Bezhladovania.sk

Zdravá strava je najlepší liek, radí Jana Kondrcová

Výživová poradkyňa Jana Kondrcová je mama a manželka, ktorej záleží na zdraví svojej rodiny. Svoje skúsenosti so zdravou stravou ako najúčinnejšou medicínou už vyše 7 rokov predáva aj ostatným. Čo radí? Prečítajte si celý rozhovor.

Obsah článku:

Vaše motto znie: „Zdravá strava je najúčinnejšia medicína“. S tým súhlasíme. Uvediete konkrétnu skúsenosť, či už vlastnú alebo z okolia?

Áno, toto motto vystihuje moju skúsenosť a jeho pravdivosť sa mi potvrdila nielen pri mojich zdravotných problémoch (diagnostikovali mi celiakiu), ale aj pri mojom mladšom synovi, ktorý mal podozrenie na vážne ochorenie. V 11 rokoch totiž popri aktívnom športovaní začal opúchať najprv na dolných končatinách a postupne na celom tele. Rok sme chodili po lekároch a bezvýsledne hľadali diagnózu. Jedného dňa opuchol na celom tele a skončil v nemocnici na kortikoidoch.

Keď prišla diagnóza, kvôli zlému krvnému obrazu a zápalovým hodnotám znela veľmi zle a vážne. Našťastie, po absolvovaní vyšetrení na onkológii sa diagnóza nepotvrdila.  Ja som sa už v tom období „vďaka“ celiakii zaujímala o výživu a jej veľký vplyv na naše zdravie.

Práve vtedy som ukončila kurz „Poradca pre výživu“, počas ktorého som si podala prihlášku na vysokú školu a štúdium výživy ľudí. Preto mi bolo jasné, že synovi tieto problémy spôsobujú niektoré potraviny.

Prišla zmena stravy a vylúčenie vysoko priemyselne spracovaných potravín, sledovanie reakcií jeho organizmu na potraviny a stravovanie sa vyváženým spôsobom. Po pol roku sme sa už tešili z dobrých výsledkov. Tak by som to ukončila záverom, že zdravá strava bola jeho medicína. 

Čo to vlastne znamená zdravo sa stravovať? Ako na sebe spoznáme, že „jeme zdravo“?

Jesť zdravo je veľmi široký pojem a nedá sa zhrnúť do jediného odporúčania platného pre všetkých. Sme rozdielni a rozdielne reagujeme na stravu, máme rôzne genetické predispozície a rôzny životný štýl. Navyše metabolické procesy v organizme sú veľmi zložité a ovplyvňuje ich veľa faktorov. Žiaľ, nedokážeme si povedať pri konzumácii napríklad ovocia, aby sa riadne vstrebali všetky vitamíny, minerály a fytolátky.

Ale ak sa stravujeme dlhodobo zdravšie a snažíme sa viesť zdravší životný štýl s dostatkom pohybu a elimináciou stresu (pokiaľ to je možné), potom aj vstrebávanie živín bude v poriadku.

Ak by som to mala v krátkosti zhrnúť, dalo by sa povedať, že je vhodné sa stravovať tak, aby sme sa po jedle necítili zle a preplnene. Nemali by sme hľadať jeden návod niekde na internete alebo u kamarátky. Zdravé stravovanie sa ide ruka v ruke so zdravým životným štýlom, čiže akýmkoľvek pohybom a pozitívnym myslením. Nie je to o zakazovaní a odriekaní si jedla. Jedlo plní v našom živote rôzne funkcie – energetické, hedonistické (pôžitkové), sociálne a symbolické.

Mali by sme zostať v strede, nejsť do extrémov v stravovaní, neprejedať sa ale ani nehladovať. Taká jednoduchá a známa pomôcka je 80 ku 20. Viac zdravých, lokálnych potravín a menej nezdravých vysoko priemyselne alebo inak nevhodne spracovaných potravín.

A ako na sebe spoznáme, že jeme zdravo? Budeme sa dobre cítiť, dobre vyzerať a nebudeme trpieť tráviacimi problémami, ekzémami, opuchmi a podobne.

Mnoho našich čitateľov rieši výkyvy hmotnosti. Ako sa im vyhnúť?

Rozumom a zlatou strednou cestou. 🙂 Nehľadať diéty ani rýchle chudnutie. Hľadať cestu dlhodobého zdravého stravovania sa, rozoznávať čo vkladám do úst a či je to len pre môj pôžitok, alebo mi tá potravina poskytuje všetky potrebné živiny.

