Hoďte za hlavu každodenný zhon. Vyskúšajte niektorú z meditačných techník. Pomôžu vám upokojiť myseľ a vnímať iba sami seba.
Obsah článku:
Čo je meditácia?
Meditácia slúži na zvýšenie povedomia o sebe a svojom okolí. Ide o dobrý spôsob, ako znížiť stres a rozvinúť koncentráciu. Meditačné techniky pomáhajú k rozvoju prospešných návykov a pocitov, ako je pozitívna nálada, sebadisciplína, chudnutie či udržiavanie optimálnej váhy a zdravého spánkového vzorca.
Upokojenie mysle
Pri meditácii je nutné úplne upokojiť myseľ a stlmiť emócie postupných odvedením myšlienok. Vďaka tomu môže mozog začať pracovať na iných energetických frekvenciách než pri bežnom stave vedomia. Výsledkom je relaxácia svalov, nervov a všetkých orgánov v tele a s tým takisto celková regenerácia organizmu.
Meditačné cvičenia sú o vedomej práci s pozornosťou, o ktorú vplyvom roztržitosti a stresu, bohužiaľ, prichádzame. Pritom čím väčšiu pozornosť niečomu venujete, tým lepšie výsledky v živote dosahujete. Vedomie je nevyhnutné k tomu, aby ste vedeli, kto ste, aké duševné schopnosti máte a čo od života chcete.
Hlavné ciele meditácie:
- Uvoľnenie psychického napätia
- Zlepšenie sústredenia
- Zaostrenie vedomia
- Podpora správneho dýchania
- Lepšie okysličenie krvi
- Udržanie správneho postoja a pružnosti chrbtice
- Oslobodenie od materiálneho sveta
S pomocou meditácie sa môžete postupne zbaviť úzkosti a depresie. Meditačné techniky dokonca podporujú imunitný systém, uľahčujú chudnutie, zmierňujú bolesti, znižujú krvný tlak, zlepšujú spánok a podporujú kreativitu.
Nájdite si tú pravú meditačnú techniku
Základné meditačné techniky rozvíjajú duševné schopnosti, potrebné pre každodenný život. Sú vrodené, ale veľa ľudí ich kvôli bežnému dennému zhonu zanedbáva a odsúva do úzadia.
Meditačných technik existuje hneď niekoľko. Pustite sa do takej, ktorá je pre vás najprirodzenejšia. Hlavné je, aby ste sa nenútili do niečoho, čo je vám nepríjemné.
Server Healthline upozorňuje, že meditácia nesmie byť vynútená. Pokiaľ sa do meditácie nútime, nebude mať tie správne účinky. Naopak, dobrovoľný a pravidelný tréning vedie k skvelým výsledkom. Existuje veľa rôznych foriem meditácie. Pokiaľ vám jeden spôsob nevyhovuje, skúste iný. Iba tak si nájdete ten pravý postup pre vás.
Pravidelnou meditáciu k chudnutiu
Okrem zdravého jedálneho lístka a pohybovej aktivity pomôže naštartovať vaše chudnutie aj meditácia. Meditačné cvičenia sústredia vašu pozornosť na tie správne myšlienky a pomáhajú zvládať stres, ktorý môže za maškrtenie a prejedanie sa. WebMD potvrdzuje, že vďaka meditácii si lepšie uvedomíte svoje myšlienky a činy, vrátane tých, ktoré sa týkajú jedla.
7 typov meditačných metód
1. Meditácia milujúcej láskavosti
Účelom meditácie milujúcej láskavosti je kultivovať postoj lásky a láskavosti ku všetkému a ku všetkým. Dokonca aj k nepriateľom a zdrojom stresu. V priebehu hlbokého dýchania si predstavujte, že svoju myseľ otvárate láskyplnej láskavosti, ktorú potom ďalej posielate celému svetu alebo konkrétnym ľuďom.
Podľa Medical News Today je meditácia milujúcej láskavosti navrhnutá tak, aby podporovala pocity súcitu a lásky pre druhých aj pre seba samého. Môže tak pomôcť osobám, ktoré sa dlhodobo potýkajú s hnevom, frustráciou, odporom alebo problémami v medziľudských vzťahoch. Navyše zvyšuje pozitívnu emóciu u ľudí trpiacich depresiami, úzkosťami alebo posttraumatickým stresom.
Využite meditáciu všímavosti na chudnutie
- Jedzte pomalšie. Sústreďte sa na žuvanie a rozpoznávajte chuť jedla pri každom zahryznutí.
- Jedzte v pokoji. Vyhnite sa jedlu na cestách, v zhone alebo pri práci.
- Naučte sa rozpoznávať pocit hladu a sýtosti. Pokiaľ nemáte hlad, jedlo si odložte na neskôr. Pokiaľ ste plní, ďalej nejedzte.
- Počúvajte, čo vám vaše telo hovorí a všímajte si, ako sa po konzumácii určitých potravín cítite. Pokiaľ ste po niektorom jedle unavení, v napätí alebo vás bolí žalúdok, nabudúce si ho radšej odpustite.
2. Progresívna relaxácia
Progresívnej relaxácii sa niekedy hovorí aj skenovanie tela. Povzbudzuje k tomu, aby ste vo svojom tele hľadali pocity napätia. Cieľom meditácie je napätie nájsť a potom ho uvoľniť. Obvykle sa začína na jednom konci tela a postupne sa prechádza až na opačný koniec.
