Bezhladovania.sk

Veľký seriál o horčíku: Kedy hrozí a ako sa prejavuje predávkovanie horčíkom?

V súvislosti s horčíkom sa častejšie rieši jeho nedostatok než nadbytok. Všeobecne je známe, že ľudia na celom svete prijímajú menej horčíka, než by mali. Hypermagneziémia patrí k výnimočným prípadom predávkovania vitamínmi či minerálmi. Za akých okolností môže dôjsť k predávkovaniu horčíkom a komu hrozí predávkovanie?

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Vedci sa väčšinou zaoberajú otázkou nedostatku horčíka. Pravdou je, že biologická hodnota potravín sa neustále znižuje. Aj pri dodržiavaní zásad zdravej a vyváženej stravy predstavuje doplnenie dennej odporúčanej dávky 300 až 400 mg horčíka značný problém. 

Keďže horčík patrí k najvýznamnejším minerálom, o následkoch vyvolaných nedostatkom horčíka sa píše naozaj často. Najčastejšie sa vie, že málo horčíka v tele spôsobuje svalové kŕče a únavu, ale aj podráždenosť a problémy so spánkom. 

horčík v potravinách
Podstatnú časť horčíka je potrebné získavať z potravín. Je to najlepší spôsob, ako predísť nežiaducim účinkom horčíkových doplnkov.

Pozor na príliš veľké množstvo doplnkov bohatých na horčík

Najbezpečnejším spôsobom, ako dodávať horčík organizmu, je prostredníctvom zdravej prirodzenej stravy za pomoci vysoko kvalitných doplnkov stravy bohatých na magnézium. Na výber sú šumivé tablety, klasické prášky i rozpustné nápoje až po horčíkový olej. Najmenej kvalitné sú obľúbené lacné šumivé tablety a kapsule, ktoré sa predávajú v supermarketoch a obsahujú oxid horčičný (forma horčíka s najnižšou vstrebateľnosťou).

Nič sa nemá preháňať. V snahe doplniť nedostatkový tovar menom horčík môže totiž dôjsť k neúmyselnému predávkovaniu horčíkom. Rovnako ako jeho nedostatok však môže i nadbytok horčíka vyvolať menej či viac vážne zdravotné problémy. Odhaliť skutočnú príčinu problémov môže predstavovať problém sám o sebe. Prejavy nedostatku i nadbytku horčíka môžu byť v niektorých prípadoch podobné.

Kedy už je horčíka v organizme príliš?

V tejto českej štúdii je ako hranica, pri ktorej nedochádza k vedľajším účinkom doplnkov horčíka, uvedená hodnota 250 mg za deň.

„Horný tolerovateľný denný prísun (UL) horčíka, resp. jeho rozpustných horčičných solí (chlorid, síran, aspartát, laktát…) či oxidu horčičného, kedy ešte podľa štúdií nie je pozorovaný vedľajší efekt v podobe častejšej stolice, je stanovený pre osoby staršie ako 4 roky na 250 mg/deň. Do tejto hodnoty sa nepočíta prirodzene prítomný horčík prijatý potravinami a nápojmi. UL sa vtedy týka iba vyššie uvedených príkladov zlúčenín horčíka pridávaných do doplnkov stravy, fortifikovaných potravín a nápojov.” 

horčík - výživové doplnky
 prípade užívania väčšieho množstva doplnkov stravy hrozia vedľajšie účinky vrátane predávkovania horčíkom. 

Poznáte všetky riziká spojené s užívaním horčíkových doplnkov?

Základným zdrojom všetkých dôležitých vitamínov a minerálov, nielen horčíka, by mala byť bežná strava. Doplnky by mali zostať iba doplnkami zdravej výživy. Ich úloha nespočíva v nahradení pestrej stravy, ale doplnení dôležitých vitamínov a minerálov. 

Na čo si dať pri užívaní horčíka veľký pozor?

  • hlavne lacné doplnky horčíka môžu vyvolať vedľajšie účinky v podobe nevoľností, kŕčovhnačiek,
  • doplnky horčíka môžu interagovať s určitými liekmi (napr. diuretiká, lieky na srdce, antibiotiká a ďalšie),
  • horčík by nemali užívať ľudia, ktorí trpia diabetom, chronickými črevnými chorobami a srdcovými chorobami,
  • riziko predávkovania s výslednou hypermagneziémiou hrozí aj osobám so zlou funkciou ľadvín, pokiaľ pravidelne užívajú lieky obsahujúce horčík (napr. laxatíva alebo antacidá).

NÁŠ TIP: Pri výbere vhodných doplnkov je nevyhnutné sledovať nielen ich kvalitu, ale aj zdravotný stav. Hlavne osobám, ktoré pravidelne užívajú lieky alebo s chronickými zdravotnými problémami sa odporúča prvotná konzultácia s ošetrujúcim lekárom predtým, než začnú užívať horčíkové doplnky.

