Zdravo fungujúci imunitný systém je dôležitý pre úspešný boj s ochoreniami a škodlivými látkami, ktoré útočia na organizmus každý deň. Na svojej strane budete potrebovať silných bojovníkov. Zoznámte sa s vitamínmi a minerálmi, ktoré vám môžu vybudovať neporaziteľnú armádu menom imunita.
V druhom diely nášho seriálu o silnom imunitnom systéme sa zameriame na vymenovanie vitamínov a minerálov, pri ktorých bol preukázaný prospešný vplyv na prirodzený obranyschopný systém. Presnejšie a podľa legislatívy Európskej únie povedané prispievajú k normálnej funkcii imunitného systému. Ktoré to sú?
Obsah článku:
Ktoré vitamíny a minerály fungujú na imunitu?
V súvislosti s imunitným systémom si väčšina ľudí predstaví starý dobrý vitamín C a možno tiež vitamín D, o ktorom sa v poslednej dobe hovorí čoraz častejšie. Mikroživín, ktoré pôsobia na imunitný systém, je však omnoho viac.
Konkrétne ide o tieto vitamíny a minerály:
- vitamín A,
- vitamín B6,
- vitamín C,
- vitamín D,
- vitamín E,
- meď,
- selén,
- zinok,
- železo.
Vitamín A podporuje tvorbu lymfocytov
Áčko je prospešné predovšetkým kvôli svojmu pozitívnemu vplyvu na zrak. Zlepšuje videnie za šera a pomáha lepšie rozoznávať farby. Ovplyvňuje tiež zdravie a pevnosť kostí a podporuje krvotvorbu. Je dôležité pre mužské aj ženské rozmnožovacie ústrojenstvo ale aj zdravý vývoj plodu.
Ako ovplyvňuje vitamín A imunitu?
V spojení s imunitným systémom je áčko nevyhnutné pre tvorbu bielych krviniek – konkrétne T a B lymfocytov, ktoré predstavujú významnú skupinu imunitných buniek nevyhnutných pre fungovanie špecifickej (získanej) imunity. Vždy spolupracuje s vrodenou (prirodzenou) imunitou. Poruchy špecifickej imunity vedú k vzniku vážnych chorôb (napr. AIDS).
Najlepšie zdroje vitamínu A v potravinách: pečeň, ryby, vajíčka, maslo, syry, kaviár, bataty, kapusta, varená mrkva, špenát, mango, žltý melón a grep.
Nedostatok vitamínu B6 znižuje tvorbu protilátok
Vitamín B6 je skôr známy pod názvom pyridoxín. Hraje dôležitú rolu pri metabolizme cukrov, tukov a bielkovín a zúčastňuje sa mnohých enzymatických procesov. Nemenej dôležitý je jeho vplyv na činnosť a funkciu nervového systému.
Ako ovplyvňuje vitamín B6 imunitu?
Podobne ako vitamín A je béčko dôležité pre správnu tvorbu lymfocytov a protilátok. Ak máme v tele málo vitamínu B, ich produkcia klesá. Vitamín B6 je tiež nevyhnutný pre tvorbu červených krviniek a protilátok.
Najlepšie zdroje vitamínu B6 v potravinách: mäso a ryby, pečeň, mlieko, mliečne výrobky, vajíčka, droždie, ovsené vločky, strukoviny, orechy, kapusta, špenát, slivky, banány a ďalšie.
Vitamín C bojuje s voľnými radikálmi
Najznámejším imunitným vitamínom je céčko, ktoré sa odborne nazýva kyselina askorbová. Má antioxidačné účinky a chráni organizmus pred voľnými radikálmi. Vitamín C je nevyhnutný aj pre tvorbu kolagénu.
Ako ovplyvňuje vitamín C imunitu?
Vitamín C v prípade potreby mobilizuje a aktivuje biele krvinky (leukocyty), ktorých hlavnou a najdôležitejšou úlohou v tele je ničenie všetkých zlých vírusov, baktérií, parazitov, rakovinotvorných buniek a ostatných patogénov.
Najlepšie zdroje vitamínu C v potravinách: drobné plody rakytníka rešetliakového, šípky, ríbezle, egreše, citrusy, červená paprika, jahody, kapusta, paradajky a ďalšie.
Vitamín D je súčasťou prirodzenej imunity
Déčko je zásadné pre správny vývoj a zdravé kosti a zuby. Pri nedostatku dochádza k mäknutiu a rednutiu kostí (krivice u detí a osteomalácie u dospelých).
Ako ovplyvňuje vitamín D imunitu?
Je dôležitý pre prirodzenú aj špecifickú imunitu. V prvom prípade aktivuje biele krvinky T-lymfocyty a v druhom reguluje imunitnú odpoveď na vzniknutý problém. T-lymfocyty pomáhajú napríklad zničiť poškodené a nádorové bunky.
