Soľ a čierne korenie. Dvojica základného korenia, ktorá nechýba v žiadnej kuchyni. Sú natoľko zásadné, že ich prirovnávame k najcennejším kovom sveta. Nie nadarmo sa hovorí soľ nad zlato alebo čierne korenie je čierne zlato. O kampotskom to platí dvojnásobne.
Väčšina ľudí používa čierne korenie každý deň na dochutenie jedál. Málokto už vie, že slúži aj na lekárske a kozmetické účely. Vďaka obsahu mnohých účinných látok poskytuje pomoc pri ťažkostiach s trávením, pri nachladení, ale aj chudnutí.
Platí to iba pre zber z pravého piepra. Táto rastlina svojím vzhľadom pripomína chmeľ. Je to rovnako vysoká popínavá rastlina, ktorá dorastá do výšky až 15 metrov, dožíva sa skoro 60 rokov a jeden ker plodí vždy po troch rokoch.
Obsah článku:
Čo je kampotské korenie a odkiaľ pochádza
Pestuje sa v Kambodži, konkrétne v provincii Kampot, podľa neho získalo svoj názov.
Dá sa kúpiť v niekoľkých farbách. Dôležité je vedieť skutočnú príčinu rozdielnej farby guličiek, ktorú spôsobuje zber v rôznej dobe zrelosti. Nejde o rôzne odrody korenia, ako sa ľudia bežne domnievajú.
- nezrelý má zelenú farbu,
- biele čierne korenie pochádza zo zrelých plodov,
- čierne guličky sa zbierajú krátko pred dosiahnutím zrelosti,
- červenú farbu získava vo vysokom stupni zrelosti.
Vďaka zberu v správnu dobu je pestovanie kampotského korenia pomerne náročné. Preto ide tiež o vzácnu špecialitu, čo dokazuje označenie najlepšie čierne korenie na svete. Výsledkom je silne aromatické korenie s vysokou štipľavosťou a takmer ovocnou chuťou.
Aké ďalšie vzácne druhy čierneho korenia poznáte?
- bourbonské,
- dlhé,
- guinejské,
- kubebové,
- sečuánske,
- tasmánske,
- Tellicherry.
Zloženie a účinky kampotského korenia
Účinky na ľudské zdravie bývajú často podceňované. Pritom obsahuje dôležité minerály, vitamíny a ďalšie látky.
Aké látky obsahuje vzácne africké kampotské čierne korenie?
- vitamíny A, B, C, E a K,
- minerály: sodík, draslík, fosfor, železo, mangán,
- silice a alkaloidy: hlavne piperín.
Alkaloid piperín dodáva známu ostrú chuť. Pôsobí aj ako silný antioxidant, vyznačuje sa antibakteriálnymi účinkami a zároveň je považovaný za prírodné afrodiziakum. Je nevyhnutný pre vstrebávanie vitamínov skupiny B a selénu.
Kampotské korenie a jeho účinky na zdravie
Samozrejme platí, že s vyššou kvalitou korenia rastie vplyv na zdravie. Vyberajte produkty v bio kvalite.
Pri varení vždy dávajte prednosť čerstvo mletému koreniu. Kupovaný rýchlo stráca nielen arómu. Správne skladované guličky najlepšie na suchom a tmavšom mieste si udržia silu dokonca niekoľko rokov.
Okrem celých guličiek sa predáva aj tekutá forma kampotského korenia, ktorá sa odporúča pri rôznych zdravotných problémoch. Akých?
Zlepšuje trávenie
Asi najväčší význam má na normálnu činnosť tráviaceho systému. Podporuje chuť k jedlu, zvyšuje tvorbu slín a žalúdočných štiav. Má protizápalové a antibakteriálne účinky a v tráviacom trakte funguje ako dezinfekcia odstraňujúca škodlivé baktérie, čím znižuje riziko vzniku hnačky, zápchy i nezdravého nadúvania.
Pomáha pri nachladení
Pri nachladnutí, nádche, upchatom nose a kašli pomáha tým, že lepšie prehreje a prekrví organizmus. Intenzívnejšie potenie prispieva k lepšiemu uvoľneniu nosa, spusteniu nádchy aj ľahšiemu odkašliavaniu. Na boľavý krk zase zaberá kloktanie vody – v nej rozmiešajte trochu korenia a cesnaku.
Mierne bolesti zubov a hlavy, uvoľní boľavé a unavené svaly
Kloktanie vody s korením môže poskytnúť úľavu aj pri bolestiach zubov. Macerované celé guličky v rozmarínovom či levanduľovom oleji môžu pomôcť pri bolestiach hlavy, uvoľnia svaly a podporia ich regeneráciu.
Priaznivo pôsobí na vzhľad pokožky
Hrubo namleté korenie zmiešajte s vodou, prepusteným maslom ghee alebo kokosovým maslom a získate príjemný peeling, ktorý skvelo vyčistí problematickú pleť a môže pomôcť pri akné, na ekzémy, vyrážky i celulitídu.
Nejde však o zaručený liek, iba ponúka pomoc ako iné prírodné produkty. O svojich problémoch sa najskôr porozprávajte s lekárom a korenistú kúru berte iba ako doplnok pri liečbe vašich problémov.
VIETE, ŽE kvalitné korenie sa považuje za prírodné afrodiziakum? Vďaka prekrvujúcim účinkom je pridávané do prípravkov za účelom podpory „mužnej sily a vášne”.
Dva tipy na recepty s kampotským korením pre lepšie zdravie
Patrí k vzácnym typom korenia, ktoré vyžadujú veľmi opatrné zaobchádzanie. K dokonalému ochuteniu jedla stačí malá štipka. Použiť ho môžete pri varení a hodí sa k hovädziemu mäsu, hydine, ale aj rybám. Hotovým pokrmom dodá ostrú ovocnú chuť.
Okrem prípravy pokrmov sa ponúka aj využitie jeho účinkov na zdravie a krásu. Pridať ho môžeme do čaju proti nachladnutiu aj mastičiek, ktoré si poradia s akné a ekzémami.
Nápoj pre lepšie trávenie
Ingrediencie:
- kampotské korenie
- kurkuma
- kokosový olej
- med a citrón
- teplá voda
Postup:
Zmiešajte teplú vodu so všetkými ingredienciami. Tento nápoj vypitý ráno nalačno dezinfikuje žalúdok a podporí funkciu tráviaceho systému.
Čaj s kampotským korením pri nachladnutí
Ingrediencie:
- kampotské korenie
- kurkuma
- zázvor
- med a citrón
Postup:
Nastrúhajte alebo nakrájajte kúsok zázvoru, pridajte štipku čerstvo mletého kampotského korenia, kurkumu a zalejte primeraným množstvom vody. Priveďte k varu a povarte cca 5 minút. Nechajte ešte niekoľko minút lúhovať a potom preceďte do čistého hrnčeka. Hotový vývar ochuťte medom a plátkom citróna a vypite.
Záverečné zhodnotenie: Korenie ako pomocník v kuchyni aj pri starostlivosti o zdravie a krásu
Malá štipka dodá pokrmom perfektnú chuť a navyše prospieva aj vášmu zdraviu. Zapamätajte si, že:
- Zlepšuje trávenie a podporuje normálnu funkciu tráviaceho systému.
- Zahrieva, prekrvuje, uvoľňuje dutiny a pomáha tak pri nachladení.
- Pôsobí ako antioxidant.
- Má antibakteriálne a protizápalové účinky.