Najčastejšie prejavy predávkovania horčíkom

S miernym prebytkom horčíka si organizmus hravo poradí. Jednoducho ho vylúči preč z tela. Pokiaľ je však horčíka naozaj príliš a organizmus ho nestíha vylúčiť normálnymi cestami, môže dôjsť až k predávkovaniu horčíkom (tzv. hypermagneziémia). To sa najčastejšie prejavuje nadúvaním, žalúdočnými kŕčmi a hnačkami. 

Ďalšie príznaky naznačujúce predávkovanie horčíkom:

  • nízky krvný tlak,
  • závraty,
  • nechutenstvo,
  • nadúvanie,
  • kŕče a hnačky,
  • zvracanie,
  • svalová slabosť,
  • zadržiavanie moču,
  • únava,
  • dýchacie problémy.

Pri naozaj vysokých dávkach môže byť horčík dokonca smrteľný. Nadbytok horčíka môže mať aj vážne následky. V prípade dlhodobého príjmu nadmerného množstva horčíka je negatívne ovplyvnená srdcová činnosť a zvyšuje sa aj riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení vrátane zástavy srdca. 

žalúdočná nevoľnosť
Najčastejším prejavom predávkovania horčíkom je žalúdočná nevoľnosť.

Nedostatok verzus predávkovanie horčíkom

Prejavy vyvolané predávkovaním sa dajú ľahko zameniť za nedostatok horčíka už iba preto, že sa o tom neustále píše. Z tohto dôvodu je potrebné starostlivo rozlišovať medzi nedostatkom a predávkovaním horčíkom. 

Odhaliť príčinu pomôže návšteva odborníka na výživu, ktorý s vami najprv preberie vaše stravovacie návyky. K predávkovaniu horčíkom s najväčšou pravdepodobnosťou dochádza u osôb, ktoré dbajú na zdravé stravovanie a navyše užívajú doplnky stravy bohaté na horčík. Jednoducho to so zdravou stravou preženú. 

Na potvrdenie predávkovania horčíkom sa odporúča absolvovať vyšetrenie krvi, z ktorého sa zistí presné množstvo horčíka v tele. U ľudí s menej príkladnými stravovacími návykmi je bežnejší nedostatok horčíka.

Ako sa lieči predávkovanie horčíkom?

Riziko predávkovania horčíkom je u zdravého človeka extrémne nízke. K hypermagneziémii dochádza vo výnimočných prípadoch alebo u ľudí so zdravotnými komplikáciami. Vo väčšine prípadov stačí vysadiť horčíkové doplnky a znížiť tak prísun horčíka. Prejavy predávkovania obvykle zmiznú za pár dní.

Odborníci rovnako upozorňujú, že zlúčeniny v doplnkoch stravy môžu byť rôzne tolerované. Citlivejšie osoby by preto mali spočiatku vyskúšať nižšie dávkovanie (napr. ½ šumivé tablety denne) či pripravený nápoj popíjať behom dňa, najlepšie medzi jedlami. Nežiaduce účinky môže vyvolať užívanie doplnkov ráno nalačno. 

Vážnejší dopad môže mať nadbytok horčíka u osôb trpiacich vyššie spomínanými chorobami, najmä potom zníženú funkciu ľadvín. V takomto prípade môže byť v rámci liečby nariadená i dialýza za účelom normalizácie vnútorného prostredia.

horčík - predávkovania
V niektorých prípadoch je užívanie horčíka najlepšie konzultovať s lekárom.

Zhrnutie: S horčíkom sa neradno zahrávať

Pri doplňovaní horčíka sa riaďte známym a veľmi múdrym životným pravidlom „všetkého veľa škodí“. Platí to aj pre horčík. Zapamätajte si, že predávkovanie horčíkom:

  • môže vyvolať žalúdočnú nevoľnosť, problémy s trávením, pokles krvného tlaku a v najhoršom prípade aj srdcovú zástavu,
  • hrozí hlavne osobám so srdcovými chorobami, zlou funkciou ľadvín a cukrovkou,
  • zabráni príjmu horčíka predovšetkým z bežnej stravy bohatej na všetky dôležité živiny.
Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Bc. Monika Šaríková

Bc. Monika Šaríková

Keď som pred rokmi študovala históriu a literatúru, nenapadlo by mi, že sa nakoniec budem živiť písaním. Jednoznačne najradšej sa venujem písaniu o zdravom životnom štýle. Milujem dobré jedlo, rada varím a najviac si ulietavam na českej a ázijskej kuchyni, zbožňujem prírodu a pohyb. Medzi moje veľké športové lásky patrí najmä beh, cyklistika, turistika a jóga. :)