale neznamená, že zmizli. Ich najčastejšou príčinou býva baktéria Helicobacter pylori, ktorá spôsobuje zlyhanie obranného systému. Poškodenie žalúdočnej sliznice môže viesť až k vzniku žalúdočného vredu.
Vredové choroby však môže okrem uvedenej bakteriálnej infekcie vyvolať aj dlhodobé užívanie nesteroidných antireumatík, medzi ktoré patrí napríklad acylpyrín, naproxín a ibuprofén.
Príznaky vredovej choroby:
- Medzi počiatočné príznaky patrí tupá brušná bolesť, ktorá sa objavuje po jedle, ale aj s dlhším časovým odstupom od príjmu potravy a často tiež v noci.
- V pokročilom stave dochádza k strate telesnej hmotnosti, plynatosti a nevoľnosti.
- Výrazná a pretrvávajúca bolesť spolu s prítomnosťou krvi v stolici, čiernym sfarbením stolice a zvracaním krvi vyžaduje lekárske vyšetrenie.
Ako upraviť jedálniček pri prejavoch nevoľnosti?
Spúšťačom nevoľnosti môže byť zakaždým niečo iné. Stačí sa na firemnom večierku plného lákadiel trochu „rozšupnúť“. Niekomu spôsobujú nevoľnosti tie isté jedlá, napríklad cesnak, ostré korenie, mliečne výrobky alebo smažené jedlá apod. Skrátka im nerobia dobre a pre ich žalúdok je lepšie sa im vyhýbať.
Pri bežnej nevoľnosti (a prípadne aj vracaní) pomáhajú dve veci – pokoj a diéta upokoja žalúdok. Tým nemyslíme, že budete hladovať, ale dáte si pozor na to, čo vložíte do úst. Niektoré jedlá totiž žalúdočné ťažkosti ešte zhoršujú. Odľahčený jedálniček je vhodné dodržiavať ešte niekoľko dní po ústupe nevoľnosti.
Nevhodné jedlá pri nevoľnosti
Absolútne nevhodné sú ťažké, mastné, ťažko stráviteľné, ostré a korenisté jedlá, kysnuté pečivo, sladkosti, údeniny, ale aj surová zelenina. Trávenie spomaľujú tiež múčne a kysnuté potraviny a pocity zahlienenia môžu zvyšovať mliečne produkty.
Zabudnite na strukoviny, cesnak a cibuľu a druhy zeleniny, ktoré nafukujú (kapusta, kaleráb, karfiol a paprika). Pozor tiež na citrusy a kyslé ovocie vo všeobecne. Problémy so zažívaním môžu vyvolať tučné jedlá, smotanové zmrzliny v lete aj nadmerná konzumácia alkoholu.
Na dovolenke v zahraničí a hlavne vo vzdialenejších exotických lokalitách sa odporúča piť iba balenú vodu a dávať si pozor na tečúcu vodu a nápoje obsahujúce ľad, ktorý môže byť pripravený z vody nevhodnej pre naše európske žalúdky.
Tipy, ako zabrániť opakovanému vracaniu:
- Popíjajte po malých dávkach sladené šťavy alebo čierny čaj (nepoužívajte citrusy – sú príliš kyslé).
- Postupne zvyšujte množstvo vypitých tekutín.
- Pomaly pridávajte suché staršie pečivo alebo sladké sušienky.
Odporúčané potraviny a jedlá pri nevoľnosti
Na rozbúrený žalúdok a podráždené trávenie sa odporúčajú takzvané upokojujúce pokrmy.
Medzi také jedlá patrí kurací alebo zeleninový vývar, varená ryža s jablkom alebo banánom alebo varené biele chudé mäso so zemiakmi a dusenou mrkvou. Tráveniu prospievajú tiež zakysané mliečne výrobky (kefír, podmaslie, jogurty).
Odľahčený jedálniček vráti rozbúrené žalúdočné kyseliny do normálneho stavu a črevá sa zbavia nahromadeného odpadu. Keďže tuky a bielkoviny trápia telo najdlhšie, je najlepšie konzumovať sacharidy, ktoré telo spracuje cca do 2 hodín.
Potraviny vhodné pri žalúdočnej nevoľnosti:
- staršie rožky,
- sucháre,
- piškóty,
- banány,
- ryža a cestoviny,
- varené zemiaky,
- dusené jablká,
- vývar a varené kuracie mäso.
Ako sa vyhnúť nevoľnosti spôsobenej jedlom
Okrem toho, že by ste sa mali vyhýbať potravinám a jedlám, ktoré vášmu žalúdku nesvedčia, je dobré dodržiavať nasledujúcich päť pravidiel.
- Neprejedajte sa a jedzte skôr menšie porcie.
- Ak ste hladní, jedzte radšej päť menších jedál denne než tri veľké.
- Každému jedlu venujte pozornosť a žujte pomaly.
- Pite po jedle a nie počas.
- Po jedle si neľahnite, ale radšej sa venujte miernemu pohybu. Nerobte však nič fyzicky náročné, a to najmenej 30 minút po jedle.
Pitný režim pri nevoľnosti a vracaní
Dôležité je zvýšiť príjem tekutín. Silné a opakované vracanie a hnačka môže totiž viesť až k dehydratácii organizmu.
Vhodná je čistá voda, neperlivé minerálky a bylinné čaje (napr. harmančekový, medovkový, zázvorový alebo mätový čaj). Bylinné čaje pomáhajú upokojiť rozbúrený žalúdok a urýchliť trávenie.
To však neznamená, že na podráždený žalúdok máte vypiť liter vody. Príliš mnoho tekutín naraz zriedi žalúdočné šťavy a spomalí trávenie. Nepríjemné pocity si tak zbytočne predĺžite.