Sladkosť alebo nezdravé jedlo z rýchleho občerstvenia si môžem dať, ak mám chuť, je to v poriadku. Ak je to občas a prevaha jedla bude zdravá s dostatkom všetkých živín vrátane vlákniny. Z občasného nezdravého nepriberieme tak, ako neschudneme a neudržíme si zdravie z občasného zdravého jedla.

Ako účinne schudnúť a už sa k nadváhe nevrátiť?

Uvedomiť si, či jedlo, ktoré konzumujem je vyvážené a či mi prináša prospech a výživu pre všetky bunky v tele – nielen pre chuťové poháriky v ústnej dutine.

TIP: Prečítajte si, čo vyradiť z jedálnička pri chudnutí podľa Jany Kondrcovej.

Klientom pomáhate nájsť chyby v ich stravovaní sa. Aké prešľapy v jedle sa opakujú?

Väčšinou je to jednotvárna strava, ktorá pozostáva z opakujúcich sa potravín (často s odôvodnením: mám na to chuť, moje telo si to žiada). Chýba pestrosť v potravinách, väčšinou je v jedálničku žalostne málo zeleniny a ovocia (lebo niekde na internete bol článok, že od ovocia sa priberá).

Ďalej je to konzumácia vysoko priemyselne spracovaných potravín (nečítanie etikiet potravín, čiže konzumovanie potravín s vysokým obsahom cukru a nekvalitného tuku). U niektorých klientov som sa stretla s prehnanou konzumáciou sladkostí s umelými sladidlami v domnienke, že od nich sa nepriberá.

Asi najviac nás ovplyvňujú návyky z detstva. Pre vysvetlenie by som to zľahčila asi takto: „Ak sme boli zvyknutí zjesť celý plech koláča a naši rodičia alebo starí rodičia sa z toho tešili, lebo je treba sa napapať, tieto návyky máme, žiaľ, na celý život a budeme papať celý plech koláčikov s dobrým pocitom”. Samozrejme, ak si to upraceme vo svojej mysli a uvedomíme si, čo je pre nás lepšie, vieme si návyky upratať a máme vyhrané. 🙂 

Problémom býva aj pitný režim. Niekto pije málo, niekto veľa. Existujú signály, podľa ktorých spoznáme, že pijeme tak akurát?

Áno, pitný režim je veľký problém. Musím sa čestne priznať, že aj ja zabúdam na pitný režim, hlavne keď mám veľa práce alebo deň, kedy nič nestíham.

Ak je týchto dní viac, jedným zo signálov je u mňa bolesť hlavy a ráno sa zobudím s kruhmi pod očami akoby som celú noc žúrovala. Potom sekám dobrotu a pitný režim je ideálny, kým opäť nezabudnem piť.

Ak si uvedomujeme, že máme sucho v ústach, je potrebné napiť sa. Ak máme prebytok vody, prichádza časté močenie. Toto sú naše biologické pudy a potreby. Ďalším zo signálov nedostatku môže byť aj prehnaná chuť na niečo. Vtedy sa treba skúsiť napiť, lebo takéto chute sú prezlečený smäd.

Trošku zavádzajúce môžu byť aj odporúčania piť napríklad 2,5 a viac litra denne. Iné potreby máme v zime a iné v lete, pri športe či v kľude. Opäť je potrebné vnímať, že sme rozdielni.

Je vhodné si uvedomovať potrebu pitného režimu, myslieť na to, čiže ráno začať pohárom vlažnej vody, ktorá pomáha črevám naštartovať vyprázdňovanie. Niekto má rád vodu s citrónom, ale nezabúdajte, že treba sledovať reakcie nášho organizmu na citrón.

Vodu potrebuje v organizme úplne každá bunka a máme ich požehnane, taktiež je voda potrebná pri väčšine procesov v našom organizme – myslime na to. 🙂

Znak, že pijeme tak akurát je vtedy, ak nemáme pocit vysušenej pokožky, sucho v ústach či bolesť hlavy. Naopak, niekedy z nedostatku vody v organizme môžeme mať mierne opuchy.

Málokto vie, že zlá strava rozhadzuje aj hormóny a vyvoláva ďalšie problémy. Môžete zo svojej skúsenosti povedať, ktoré potraviny – alebo stresové a iné faktory – sú v tomto smere zvlášť rizikové?

Toto je téma na článok alebo rovno knihu. Je to komplikovaná téma a veľmi obšírna. V skratke a stručne som sa jej snažila venovať v článku ako stravovanie ovplyvňuje našu hormonálnu sústavu.

Aktuálne študujete v Nitre na SPU – Fakulte agrobiológie a potravinových zdrojov, odbor Výživa ľudí. Zaujímavé tipy zo štúdia zdieľate aj na svojom Facebooku. Dozvedela ste sa pri štúdiu nejaké informácie, ktoré vás prekvapili a mohli by pomôcť našim čitateľom?