Niektoré formy progresívnej relaxácie vyžadujú napnutie a následné uvoľnenie svalov. Iné zase odporúčajú vizualizáciu vlny, ktorá prechádza celým telom a postupne uvoľňuje nahromadené napätie. Táto meditačná technika pomáha odstrániť bolesti, zlepšuje zaspávanie a prehlbuje spánok.
3. Meditácia všímavosti
Meditácia všímavosti alebo mindfulness je u nás stále najpopulárnejšou. Hlavným cieľom je udržanie pozornosti a sústredenie sa na prítomnosť okamihu. Veľkým problémom dnešného sveta je neustála fixácia na budúcnosť alebo, naopak, lipnutie na minulosti. Už pri raňajkách často premýšľame nad tým, čo nás čaká v práci, aké stretnutia potrebujeme stihnúť alebo čo budeme variť na večeru. Pritom úplne zabúdame na prítomný okamih.
Výhodou je, že meditáciu všímavosti môžete robiť takmer kdekoľvek. Pri čakaní v rade, pri čistení zubov alebo pri venčení psa. Vnímajte vonkajšie zvuky, pachy aj obrazy a premýšľajte iba o tom, čo sa deje práve tu a teraz.
Medical News Today upozorňuje, že výskumy prišli na zaujímavé zistenie. Technika mindfulness znižuje fixáciu na negatívne emócie, zlepšuje pamäť, podporuje sústredenie, zmierňuje impulzívne emočné reakcie, zvyšuje spokojnosť vo vzťahoch a reguluje krvný tlak.
4. Dychová meditácia
Pri dychovej meditácii sa sústredíte na pomalé a hlboké dýchanie. Nádychy aj výdych môžete počítať a ignorovať tak ostatné myšlienky, ktoré sa vám automaticky vkrádajú do mysle. Pri pravidelnom praktizovaní tejto techniky môžete podporiť svoju koncentráciu, zlepšiť emočnú flexibilitu a znížiť psychické aj fyzické napätie.
5. Kundalini joga
Fyzicky aktívna forma meditácie v sebe spája pohyby s hlbokým dýchaním a mantrami. Kundalini jogu je najlepšie praktizovať v jogovom štúdiu a učiť sa ju od profesionála. Neskôr ju môžete robiť aj sami doma. Podobne ako iné formy jogy zlepšuje kundalini joga duševné zdravie, znižuje úzkosti a pomáha bojovať s depresiami.
6. Zenová meditácia
Táto forma meditácie býva súčasťou budhistickej praxe a zahŕňa špecifické kroky a držanie tela. Cieľom je nájsť pohodlnú polohu, sústrediť sa na svoje dýchanie a vedome sledovať svoje myšlienky bez akéhokoľvek úsudku.
Zenová meditácia je veľmi podobná technike mindfulness, ale vyžaduje viac disciplíny a dlhšiu prax. Ide o voľbu číslo jeden pre tých, ktorí hľadajú novú duchovnú cestu.
Magazín Healthline dodáva, že zenová meditácia je ideálna pre ľudí, ktorí preferujú relaxáciu v tichu osamote. Na podporu duchovnej skúsenosti zároveň odporúča éterické oleje, ako je myrha, kadidlo, šalvia, cédrové alebo santalové drevo.
7. Transcendentálna meditácia
Pri transcendentálnej meditácii je dôležité v pokoji sedieť a pomaly dýchať. V priebehu meditačného sedenia sa zameriavajte na mantru alebo opakovanie jedného či viacerých slov. Cieľom je povzniesť sa nad súčasný stav bytia. Môžete sa sústrediť na čokoľvek, čo chcete vo svojom živote zmeniť.
Ideme na to? Pohodlne sa usaďte
Aby vám bolo pri meditácii príjemne, zvoľte pohodlný sed. Prvou možnosťou je pozícia lotosového kvetu, kedy si oba priehlavky položíte na stehná druhej nohy. Nie pre každého je však táto poloha zvládnuteľná. Preto môžete sedieť v tzv. polovičnom lotose alebo tureckom sede. Obe nohy zložte pred telo a kolená držte pri zemi. Treťou možnosťou je sed na pätách s vankúšikom, zrolovanou dekou alebo uterákom pod zadkom.
Iba začínate? Vyskúšajte riadenú meditáciu
5 krokov k účinnej meditácii
- Nájdite si miesto, kde vás nebude nikto rušiť. Malo by ísť o priestor bez hluku, silného svetla, tepla alebo veľkej zimy.
- Vyberte si pohodlný sed a uistite sa, že sa v priebehu meditácie nebudete hýbať. Udržujte chrbticu v rovine a zamerajte sa iba na svoje dýchanie.
- Zavrite oči. Snažte sa uvoľniť, zbavte sa akýchkoľvek emócií a sústreďte sa iba na upokojenie svojej mysle.
- Nestresujte sa, keď sa vám podarí uvoľniť sa iba na krátku chvíľku. Opakujte meditáciu v pravidelných intervaloch a pracujte na sebe. Je jedno, či budete meditovať ráno pred odchodom do práce alebo večer pred spaním. Uvidíte, že časom svoje meditačné schopnosti vylepšíte.
- Myslite na to, že pri meditácii je dôležitý aktuálny moment a nie jej výsledok.
Prajeme vám pohodové dni a pokojnú myseľ.