Tekutiny prijímajte po malých dúškoch. Pomáha popíjanie vychladenej Coca-coly či lízanie mrazených nanukov s kolovou príchuťou.
VIETE, AKO ROZPOZNAŤ DEHYDRATÁCIU? Podľa suchých úst, lepkavých slín, závratov, vracania žalúdočných štiav a tmavo sfarbeného moču. Je nutné zavodňovať organizmus. Pomôcť môže rehydratačný roztok, ktorý nájdete v každej lekárni. Obsahuje vodu a minerálne látky, ktoré telo stráca spolu s tekutinami.
Ako zmierniť rannú nevoľnosť v priebehu tehotenstva?
Ranná nevoľnosť a vracanie väčšinou potrápi tehotné ženy v prvom trimestri. Pojem ranný je pritom značne nepresné, pretože ženy sa pocitom žalúdku na vode stretávajú celý deň. Problémy po niekoľkých týždňoch pominú, u niektorých žien ale môžu pretrvávať po celú dobu tehotenstva.
Mierne problémy sú zvyčajne normálne, ale silné tehotenské nevoľnosti už môžu byť pre ženu nebezpečné. Hrozí dehydratácia, rozvrat minerálov a kolaps organizmu. Nenarodený plod si pritom všetko potrebné berie z tela matky a funguje, aj keď matke nie je dobre.
Nie je dôvod sa ihneď znepokojovať. Určite však urobíte dobre, ak sa s prípadnými ťažkosťami zveríte lekárovi. Vážnejší problém už predstavuje zvýšená teplota, neprestávajúce celodenné vracanie, výraznejšia strata hmotnosti či vracanie krvi. V takomto prípade by tehotná žena mala vyhľadať pomoc odborníka.
Prírodná liečba v tehotenstve
Pre tehotné ženy nie sú vhodné voľnopredajné lieky určené na cestovanie, ktoré si bežne poradia s miernou nevoľnosťou. Pomôcť ale môže prírodná liečba. Nevoľnosti napríklad zmierni mäta a vitamín B6 alebo zázvor, ktorý najlepšie účinkuje pri vracaní.
Pre tehotné ženy sú určené špeciálne navrhnuté multivitamínové doplnky pre tehotné, ktoré obsahujú všetky potrebné látky a v správnom množstve. Nemusíte sa tak báť, že by ste si ublížili nevhodným dávkovaním.
Väčšina žien časom sama príde na to, čo zaberá na nevoľnosti. Niektorým ženám pomáha zjesť sladkú suchú sušienku pred spaním, iné dávajú prednosť menšiemu jedlu s bielkovinou (napríklad kúsok diétnej šunky alebo syr). V situáciách, keď sa cítite dobre, skúste obohatiť svoju stravu o prírodné probiotiká.
Kedy navštíviť lekára a ako prebieha vyšetrenie?
Bežná nevoľnosť si návštevu lekára nevyžaduje, spravidla prejde sama od seba. Menej vážne problémy netrvajú dlhšie ako niekoľko hodín a potom zmiznú. Nepríjemná črevná viróza môže trvať aj dva dni. Ak problémy trvajú dlhšie, je nevyhnutné vyšetrenie u lekára.
Vyhľadať lekára z dôvodu nevoľnosti je rozumné, pokiaľ:
- Pocity na vracanie trvajú dlhšie ako týždeň (nepretržite).
- Vracanie trvá viac než 24 hodín.
- Nevoľnosť sprevádza vysoká teplota, bolesť hlavy alebo za krkom.
- Existuje možnosť, že je žena trpiaca nevoľnosťami tehotná.
Kedy vyraziť na pohotovosť?
U detí je vhodné kontaktovať lekára stále, ak nevoľnosti, vracanie a hnačky trvajú niekoľko hodín. Pokiaľ dieťa navyše viditeľne rýchlo dýcha, má suché pery a javí ďalšie známky dehydratácie, okamžite vyrazte na pohotovosť.
U dospelých sa za dôvod cesty do nemocnice alebo privolania sanitky považuje prítomnosť krvi vo vývratkoch, ťažká bolesť brucha, zmätenosť a znížená bdelosť.
Ako prebieha vyšetrenie pri nevoľnosti?
Pri nevoľnostiach neexistuje jedna špecifická vyšetrovacia metóda. Dôležité je prvotné vyšetrenie lekárom, ktorý berie do úvahy všetky problémy pacienta.
- Môže ísť o vyšetrenie krvného obrazu, biochemické vyšetrenie séra a testy na skryté krvácanie v stolici.
- V prípade problémov s prehĺtaním, vracaním a úbytkom váhy sa pacient posiela na rontgen pažeráka, žalúdka a dvanástnika.
- Podozrenie na žlčníkové kamene pomáha potvrdiť alebo vylúčiť ultrazvuk.
- U pacientov s nevysvetliteľnými problémami sa robí vyšetrenie priesvitu hornej časti tráviacej rúry optickým prístrojom (tzv. ezofagogastroskopia).
Zhrnutie: Nevoľnosť nie je síce ochorenie, podceňovať ju sa ale nevypláca
Bežná nevoľnosť nepredstavuje vážny zdravotný problém a väčšinou sama od seba odznie. Dlhotrvajúce alebo opakované nevoľnosti však môžu signalizovať vážnejšie problémy, ktoré by mal na základe vyšetrení vylúčiť lekár.
Niekedy stačí upraviť jedálniček. Za opakovanými nevoľnosťami môže byť alergia na potraviny, napríklad laktózu alebo lepok. V takomto prípade navštívte nutričného terapeuta, ktorý pomocou krvných rozborov zistí, aké konkrétne suroviny vášmu telu prospievajú a akým sa radšej vyhnúť.