Najlepšie zdroje vitamínu D: slnečné žiarenie,mastné ryby, morské ryby, rybí tuk, vnútornosti, huby, vajíčka, mliečne výrobky.
Vitamín E
Menej známy vitamín E predstavuje v skutočnosti jeden z najdôležitejších antioxidantov, ktoré v organizme chránia bunkové membrány pred pôsobením voľných radikálov. Znižuje tiež hladinu cholesterolu v krvi.
Ako vitamín E ovplyvňuje imunitu?
Okrem antioxidačných účinkov sa podieľa na tvorbe protilátok, bráni vzniku oxidačného stresu, spomaľuje starnutie buniek a je nevyhnutný pre zdravé srdce a cievy. Nedostatok éčka spôsobuje poruchy funkcií nervového systému, svalov a oslabuje imunitný systém.
Najlepšie zdroje vitamínu E v potravinách: orechy a semená, sója, mak, olivový olej, mrkva, hrášok, vajíčka, pečeň, bravčové a králičie mäso.
Meď
Meď je v ľudskom tele zastúpená v stopovom množstve. Aj to je však dôležité pre priebeh mnohých enzymatických procesov, bunkového dýchania a naviac pôsobí ako silný antioxidant.
Ako ovplyvňuje meď imunitu?
Minerál meď podporuje tvorbu bielych krviniek a B-lymfocytov. Ďalej bráni vzniku rôznych abnormálnych stavov v imunitnom systéme.
Najlepšie zdroje medi v potravinách: hovädzia pečeň, sušené marhule, slnečnicové semienka, kešu, mandle, šošovica, huby, kel, chren a varená kvaka.
Selén
Selén je významný minerál s antioxidačnými účinkami. Podporuje normálnu činnosť srdca a ciev, spomaľuje starnutie kože a odďaľuje vznik vrások. Vo vyšších dávkach je však toxický a môže vážne ohroziť zdravie.
Ako ovplyvňuje selén imunitu?
V správnom množstve je selén dôležitý pre produkciu bielych krviniek – ako B-lymfocytov, tak aj T-lymfocytov. Má tiež vplyv na tvorbu protilátok.
Najlepšie zdroje selénu v potravinách: para orechy, ovsené vločky, syry, mlieko, jogurty, špenát, huby, strukoviny, vajíčka, morské ryby, mäso a vnútornosti.
Zinok
Ďalší z minerálov zinok sa zúčastňuje enzymatických procesov, tvorby bielkovín a významného hormónu inzulín. Zinok je dôležitý pre zdravú pokožku, zmierňuje akné, pupienky či vyrážky a podporuje hojenie rán a popálenín.
Ako ovplyvňuje zinok imunitu?
Zinok je dôležitý pre správnu činnosť monocytov, čo sú najväčšie biele krvinky v ľudskom tele nevyhnutné pre normálnu funkciu imunitného systému.
Najlepšie zdroje zinku v potravinách: ustrice a morské plody, orechy, tekvicové semienka, droždie, strukoviny, ovsené vločky, hovädzie mäso, pečeň, ryby, celozrnné obilniny a syry.
Železo
Železo je ďalší z dôležitých a nenahraditeľných stopových prvkov. Je súčasťou hemoglobínu (červeného krvného tkaniva) a ten zas súčasťou červených krviniek, ktoré zabezpečujú prenos kyslíka z pľúc do ostatných tkanív. Je nevyhnutný pre činnosť dýchacieho systému a svalov.
Ako ovplyvňuje železo imunitu?
Tento minerál je nevyhnutný pre vytvorenie odolnosti voči infekciám. Nedostatok železa vedie k oslabeniu imunitného systému, ktoré vyvoláva nižšia tvorba bielych krviniek.
Najlepšie zdroje železa v potravinách: hovädzie a jahňacie mäso, vnútornosti, vajíčka, orechy, sušené ovocie, ovsené vločky, jahody, maliny, tekvicové a slnečnicové semienka a droždie.
Záverečné zhrnutie: Silný imunitný systém zaisťuje pestrý jedálniček
Čo by ste si mali odniesť z článku?
- Silný a odolný imunitný systém vyžaduje dostatočný prísun vitamínov a minerálov.
- Dostatok vitamínov a minerálov zaistí telu predovšetkým zdravý, vyvážený a pestrý jedálniček.
- Jedálniček pre silný imunitný systém by mal zahŕňať rastlinné aj živočíšne produkty.
- V prípade nedostatku mikroživín z bežnej stravy siahnite po vhodných doplnkoch stravy. Ich zaradenie do jedálnička radšej konzultujte s lekárom.