Áno, je veľa informácií, ktoré mi štúdium prinieslo a prináša. Výživa je po mojej rodine moja srdcovka. Preto sa snažím podeliť sa o moje poznania na svojom Facebooku. Hlavne mýty vo výžive a ich šíritelia vrhajú veľké zlo (často až zastrašovanie), väčšinou za účelom predaja nejakého produktu a využívajú nevedomosť v oblasti výživy.

Ako hlavné by som čitateľom odporučila čítať zloženie nielen potravín, ale aj doplnkov výživy, hlavne ak v nich nie je účinná látka vo forme liečiva. MLM predajcovia výživových doplnkov majú skvelý marketing zameraný na predaj s prehnanými cenami. Účinné látky v produktoch sú v najvyššom zastúpení často len na obrázku produktu. Samozrejme česť a chvála výnimkám, no radšej čítajte etikety.

Žijeme v dobe, kedy máme dostatok potravín, niekedy až prebytok na úrok kvality, ale máme si z čoho vybrať, tak vyberajme to lepšie pre naše zdravie. Môj manžel na moju adresu žartuje, že keď sa začne o téme výživa, ja vždy začnem nezastaviteľný monológ. 🙂

Vy sama trpíte celiakiou. Aké boli prvé príznaky a ako a kedy ste zistila finálnu diagnózu?

Moje prvé príznaky sa ťahali roky, nakoľko sérologické markery boli negatívne, tak som príznaky prehliadala a neriešila ďalej. Patrím k pacientom, u ktorých zavádzal fakt a výsledok negatívnych protilátok a ja som akosi intuitívne mierne obmedzovala lepok, nakoľko som vnímala tráviace problémy po ňom.

Diagnózu potvrdilo až komplexné histologické a genetické vyšetrenie. K týmto vyšetreniam ma prinútili stupňujúce sa zdravotné problémy po dovŕšení 40 rokov. V tom období som pravidelne cvičila, čiže som nechtiac a nevhodne začala nezmyselne uprednostňovať bielkoviny v strave (našťastie nie dlho).

Toto malo negatívny dopad a moja prudká zmena stravy vyvolala tráviace problémy, väčší pokles hmotnosti, únavu, závraty. Po absolvovaní preventívnej prehliadky mi zistili nedostatok minerálov, vitamínov, anémiu a problém s funkciou štítnej žľazy. Po absolvovaní komplexných vyšetrení bol záver celiakia.

Aké špecifiká má strava celiatika? Aké potraviny vám vyhovujú a po čom je vám naopak zle?

Celiakia vyžaduje vyradenie lepku zo stravy. Sú určité výnimky a tolerancia malého množstva, ale je to komplikovaná téma a závisí od celkovej diagnózy a stravovania sa. Stravu a diétu celiatika by mal pomôcť pacientovi riešiť vysokoškolsky vzdelaný špecialista na výživu, nakoľko je dôležité zohľadniť všetky faktory a takáto spolupráca lekára a špecialistu na výživu prispeje pacientovi k lepšiemu priebehu liečby.

Pri celiakii nie je povolené jesť pšenicu, žito, jačmeň, špaldu ani kamut. Ovos obsahuje inú formu gluténu (avenín) a jeho množstvo je v porovnaní s gluténom v pšenici nižšie. Je možná kontaminácia lepkom, preto je potrebné sledovať povolené množstvá lepku do 20 miligramov na kilogram sušiny.

Čítanie etikiet potravín je u celiatika nevyhnutné, nakoľko prídavné látky v potravinách (ako emulgátory, zahusťovadlá a konzervanty) často obsahujú lepok.

Mne napríklad ovos nevadí a konzumujem ho, ale vždy sledujem zloženie výrobku. Veľmi mi pomáha príjem vlákniny vo forme zeleniny, ovocia a celozrnných bezlepkových obilnín. Škodí mi zas stres a vadilo mi vysoké množstvo vysoko priemyselne spracovaných potravín s množstvom rôznych prídavných látok (v mnohých prípadoch bezlepkové potraviny také zloženie majú).

Ľudia (aj zdraví) by sa mali snažiť eliminovať stres, alebo ho aspoň znížiť na minimum, pretože má vysoko negatívny dopad na zdravie a celý metabolický proces v organizme.

Konzumuje vašu stravu pre celiatika aj zvyšok rodiny, alebo varíte dvakrát?

Nie, to by som im neurobila, mám ich rada! 🙂 (smiech)

Neviem si predstaviť (a je pre mňa veľmi nepochopiteľné), ak zdraví ľudia vyradia všetky potraviny s lepkom a s nimi aj prospešné látky v nich. Možno netušia, ako sa ochudobňujú hlavne o vitamíny skupiny B a iné prospešné živiny, nehovoriac o našej genetickej predispozícii konzumovania obilnín.

