O dôležitosti horčíka pre zdravo fungujúci organizmus niet pochýb. Objavte tie najlepšie doplnky stravy a zistite, ako ich správne užívať.
Horčík patrí k minerálom, ktoré sú pre fungovanie ľudského organizmu úplne zásadné. Doplňovať ho prirodzeným spôsobom z normálnych potravín predstavuje pre mnoho ľudí problém.
Nedostatok horčíka patrí k častým javom a ľudia sa ho snažia doplniť prostredníctvom suplementov. Dôležité je vybrať si ten správny doplnok stravy.
Obsah článku:
Doplnky stravy: Kedy áno a kedy sú zbytočné
Pre svoje zdravie urobíte najlepšie, ak dodáte svojmu telu všetky potrebné vitamíny a minerály prostredníctvom prirodzenej, pestrej a vyváženej stravy. Doplnky stravy bohaté na rôzne živiny sa odporúčajú najmä v troch prípadoch:
- nízky príjem vitamínov a minerálov,
- zvýšená spotreba všetkých živín,
- tehotné a dojčiace ženy (iba odporúčané vitamíny a minerály).
Riziko nízkeho príjmu vitamínov a minerálov
Nízky príjem môže byť spôsobený nielen zlou a nezdravou výživou, ale tiež poruchami trávenia alebo vylúčením niektorých zložiek z bežnej stravy. To platí najmä pre vegetariánov a vegánov, ktorí nie vždy dokážu správne nahradiť dôležité živiny nachádzajúce sa v mäse a ostatných živočíšnych produktoch.
Komu hrozí zvýšená spotreba živín
Zvýšený príjem je typický pre osoby, ktoré majú zvýšenú až nadmernú fyzickú námahu a záťaž. Týka sa to náročných pracovných povolaní a najmä športovcov, či už amatérskych či profesionálnych. V ich prípade obyčajná, no zdravá a výživovo hodnotná, strava nemusí stačiť.
Tehotné a dojčiace ženy a príjem horčíka
Samostatnú kapitolu predstavujú tehotné a dojčiace ženy, ktoré by mali príjem vitamínov a minerálov významne zvýšiť. Prostredníctvom svojho tela, a potom materského mlieka, získava bábätko všetky dôležité živiny pre zdravý vývoj a rast.
Minerál horčík je pre vývoj plodu obzvlášť dôležitý.
Nedostatok či nadbytok horčíka odhalí lekárske vyšetrenie
Väčšina ľudí sa síce stretáva s nedostatkom horčíka a potrebuje ho doplniť, nemusí to však byť pravidlo. Pokiaľ to s doplnkami stravy preženiete, môžete si privodiť predávkovanie horčíkom. Prejavy nedostatku aj predávkovania pritom môžu byť najmä spočiatku podobné.
Je rozumné absolvovať lekárske vyšetrenie, ktoré odhalí, či vám magnézium chýba, máte ho navyše alebo tak akurát. V lekárňach si tiež môžete kúpiť množstvo prípravkov bez predpisu. Aký je rozdiel medzi liekmi bez predpisu a bežne dostupnými doplnkami stravy?
Doplnky stravy nenahradia bežnú stravu
Odporúča sa dodržiavať dávkovanie a brať na vedomie, že doplnky stravy nemajú nahradiť prirodzenú stravu. Stravovať sa dlhodobo nezdravo a myslieť si, že magnézium v tabletách zaženie akýkoľvek problém, je nezodpovedné.
Doplnky stravy v ideálnom prípade len doplnia tie vitamíny a minerály, ktoré užívateľ nie je schopný svojmu organizmu dodať prostredníctvom bežnej potravy. To je príklad práve magnézia, ktorého nedostatok je častý problém.
Pred zahájením predaja sa u doplnkov stravy vyžadujú len testy, ktoré potvrdzujú zdravotnú nezávadnosť, účinky sa nemusia preukazovať. Predávať sa môžu aj mimo lekární, podmienkou je len viditeľné označenie „doplnok stravy“.
Lieky bez predpisu radšej na odporúčanie
Lieky bez predpisu musia mať účinky naopak preukázané. Spadajú pod dohľad Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a bez úspešného schvaľovacieho procesu nemôžu na trh. Kúpiť sa dajú len v lekárni alebo u predajcov vyhradených liečiv. Nikde inde si lieky nekupujte!
Lieky bez predpisu patria do kategórie voľnopredajných liečiv (OTC prípravky) a sú určené na liečbu chorôb, ktorých diagnózu si spravidla zvládne určiť pacient sám (napr. lieky na prechladnutie a chrípku, proti bolesti a ďalšie). Ohrozenie zdravia ich používaním je minimálne, pokiaľ ste dodržali bezpečné užívanie. Vhodné je odporúčanie od lekára či lekárnika. Diagnostikovať si nedostatok horčíka nie je tak jednoduché ako pri bolesti hrdla.
Ako si vybrať doplnok stravy s horčíkom
S doplnkami stravy, ktoré obsahujú horčík väčšinou chybu neurobíte – zvlášť pokiaľ budete dodržiavať výrobcom odporúčané dávkovanie. S miernym nadbytkom si telo poradí a vylúči ho z tela von. Ak si nie ste istý správnym výberom doplnku, nechajte si poradiť od lekára či lekárnika.
Sledujte zloženie prípravku a formu magnézia
U bežne predávaných doplnkov predávkovanie horčíkom nehrozí. Väčšina z nich totiž obsahuje najmenej využiteľnú formu, ktorou je oxid horečnatý. Ten obsahujú lacnejšie doplnky stravy s horčíkom. Kvalitné magnéziové doplnky stravy obsahujú tieto formy:
- citrát horečnatý
- malát horečnatý
- bisglycinát horečnatý
Jednotlivé formy majú mierne odlišnú vstrebateľnosť a využiteľnosť a navyše môžu mať aj ďalšie účinky. Doplnky stravy s magnéziom môžu prispievať k povzbudeniu a zníženiu únavy, tak aj k upokojeniu, uvoľneniu a zlepšeniu spánku. Do úvahy je tiež potrebné brať aj rôzne silné preháňajúce účinky.
Dodržiavanie odporúčaného dávkovania je kľúčové
Je dôležité dodržiavať dennú odporúčanú dávku horčíka, ktorá sa podľa veku a pohlavia pohybuje od 40 do 400 mg denne.
Odporúčané dávkovanie majú aj jednotlivé doplnky stravy. Zatiaľ čo u niektorého doplnku stravy stačí jedna tableta denne, niekde je nutné užívať väčšie množstvo tabliet viackrát za deň. Vždy si detailne prečítajte návod, aby ste si nesprávnym užívaním nespôsobili zdravotné problémy.
Záverečné zhrnutie: odporúčané dávkovanie horčíka nemeňte
Čo by ste si z článku o magnéziových doplnkoch stravy mali najmä zapamätať?
- Zdravý príjem minerálov a vitamínov najlepšie zaistí pestrá a vyvážená strava.
- Nedostatok či nadbytok horčíka s istotou odhalí vyšetrenie u lekára.
- Pri výbere kvalitného doplnku stravy hrá významnú rolu použitá forma.