Ak varím jedlo obsahujúce lepok, ja si urobím iné. Ale niekedy napríklad pri zemiakových haluškách alebo pirohoch s bryndzou pridám bezlepkovú múku (nikdy však nie kúpené zmesi múk, zmiešam si sama) do celého jedla. Ale to je naozaj ojedinele.

Pečiem doma kváskový chlieb a ten sa priznám, že občas zhreším v malinkom množstve, nakoľko proces fermentácie znižuje obsah lepku a zabezpečuje lepšiu stráviteľnosť všetkých živín. Ale opäť to závisí aj od použitej múky, ja ich striedam a kombinujem.

Celiatici, prosím, nekonzumujte kváskový domáci chlieb s dobrým pocitom, že ho môžete v neobmedzenom množstve na základe odstavca vyššie. Je naozaj potrebná dôkladná znalosť všetkých faktorov.

Už vyše roka trvá stresová záťaž v podobe rôznych obmedzení spojených s pandémiou koronavírusu. Pozorujete na svojich klientoch nejaké dopady, napríklad prejedanie sa alebo úbytky váhy a podobne?

Áno, pozorujem pozitívne zmeny ale aj negatívne. Mám v okolí veľa ľudí nielen klientov, ktorým pandémia pomohla k zmene životného štýlu k lepšiemu, ale (žiaľ) aj k horšiemu. Veľmi veľa robí nastavenie nielen stravy, ale aj nášho myslenia a pokory v nás.

Ja mám možno to šťastie, že sa snažím brať každého takého aký je. Je to asi vekom a určitými životnými lekciami, ale vnímam to, že každý sme si strojcom svojho šťastia a máme svoju cestu ku zmene, či už v myslení alebo stravovaní sa. U všetkých mojich klientov bola zmena počas pandémie našťastie pozitívna v každom smere.

Čo na záver odkážete našim čitateľom, ktorý sa necítia dobre, majú napríklad aj nadváhu a hľadajú, odkiaľ majú začať svoj problém riešiť?

Ako prvé by som všetkých čitateľov veľmi pekne poprosila, aby nesiahali po tabletkách a nápojoch na chudnutie, aby nedržali nezmyselné diéty (mimo zdravotných), ktorými si iba ublížia, narušia a uškodia všetkým metabolickým procesom v organizme.

Chcela by som upozorniť na fakt, že metabolizmus je skupina viacerých systémov v našom tele, medzi ktoré patrí tráviaci systém, hormonálny, nervový či obehový.

Ak máte problém s váhou, nehľadajte rýchlu a krátku cestu, hľadajte zmenu, ktorá bude trvať dlhšie ale bude pre vás dlhodobo udržateľná. Schudnúť sa dá na počkanie, ale udržať hmotnosť a zdravie nie je otázka krátkeho času, je to dlhodobý proces.

Ak môžem odporučiť, začnite so zdravým sedliackym rozumom. Zamyslite sa, prečo a kedy ste začali priberať, prehodnoťte si jedálniček, či nejete príliš veľké porcie, alebo vynechávate hlavné jedlá, ale celý deň pojedáte drobnosti, ktoré keby sme zrátali, zistíme opak.

Nebojte sa poradiť s odborníkom, nehryzieme, nehodnotíme, snažíme sa pomáhať. 🙂 Aj tu, žiaľ, existujú výnimky – zistíte to, ak vám špecialista na výživu ako prvé ponúkne množstvo doplnkov výživy. Ak je to špecialista, ktorý rozumie výžive, ako prvé bude analyzovať vašu stravu a vysvetlí vám chyby v nej, poradí zmenu.

Ak máte nedostatok vitamínov a minerálov, prejaví sa to na vyšetrení krvného obrazu, na základe ktorého je až možné zhodnotiť celkový stav.

Lúčim sa krásnym mottom od otca medicíny Hippokrata. „Nech potrava je vaším liekom a liek vašou medicínou.“

Jani, ďakujeme za krásne slová a prajeme hlavne zdravie a úspechy celej rodine. 🙂

Mgr. Zuzana Veselá

Mgr. Zuzana Veselá

Som vyštudovaná právnička, ale v súčasnosti sa naplno venujem písaniu. Mám rada českú, taliansku, indickú a mexickú kuchyňu. Milujem ochutnávanie nových exotických druhov ovocia a (nealko!) nápojov. Od vyváženého jedálneho lístka z poctivých surovín sa podľa mňa odvíja aj naša celková pohoda.